
Muse Wonder vs MiniMax M3: 23 punkty indeksu i 13× cena wyjściowa, w przeciwnych kierunkach
- OrcaNOWOŚĆOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 54 tok/s
- openaiNOWOŚĆOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 740 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Inteligencja
- xAIGrok 4.72026-09-2146Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 41 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 za 1 mln tokenów · 2230 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Inteligencja77Kod
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Inteligencja76Kod
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Inteligencja76Kod
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Inteligencja82Kod
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 za 1 mln tokenów · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 za 1 mln tokenów · 134 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Inteligencja72Kod
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 za 1 mln tokenów · 210 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Inteligencja75Kod
MiniMax M3 kosztuje 0,30 USD za milion tokenów wejściowych i 1,20 USD za milion tokenów wyjściowych. Muse Wonder kosztuje 4,00 USD i 20,00 USD. To 13,3-krotna różnica w wierszu dotyczącym wyjścia i 16,7-krotna różnica w zmierzonym koszcie przypadającym na ukończone zadanie — około 0,51 USD dla MiniMax M3 wobec około 4,52 USD dla Muse Wonder w tym samym niezależnym zestawie testowym. Pod względem możliwości ten sam zestaw testowy daje między nimi różnicę 23 punktów indeksu: 52 przeciwko 29. Oczywista interpretacja rozstrzyga się więc jeszcze przed drugim akapitem: wydany 12 października 2026 r. model Meta Superintelligence Labs jest tym drogim i zdolnym, a M3 od MiniMax z otwartymi wagami to ten tani i słabszy. To, co czyni to zestawienie warte całej strony, polega na tym, że oba modele stawiają przeciwne zakłady dotyczące tego samego problemu inżynieryjnego, a jeden z nich publikuje liczbę, której nie publikuje drugi.
Muse Wonder podaje okno o rozmiarze 1 048 576 tokenów i wycenia każdy token w nim identycznie. MiniMax M3 podaje to samo okno, a następnie publikuje gwarantowane użyteczne minimum wynoszące 512K poniżej niego, ponieważ jego konstrukcja oparta na rzadkiej uwadze ma dolny limit, który musi obiecywać. Które z tych dwóch stwierdzeń jest dla Ciebie warte więcej, zależy wyłącznie od tego, gdzie w tym oknie faktycznie znajdują się Twoje prompty.
Te dwa modele i dlaczego nie są tym samym rodzajem obiektu
MiniMax M3 to flagowy model bazowy z otwartymi wagami firmy MiniMax, ogłoszony na blogu dostawcy 1 czerwca 2026 r. i wymieniony w naszym własnym katalogu jako dostępny od 31 maja — jednodniowa rozbieżność, jaką zawsze niosą tego typu zapisy. Jest to model typu mieszanina ekspertów o 428 miliardach parametrów, z około 23 miliardami parametrów aktywnych na token, 60 warstwami, 128 ekspertami routowanymi z routingiem top-4 oraz oknem kontekstowym 1 048 576 tokenów i maksymalnym wyjściem 512 000 tokenów. Przyjmuje na wejściu tekst, obraz i wideo, a zwraca tekst. Jego trzy reklamowane twierdzenia to wydajność w kodowaniu i zadaniach agentowych na poziomie czołówki, natywna multimodalność — w tym umiejętność obsługi komputera stacjonarnego — oraz, co tutaj najważniejsze, MSA, czyli MiniMax Sparse Attention, zastrzeżona architektura uwagi zaproponowana przez firmę. Ma otwarte wagi na licencji MiniMax Community License, która nie jest licencją Apache 2.0 ani MIT, a tę różnicę warto przeczytać, a nie zakładać z góry.
Muse Wonder to flagowe wydanie Meta Superintelligence Labs z 12 października 2026 r., udostępnione jako seria dwóch checkpointów. Tylko muse-wonder-1.0 ma endpoint — w Meta Model API oraz w Muse Code — i to właśnie jego dotyczą wszystkie podane tu liczby. Muse Wonder Full, konfiguracja osiągająca wyższe wyniki, jest sprzedawana wyłącznie w ramach subskrypcji Muse Code. Wywoływalny checkpoint przyjmuje dane wejściowe w postaci tekstu, obrazu, mowy i wideo, zwraca tekst, ma okno kontekstowe o rozmiarze 1 048 576 tokenów, ogranicza pojedynczą odpowiedź do 943 718 tokenów, kosztuje 4,00 USD za wejście, 0,20 USD za tokeny buforowane i 20,00 USD za wyjście za milion tokenów, a rozumowanie uruchamia obowiązkowo na drabinie wysiłku od minimalnego do maksymalnego, domyślnie na poziomie średnim. Nie ma wag ani licencji.
