deepseek-v4-1-pro-vs-qwen3-max obraz 1 z 4
Guides & Insights

DeepSeek V4.1 Pro vs Qwen3-Max: niższy koszt za token, jedna czwarta okna kontekstu

Autor

Rowan Sterling

Data publikacji

Najnowsze modele · 20Zobacz wszystkie modele →
Benchmarki: Artificial Analysis · aktualizowane codziennie
Powrót do wszystkich wpisów

To rozstrzyga się w jednej kolumnie — i nie jest nią cena. Qwen3-Max kosztuje $0,36 za milion tokenów wejściowych i $1,43 za wyjściowe, obsługuje kontekst 262 tys. tokenów z limitem 65 tys. tokenów wyjściowych. DeepSeek V4 Pro kosztuje $0,66 i $1,98 poza godzinami szczytu, obsługuje kontekst 1 mln tokenów z 384 tys. tokenów wyjściowych. DeepSeek V4.1 Pro, nazwa z tytułu, nie ma żadnej karty.

Zatem Qwen jest o 45% tańszy na wejściu i o 28% tańszy na wyjściu przy stawce DeepSeek poza godzinami szczytu — a w szczycie DeepSeek różnica rośnie do 73% i 130% na korzyść Qwen. Natomiast DeepSeek oferuje czterokrotnie większy kontekst i prawie sześciokrotnie większy limit wyjścia.

deepseek-v4-1-pro-vs-qwen3-max image 2 of 4

Karty

• Qwen3-Max —$0,36 za wejście, $1,43 za wyjście; kontekst 262K; maksymalne wyjście 65K.

• DeepSeek V4 Pro — $0,66 za wejście, $1,98 za wyjście poza szczytem; $0,022 za cache; $1,32 i $3,96 w dwóch oknach czasowych w dni powszednie; kontekst 1M; wyjście 384K; tylko tekst; 6,22 sekundy do pierwszego tokenu; 500 równoczesnych zapytań.

• DeepSeek V4.1 Pro — wspomniany raz, we wrześniu, i nigdy nie wyceniony.

deepseek-v4-1-pro-vs-qwen3-max image 3 of 4

Kiedy tańszy model to niewłaściwy model

262 tysiące tokenów to około 200 000 słów — średniej wielkości kod źródłowy, długi zestaw umów, wielogodzinna transkrypcja. 65 tysięcy tokenów wyjściowych to około 50 000 słów. Obie liczby są hojne w przypadku czatu, a ciasne w przypadku generowania.

Jeśli Twoje obciążenie mieści się w tych granicach, Qwen wygrywa w każdym zadaniu, które go dotyczy — i to z większą przewagą, niż sugeruje etykieta, gdy uwzględni się okna szczytowe. Jeśli się nie mieści, Qwen nie oferuje zniżki na to zadanie — odmawia jego wykonania, a zamiast tego płacisz za potok dzielenia na fragmenty.

Uczciwym testem jest 95. percentyl długości danych wejściowych, a nie średnia. Średnia nigdy nie ogranicza; kosztowna niespodzianka czeka w ogonie rozkładu.

deepseek-v4-1-pro-vs-qwen3-max image 4 of 4

Za co odpowiada różnica w cenie po stronie DeepSeek

Trzy rzeczy, a tylko jedna z nich jest liczbą.

• Okno — 1M w porównaniu z 262K i 384K danych wyjściowych w porównaniu z 65K.

• Wiersz dotyczący cache — 0,022 USD za milion przy trafieniu, wobec 0,66 USD przy chybieniu. Karta Qwen3-Max według naszej interpretacji nie podaje odpowiednika, co oznacza, że agent, który ponownie wysyła stabilny prefiks, nie może wycenić tego zachowania z góry.

• Opublikowana licencja — MIT dla DeepSeek V4 Pro z dostępnymi wagami. Wagi Qwen3-Max nie są publikowane w tej samej formie.

W przeciwieństwie do tego Qwen domyślnie wygrywa pod względem opóźnienia: na jego karcie nie ma porównywalnego wskaźnika czasu do pierwszego tokenu, ale nic w jego cenniku nie sugeruje rdzenia z bilionem parametrów. 6,22 sekundy DeepSeeka to najwolniejszy wynik w tym porównaniu i ani drgnie.

Za zadanie

Milion tokenów wejściowych i 100 000 tokenów wyjściowych. Qwen3-Max: 0,36 USD plus 0,143 USD — około 50 centów. DeepSeek poza szczytem: 86 centów. W okresie szczytu: 1,72 USD.

To samo zadanie kosztuje więc 50 centów, 86 centów lub 1,72 USD — w zależności od modelu i godziny — czyli wahanie 3,4× napędzane wyłącznie harmonogramem DeepSeek. W przypadku obciążenia, które można przenieść, jest to dźwignia. A w przypadku takiego, którego nie da się przenieść, domyślnie wygrywa stała stawka Qwen.

Co uruchomić

Qwen3-Max i DeepSeek V4 Pro są dostępne w OrcaRouter po opublikowanych przez ich dostawców stawkach, w ramach jednego punktu końcowego zgodnego z OpenAI, z automatycznym przełączaniem awaryjnym — dzięki czemu test sprowadza się do reguły routingu, a nie do dwóch integracji.

Zasada: wolumen krótkich wejść i krótkich wyjść kierujemy do Qwen za 36 centów; wszystko w długim ogonie lub z prefiksem nadającym się do cache’owania — do DeepSeek w jego oknie poza szczytem. A V4.1 Pro pozostaje poza tabelą, dopóki DeepSeek nie opublikuje identyfikatora, kolumny z ceną lub repozytorium — a żaden z tych elementów nie uległ zmianie na dzień 30 października.

Porównane w tym artykule3

Wykryto na podstawie tego artykułu · Benchmarki: Artificial Analysis · aktualizowane codziennie