
Images 2.6 vs Meta Muse Image: Prisgapet på 21× är mest en fråga om kvalitetsinställning
- OrcaNYOrcaCyber: GLM 5.3 Abliterated / Uncensored2026-11-04$3.00 / $5.00 per 1M tokens · 76 tok/s
- OrcaNYOrcaCyber: Hy4 Abliterated / Uncensored2026-11-04$0.80 / $1.60 per 1M tokens · 105 tok/s
- orcaNYOrca: OrcaC2 1.02026-10-303 tok/s
- OrcaNYOrcaCyber: MiniMax M3.1 Flash Abliterated / Uncensored2026-10-29$0.80 / $1.60 per 1M tokens · 100 tok/s
- OrcaNYOrcaCyber: GLM 5.3 Flash Abliterated / Uncensored2026-10-27$0.80 / $1.60 per 1M tokens · 106 tok/s
- OrcaNYOrcaCyber: Qwen3.8 Flash Next Abliterated / Uncensored2026-10-26$0.80 / $1.60 per 1M tokens · 107 tok/s
- OrcaNYOrcaCyber: MiMo V2.6 Flash Abliterated / Uncensored2026-10-26$0.80 / $1.60 per 1M tokens · 53 tok/s
- MoonshotNYMoonshotAI: Kimi K3.1 Pro2026-10-2447Intelligens
- OrcaNYOrcaCyber: DeepSeek V4.1 Flash Abliterated / Uncensored2026-10-23$0.80 / $1.60 per 1M tokens · 80 tok/s
- minimaxMiniMax: M3.1 Flash2026-10-1929Intelligens
- OrcaOrca: OrcaCyber Ultra 1.02026-10-17$5.00 / $10.00 per 1M tokens · 107 tok/s
- deepseekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash 10172026-10-1733Intelligens
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-10-1740Intelligens
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 per 1M tokens · 54 tok/s
- openaiOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2955Intelligens
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2855Intelligens
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 per 1M tokens · 160 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2228Intelligens
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2244Intelligens
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2259Intelligens
Jämförelsen du kommer att se citerad är att Images 2.6 kostar ungefär 21 gånger vad Meta Muse Image kostar. Siffran är verklig och den är också missvisande, eftersom den jämför OpenAIs dyraste utdatainställning med Metas enda. GPT-Image-2.6 Sunburst debiterar 30 dollar per miljon bild-utdatatokens, och vid tokenbudgeten "max" är det ungefär 0,21 dollar per bild. Meta tar en fast avgift på en cent. Men sänk Sunburst till medelkvalitet – där det mesta produktionsarbetet faktiskt körs – och OpenAIs siffra ligger närmare 0,013 dollar. Då är gapet 1,3×, inte 21×, och hela argumentet måste byggas om kring något annat än pris. Images 2.6 släpptes den 4 november 2026 i två API-varianter, Sunburst och den hastighetsoptimerade GPT-Image-2.6 Flare. Meta Muse Image har varit allmänt tillgängligt sedan den 7 juli 2026, byggt av Meta Superintelligence Labs under kodnamnet Mango, och det är det billigaste trovärdiga bild-API:et i den här generationen.
Så den användbara frågan är inte ”vilket är billigare”. Det är ”vad köper de extra pengarna på varje kvalitetsnivå, och vid vilken punkt slutar Metas schablonpris att vara rätt svar även för ett budgetmedvetet team.”
Att utföra aritmetiken korrekt
OpenAI publicerar inte något pris per bild, så varje belopp per bild är en härledning från tokenmodellen. Priserna är $5 per miljon textinmatningstoken (cachade $1,25), $8 per miljon bildinmatning (cachade $2) och $30 per miljon bildutmatning; OpenAIs batchpriser är hälften av det, även om 2.6-modellsidorna för närvarande listar /v1/batch som ostött, så rabatten är inte tillgänglig för den här modellen i dag. Budgetarna för utmatningstoken per kvalitetsinställning ärvs från 2.5-generationen, vilket gör dessa till uppskattningar snarare än publicerade 2.6-siffror – ett förbehåll som spelar roll, eftersom en ändring i tokenizern eller budgetschemat skulle ändra varje siffra nedan.
• Låg kvalitet – ungefär 196 utdatatoken, cirka $0.006 per bild. Billigare än Meta.
• Medium – ungefär 439 tokens, cirka $0.013. Inom en tredjedels cent från Metas 10 cent per tio.
• Hög — ungefär 1 756 tokens, cirka $0.053. Fem gånger Meta.
• xhigh — ungefär 3 122 token, cirka $0,094. Nio gånger Meta.
