
Images 2.6 vs Meta Muse Image: 21× różnica cen to głównie kwestia ustawień jakości
- OrcaNOWOŚĆOrcaCyber: GLM 5.3 Abliterated / Uncensored2026-11-04$3.00 / $5.00 za 1 mln tokenów · 76 tok/s
- OrcaNOWOŚĆOrcaCyber: Hy4 Abliterated / Uncensored2026-11-04$0.80 / $1.60 za 1 mln tokenów · 105 tok/s
- orcaNOWOŚĆOrca: OrcaC2 1.02026-10-303 tok/s
- OrcaNOWOŚĆOrcaCyber: MiniMax M3.1 Flash Abliterated / Uncensored2026-10-29$0.80 / $1.60 za 1 mln tokenów · 100 tok/s
- OrcaNOWOŚĆOrcaCyber: GLM 5.3 Flash Abliterated / Uncensored2026-10-27$0.80 / $1.60 za 1 mln tokenów · 106 tok/s
- OrcaNOWOŚĆOrcaCyber: Qwen3.8 Flash Next Abliterated / Uncensored2026-10-26$0.80 / $1.60 za 1 mln tokenów · 107 tok/s
- OrcaNOWOŚĆOrcaCyber: MiMo V2.6 Flash Abliterated / Uncensored2026-10-26$0.80 / $1.60 za 1 mln tokenów · 53 tok/s
- MoonshotNOWOŚĆMoonshotAI: Kimi K3.1 Pro2026-10-2447Inteligencja
- OrcaNOWOŚĆOrcaCyber: DeepSeek V4.1 Flash Abliterated / Uncensored2026-10-23$0.80 / $1.60 za 1 mln tokenów · 80 tok/s
- minimaxMiniMax: M3.1 Flash2026-10-1929Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Ultra 1.02026-10-17$5.00 / $10.00 za 1 mln tokenów · 107 tok/s
- deepseekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash 10172026-10-1733Inteligencja
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-10-1740Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 54 tok/s
- openaiOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2955Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2855Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 160 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2228Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2244Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2259Inteligencja
Porównanie, które znajdziesz w cytatach, to stwierdzenie, że Images 2.6 kosztuje około 21 razy więcej niż Meta Muse Image kosztuje. Ta liczba jest prawdziwa, a jednocześnie myląca, ponieważ porównuje najdroższe ustawienie wyjściowe OpenAI z jedynym ustawieniem Meta. GPT-Image-2.6 Sunburst pobiera 30 USD za milion tokenów wyjściowych obrazu, a przy budżecie tokenów „max” daje to około 0,21 USD za obraz. Meta pobiera ryczałtowo jednego centa. Ale obniż Sunburst do jakości średniej — w której faktycznie działa większość prac produkcyjnych — a liczba OpenAI zbliży się do 0,013 USD. Wtedy różnica wynosi 1,3×, a nie 21×, i cały argument trzeba zbudować od nowa wokół czegoś innego niż cena. Images 2.6 zadebiutowało 4 listopada 2026 r. w dwóch wariantach API — Sunburst oraz dostrojonym pod szybkość GPT-Image-2.6 Flare. Meta Muse Image jest ogólnie dostępne od 7 lipca 2026 r., zbudowane przez Meta Superintelligence Labs pod kryptonimem Mango, i jest najtańszym wiarygodnym API do obrazów w tej generacji.
Zatem użyteczne pytanie nie brzmi: „co jest tańsze”. Brzmi ono: „co można kupić za dodatkowe pieniądze na każdym poziomie jakości i w którym momencie stała stawka Meta przestaje być właściwą odpowiedzią, nawet dla zespołu dbającego o budżet”.
