
DeepSeek V4.1 Flash: szybka warstwa, jej prawdziwa cena i odpowiedź na pytanie o darmowy dostęp
- OrcaNOWOŚĆOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 59 tok/s
- openaiNOWOŚĆOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 305 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Inteligencja
- xAIGrok 4.72026-09-2146Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 42 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 za 1 mln tokenów · 239 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Inteligencja77Kod
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Inteligencja76Kod
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Inteligencja76Kod
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Inteligencja82Kod
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 za 1 mln tokenów · 56 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 za 1 mln tokenów · 123 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Inteligencja72Kod
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 za 1 mln tokenów · 212 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Inteligencja75Kod
DeepSeek V4.1 Flash to szybka wersja z linii DeepSeek V4.1: multimodalny model typu mixture-of-experts z oknem kontekstowym o długości 1 048 576 tokenów, obsługą obrazów na wejściu, wagami na licencji MIT na Hugging Face oraz ceną katalogową poza szczytem wynoszącą 0,15 USD za milion tokenów wejściowych i 0,60 USD za milion tokenów wyjściowych. Model wszedł do ogólnej dostępności 10 września 2026 r., zatem premiera to fakt datujący ten model, a nie wydarzenie, o którym donosi ta strona — a dwie kwestie sprowadzają czytelników tutaj długo po tej dacie: czy model jest bezpłatny oraz jak wypada na tle modelu, który już mają przed sobą. Pierwsza z nich ma krótką odpowiedź, więc idzie na początek.
Czy DeepSeek V4.1 Flash jest darmowy? Odpowiedź, po którą przyszedłeś
Nie. Na własnej platformie DeepSeek nie ma darmowego planu API dla tego modelu — brak darmowego miesięcznego limitu i brak darmowego punktu końcowego. Rozliczenia odbywają się w modelu pay-as-you-go na podstawie doładowanego salda, według stawek z tej samej karty co reszta linii. Identyfikator modelu, który wywołujesz, to deepseek-flash, a każde żądanie skierowane do tego identyfikatora jest rozliczane według opublikowanych stawek Flash. Aplikacja dla konsumentów jest darmowa w użyciu; stojące za nią API już nie, a oba są osobnymi produktami.
Naprawdę niemal darmowy jest cache. Token wejściowy z trafieniem w cache kosztuje 0,003 USD za milion w porównaniu z 0,15 USD za nowy token wejściowy poza godzinami szczytu — jedną pięćdziesiątą. Każde obciążenie z dużym, stabilnym prefiksem (instrukcje systemowe, schematy narzędzi, mapa repozytorium) płaci niemal nic za powtarzaną część promptu, podczas gdy koszt ponoszą nowe tokeny. Dokładne warunki, w których zniżka ma zastosowanie, ustala DeepSeek, a nie klient, więc zanim oprzesz budżet na tej liczbie, przeczytaj aktualną dokumentację.
Istnieje drugi powód, dla którego pojawia się kwestia darmowego dostępu, i warto oddzielić go od pierwszego. Platformy zewnętrzne reklamują darmowy lub próbny dostęp do tego modelu, a te ścieżki są realne; to także warunki, które zmieniają się bez powiadomienia, i za żadnymi z nich nie stoi własny cennik DeepSeek. Traktuj je jako środowiska do prototypowania, a nie zaplecze produkcyjne. Nasz własny katalog rzeczywiście zawiera pozycję bezkosztową — ale to deepseek/deepseek-v4-flash-free, wycofany V4 Flash, a nie ten model. Te dwa różnią się o jeden numer wersji i nie są tym samym.
Gdzie w linii V4.1 plasuje się Flash
V4.1 to nowa rodzina architektur, a nie wydanie punktowe V4. Flash jest jej małym, szybkim członkiem — poziomem zbudowanym pod przepustowość i koszt, a nie pod szczyt tabeli liderów. Flagowym bratem jest DeepSeek-V4-Pro-0813, udostępniany pod identyfikatorem modelu deepseek-v4-pro, którego cena wynosi 0,66 USD za milion tokenów wejściowych i 1,98 USD za milion tokenów wyjściowych poza szczytem: około cztery i pół raza więcej niż Flash na wejściu i nieco ponad trzy razy więcej na wyjściu, z limitem współbieżności 500 w porównaniu z 2500 w przypadku Flash. Sam DeepSeek podaje, że V4.1 Flash wszechstronnie przewyższa V4 Pro pod względem wydajności, kosztu, szybkości i całkowitego czasu wykonania zadania — to twierdzenie samego dostawcy oparte na jego własnych benchmarkach, a nie niezależny pomiar, i to jest powód, dla którego nazewnictwo poziomów czyta się odwrotnie dla każdego, kto zakłada, że „Pro” zawsze oznacza lepszy zakup.
Jedną granicę należy zachować: DeepSeek V4.1 Pro nie został wydany. Pojawia się w materiałach DeepSeek wyłącznie jako przyszły model. Nic na tej stronie go nie dotyczy, podobnie jak nic, co udostępniamy.