• Max — ungefär 7 024 tokens, cirka $0.21. Tjugoett gånger Meta. Det här är siffran som brukar citeras.
• Meta Muse Image — $0.01 fast pris, sökförankring ingår, vid alla upplösningar den stöder. Återförsäljare listar $0.011.
Två saker följer. {{1}}Den första är att OpenAI:s prissättning är en ratt, medan Metas inte är det.{{/1}} Ett team som standardiserar på låg eller medelkvalitet kan köra Images 2.6 för ungefär vad Muse kostar och få en annan felprofil, inte en annan budget. {{2}}Den andra är att ratten är där budgetar faktiskt spricker: ingen planerar att generera på max, men max ligger en parameter bort från medium och det finns ingen kostnadsuppskattning per begäran i svaret som talar om vad du just spenderade.{{/2}}
Den asymmetrin – mätbaserad kontra fast – är det ärliga argumentet för en router bortom bekvämlighet. OrcaRouter fakturerar till leverantörens listpris med 0 % påslag, så en tokenmätt modell förblir tokenmätt och en fast förblir fast; det du får är båda bakom en nyckel och en faktura, vilket innebär att utgiften per modell är jämförbar på ett ställe i stället för att rekonstrueras från två faktureringssystem. Automatisk växling vid fel är också viktigare här än vanligt: om en begäran på $0.21 misslyckas i andra änden har du betalat för försöket och inte för bilden, och att försöka igen mot samma försämrade slutpunkt är hur en billig månad blir en dyr.
Vad de extra pengarna ger på hög nivå och över
Quality Elo är det enda tillgängliga måttet mellan leverantörer, och förfadern är den enda som mäts.
På AA-Image-Editing v2.1, kontrollerat 5 november 2026: GPT Image 2.5 Sunburst (max) får 1 199 över 18 300 prover. Meta Muse Image får 1 129 över 13 426 prover. Det är en skillnad på 70 punkter, väl utanför båda konfidensintervallen, och det är det tydligaste uttalandet i den här artikeln: i toppen av OpenAIs utbud är Muse inte nära.
På AA-Image-T2I v2.1 är gapet liknande — 1 224 för GPT Image 2.5 Sunburst mot 1 127 för Muse Image, med GPT Image 2 (high) på 1 188 däremellan. Själva Images 2.6 har ännu ingen rad på någon av tavlorna. Det släpptes igår; Elo-tavlorna behöver tusentals parvisa röster, så detta är en eftersläpning snarare än ett resultat.
Den öppna frågan är var skärningspunkten ligger. Muse Image på 1 127 ligger ungefär i GPT Image 2-territorium från april 2026 och ungefär i nivå med MAI-Image-2.6 på 1 168 för text-till-bild. Om Sunburst med medelkvalitet hamnar någonstans nära GPT Image 2 (hög) på 1 188, köper inställningen för $0.013 cirka 60 Elo över Muse för tre tiondels cent. Om den hamnar närmare 1 140 köper den 13 Elo, och Meta vinner värdeargumentet rakt av. Ingen kan ännu säga vilket — och den enda okända är värd mer än alla andra fakta i den här jämförelsen.

Arkitekturskillnaden som ingen räknar in i priset
Meta Muse Image är inte en diffusionsendpoint med en promptkö. Det är en agentisk generator: enligt Metas beskrivning resonerar den innan den renderar, kan anropa webbsökning och kodexekvering mitt i genereringen och förfinar själv sin utdata. Det är därför sökförankring ingår i centen i stället för att faktureras som ett verktygsanrop – modellen förväntas gå och slå upp något.
Det man får ut av det är verkligt och konkret. Be om en affisch med ett aktuellt produktnamn, en logotyp som hålls i en viss vinkel, eller en scen som måste stämma med en faktauppgift, och en förankrad modell kan reda ut detaljen i stället för att hallucinera den. Be om ett diagram med aritmetik i, och en modell som kan köra kod har större chans att aritmetiken blir rätt än en som förutsäger glyfer.
Det det kostar dig, bortom pengar, är förutsägbarhet. En agentisk loop som avgör hur många steg den ska ta är svårare att begränsa än en fast denoise, och svårare att göra idempotent – samma prompt kan ta en annan väg en annan dag. För ett batchjobb som producerar tiotusen katalogbilder är det en verklig driftskostnad som inte syns på någon av prislistorna.
