
MiMo-V2.6-Pro: flagowy model Xiaomi o bilionie parametrów — czytamy z karty
- OrcaNOWOŚĆOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 54 tok/s
- openaiNOWOŚĆOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 740 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Inteligencja
- xAIGrok 4.72026-09-2146Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 41 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 za 1 mln tokenów · 2230 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Inteligencja77Kod
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Inteligencja76Kod
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Inteligencja76Kod
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Inteligencja82Kod
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 za 1 mln tokenów · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 za 1 mln tokenów · 134 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Inteligencja72Kod
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 za 1 mln tokenów · 210 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Inteligencja75Kod
MiMo-V2.6-Pro to flagowy checkpoint serii MiMo-V2.6 od zespołu Xiaomi MiMo: rzadki model mieszanki ekspertów z około 1,02 biliona parametrów łącznie i 42 miliardami aktywnymi na token, natywnym wejściem tekstowym, obrazowym, wideo i audio, kontekstem 1 mln tokenów oraz wagami na licencji MIT. Plasuje się powyżej MiMo-V2.6-Flash, wydajnościowego checkpointu 309B, w serii, której części są osobnymi przebiegami treningowymi, a nie jednym modelem w dwóch rozmiarach. Czytelnicy trafiają na tę nazwę zapisywaną na trzy sposoby — mimo-v2.6-pro jako identyfikator platformy, mimo v2.6 pro ze spacjami, a mimo v2 6 pro z wersją rozdzieloną na cyfry — i wszystkie trzy wskazują na ten sam checkpoint, ten, którego wagi znajdują się pod XiaomiMiMo/MiMo-V2.6-Pro-RL.
Ta strona stanowi materiał referencyjny dla samego modelu. Porównania i obliczenia kosztów już istnieją na tym blogu i są indeksowane poniżej, a nie powtarzane; poniżej opisano, czym jest model, co publikuje o sobie oraz którym liczbom na karcie warto ufać w takim zakresie, w jakim pozwala na to ich źródło.
Tożsamość: laboratorium, klasa i co wyróżnia „Pro”
Wydawcą jest Xiaomi, za pośrednictwem grupy, która podpisuje swoje raporty techniczne jako Xiaomi MiMo Team. Wagi, dokumentacja platformy i API pochodzą od tej samej organizacji, co ma znaczenie dla pochodzenia: każda podana poniżej wartość dotycząca możliwości to dostawca opisujący własny checkpoint, a żadna z nich nie została tu odtworzona.
„Pro” to pozycja w serii trzech modeli, a nie przymiotnik jakościowy. Własna notatka Xiaomi dotycząca serii nazywa Pro najpotężniejszym flagowym modelem rozumującym do tej pory — omnimodalnym, o ultra-wysokiej wydajności, z bilionem parametrów — stworzonym do złożonych projektów, zadań o długim horyzoncie, prac o wysokiej stawce i badań; Flash to pełnomodalny, niskokosztowy model rozumujący, a Pro-UltraSpeed to warstwa obsługi wykorzystująca ten sam checkpoint, oferująca nawet dwudziestokrotnie większą szybkość generowania w zadaniach wrażliwych na opóźnienia. Przewodnik szybkiego wyboru na platformie kieruje złożone projekty, zadania długoterminowe i prace o wysokiej wartości do Pro, profesjonalne wywołania biurowe o wysokiej częstotliwości do Flash, a wszystko, co jest wrażliwe na szybkość odpowiedzi, do Pro-UltraSpeed. Trzy opublikowane pozycje, jedna seria — a nie trzy rozmiary jednego przebiegu treningowego.
Przeniesienie wersji zasługuje na wzmiankę, bo właśnie tam powracający czytelnicy tracą grunt pod nogami. MiMo-V2.5 Pro, poprzedni flagowiec, ma zostać wycofany: platforma Xiaomi podaje termin wycofania na 10:00 czasu pekińskiego 21 października 2026 r. zarówno dla mimo-v2.5, jak i mimo-v2.5-pro, i zaleca przejście na nową wersję. Pro to właśnie ta nowa wersja, więc wyszukiwanie „MiMo Pro", które trafia na materiały z 2025 r., prowadzi do modelu, który ten zastąpił.
Specyfikacja, zaczerpnięta z karty modelu
Własny blok podsumowania karty to najkrótszy uczciwy opis modelu, a każda jego linia pochodzi od dostawcy:
• Parametry — łącznie 1,02 bln, 42 mld aktywnych na token, rzadka mieszanina ekspertów. Metadane repozytorium wskazują 1 024 216 603 392 parametry w opublikowanych shardach.
