
Muse Wonder vs Qwen 3.8 Max: Tańszy token, który kosztuje więcej na zadanie
- OrcaNOWOŚĆOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 65 tok/s
- openaiNOWOŚĆOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 159 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Inteligencja
- xAIGrok 4.72026-09-2146Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 42 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 za 1 mln tokenów · 478 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Inteligencja77Kod
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Inteligencja76Kod
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Inteligencja76Kod
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Inteligencja82Kod
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 za 1 mln tokenów · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 za 1 mln tokenów · 195 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Inteligencja72Kod
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 za 1 mln tokenów · 228 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Inteligencja75Kod
Qwen 3.8 Max jest tańszy od Muse Wonder w każdym publikowanym cenniku — 2,00 USD za milion tokenów wejściowych i 6,00 USD za milion tokenów wyjściowych wobec 4,00 i 20,00 USD — a mimo to ukończenie zadania nadal kosztuje więcej. W opracowanym przez Artificial Analysis środowisku testowym zmierzony koszt ukończenia jednego zadania Intelligence Index to około 5,41 USD na Qwen 3.8 Max i około 4,52 USD na Muse Wonder, ponieważ Qwen 3.8 Max emituje w tym przebiegu około 190 milionów tokenów wyjściowych, podczas gdy Muse Wonder emituje około 130 milionów, przy medianie w zestawieniu blisko 85 milionów. Meta Superintelligence Labs wydało Muse Wonder 12 października 2026 roku, a model ten uzyskuje 52 punkty w tym samym indeksie; Qwen 3.8 Max uzyskuje 45. To nie jest różnica mieszcząca się w zaokrągleniu na żadnej z osi i oznacza, że odruchowe „tańszy za token wygrywa” w tym zestawieniu jest dokładnie odwrotnie.
Cennik to nie rachunek
Zacznij od tego, co publikują obaj dostawcy, ponieważ na papierze nie ma żadnej konkurencji.
• Wejście — Qwen 3.8 Max 2,00 USD za milion tokenów; Muse Wonder 4,00 USD, czyli o połowę taniej
• Wyjście — Qwen 3.8 Max 6,00 USD za milion tokenów; Muse Wonder 20,00 USD, więc to około jednej trzeciej
• Rabat na cache — Qwen 3.8 Max 88% zniżki na dane wejściowe z cache; Muse Wonder 95%. Ponieważ ten procent jest odliczany od katalogowej ceny wejścia, która jest dwukrotnie wyższa, po zaokrągleniu obie ceny różnią się od siebie o kilka centów — około 0,24 USD wobec około 0,20 USD za milion tokenów z cache — a nasz własny katalog wycenia odczyty z cache Qwen 3.8 Max na 0,25 USD. To jedyna pozycja, w której niższa cena na metce oznacza droższy cache.
• Sposób przedstawienia przez samego dostawcę — Artificial Analysis określa wejście Muse Wonder jako „dość drogie” na tle mediany rankingu wynoszącej 2,00 USD, a jego wyjście jako „drogie” na tle mediany wynoszącej 10,00 USD. Qwen 3.8 Max plasuje się na poziomie obu tych median lub poniżej.
Każda z tych linii przemawia na korzyść Qwen 3.8 Max. A teraz spójrz, co ten sam zestaw pomiarowy zmierzył dla ukończonego zadania — to jedyna liczba, którą budżet faktycznie odczuwa.
• Koszt na zadanie Intelligence Index — Muse Wonder około 4,52 USD; Qwen 3.8 Max około 5,41 USD
Tokeny wyjściowe zużyte w tym przebiegu indeksu — Muse Wonder około 130 milionów; Qwen 3.8 Max około 190 milionów, wobec mediany na tablicy wyników wynoszącej blisko 85 milionów.
• Co harness mówi o apetycie — Muse Wonder jest opisywany jako „nieco gadatliwy”; Qwen 3.8 Max jest opisywany jako „bardzo gadatliwy”
Dwie karty stawek i dwa zmierzone rachunki wskazują w przeciwnych kierunkach, a powodem jest wyłącznie liczba tokenów. Qwen 3.8 Max zużywa około 1,5 raza więcej tokenów wyjściowych niż Muse Wonder w tej samej ewaluacji, co niweluje jego przewagę 3,3 do 1 w wierszu wyjściowym, a nawet ją przewyższa. Jeśli Twoje obciążenie wygląda jak ten indeks — długie rozumowanie, długie odpowiedzi, ustawienia wysokiego wysiłku — karta stawek to niewłaściwy dokument, na którym należy opierać planowanie. Właściwe są Twoje własne liczby tokenów, a różnicę między nimi warto gonić tylko wtedy, gdy zmierzyłeś własną mieszankę, a nie pożyczyłeś cudzej.
Siedem punktów indeksu to poziom, a nie remis.