To zestawienie nie jest więc po prostu starciem taniego z drogim. To pobierany model open-weights o 428B parametrów przeciwko wynajmowanemu modelowi zastrzeżonemu, co oznacza, że porównanie cen i porównanie możliwości odpowiadają na różne pytania.
Z czego składa się 23 punkty indeksu
Obie liczby pochodzą z Artificial Analysis, z tej samej wersji tego samego instrumentu, przy maksymalnym wysiłku, co jest jedynym powodem, dla którego w ogóle można je zestawić obok siebie.
• Intelligence Index — Muse Wonder 52, dziewiąty z 216 modeli; MiniMax M3 29, osiemnasty ze 116 w swojej klasie
• Koszt na jedno ukończone zadanie indeksowania — MiniMax M3 około 0,51 USD; Muse Wonder około 4,52 USD, czyli około 8,9×
• Tokeny wyjściowe zużyte w tym przebiegu — MiniMax M3 około 120 milionów; Muse Wonder około 130 milionów, wobec mediany tablicy wyników blisko 140 milionów dla kohorty MiniMax
• Stawka katalogowa — MiniMax M3 0,30 USD za wejście / 0,06 USD za pamięć podręczną / 1,20 USD za wyjście za milion; Muse Wonder 4,00 USD za wejście / 0,20 USD za pamięć podręczną / 20,00 USD za wyjście
• Limit kontekstu i wyjścia — oba po 1 048 576 na wejściu; MiniMax M3 512 000 na wyjściu wobec 943 718 Muse Wonder
• Obsługiwane dane wejściowe — MiniMax M3: tekst, obraz i wideo; Muse Wonder: tekst, obraz, mowa i wideo
• Wagi — MiniMax M3 do pobrania na licencji MiniMax Community License; Muse Wonder zastrzeżony, żadne nie zostały opublikowane
• Szybkość, niezależnie zmierzona — MiniMax M3 około 108 tokenów wyjściowych na sekundę z czasem do pierwszego tokenu poniżej sekundy; Muse Wonder około 115 tokenów na sekundę z czasem do pierwszego tokenu blisko 20 sekund
Ten ostatni wiersz to ten, który zmienia to, jak odczuwa się obciążenie, a nie ile ono kosztuje, i jest to największa praktyczna różnica na liście zaraz po cenie. Czas do pierwszego tokenu poniżej sekundy i czas dwudziestosekundowy to różne produkty w przypadku wszystkiego, co interaktywne, niezależnie od tego, jakie wyniki osiąga każdy model, gdy w końcu zaczyna pisać.
Zauważ też, że oba modele są zbliżone pod względem liczby tokenów wyjściowych — 120 milionów w porównaniu z 130 milionami — co oznacza, że stosunek kosztu na zadanie jest zasadniczo stosunkiem z cennika, a nie artefaktem rozwlekłości jednego modelu. Gdy tani model jest zarówno tani za token, jak i powściągliwy w liczbie używanych tokenów, różnica w cenie jest realna i nie zostaje zjedzona po drodze do faktury.

Arytmetyka kosztów w dwóch wariantach, które mają znaczenie
Rozważ dwa obciążenia. Pierwsze to potok podsumowywania lub ekstrakcji: 10 milionów tokenów miesięcznie przy 70% udziale danych wejściowych, co jest domyślnym kształtem, jaki zakłada większość estymatorów. Drugie to wyszukiwanie długiego kontekstu: 5 milionów tokenów miesięcznie przy 800 000 tokenów podpowiedzi na wywołanie z małą, buforowaną odpowiedzią.
• Wolumen krótkich wywołań, bez cache'owania — MiniMax M3 około 5,70 USD miesięcznie; Muse Wonder około 11,30 USD miesięcznie. Mniej więcej 2×, a przy obciążeniu o takiej skali obie te liczby to błędy zaokrągleń w porównaniu z godzinową stawką inżyniera.