Specyfikacja, tak jak publikuje ją DeepSeek
Wszystko poniżej pochodzi z karty modelu na Hugging Face, pod adresem deepseek-ai/DeepSeek-V4.1-Flash. W miejscach, gdzie dana wartość jest deklaracją dostawcy, a nie ustalonym pomiarem, zostało to zaznaczone.
• Parametry — szkielet 552 mld, według danych dostawcy. Karta podaje 8 mld parametrów aktywowanych na token podczas prefillu i 16 mld podczas dekodowania, w układzie mieszaniny ekspertów z 1 wspólnym ekspertem i 384 ekspertami routowanymi na warstwę MoE, z których sześciu jest aktywnych na token. • Architektura — 40-warstwowy przyczynowy enkoder-dekoder: 20-warstwowy przyczynowy enkoder zasilający 20-warstwowy dekoder. • Kontekst — 1 048 576 tokenów, co karta zaokrągla do miliona. • Limit wyjścia — maksymalnie 384 tys. tokenów w API dostawcy, więc ustaw limit jawnie, zamiast ufać domyślnemu. • Modalność — tekst i obrazy na wejściu, tekst na wyjściu. Widzenie odbywa się przez enkoder DeepSeek-ViT oraz dwuwarstwowy projektor MLP. • Precyzja — opublikowane wagi to safetensors w BF16, F32, F8_E4M3 i I8, z FP8 oznaczonym na karcie. Pamięć podręczna KV jest kwantyzowana do FP4 (E2M1 ze skalą E4M3 na 16 kanałów). • Licencja — MIT, zarówno dla repozytorium, jak i wag. • Wydanie — ogólna dostępność 2026-09-10; 48 fragmentów safetensors, około 510 GB w repozytorium.

Flash kontra Pro: pytanie, które rodzi nazwa poziomu
Jeśli wybierasz między tymi dwoma, zasada nie brzmi: „Pro jest mocniejszy”. Poziom Flash istnieje dla wolumenu: ruchu o wysokiej współbieżności i wrażliwego na koszty, gdzie rachunek za tokeny wynoszący jedną czwartą tego, co w Pro, liczy się bardziej niż ostatnie kilka punktów możliwości, a sam limit współbieżności na poziomie 2500 żądań jest powodem, dla którego warto tu być. Poziom Pro istnieje dla najtrudniejszego rozumowania i pracy agentowej, gdzie płacisz za szczyt oferty, a pułap przepustowości jest ograniczeniem dla ciebie. Taki jest cały kształt tego wyboru — dowody z bezpośredniego porównania, w tym to, gdzie Pro wciąż wygrywa, znajdują się w naszym własnym porównaniu DeepSeek V4.1 Flash vs DeepSeek V4 Pro, a nie tutaj, i obie strony celowo nie powtarzają swoich treści.
Uruchamianie: API, wagi czy jedno i drugie
Obie ścieżki są otwarte. DeepSeek udostępnia model we własnym API pod identyfikatorem deepseek-flash, na bazowym adresie URL zgodnym z OpenAI oraz na zgodnym z Anthropic, więc istniejący klient zwykle wymaga jedynie zmiany ciągu znaków modelu. Osobno można pobrać wagi: licencja MIT, 48 shardów safetensors, około 510 GB, co wyklucza je z jakiejkolwiek maszyny z jednym GPU i plasuje je zdecydowanie w kategorii „wynajmij węzeł albo daj sobie spokój”. DeepSeek dostarcza też w repozytorium oficjalny przepis na wnioskowanie — czytelną implementację referencyjną, a nie produkcyjny silnik serwujący — a jego przykładowe użycie konwertuje wagi na ekspertów fp4 przy rozmiarze równoległości modelu wynoszącym osiem, co jest najbliższym stwierdzeniem dotyczącym rozmiaru, jakie oferuje repozytorium. O tym, czy samodzielny hosting będzie przyjemny, decyduje jednak inny szczegół praktyczny: model obsługuje płynnie regulowany wysiłek rozumowania od 1 do 100 i będzie ochoczo generować długo po zakończeniu pracy, jeśli nie dostroisz tego pokrętła. Zmierzone konfiguracje sprzętowe, liczby przepustowości, które ludzie faktycznie raportują, oraz tryb awarii polegający na nadmiernym rozumowaniu wraz ze skutecznymi sposobami jego łagodzenia — wszystko to znajduje się w naszym podręczniku lokalnego wdrażania DeepSeek V4.1 Flash; szczera konkluzja jest taka, że ścieżka API jest tańsza, dopóki Twoje wolumeny nie są duże, a ścieżka z wagami to decyzja o przepustowości, a nie o kosztach.