Images 2.6 har gått i motsatt riktning på ett sätt som är direkt jämförbart. Det lägger till en komplexitetsparameter som styr hur mycket planeringsutrymme modellen får – OpenAI:s rekommendation är att börja lågt och höja den när en scen har flera samverkande begränsningar – och exponerar den som en explicit inställning per begäran. Med andra ord gjorde en leverantör planeringsloopen automatisk och den andra gjorde den till en ratt. Vilket som är bättre beror helt och hållet på om du hellre vill att modellen bestämmer eller att du bestämmer själv.
Referensbilder och upplösningstaket
Det är här de två produkterna skiljer sig åt på ett sätt som avgör hela arbetsflöden.
• Referensbilder – Meta Muse Image tar emot upp till 10, och Meta hävdar 94 % karaktärskonsistens över en serie. Images 2.6 lägger till återanvändbara sparade referensbilder i ChatGPT och stöder bildindata på både genererings- och redigeringsslutpunkterna; OpenAI har inte publicerat ett högsta antal referenser för 2.6-modellerna.
• Utmatningstak — Muse Image når som mest cirka 1 600 pixlar på långsidan, vilket är ett medvetet val för sociala medier och annonsplaceringar och ett hårt stopp för tryck. Images 2.6 har ingen publicerad 2K- eller 4K-nivå på samma sätt som Gemini-serien har; upplösningen antyds av budgeten för utdatatokens snarare än säljs som namngivna nivåer.
• Utdataformat — Images 2.6 lägger till SVG-export, vilket Muse Image inte erbjuder. För arbete med logotyper, ikoner och diagram är vektorutdata avgörande oavsett pris, eftersom en rasterbild inte kan skalas upp till en vektor hur många Elo-poäng den än får.
Taket på 1 600 pixlar är det enskilt mest underrapporterade faktumet om Muse Image. Ett fast pris på en cent är verkligen extraordinärt för en feedbild. Det är ingen ersättning för en 2K-produktbild, och team som köper på pris och upptäcker taket i efterhand slutar med att betala för en uppskalare – vilket är en andra modell, en andra leverantör och ett andra felmod.

Volymmatematiken, i tre skalor
• 1 000 bilder i månaden — Muse $10. Images 2.6 kostar $13 på medium, $53 på hög och $210 på max. Skillnaden: mellan priset på en kaffe och priset på en laptop. På den här nivån bör beslutet fattas helt och hållet utifrån utdatakvaliteten.
• 100 000 bilder i månaden – Muse 1 000 $. Images 2.6 vid medium 1 300 $, vid high 5 300 $, vid max 21 000 $. Det här är intervallet där disciplinen kring kvalitetsinställningar blir en budgetpost, och där ett team som inte har instrumenterat sin tokenanvändning kommer att få sig en överraskning.
• 5 miljoner bilder per månad — Muse $50,000. Images 2.6 vid medium $65,000, vid high $265,000. Vid den här volymen är fastprismodellen inte bara billigare; den är den enda där kostnaden är känd innan månaden är slut.
Mönstret är att Metas fördel är en funktion av ditt kvalitetsgolv, inte din volym. Om dina acceptanskriterier uppfylls vid medelkvalitet och du genererar i stor skala, vinner Muse på båda axlarna och jämförelsen är över. Om de bara uppfylls vid hög kvalitet eller högre betalar du fem till tjugo gånger Metas taxa för en Elo-fördel på 40 till 70 poäng, och huruvida det är värt det beror på vad en avvisad bild kostar dig – en fråga som ingen benchmark besvarar.

Där var och en hör hemma
Meta Muse Image är rätt standardval för högvolymbilder för konsumenter i sociala format: flödesinlägg, annonsvarianter, story-effekter, allt där en utdata på 1 600 pixlar räcker och en tiondels cent per enhet förändrar vad man har råd att testa. Det agentiska beteendet är en verklig fördel för prompter där ett faktum behöver redas ut, och sökförankring utan extra kostnad är den mest prisvärda funktionen i någon av produkterna.
Images 2.6 är det korrekta valet när resultatet måste tåla granskning: produktfotografi som ska beskäras och retuscheras, arbete som kräver vektorutdata, redigeringar som styrs av markup och allt som behöver animering – GIF-funktionen som Meta inte har någon motsvarighet till. Sunburst-variantens angivna förbättring jämfört med 2.5 är konsekvens i en serie redigeringar, vilket är precis den egenskap som ett katalogarbetsflöde värdesätter och precis den egenskap som ett Elo-genomsnitt döljer.
Det ingen av dem är, är ett avgjort svar. Den dyra modellen har ingen oberoende poäng och den billiga har ett upplösningstak, och 21×-rubriken jämför två inställningar som inget team kör samtidigt. Mät på medium först. Det är inställningen där de två produkterna faktiskt konkurrerar, och det är den som ingen skriver om.