Prawidłowe wykonywanie obliczeń
OpenAI nie publikuje ceny za obraz, więc każda kwota za obraz jest wyliczeniem z modelu tokenowego. Stawki wynoszą 5 USD za milion tekstowych tokenów wejściowych (z cache: 1,25 USD), 8 USD za milion obrazowych tokenów wejściowych (z cache: 2 USD) i 30 USD za milion obrazowych tokenów wyjściowych; stawki batchowe OpenAI są o połowę niższe, jednak strony modeli 2.6 obecnie podają, że /v1/batch nie jest obsługiwany, więc zniżka nie jest dziś osiągalna dla tego modelu. Budżety tokenów wyjściowych według ustawień jakości są dziedziczone z generacji 2.5, co sprawia, że są to szacunki, a nie publikowane liczby dla 2.6 — zastrzeżenie, które ma znaczenie, ponieważ zmiana tokenizera lub harmonogramu budżetów przesunęłaby każdą liczbę poniżej.
• Niska jakość — około 196 tokenów wyjściowych, około 0,006 USD za obraz. Taniej niż Meta.
• Średni — około 439 tokenów, około 0,013 USD. W granicach jednej trzeciej centa od stawki Meta wynoszącej dziesięć centów za dziesięć.
• Wysoki — około 1,756 tokenów, około $0,053. Pięć razy więcej niż Meta.
• xhigh — około 3122 tokenów, około $0.094. Dziewięć razy Meta.
• Max — około 7 024 tokenów, mniej więcej 0,21 USD. Dwadzieścia jeden razy więcej niż Meta. To liczba, którą się cytuje.
• Meta Muse Image — $0.01 ryczałtowo, z wliczonym groundingiem wyszukiwania, w dowolnej obsługiwanej rozdzielczości. Odsprzedawcy podają $0.011.
Wynikają z tego dwie rzeczy. Po pierwsze, cennik OpenAI działa jak pokrętło, a cennik Meta nie. Zespół, który przyjmuje standard niskiej lub średniej jakości, może uruchamiać Images 2.6 za mniej więcej tyle, ile kosztuje Muse, i uzyskać inny profil awarii, a nie inny budżet. Po drugie, to właśnie pokrętło jest miejscem, w którym budżety naprawdę się załamują: nikt nie zamierza generować na maksymalnych ustawieniach, ale maks jest o jeden parametr od średniego, a w odpowiedzi nie ma szacunku kosztu na żądanie, który powiedziałby ci, ile właśnie wydałeś.
Ta asymetria — rozliczanie za tokeny kontra stała stawka — to uczciwy argument za routerem, wykraczający poza samą wygodę. OrcaRouter rozlicza po cenie katalogowej dostawcy z 0% marży, więc model rozliczany za tokeny pozostaje rozliczany za tokeny, a model ze stałą stawką pozostaje ze stałą stawką; otrzymujesz jedno i drugie za jednym kluczem i jedną fakturą, co oznacza, że wydatki na poszczególne modele są porównywalne w jednym miejscu, zamiast odtwarzane z dwóch systemów rozliczeniowych. Automatyczne przełączanie awaryjne ma tu również większe znaczenie niż zwykle: jeśli żądanie za 0,21 USD nie powiedzie się po drugiej stronie, zapłaciłeś za próbę, a nie za obraz, a ponawianie do tego samego zdegradowanego punktu końcowego to sposób, w jaki tani miesiąc staje się drogim.
Co daje dodatkowe pieniądze na poziomie wysokim i powyżej
Quality Elo to jedyny dostępny miernik obejmujący różnych dostawców, a jedynym zmierzonym jest przodek.
W AA-Image-Editing v2.1, sprawdzono 5 listopada 2026: GPT Image 2.5 Sunburst (max) uzyskuje 1,199 punktów na 18,300 próbkach. Meta Muse Image uzyskuje 1,129 punktów na 13,426 próbkach. To 70-punktowa różnica, znacznie wykraczająca poza oba przedziały ufności, i jest to najwyraźniejsze stwierdzenie w tym artykule: w górnej części zakresu OpenAI Muse nie jest nawet blisko.
W przypadku AA-Image-T2I v2.1 różnica jest podobna — 1,224 dla GPT Image 2.5 Sunburst wobec 1,127 dla Muse Image, a GPT Image 2 (high) z wynikiem 1,188 plasuje się pomiędzy. Sam model Images 2.6 nie ma jeszcze wiersza na żadnej z tablic. Wydano go wczoraj; tablice Elo potrzebują tysięcy głosów w parach, więc to opóźnienie, a nie wynik.