• Kontekst i dane wyjściowe — okno kontekstu o rozmiarze 1 mln tokenów oraz do 128 000 tokenów danych wyjściowych.
• Modalności — tekst, obraz, wideo i audio jako dane wejściowe w jednym modelu; obsługę wizji zapewnia 681M-parametrowy MiMo ViT, a dźwięk — 308M AudioTokenizer oraz 127M enkoder patchy audio.
• Backbone — 70 warstw, 60 z oknem przesuwnym i 10 globalnych; rozmiar ukryty 6 144; 384 ekspertów routowanych z 8 aktywowanymi; okno przesuwne 128. Pierwszy blok stosuje globalną uwagę z gęstą siecią FFN, a żaden blok nie używa współdzielonych ekspertów.
• Dekodowanie spekulatywne — 5-warstwowy drafter z przesuwanym oknem do przewidywania wielu tokenów, który — jak podaje karta — przewiduje siedem kolejnych tokenów na jeden przebieg w przód.
Dwie uwagi dotyczące czytania tej listy. Łączna liczba parametrów jest wartością podaną przez dostawcę, ale to ta, którą osoba z zewnątrz może częściowo zweryfikować, ponieważ rozmiary shardów są publikowane w wykazie plików repozytorium; liczba aktywowanych parametrów nie ma takiej weryfikacji krzyżowej i należy przyjąć ją tak, jak zadeklarowano. A dwa ostatnie elementy są ze sobą nieco sprzeczne — model szkicujący opisywany przez liczbę warstw i model szkicujący opisywany przez to, ile tokenów przewiduje na jedno przejście, to dwa różne pomiary tego samego komponentu, a tylko liczba warstw pojawia się w tabeli architektury.

Pro kontra base i Flash, w jednym miejscu
To są rozróżnienia, z którymi czytelnicy faktycznie przychodzą; obie strony czytają z tej samej dokumentacji dostawcy tego samego dnia:
• Skala — Pro ma łącznie 1,02 bln parametrów, z czego 42 mld aktywnych; Flash to osobny przebieg treningowy o łącznej liczbie 309 mld parametrów, z czego 15 mld aktywnych.
• Głębokość — Pro działa na 70 warstwach z 384 ekspertami routowanymi i 8 aktywowanymi; Flash działa na 48 warstwach z 256 ekspertami routowanymi i 8 aktywowanymi.
• Cena — Pro to 0,435 USD za milion tokenów wejściowych i 0,87 USD za milion tokenów wyjściowych w przypadku braku trafienia w pamięć podręczną, a przy trafieniu w pamięć podręczną 0,0036 USD; Flash to 0,14 USD i 0,28 USD, a przy trafieniu w pamięć podręczną 0,0028 USD.
• Wybór — Xiaomi kieruje złożone, długoterminowe i wysokowartościowe zadania do Pro, a wysokoczęstotliwościowy profesjonalny ruch biurowy do Flash.
• Wspólne — okno kontekstu 1M, limit wyjściowy 128 000 tokenów i licencja MIT są identyczne w obu przypadkach.
Dwa porównania, które ten blog już prowadzi, sięgają głębiej niż ta lista i nie są tu powtórzone. Tekst Pro przeciw samej nazwie serii wyjaśnia, dlaczego „MiMo-V2.6” to kolekcja z więcej niż jednym elementem, a nie trzeci checkpoint między Pro a Flash. Tekst Pro przeciw Flash zawiera pełny kontrast architektury, warstwa po warstwie, dla czytelnika wybierającego między tymi dwoma przy rzeczywistym obciążeniu.
Wagi i licencja dla tej kompilacji
Dla tego checkpointu istnieje jedno repozytorium, XiaomiMiMo/MiMo-V2.6-Pro-RL, a jego metadane są jednoznaczne: licencja MIT, bez ograniczeń dostępu, data utworzenia 21 września 2026, data ostatniej modyfikacji 9 października 2026, oraz nieco ponad 96 000 pobrań odnotowanych w momencie pisania. Parametry rozkładają się między typami danych składowania na około 1 000,2 miliarda w U8, 13,4 miliarda w FP8 (E4M3), 10,6 miliarda w BF16 i śladową ilość w F32 — kształt checkpointu, który dostarcza wagi ekspertów w formacie niskiej precyzji, a resztę utrzymuje w BF16. Fragmenty są duże: pojedynczy plik równoległości ekspertów osiąga około 4,15 GB, a pełne pobranie to rząd kilkuset gigabajtów.
