
Muse Wonder kontra Qwen 4 Max: jeden został wydany trzy tygodnie temu, a drugi wciąż jest w fazie treningu
- OrcaNOWOŚĆOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 65 tok/s
- openaiNOWOŚĆOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 158 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Inteligencja
- xAIGrok 4.72026-09-2146Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 42 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 za 1 mln tokenów · 478 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Inteligencja77Kod
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Inteligencja76Kod
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Inteligencja76Kod
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Inteligencja82Kod
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 za 1 mln tokenów · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 za 1 mln tokenów · 194 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Inteligencja72Kod
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 za 1 mln tokenów · 228 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Inteligencja75Kod
Meta Muse Wonder ma identyfikator API, cenę tokena, okno kontekstowe, dwa checkpointy i działający endpoint, który obsługuje żądania od 12 października. Qwen 4 Max ma nazwę, występ na scenie i zdanie w komunikacie prasowym. Własne pisemne oświadczenie dostawcy z jego konferencji Yunqi/Apsara w Hangzhou z 22 września 2026 r. mówi jedynie, że Qwen 4 jest w trakcie treningu — nie zawiera ceny, okna, liczby parametrów, licencji, benchmarku ani identyfikatora żadnego poziomu, a sceniczna zapowiedź Qwen 4 Max, Qwen 4 Flash, Qwen 4 Plus i Qwen 4 27B przedstawiona przez lidera ds. LLM w rodzinie nie została przez trzy tygodnie od tego czasu przekształcona w specyfikację nigdzie w materiałach dostawcy. Nie jest to więc zwykłe bezpośrednie porównanie, a użyteczna wersja pytania to pytanie o czas: co możesz uruchomić dzisiaj i jaki dowód powiedziałby ci, że Qwen 4 Max jest wystarczająco blisko, by warto było poczekać.
Co dostawca faktycznie napisał na piśmie
Materiał własny dostawcy to jedna informacja prasowa i warto ją przytoczyć właśnie dlatego, że wszystko inne w obiegu to wyłącznie wnioski z niej wyciągnięte.
• Qwen 4 — opisywany jako model nowej generacji oraz jako obecnie będący w trakcie treningu
• Qwen 4.5 i Qwen 5 — określane jako późniejsze serie, z prognozą skalowania do 5 do 10 bilionów parametrów
• Qwen 4 Max, Flash, Plus i 27B — pokazane na scenie jako czteropoziomowy zestaw, nieudokumentowany w wydaniu
• Architektura — opisywana jako nowa generacja i opisywana jako będąca w trakcie trenowania, co nie jest tym samym, co bycie ukończoną
• Główne ujęcie — praca agentowa i wykorzystująca narzędzia, a nie czat
• Dostępność — brak. Żaden poziom nie ma daty premiery, ceny, okna kontekstowego, listy modalności ani opublikowanego wyniku.
Należą się tu dwie poprawki, ponieważ obie krążą jako fakt. Liczbę 5–10 bilionów parametrów przypisuje się serii Qwen 4.5 i Qwen 5 w zdaniu samego dostawcy, a nie Qwen 4 i nie Qwen 4 Max; każda strona podająca ją jako specyfikację Qwen 4 Max przesunęła ją o jedną generację. A wsparcie frameworków, które w ciągu ostatnich dwóch miesięcy trafiło do vLLM, SGLang i Transformers dla czegoś o nazwie „Qwen4-Exp”, nie dotyczy Qwen 4 Max. Ta nazwa należy do eksperymentalnej architektury, której publicznym wydaniem jest Qwen3.8-Flash-Next, który ukazał się 26 sierpnia; jego własna karta modelu jest tą, która nazywa siebie zapowiedzią projektu, który będzie stanowić podstawę dla Qwen 4.