• Przy wolumenie krótkich połączeń, z włączonym cache'owaniem — MiniMax M3 około 4,86 USD; Muse Wonder około 9,63 USD. Linia cache kosztuje MiniMax pięć centów za milion w porównaniu z dwudziestoma centami Meta, ale bezwzględna różnica pozostaje niewielka.
• Wyszukiwanie w długim kontekście przy 800 000 tokenów promptu — MiniMax M3 około 0,35 USD za wywołanie; Muse Wonder około 4,00 USD za wywołanie, ponieważ żaden z modeli nie stopniuje swojej stawki, a stawka za wejście w Muse Wonder jest 13× wyższa. Przy tysiącu wywołań miesięcznie to 350 USD wobec 4000 USD.
• To samo obciążenie emerytalne z buforowaniem — MiniMax M3 około 0,14 USD za wywołanie; Muse Wonder około 2,20 USD za wywołanie
Żadna z tych liczb nie jest szacunkiem twojego rachunku — to arytmetyka cen cennikowych oparta na publikowanych stawkach każdego dostawcy. Chodzi o kształt: przy małych obciążeniach 13× to pieniądze na kawę, a przy obciążeniach z naprawdę długim kontekstem to różnica między usługą, na której uruchamianie na dużą skalę możesz sobie pozwolić, a taką, do której kierujesz ruch wybiórczo.
MSA względem płaskiego okna, co jest zakładem dotyczącym trybów awarii
To jest część porównania bez wiersza benchmarku i właśnie tutaj dwa modele dokonały przeciwnych wyborów.
MiniMax przypisuje długokontekstowe zachowanie M3 mechanizmowi MSA, który — jak opisuje to firma — obsługuje milion tokenów z gwarantowanym użytecznym minimum wynoszącym 512K. To słowo — „gwarantowanym” — naprawdę coś znaczy. System rzadkiej uwagi degraduje się w sposób, w jaki gęsty tego nie robi, a publikacja dolnego progu to sposób, w jaki dostawca mówi ci, gdzie jego zdaniem degradacja staje się nieakceptowalna. Jeśli twoje prompty mieszczą się między 512K a 1M, to jest to stwierdzenie o ryzyku, jakie podejmujesz, i jest to bardziej użyteczna informacja niż sam rozmiar okna.
Muse Wonder od Meta podaje 1,048,576 tokenów i nie mówi nic porównywalnego o użytecznym minimum. Nalicza też tę samą stawkę za 900,000 tokenów co za 900, a pojedynczą odpowiedź ogranicza do 943,718 tokenów, co jest drugim najwyższym limitem wyjścia, jaki śledzimy. Nie robi natomiast jednej rzeczy: nie mówi ci, gdzie jego przywoływanie z długiego kontekstu zaczyna słabnąć. Dla agenta, który otwiera duży kontekst i pracuje w nim przez długą sesję, brak tej liczby jest luką, którą odkryjesz na podstawie własnego ruchu, a nie wyczytasz ze strony.
Uczciwe podsumowanie jest takie, że MiniMax opublikował gwarancję, której może dotrzymać albo i nie, a Meta opublikowała okno, z którym nie wiąże się żadna obietnica. Żadne z tych oświadczeń nie zastąpi testowania własnych promptów przy własnych długościach.

Otwarte wagi i co tak naprawdę mówi licencja
MiniMax M3 można pobrać, co daje trzy rzeczy, których nie może zaoferować wynajmowany model: możesz dostrajać go na danych zastrzeżonych, możesz uruchomić go we własnym perymetrze i możesz mieć pewność, że artefakt, który za sześć miesięcy będzie odpowiadał na Twoje wywołania, to ten sam, który odpowiada na nie dzisiaj. Licencja MiniMax Community License nie jest licencją nieograniczoną i każdy, kto planuje zbudować na jej podstawie produkt, powinien przeczytać warunki, zamiast zakładać wolności w stylu MIT — praktyczne pytanie brzmi, co zezwala ona w zakresie redystrybucji i komercyjnego wykorzystania na dużą skalę, a odpowiedź znajduje się w tekście licencji, a nie w poście na blogu. Porównaj to z checkpointami open-weight Apache-2.0, co stanowi istotnie odmienny zakres udzielonych praw.
