Ett genererat titelkort med texten ”MiMo-V2.6-Pro vs DeepSeek V4.1 Flash” och undertexten ”Ett tak mot ett pris”, ovanför fyra kort med texten ”Nivå: flaggskepp vs snabbnivå”, ”Kontext: 1M tokens vardera”, ”Index: 46 vs 39” och ”Kostnad per uppgift: $0.13 vs $0.27”.
Guides & Insights

MiMo-V2.6-Pro vs DeepSeek V4.1 Flash: Ett tak mot ett pris

Författare

Alistair Wren

Publiceringsdatum

Senaste modellerna · 20Visa alla modeller →
Benchmarks: Artificial Analysis · uppdateras dagligen
Tillbaka till alla inlägg

De två namnen pekar i motsatta riktningar mot vad modellerna faktiskt är, så fastställ nivåerna innan du jämför en enda siffra. MiMo-V2.6-Pro är toppen av Xiaomis MiMo-V2.6-serie: en mixture-of-experts-flagg skepp med 1,02 biljoner parametrar, varav 42 miljarder aktiva per token, ett kontextfönster på 1M tokens, ett utdatatak på 128 000 tokens och vikter under MIT-licens, släppt den 21 september 2026. DeepSeek V4.1 Flash är den snabba, billiga nivån i DeepSeeks V4.1-familj: 552 miljarder parametrar enligt DeepSeeks egen räkning, en kontext på 1M tokens och ett utdatatak på 384K, MIT-licensierad, allmänt tillgänglig sedan den 10 september 2026. Den ena är ett tak du betalar för och den andra är ett pris du köper i volym. De flesta jämförelsesidor om den här matchen får det omvänt, eftersom "Pro" låter som det bättre köpet och "Flash" låter som det sämre, och hela sidan argumenterar sedan om tio punkter i indexpoäng mellan två modeller som aldrig byggdes för samma uppgift.

Vad var och en är, i sitt eget labs termer

DeepSeek V4.1 Flash är en multimodal gles mixture-of-experts-modell — text och bilder in, text ut — byggd av DeepSeek som den genomströmningsinriktade medlemmen i V4.1-serien snarare än kapacitetsledaren. DeepSeeks eget lanseringsmaterial hävdar att den billigare modellen helt överträffar den äldre V4 Pro när det gäller prestanda, kostnad, hastighet och total uppgiftstid, och det är den nivå som har den högre samtidighetsgränsen. Dess publicerade vikter uppgår till totalt omkring 510 GB fördelat på 48 safetensors-shards, vilket gör självhosting omöjligt på en enkel-GPU-maskin. Dess standardbeteende för resonemang är utförligt, och DeepSeek erbjuder en kontinuerligt valbar resonemangsansträngning så att du kan sänka den. Artificial Analysiss egen sammanfattning av modellen är tydlig om avvägningen: bland de ledande modellerna när det gäller intelligens och till rimligt pris, anmärkningsvärt snabb och mycket utförlig.

MiMo-V2.6-Pro är en produkt med motsatt profil. Det är den bästa modellen Xiaomi levererar i den här serien, så dess pris och latens är konsekvenser av att köpa toppen av sortimentet snarare än de saker den designades kring. Den tar emot text, bilder, tal och video, och det är den enda av de två med ett oberoende uppmätt sammansatt betyg som publicerades tillsammans med en driftsprofil: Artificial Analysis rapporterade 46 på sitt Intelligence Index, ungefär 0,13 USD per indexuppgift och omkring 206,66 USD för att köra hela indexet på den.

• Nivå — MiMo-V2.6-Pro är Xiaomis flaggskepp i serien; DeepSeek V4.1 Flash är den snabba nivån i DeepSeeks V4.1-linje, under V4 Pro som föregår den.

• Parametrar — MiMo-V2.6-Pro 1,02T totalt / 42B aktiva, enligt leverantörens uppgifter; DeepSeek V4.1 Flash 552B, enligt leverantörens uppgifter, med repositoriets eget safetensors-index som summerar till 763B och avvikelsen oavgjord.

• Indata – MiMo-V2.6-Pro text, bild, tal och video; DeepSeek V4.1 Flash text och bild.

• Kontext — 1M tokens på båda, samma siffra i rubriken.

• Tak för utdata — MiMo-V2.6-Pro 128 000 tokens; DeepSeek V4.1 Flash 384 000.

• Licens — MIT på båda, vikter nedladdningsbara, kommersiell användning obegränsad.