To, co ta karta mówi o rodzinie, jest bardziej konkretne niż lista poziomów, i warto traktować to jako zarys, a nie arkusz specyfikacji: około 125 mld parametrów głównych przy około 6 mld aktywowanych, embedding n-gramowy o rozmiarze 51 mld, natywny kontekst 262 144 rozszerzalny w kierunku miliona, rzadka atencja QSA, bramkowane połączenia rezydualne oraz wartość kosztu treningu opisana jako około 90% niższa niż u poprzednika. To jest projekt eksperymentalnego modelu siostrzanego, przypisywany przez dostawcę temu modelowi i wyraźnie przedstawiany jako to, co nastąpi — a nie arkusz danych Qwen 4 Max, i nie należy go tak odczytywać.
Jak wygląda część porównania dotycząca wysyłki
Muse Wonder jest kontrastem w każdym wymiarze, w którym Qwen 4 Max jeszcze nic nie ma, więc warto powiedzieć, co tak naprawdę leży na stole ze strony Meta.
• Dostępność — ogólnie dostępna od 12 października 2026 r. jako muse-wonder-1.0 w Meta Model API oraz wewnątrz Muse Code
• Cena — $4.00 za milion tokenów wejściowych, $0.20 za tokeny z pamięci podręcznej, $20.00 za milion tokenów wyjściowych, stawka jednolita w całym oknie
• Kontekst — 1 048 576 tokenów, z udokumentowanym maksymalnym wyjściem wynoszącym 943 718
• Rozumowanie — zawsze włączone, wysiłek od maksymalnego do minimalnego, domyślnie średni, tokeny rozumowania rozliczane jako dane wyjściowe
• Drugi punkt kontrolny — muse-wonder-full-1.0, uzyskujący wyższe wyniki, wliczony w subskrypcję Muse Code, a nie sprzedawany za token, w planach ogłoszonych w cenie 50 i 200 dolarów miesięcznie
• Niezależny pomiar — Artificial Analysis odczytuje Muse Wonder (max) na poziomie 52 w swoim Intelligence Index, co daje dziewiąte miejsce wśród 219 modeli, około 4,52 USD za zadanie indeksowe i około 130 mln tokenów wyjściowych w tym przebiegu, wobec mediany tablicy wynoszącej blisko 85 mln
• Twierdzenia dostawcy — własna tabela Meta podaje, że Full checkpoint osiąga 75,3 w porównaniu z 30,8 Muse Wonder w JobBench, 44-punktowa różnica między dwoma checkpointami z tego samego wydania, uzyskana w harnessie Meta i nieodtworzona przez nikogo
Postaw to obok kolumny Qwen 4 Max, a uczciwe odwzorowanie drugiej kolumny to rząd pustych miejsc. To nie jest krytyka modelu; tak wygląda poziom trzy tygodnie po wystąpieniu na konferencji i przed premierą.

Qwen, który naprawdę możesz wywołać, i jak wypada na tle innych
Jeśli powodem, dla którego tu jesteś, jest to, że chcesz flagowy model Qwen, a seria 4 nie jest dostępna, tym z cennikiem jest Qwen3.8 Max, ogólnie dostępny od 3 sierpnia 2026. To nie ten sam model i nie jest zamiennikiem pod względem możliwości — ale jest odpowiedzią na pytanie „co uruchomić w tym kwartale”.
• Cena — 2,00 USD za milion tokenów wejściowych, 0,25 USD za buforowane, 6,00 USD za milion tokenów wyjściowych, w porównaniu z Muse Wonder: 4,00 USD / 0,20 USD / 20,00 USD
• Kontekst — 1 000 000 tokenów zgodnie z publikacją producenta; Artificial Analysis odnotowuje oceniany checkpoint na poziomie 984 tys.