Sufiks -RL to znacznik pochodzenia, a nie adapter i nie kwantyzacja. Oba checkpointy V2.6 go noszą, a karta modelu pozycjonuje całą serię wokół uczenia ze wzmocnieniem na dużą skalę — jeden mieszany przebieg obejmujący kodowanie, ogólnych agentów, prace wizualne i cyberbezpieczeństwo, a nie osobne przebiegi dla poszczególnych domen, z grupowym etapem oceniania, który szereguje trajektorie zaliczające, zamiast oceniać je jako zaliczone lub niezaliczone. Nic z tego nie zmienia tego, czym są wagi; to wyjaśnia, dlaczego repozytorium nosi taką nazwę.

Uruchamianie tego: co jest faktycznie publikowane
Karta podaje dwie ścieżki wdrożenia i nic więcej. SGLang jest uruchamiany za pomocą zwykłego wywołania python3 -m sglang.launch_server względem ścieżki repozytorium, a własny przykład karty używa układu dwuwęzłowego z równoległością ekspertów. vLLM jest uruchamiany za pomocą vllm serve plus flagi, które nazywają parsery tego modelu, --reasoning-parser mimo i --tool-call-parser mimo, z włączonym automatycznym wyborem narzędzi i konfiguracją generacji odczytywaną z katalogu modelu. Próbkowanie na karcie to temperature 1.0 i top_p 0.95 — ciepłe ustawienia, oraz uczciwe ostrzeżenie, że 0.7, które wiele frameworków domyślnie stosuje, nie jest tym, co testował dostawca.
Obok ścieżek samodzielnego hostowania platforma Xiaomi publikuje zakres operacyjny swojego hostowanego punktu końcowego: okno kontekstowe 1M, maksymalną długość wyjścia 128 000 tokenów oraz limit 100 żądań i 10 milionów tokenów na minutę. Platforma wymienia także Batch API obejmujące ten model do pracy poza czasem rzeczywistym po niższej stawce. Nie opublikowano natomiast żadnych danych o przepustowości ani pamięci od samego Xiaomi, więc ta strona ich nie podaje — krążące liczby dotyczące szybkości pochodzą od podmiotów trzecich, mierzą ich sprzęt, a nie Twój, i należy je podawać wraz z warunkami ich pomiaru.
Wyniki i to, kto je zmierzył
Karta Xiaomi zawiera tabelę benchmarków, a wszystkie dane w niej są raportowane przez producenta: DeepSWE v1.1 z wynikiem 71,9, Terminal Bench 2.1 z wynikiem 89,9, Agents' Last Exam z wynikiem 31,6, OSWorld-Verified z wynikiem 82,0, GDPval-AA 2.1 z wynikiem 1673, AutomationBench v1.0.6 z wynikiem 53,1, a w wierszach dotyczących cyberbezpieczeństwa CyberGym z wynikiem 94,0 i własny MiMo Cyber Bench producenta z wynikiem 80,2. To liczby, które należy przytoczyć, gdy pytanie brzmi, co twierdzi laboratorium. Ta sama tabela podaje wartości dla Flash, dla poprzedniego MiMo-V2.5 Pro i dla trzech zamkniętych modeli, co jest przypomnieniem, o którym warto pamiętać: wiersze porównawcze w tabeli producenta to wybór producenta, uruchomiony według wybranych przez producenta ustawień harnessu.
Niezależny wynik to inna sprawa i to on zmienił się od czasu relacji z premiery. Artificial Analysis przyznaje MiMo-V2.6-Pro 46 punktów w swoim Intelligence Index, mierzonym w wersji 4.3.2 tego indeksu — to najwyższy wynik, jaki ta strona odnotowuje dla modelu z otwartymi wagami, o jeden punkt powyżej GLM-5.3, o dwa powyżej Kimi K3 i za zamkniętymi liderami, których również ocenia. Ta sama strona wycenia pełne uruchomienie indeksu na około 206,66 USD, odnotowuje 99% zniżki na cache względem ceny katalogowej i podaje koszt na zadanie indeksu na poziomie około 0,13 USD. Czytając oba źródła razem, kształt modelu jest czytelny bez promowania któregokolwiek z nich: dostawca, którego własna tabela jest hojna, oraz podmiot trzeci, którego pojedynczy indeks wciąż stawia go na czele stawki modeli z otwartymi wagami.

Praca nad kosztami, indeksowana, a nie powtarzana
Trzy opublikowane teksty zawierają już argument o luce cenowej i wartości tego modelu, a każdy odpowiada na inne pytanie:
• Artykuł o granicy Pareto pyta, gdzie plasuje się MiMo-V2.6-Pro, gdy koszt na jednostkę mierzonej zdolności zostanie przeliczony na tle szerszego grona, a nie w zestawieniu z jednym rywalem.
• Część dotycząca różnicy kosztów na zadanie pyta, ile kosztuje ta sama zmierzona zdolność, gdy tańszą stroną jest ta z otwartymi wagami.