Muse Wonder nie oferuje nic z tego. Jest dostępny wyłącznie przez API, za pośrednictwem własnych interfejsów Mety, co jest kompromisem, na który zawsze decyduje się premierowe wydanie zastrzeżonego modelu czołowego: brak dostrajania, brak samodzielnego hostowania, brak wersji, którą kontrolujesz, w zamian za możliwości, których otwarte wagi w tym przedziale cenowym obecnie nie osiągają. Dwa dni po premierze niezależnie zmierzona różnica wynosi 23 punkty indeksu i to jest liczba, za którą płacisz czynsz.
Zderzanie ich ze sobą bez drugiego kontraktu
To porównanie jest tu niezwykle łatwe do przeprowadzenia, ponieważ jedna z jego stron jest już na kluczu, który możesz mieć. OrcaRouter udostępnia MiniMax M3 jako minimax/minimax-m3 w cenie katalogowej samego MiniMax z 0% marży — cena katalogowa dostawcy przekazywana wprost, więc obniżka ceny przez dostawcę jest widoczna po naszej stronie tego samego dnia, w którym zostaje ogłoszona — obok ponad 200 innych modeli za jednym poświadczeniem, z automatycznym przełączaniem awaryjnym między dostawcami, gdy punkt końcowy jest niedostępny. Obie liczby, o których spiera się ta strona, można zatem zweryfikować na podstawie własnych zliczeń tokenów, bez konieczności nawiązywania relacji z drugim dostawcą.
Muse Wonder nie znajduje się w naszym katalogu i nie mamy możliwego do zweryfikowania pokrycia obsługi przez podmioty trzecie. Router nie może kierować ruchu do modelu, którego nikt inny nie obsługuje, a jedyną drogą do niego dzisiaj jest własne API firmy Meta i Muse Code. Historia routingu ma jednak zastosowanie na granicy: DSL routingu, który łączy kilka modeli w jedno wywołanie, pozwala taniemu modelowi udźwignąć wolumen, a modelowi czołowemu przejąć trudne żądania, a automatyczne przełączanie awaryjne nie pozwala, by pojedynczy niezdrowy endpoint położył całą ścieżkę. Ten wzorzec wymaga, aby oba modele były osiągalne przez ten sam interfejs, co jest prawdą w przypadku jednego z tych dwóch, a jeszcze nie w przypadku drugiego.

Który z nich i dla kogo
Wybierz MiniMax M3, gdy obciążenie jest masowe, a budżet stanowi ograniczenie. Przy 0,30 USD i 1,20 USD za milion jest to około jednej szesnastej Muse Wonder na wejściu i jednej trzynastej na wyjściu, jest modelem, który o rząd wielkości szybciej osiąga pierwszy token, ma okno miliona tokenów z opublikowanym dolnym progiem i jest tym z dwóch, który możesz pobrać, dostroić i zachować. W przypadku streszczania, ekstrakcji, klasyfikacji na dużą skalę i wyszukiwania w długim kontekście, gdzie w przeciwnym razie płaciłbyś cztery dolary za wywołanie tylko za dane wejściowe, 23-punktowa różnica w indeksie nie opisuje twojego obciążenia.
Wybierz Muse Wonder, gdy praca jest trudna, długa i ma charakter agentowy, gdy potrzebujesz możliwości, a nie ceny, oraz gdy limit odpowiedzi wynoszący 943 718 tokenów albo obowiązkowa drabina wnioskowania jest cechą, a nie obciążeniem. To jedyny z tych dwóch z niezależnie zmierzonym wynikiem powyżej 50 i jest wyceniony po najniższej stawce katalogowej, jaką którekolwiek z trzech głównych laboratoriów opublikowało dla modelu frontierowego — co jest dziwnym zdaniem do napisania o modelu kosztującym 13× tyle, ile M3, i zarazem uczciwym.
Kupujący, który nie powinien wybierać między nimi, to ten, którego ruch ma dwa kształty. Model kosztów, w którym prompt o długości 800 000 tokenów trafia na model, którego wyjście kosztuje 20 USD za milion, różni się od modelu kosztów, w którym trafia na niego zadanie klasyfikacji złożone z dwóch akapitów, a dwa modele na tej stronie są wycenione niemal dokładnie tak, jakby rynek już o tym wiedział.