• Obsługiwane dane wejściowe — tekst, obraz i wideo, w porównaniu z tekstem, obrazem, mową i wideo Muse Wonder
• Inteligencja — 45,4 w indeksie, który nasz katalog śledzi na podstawie Artificial Analysis, wobec 52 dla Muse Wonder
• Koszt na zadanie indeksowania — około 5,41 USD, w porównaniu z około 4,52 USD w Muse Wonder, mimo tańszego cennika
• Tokeny wyjściowe w tym przebiegu — około 190 mln, w porównaniu z około 130 mln Muse Wonder i medianą na tablicy wynoszącą blisko 85 mln
• Szybkość — około 36 tokenów na sekundę podczas przebiegu ewaluatora, opisywana jako zauważalnie wolna
• Wagi — wagi Qwen3.8 Max zostały opublikowane 12 sierpnia 2026 na licencji niestandardowej, jako Qwen3.8-2.4T-A95B w BF16 i FP8
Ta ostatnia para wierszy to najciekawsza rzecz w tym artykule. Qwen3.8 Max ma o połowę niższą cenę wejściową niż Muse Wonder i mniej niż jedną trzecią jego ceny wyjściowej, a mimo to kosztuje więcej za ukończone zadanie — około 20% więcej — ponieważ zużywa około 190 milionów tokenów wyjściowych, podczas gdy Muse Wonder zużywa 130 milionów. To ta sama odwrotność, którą ta rodzina pokazywała już wcześniej: tańszy cennik przypisany do droższego zadania. A do tego ważony wynik jest o siedem punktów niższy. Więcej tokenów, niższy wynik, wyższy rachunek — to kosztowny rodzaj gadatliwości, którego nie widać na stronie z cennikiem żadnego z dostawców.
Natomiast otwarte wagi stanowią prawdziwą przewagę dla pewnej klasy nabywców. Opublikowane wagi oznaczają checkpoint, który możesz audytować, kwantyzować, dostrajać lub zamrażać w wersji, którą kontrolujesz; nie oznaczają jednak, że możesz go uruchomić lokalnie, ponieważ mieszanina ekspertów o 2,4 biliona parametrów jest artefaktem centrum danych, a nie modelem na stację roboczą. Jeśli jednak Twoja postawa zgodności wymaga wyjścia z hostowanego wnioskowania, ani Muse Wonder, ani Qwen 4 Max nie dadzą Ci takiego wyjścia od pierwszego dnia, a Qwen3.8 Max już je zapewnia.
Czy powinieneś poczekać na Qwen 4 Max?
Pytanie „czekać czy kupować” ma prawdziwą odpowiedź, jeśli rozdzielisz dwie rzeczy, na które ludzie tak naprawdę czekają.
• Jeśli w tym miesiącu potrzebujesz modelu frontierowego, nie ma na co czekać. Qwen 4 Max nie ma daty, a język dostawcy — „w treningu”, „wkrótce” — nie pozwala odróżnić premiery w Q4 od premiery w Q1. Modelami z endpointami dostępnymi dziś są Muse Wonder, Qwen3.8 Max oraz obecny Claude, GPT-6 i inne flagowe modele frontierowe.
• Jeśli czekasz na otwarty tier 27B, to zupełnie inna kalkulacja. Każda generacja Qwen udostępniała swój mały tier na warunkach, które pozwalały ludziom budować, a odzew społeczności na serię 3.8 — konwersje MLX, kwantyzacje NVFP4, dostrajania — pojawił się w ciągu kilku dni od udostępnienia wag. Ogłoszony 27B to obietnica ekosystemu i to tier, który najprawdopodobniej da się uruchomić lokalnie.
• Jeśli czekasz na obniżkę ceny, nie musisz czekać. Oczekuje się, że generacja Qwen 4 przyniesie ze sobą profil kosztów podglądu architektury, ale to prognoza z karty modelu siostrzanego, a nie opublikowana wartość dla Qwen 4. Tymczasem ceny obecnej generacji spadają, a po stronie routingu zmieniają się tego samego dnia, co u dostawcy.
Trzy sygnały uzasadniałyby aktualizację tego stanowiska, i wszystkie trzy to sprawdzalne źródła, a nie pogłoski: identyfikator modelu API pojawiający się na własnej platformie dostawcy, wiersz z ceną na tej samej stronie lub opatrzona datą karta modelu z oknem kontekstowym. Data konferencji nie jest jednym z nich, podobnie jak pojawienie się w rankingu, ponieważ wpisy agregatorów pojawiały się przed dokumentacją dostawcy dla tej rodziny, a nie po niej.