Porównania między modelami, które kończą z różnicą nie większą niż jeden punkt, rozstrzygają cena i kształt. To nie jest ten przypadek.
• Indeks Inteligencji — Muse Wonder (max) 52; Qwen 3.8 Max 45
• Wspólny pomiar — obie wartości pochodzą od Artificial Analysis, uzyskane w jej własnym środowisku testowym przy maksymalnym wysiłku, a nie w preferowanym przez któregokolwiek z dostawców benchmarku
Siedem punktów w zagregowanym wskaźniku obejmującym 219 modeli w tej klasie to istotna różnica, a bierze się ona z tej strony bilansu, po której Qwen 3.8 Max wydaje dodatkowe tokeny. Generuje więcej danych wyjściowych i uzyskuje niższy wynik. Ta kombinacja — więcej tokenów, niższy wynik — to kosztowny rodzaj rozwlekłości, ponieważ płacisz dwa razy: raz w dolarach za zadanie, a raz w tym, co ten wynik ma reprezentować.
Uczciwe zastrzeżenie jest takie, że indeks złożony to średnia z zestawu zadań kogoś innego. Siedem punktów na tym narzędziu mówi ci, że dwa modele nie są równorzędne; nie mówi jednak, który z nich przechodzi twoją ocenę. Pojedyncza liczba indeksu nigdy na to nie odpowiedziała i to zestawienie nie jest wyjątkiem.

Arkusz specyfikacji, linia po linii
• Okno kontekstowe — Muse Wonder (Max) 1 048 576 tokenów, przy czym okno miliona tokenów powtórzono w podsumowaniu karty samej Meta; Qwen 3.8 Max 984 tys. tokenów, jak podaje niezależna karta, wobec 1 000 000 tokenów na naszej własnej stronie katalogowej dla tego samego modelu o tej nazwie. Te dwa źródła różnią się o 16 000 tokenów po stronie tego modelu; traktuj limit jako „około miliona” w obu przypadkach i sprawdź mniejszą liczbę u dostawcy, zanim zaczniesz projektować pod tę wartość.
• Wejście Modal — Muse Wonder: tekst, obraz, mowa i wideo; Qwen 3.8 Max: tekst i obraz, przy czym wideo jest również wymienione na naszej stronie katalogowej. Mowa to typ wejściowy akceptowany tylko przez jeden z tych dwóch.
• Wyjście — tekst na obu.
• Rozumowanie — oba rozumują, a żaden nie udostępnia trybu bez rozumowania, na którym wywołujący mógłby polegać. Tokeny rozumowania są rozliczane jako dane wyjściowe w obu przypadkach, co jest dokładnie tą granicą, przy której apetyt Qwen 3.8 Max na tokeny staje się kosztowny.
• Szybkość generowania — Qwen 3.8 Max około 36 tokenów na sekundę, co środowisko testowe określa jako wyraźnie wolne; Muse Wonder nie został jeszcze opublikowany w tym samym środowisku testowym. Ta asymetria ma większe znaczenie, niż się wydaje: oznacza, że jedna strona tego porównania ma publicznie mierzalny profil opóźnień, a druga nie.
• Wagi — zastrzeżone w obu przypadkach, żadne nie zostały opublikowane.
• Wydanie — Muse Wonder 12 października 2026. Qwen 3.8 Max jest tutaj starszym modelem: Artificial Analysis mierzy checkpoint 0902, a nasz katalog wymienia własny wpis Qwen 3.8 Max pod inną datą, 2026-08-03. Te dwa identyfikatory nie są wymienne, a jeśli porównujesz ceny lub wyniki, warto upewnić się, który checkpoint faktycznie wywołujesz.

Opóźnienie jest osią, którą dokumentuje tylko jedno z nich.
Wiersz dotyczący szybkości powyżej jest najmniej komfortową częścią tej strony, ponieważ to jedyne miejsce, w którym porównanie przestaje być symetryczne. Muse Wonder nie ma opublikowanej szybkości generowania odpowiedzi na niezależnym stanowisku testowym — nie jest to niska liczba, to brak liczby — więc każde twierdzenie, że jedna z tych dwóch odpowiada szybciej, jest niepoparte w co najmniej jednym kierunku.
To, co można powiedzieć, pokazuje nasz własny ruch. W OrcaRouter Qwen 3.5 ma zmierzony p50 czasu do pierwszego tokenu wynoszący około 4,92 sekundy. To oczekiwanie na nadejście pierwszego tokenu, w modelu, który niezależny zestaw testowy już ocenia jako wolny przy ciągłym generowaniu. W przypadku interfejsu interaktywnego to długa cisza; w przypadku zadania wsadowego jest to prawie nieistotne. To, który z tych dwóch wariantów budujesz, decyduje o tym, na jaką wagę ta sekcja zasługuje, a jeśli budujesz ten interaktywny, model, którego opóźnienia nikt nie opublikował, jest ryzykiem, które powinieneś wycenić przed jego wdrożeniem, a nie po nim.