• Fragment o tym samym wyniku rozpatruje przypadek, w którym dwa punkty kontrolne uzyskują w jednym indeksie wyniki różniące się o ułamek punktu, a koszt uruchomienia tego indeksu dla każdego z nich różni się o więcej niż rząd wielkości.
To, co powinno się tu raczej znaleźć, to cena jako fakt dotyczący modelu, a nie jako argument. Xiaomi publikuje dwie karty stawek i są to dwie opublikowane liczby, a nie jedna przeliczona na drugą: karta kontynentalna podaje ¥0,025 za milion tokenów wejściowych przy trafieniu w pamięć podręczną, ¥3,00 przy chybieniu i ¥6,00 za wyjście, natomiast karta zagraniczna podaje US$0,0036, US$0,435 i US$0,87 dla tych samych trzech pozycji. Zapisy do pamięci podręcznej są bezpłatne przez ograniczony okres promocyjny w obu przypadkach. To, czy rachunek dla danego obciążenia przypomina wiersz trafień w pamięć podręczną, czy wiersz chybień, jest pytaniem o to obciążenie, a trzy powyższe elementy to miejsce, w którym to pytanie jest przedmiotem argumentacji.
Jedna kwestia strukturalna przetrwa każdy pojedynczy cennik: opublikowana cena jest przydatna tylko wtedy, gdy jest to cena, którą faktycznie płacisz. Dlatego katalog stojący za tym blogiem zawiera ponad 200 modeli w cenie katalogowej dostawcy przekazywanej dalej z 0% narzutu, a nie marżę doliczaną do tego, co ustalił dostawca — zmiana wprowadzona przez sprzedawcę to zmiana na twoim rachunku tego samego dnia, a nie przy odnowieniu.
Co nie zostało ustalone
Dwie niedomknięte kwestie, żadna z nich nie jest wadą, obie warte poznania, zanim zacytujesz specyfikację. Spekulacyjny dekoder karty opisano w dwóch różnych jednostkach — pięć warstw w tabeli architektury, siedem przewidywanych tokenów na przebieg w tekście opisowym — i tylko pierwsza jest podana jako konfiguracja. A deklaracja dotycząca modalności jest na karcie szersza niż to, co strony trzecie obecnie odnotowują dla obsługiwanego punktu końcowego: wagi przyjmują cztery typy danych wejściowych, podczas gdy serwis ewaluacyjny mierzący hostowane API może pokazywać węższy zakres. To zwykła różnica między tym, co potrafi checkpoint, a tym, co udostępnia dany punkt końcowy, a każdy, kto planuje prace z dźwiękiem lub wideo, powinien potwierdzić to w odniesieniu do punktu końcowego, który zamierza wywołać, a nie w odniesieniu do tej strony.
Odczytywanie strony
Krótka wersja — dla czytelnika, który trafił z pola wyszukiwania i chce odpowiedzi, a nie wywodu: MiMo-V2.6-Pro to flagowy model Xiaomi o bilionie parametrów — rzadka mieszanina ekspertów o łącznej liczbie około 1,02 biliona i 42 mld aktywnych parametrów, natywne wejście tekstowe, obrazowe, wideo i audio, kontekst 1 mln tokenów z 128 000 tokenów wyjścia, wagi na licencji MIT w XiaomiMiMo/MiMo-V2.6-Pro-RL, 46 w Intelligence Index, którego źródłem jest sam ten indeks, i 71,9 w DeepSWE v1.1, którego źródłem jest Xiaomi, w cenie 0,435 USD i 0,87 USD za milion tokenów na karcie dla rynków zagranicznych, z trafieniem w pamięć podręczną po 0,0036 USD, a od MiMo-V2.6-Flash odróżnia go skala, głębokość, cena i docelowe obciążenie, a nie generacja.
Jedno zastrzeżenie do całej strony, ponieważ jest to materiał referencyjny, a nie pozycja informacyjna: wszystko tutaj przedstawia stan na 13 października 2026 r. zgodnie ze źródłami podanymi obok, a liczby zgłoszone przez dostawców są oznaczone jako zgłoszone przez dostawców tam, gdzie się pojawiają. Cennik stawek, cena pamięci podręcznej, limit kontekstu i wynik indeksu zewnętrznego to rzeczy, które zmieniają się bez zapowiedzi, więc każdy, kto opiera na którymś z nich decyzję, powinien sprawdzić tę pozycję u jej źródła, a nie w tym opracowaniu.
Porównane w tym artykule1
Wykryto na podstawie tego artykułu · Benchmarki: Artificial Analysis · aktualizowane codziennie