Co nie zostało ustalone
Dwie rzeczy — i żadna nie jest błaha. Liczba parametrów nie zgadza się z wagami. Karta DeepSeeka mówi o 552B; własny indeks safetensors w repozytorium — pole Model size na stronie modelu w Hugging Face — daje w sumie 763B w 48 shardach, w repozytorium o rozmiarze około 510 GB. Obie liczby są opublikowane, nie są tą samą liczbą, a nikt publicznie nie rozstrzygnął tej rozbieżności, więc 552B należy traktować jako wartość podaną przez dostawcę, a nie zmierzoną. Poza tym własne materiały DeepSeeka są niespójne w kwestii starszych identyfikatorów V4 Flash — strona z cennikiem mówi, że wycofane nazwy są akceptowane i kierowane do tego modelu po stawkach Flash, podczas gdy inne strony opisują to kierowanie inaczej. Odczytuj model na podstawie odpowiedzi, zamiast zakładać, który model odpowiedział.
Dostępność na OrcaRouter, sprawdzona dzisiaj
OrcaRouter obsługuje ten model. Znajduje się w naszym bieżącym katalogu jako deepseek/deepseek-v4.1-flash — zwróć uwagę, że identyfikator zapisuje wersję z kropką, v4.1, podczas gdy nasze slugi blogowe zapisują ją z myślnikiem. Skopiuj ciąg dokładnie tak, jak widnieje na liście, inaczej klient nic nie znajdzie. Wpis obejmuje okno kontekstu wynoszące 1 048 576 tokenów, maksymalnie 384 tys. tokenów wyjściowych, dane wejściowe tekstowe i obrazkowe oraz podane przez dostawcę stawki poza godzinami szczytu: 0,15 USD za milion tokenów wejściowych i 0,60 USD za milion tokenów wyjściowych, a przy trafieniach w pamięć podręczną 0,003 USD za milion, przekazywane bez narzutu, w wysokości 0% — płacisz stawkę DeepSeek, a okna szczytu DeepSeek w dni powszednie nadal ją podwajają. Automatyczne przełączanie awaryjne oznacza, że możesz umieścić niesprawdzony model za trasą, która przełącza się na zapas, gdy wystąpi błąd lub limit szybkości, co jest tanim sposobem na sprawdzenie, czy model się sprawdzi, zanim trafi na ścieżkę produkcyjną. To stwierdzenie dotyczy wyłącznie tego identyfikatora i tego modelu; DeepSeek V4 Pro i szersza linia V4 to osobne wpisy i osobne fakty.

Zestaw porównawczy: co otworzyć dalej
To tutaj tak naprawdę są czytelnicy. W naszych własnych danych Search Console, pobranych 2026-10-13, rodzina DeepSeek V4.1 Flash zebrała 9 444 wyświetlenia i 418 kliknięć w 198 zapytaniach — a jej największy pojedynczy wiersz pod względem wyświetleń nie dotyczył nazwy modelu, lecz bezpośredniego starcia, deepseek v4.1 flash vs glm 5.3 flash, z 1 372 wyświetleniami. Sam termin miał 2 025 wyświetleń w 33 zapytaniach. Pod tym rdzeniem znajduje się dziesięć stron porównawczych, a każda z nich została napisana tak, aby odpowiadać na własne pytanie, a nie powtarzać tę stronę:
• DeepSeek V4.1 Flash vs GLM-5.3-Flash — konkurencja cenowa i kara za opóźnienie startowe, która wiąże się z jej wygraniem. • DeepSeek V4.1 Flash vs DeepSeek V4 Flash — pytanie o migrację, na które DeepSeek częściowo odpowiedział, wycofując identyfikatory starszego modelu. • DeepSeek V4.1 Flash vs DeepSeek V4 Pro — przekazanie, które DeepSeek zaplanował, a potem odwołał, i to, między czym przyjdzie ci wybierać. • DeepSeek V4.1 Flash vs Gemini 3.8 Flash — dwie niskie ceny przypisane do dwóch bardzo różnych rodzajów wygaśnięcia. • DeepSeek V4.1 Flash vs GPT-5.6 Sol — różnica cen obok różnicy w czasie do pierwszego tokenu. • DeepSeek V4.1 Flash vs GPT-5.6 Terra — gdzie próg kontekstu zmienia stawkę w trakcie żądania. • DeepSeek V4.1 Flash vs Claude Opus 5 — dwie tablice wyników, które nie zgadzają się co do tego, który model wygrał. • DeepSeek V4.1 Flash vs Grok 4.6 — niewielka różnica w możliwościach wobec dużego, cyklicznego rachunku. • DeepSeek V4.1 Flash vs Kimi K3 — własne twierdzenie dostawcy o bezpośrednim porównaniu, sprawdzone wobec dowodów, które za nim stoją. • DeepSeek V4.1 Flash vs Qwen3.8-Max — to samo okno kontekstu przy dwudziestokrotnie wyższej cenie tokenu.
Jeśli masz czas tylko na jedno, wybierz porównanie GLM-5.3-Flash: to wiersz, który czytelnicy wpisują najczęściej, a oba modele są wystarczająco zbliżone cenowo, że decyzja zależy od tego, jak szybko potrzebujesz pierwszego tokenu, a nie od tego, ile kosztuje każdy token.
Porównane w tym artykule4
Wykryto na podstawie tego artykułu · Benchmarki: Artificial Analysis · aktualizowane codziennie