Otwarte pytanie brzmi: gdzie wypada punkt przecięcia. Muse Image z wynikiem 1,127 to mniej więcej obszar GPT Image 2 z kwietnia 2026 r. i mniej więcej poziom MAI-Image-2.6 z wynikiem 1,168 w text-to-image. Jeśli Sunburst w średniej jakości wyląduje gdziekolwiek blisko GPT Image 2 (high) z wynikiem 1,188, to ustawienie za $0.013 daje około 60 Elo przewagi nad Muse za trzy dziesiąte centa. Jeśli wyląduje bliżej 1,140, daje 13 Elo, a Meta bezapelacyjnie wygrywa dyskusję o wartości. Nikt jeszcze nie potrafi powiedzieć, który to będzie — a ta jedna niewiadoma jest warta więcej niż każdy inny fakt w tym porównaniu.

Różnica architektoniczna, której nikt nie uwzględnia w cenie
Meta Muse Image nie jest punktem końcowym dyfuzji z kolejką promptów. To generator agentowy: według opisu Meta rozumuje, zanim wygeneruje obraz, może w trakcie generowania uruchomić wyszukiwanie w sieci i wykonywanie kodu, a także samodzielnie dopracowuje wynik. Dlatego ugruntowanie w wynikach wyszukiwania jest wliczone w cent, a nie rozliczane jako wywołanie narzędzia — oczekuje się, że model pójdzie i czegoś poszuka.
To, co to daje, jest realne i konkretne. Poproś o plakat zawierający nazwę aktualnego produktu, logo ustawione pod określonym kątem albo scenę, która musi odpowiadać konkretnemu szczegółowi faktograficznemu, a model ugruntowany potrafi ustalić ten szczegół, zamiast go wymyślać. Poproś o diagram zawierający obliczenia arytmetyczne, a model, który potrafi wykonywać kod, ma większe szanse na poprawność tych obliczeń niż model, który przewiduje glify.
To, co cię to kosztuje poza pieniędzmi, to przewidywalność. Pętla agentowa, która sama decyduje, ile kroków wykonać, jest trudniejsza do ograniczenia niż stały denoise i trudniejsza do uczynienia idempotentną — ten sam prompt może obrać inną ścieżkę innego dnia. W przypadku zadania wsadowego generującego dziesięć tysięcy zdjęć katalogowych jest to realny koszt operacyjny, który nie pojawia się w żadnym z cenników.
Images 2.6 obrało przeciwny kierunek w sposób, który można bezpośrednio porównać. Dodaje parametr złożoności, który kontroluje, ile miejsca na planowanie otrzymuje model — wskazówka OpenAI jest taka, by zaczynać od niskiej wartości i zwiększać ją, gdy scena ma kilka wzajemnie oddziałujących ograniczeń — i udostępnia go jako jawne ustawienie dla każdego żądania. Innymi słowy, jeden dostawca uczynił pętlę planowania automatyczną, a drugi zamienił ją w pokrętło. To, który jest lepszy, zależy wyłącznie od tego, czy wolisz, aby decydował model, czy żebyś decydował sam.
Obrazy referencyjne i limit rozdzielczości
To tutaj oba produkty rozchodzą się w sposób, który przesądza o całych przepływach pracy.
• Obrazy referencyjne — Meta Muse Image przyjmuje maksymalnie 10, a Meta twierdzi, że zapewnia 94% spójności postaci w obrębie serii. Images 2.6 dodaje możliwość ponownego wykorzystania zapisanych obrazów referencyjnych w ChatGPT oraz obsługę obrazów wejściowych zarówno w punkcie końcowym generowania, jak i edycji; OpenAI nie opublikowało maksymalnej liczby obrazów referencyjnych dla modeli 2.6.
• Górny limit — Muse Image osiąga maksymalnie około 1600 pikseli na dłuższym boku, co jest świadomym wyborem dla mediów społecznościowych i reklamy oraz twardą granicą w przypadku druku. Images 2.6 nie ma publikowanego poziomu 2K ani 4K w tym samym sensie co linia Gemini; rozdzielczość wynika z budżetu tokenów wyjściowych, a nie jest sprzedawana jako nazwane poziomy.