Gdzie w tym plasuje się OrcaRouter
Praktyczny powód, by przeprowadzić to porównanie przez jeden punkt końcowy, jest taki, że odpowiedź w tym przypadku to decyzja o czasie, a decyzje o czasie wymagają pomiarów, a nie karty katalogowej.
Qwen3.8 Max jest dostępny w OrcaRouter po stawce samego dostawcy — 2,00 USD za milion tokenów wejściowych, 0,25 USD za odczyty z pamięci podręcznej i 6,00 USD za milion tokenów wyjściowych — z nienaruszonym oknem miliona tokenów, w formacie zgodnym z GPT, formacie Messages i natywnym formacie DashScope. Nie doliczamy marży do żadnego z tych elementów, więc zmiana ceny od dostawcy obowiązuje u nas tego samego dnia, a nie dopiero przy kolejnym odnowieniu. To flagowy model Qwen, który możesz już dziś podłączyć do aplikacji, a jego stawka za odczyt z pamięci podręcznej wynosząca jedną dziesiątą stawki wejściowej czyni go wyjątkowo tanim w pracy z długim kontekstem i powtarzanym prefiksem, na którą rodzina Qwen 4 jest ukierunkowana.
Muse Wonder nie znajduje się w naszym katalogu i nie będziemy sugerować, że jest: Model API Meta i Muse Code to właściwe ścieżki, a Full checkpoint w ogóle nie jest sprzedawany za token. Muse Spark 1.2 to model Meta, który mamy w ofercie, w cenie 1,25 USD za wejście i 4,25 USD za wyjście, z odczytami z pamięci podręcznej po 0,15 USD na 1 048 576 tokenów — tania opcja Meta, jeśli potrzebujesz rodziny, a nie flagowca.
Gdy Qwen 4 Max faktycznie otrzyma endpoint i cenę, pojawi się tutaj w opublikowanej przez dostawcę stawce, z tą samą zasadą przekazywania kosztów, a ścieżki model-fusion i routing-DSL pozwolą ci umieścić go w panelu obok Muse Wonder i Qwen3.8 Max bez trzeciej umowy. Do tego czasu rozsądna droga to ta nudna: wdrażaj to, co istnieje, utrzymuj tanią odnogę Qwen w kaskadzie i powtórz to porównanie, gdy pojawi się cennik.

Stanowisko, wyrażone wprost
Meta Muse Wonder to model, który można wywołać, wycenić, poddać benchmarkom i względem którego można planować budżet. Qwen 4 Max to model, którego można poszukać. Ta asymetria to całe odkrycie i jest to ta sama asymetria, która towarzyszy nazwie tej rodziny od września — lista nazw poziomów, które ludzie już wpisują do paska adresu, choć jeszcze nic za nimi nie stoi.
To, co i tak czyni to zestawienie wartym artykułu, to kwestia drugiego rzędu: flagowy model Qwen, który faktycznie istnieje, Qwen3.8 Max, jest już tańszym modelem w przeliczeniu na token i już droższym w przeliczeniu na ukończone zadanie, a to właśnie ten wzorzec należy ponownie sprawdzić, a nie nazwę poziomu, na którą trzeba czekać. Jeśli seria 4 zostanie wydana z takim samym apetytem na tokeny wyjściowe, jaki przejawia generacja 3.8, niższa cena za milion nie będzie automatycznie oznaczać niższego rachunku — a czytelnik, który kieruje się wyłącznie cennikiem, zdziwi się dwa razy: raz, gdy nadejdzie premiera, a raz, gdy nadejdzie faktura.

Porównane w tym artykule2
Wykryto na podstawie tego artykułu · Benchmarki: Artificial Analysis · aktualizowane codziennie