Uruchamianie obu lub uruchamianie jednego
Qwen 3.8 Max jest dostępny w OrcaRouter jako qwen/qwen3.8-max, w cenie katalogowej 2,00 USD za wejście i 6,00 USD za wyjście za milion tokenów, ze stawką 0,25 USD za odczyt z pamięci podręcznej i nienaruszonym oknem miliona tokenów. Po naszej stronie nie ma żadnych narzutów — cena katalogowa dostawcy jest przekazywana bez zmian, więc gdy dostawca zmienia stawkę, liczba na naszej stronie zmienia się tego samego dnia. To sprawia, że ta strona porównania dzieli od dowolnego harnessu, który już masz, tylko zmiana jednego ciągu znaków, co jest najtańszym możliwym sposobem, aby sprawdzić, co Twoja własna mieszanka zadań robi z tymi 2,00 USD.

Muse Wonder nie ma w naszym katalogu i ta strona nie będzie udawać, że jest inaczej — dziś działa on w Model API oraz Muse Code samej Meta. To, co faktycznie mamy od tego samego laboratorium, to Muse Spark 1.2, checkpoint, na którym Meta zbudowała resztę tej rodziny, w cenie 1,25 USD za wejście i 4,25 USD za wyjście za milion tokenów, w oknie 1 048 576 tokenów, z odczytami z pamięci podręcznej po 0,15 USD. Jeśli to, czego naprawdę chcesz od Muse Wonder, to styl Meta za jedną piątą ceny, a nie wynik na poziomie frontieru, ta droga stoi otworem na tym samym kluczu, który już masz.
Praktyczny argument za jednym punktem końcowym zgodnym z OpenAI w przypadku ponad 200 modeli jest dokładnie taki: to problem pomiarowy. Rozstrzał między 4,52 a 5,41 USD to średnia z zadań kogoś innego, a jedynym sposobem, by przekonać się, czy utrzymuje się on w Twoim przypadku, jest jego przetestowanie. Zrobienie tego za pomocą jednego klucza oznacza skierowanie istniejącej oceny na drugą nazwę modelu i ponowne jej uruchomienie, a nie podpisanie drugiej umowy i przebudowę rozliczeń. Automatyczne przełączanie awaryjne obejmuje sytuację, w której najpierw wdrażasz nowszy, nieprzetestowany model: jeśli dostawca po stronie źródłowej zacznie działać gorzej, żądanie zostanie przeniesione, a nie odrzucone.
Który z nich i na podstawie jakich dowodów?
• Wybierz Muse Wonder, gdy wynik jest najważniejszy. Siedem punktów indeksu przy niższym mierzonym koszcie na zadanie to oczywista wygrana, a nic w tym zestawieniu tego nie odwraca.
• Wybierz Qwen 3.8 Max, gdy dane wejściowe są długie, a wynik krótki. Cennik ze stawką 2,00 USD za wejście w porównaniu z 4,00 USD to realna oszczędność 50% w przypadku obciążeń, które składają się niemal wyłącznie z promptu i prawie nie mają odpowiedzi, a kara za rozwlekłość nigdy nie ma szansy zadziałać, ponieważ nie ma w co się rozwlekać.
• Wybierz Qwen 3.8 Max, gdy potrzebujesz opublikowanego profilu opóźnień. Jego szybkość jest udokumentowana, a jeśli dział zakupów chce liczby przed zatwierdzeniem, „brak publikacji” trudniej obronić niż „36 tokenów na sekundę”.
• Nie oceniaj Qwen 3.8 Max po cenie z nagłówka. Stawka 2,00 USD za wejście to prawdziwy rabat na wejściu i mylące podsumowanie modelu: w niezależnym środowisku testowym kosztuje więcej na ukończone zadanie niż model, który pobiera dwa razy więcej za wejście i ponad trzy razy więcej za wyjście.
• Nie zakładaj, że którykolwiek z nich jest tanią opcją, dopóki nie policzysz własnych tokenów. Liczby przypadające na zadanie na tej stronie pochodzą z jednego harnessu uruchamiającego jedną ewaluację. Odwrócenie, które pokazują, jest powodem, by mierzyć, a nie samym pomiarem.
To, co czyni tę parę interesującą, to fakt, że przełamuje ona skrót myślowy. Cenniki są łatwe do odczytania i łatwo im zaufać, a tutaj łatwy odczyt daje błędną odpowiedź o około 20%. Modele dzieli też generacja pod względem daty premiery, ale są na tyle podobne kształtem, że wybór nie jest oczywisty na podstawie karty specyfikacji. Na oba te pytania można odpowiedzieć na podstawie własnych logów z tego tygodnia — i na żadne z nich nie odpowie kolejna tabela benchmarków, którą opublikuje którekolwiek z laboratoriów.