• Formaty wyjściowe — Images 2.6 dodaje eksport SVG, którego Muse Image nie oferuje. W przypadku pracy nad logo, ikonami i diagramami wyjście wektorowe jest decydujące niezależnie od ceny, ponieważ obrazu rastrowego nie da się przeskalować do wektora, niezależnie od tego, ile punktów Elo zdobędzie.
Limit 1600 pikseli to najrzadziej wspominany fakt dotyczący Muse Image. Stała cena jednego centa jest naprawdę niezwykła w przypadku obrazu do feedu. Nie zastępuje zdjęcia produktu w 2K, a zespoły, które kierują się ceną i odkrywają ten limit po fakcie, kończą, płacąc za upscaler — czyli drugi model, drugiego dostawcę i drugi tryb awarii.

Matematyka wolumenu w trzech skalach
• 1000 obrazów miesięcznie — Muse 10 USD. Obrazy 2.6 przy średniej jakości 13 USD, przy wysokiej 53 USD, przy maksymalnej 210 USD. Różnica: między ceną kawy a ceną laptopa. W tej skali decyzję należy podejmować wyłącznie na podstawie jakości wyników.
• 100 000 obrazów miesięcznie — Muse $1,000. Images 2.6 przy średnim $1,300, przy wysokim $5,300, przy maksymalnym $21,000. To przedział, w którym dyscyplina ustawiania jakości staje się pozycją budżetową, a zespół, który nie monitoruje zużycia tokenów, czeka niespodzianka.
• 5 milionów obrazów miesięcznie — Muse $50,000. Images 2.6 w jakości średniej — $65,000, w wysokiej — $265,000. Przy takim wolumenie model ryczałtowy jest nie tylko tańszy; to jedyny model, którego koszt jest znany przed końcem miesiąca.
Schemat jest taki, że przewaga Meta jest funkcją twojego progu jakości, a nie wolumenu. Jeśli twoje kryteria akceptacji są spełnione przy średniej jakości i generujesz na dużą skalę, Muse wygrywa w obu wymiarach i porównanie jest rozstrzygnięte. Jeśli są spełnione tylko przy wysokiej jakości lub wyższej, płacisz od pięciu do dwudziestu razy więcej niż stawka Meta za przewagę 40–70 punktów Elo, a to, czy jest tego warta, zależy od tego, ile kosztuje cię odrzucony obraz — pytanie, na które żaden benchmark nie odpowiada.

Gdzie każdy należy
Meta Muse Image to właściwy domyślny wybór w przypadku obrazów o dużym wolumenie, skierowanych do konsumentów i w formacie społecznościowym: postów w feedzie, wariantów reklam, efektów stories — wszystkiego, gdzie wystarcza wynik 1600 pikseli, a jedna dziesiąta centa za jednostkę zmienia to, na co możesz sobie pozwolić, by to wypróbować. Zachowanie agentowe jest prawdziwą zaletą w przypadku promptów wymagających ustalenia faktu, a oparcie na wyszukiwarce bez dodatkowych opłat to funkcja o najlepszym stosunku wartości w obu produktach.
Images 2.6 to właściwy wybór, gdy wynik musi przetrwać wnikliwą analizę: fotografia produktowa przeznaczona do kadrowania i retuszu, prace wymagające wyniku wektorowego, edycje prowadzone na podstawie znaczników oraz wszystko, co wymaga animacji — funkcja GIF, dla której Meta nie ma odpowiednika. Deklarowana przewaga wariantu Sunburst nad wersją 2.5 to spójność w serii edycji, czyli dokładnie ta właściwość, na której zależy przepływowi pracy z katalogiem, i dokładnie ta właściwość, którą ukrywa średnia Elo.
Ani jedno z nich nie jest rozstrzygającą odpowiedzią. Drogi model nie ma niezależnego wyniku, a tani ma górny limit rozdzielczości; nagłówek 21× porównuje dwa ustawienia, których żaden zespół nie uruchamia jednocześnie. Najpierw zmierz na ustawieniu średnim. To ustawienie, w którym te dwa produkty faktycznie ze sobą konkurują, i to o nim nikt nie pisze.