Om du tar med dig en enda sak från det blocket: den multimodala förgrening som avgör så många jämförelser avgör inte den här. Båda modellerna tar emot bilder. Den verkliga kapacitetsförgreningen är utdatataket och taket för själva modellen.

Den enda axeln som båda husen har mätts på tillsammans

Det är i Artificial Analysis Intelligence Index som den här matchen har faktiska head-to-head-bevis i stället för två uppsättningar leverantörsdiabilder. På jämförelsesidan som fångades 2026-10-13 befinner sig båda modellerna på indexversion v4.3.2 – samma svit, samma version, körd av samma utvärderare – och MiMo-V2.6-Pro visar 46 mot 39 för DeepSeek V4.1 Flash vid dess inställning för maximal ansträngning. En skillnad på omkring sju punkter i ett index vars klassmedian är 18. Den fristående sidan från Artificial Analysis för DeepSeek V4.1 Flash har visat 40 i andra fångster, och tabellerna per modell har innehållit båda siffrorna, så tolka det som ungefär sju punkter snarare än exakt sju.

Det är ett verkligt försprång och det starkaste enskilda faktumet på den här sidan. Det är också snävare än det ser ut, av två skäl som samma jämförelsesida uttryckligen anger. Det första är ansträngning: DeepSeek-siffran gäller en enda resonemangsinställning, och indexet rör sig med den ratten. Det andra är vad ett sammansatt mått döljer. Indexet blandar tio utvärderingar, och på de som ligger närmast agentiskt arbete skiljer de två modellerna sig inte sju punkter åt i någon uppenbar riktning — jämförelsesidan placerar MiMo-V2.6-Pro före på Terminal-Bench 4.0 och SciCode, efter på AutomationBench och GDP.pdf, och tillräckligt jämbördig på andra håll för att det sammansatta gapet gör mycket av jobbet som ett enda tal inte kan visa dig.

Räkningen, och enheten den kommer i

Priset är där nivåskillnaden blir konkret, och det är värt att vara precis om vilken enhet du läser, eftersom de två labben anger olika.

• Listpris — MiMo-V2.6-Pro $0,435 per miljon indata och $0,87 per miljon utdata, fast, med cacheträffar på $0,0036; DeepSeek V4.1 Flash $0,15 och $0,60 i lågtrafik, med cacheträffar på $0,003.

• Toppprissättning – DeepSeek V4.1 Flash fördubblar sin taxa under två tidsfönster på vardagar; MiMo-V2.6-Pro har inget publicerat schema för toppperioder.

• Kostnad per indexuppgift — MiMo-V2.6-Pro $0.13; DeepSeek V4.1 Flash $0.27, för samma uppgiftsuppsättning mätt på samma sätt.

• Tokenanvändning per uppgift — MiMo-V2.6-Pro 64k utdatatokens, varav 38k resonemang; DeepSeek V4.1 Flash 89k utdata med 63k resonemang.

• Kostnad för att köra hela indexet — MiMo-V2.6-Pro cirka 207 USD; DeepSeek V4.1 Flash cirka 477 USD.

Den kontraintuitiva raden är den näst sista, och det är anledningen till att detta par är värt en sida. Den billigare modellen är inte den billigare modellen att köra. DeepSeek V4.1 Flash kostar ungefär en tredjedel av MiMo-V2.6-Pro per token i lågtrafik och landar ändå på ungefär dubbelt så hög kostnad per slutförd uppgift, eftersom den genererar omkring 40 % fler utdatatoken och två tredjedelar fler resonemangstoken för att komma dit. Om din budgetering görs per miljon token – vilket är hur båda prislistorna är skrivna – kommer du att förutsäga fel vinnare. Enheten som avgör det är kostnad per slutförd uppgift, och mätt i den enheten ligger flaggskeppet före med ungefär två mot ett.

Inget av det gör DeepSeek-nivån till ett dåligt köp; volymarbete med korta utdata och omfattande återanvändning av promptar är precis vad den byggdes för, och cacheträffrekvenserna för båda modellerna är den siffra som spelar roll där. Det innebär att prisfördelen är villkorad av utdatalängden, och du kan mäta din egen.

Latens är den axel där evidensen är minst klarlagd.

På samma jämförelsesida från 2026-10-13 är DeepSeek V4.1 Flash den snabbare av de två med god marginal på varje latensmått: 197 utdatatokens per sekund mot 48, 1,06 sekunder till första token mot 3,74, och 13,74 sekunder från början till slut mot 55,92 i indexets svarsuppgift. Det stämmer överens med nivådesignen och med skillnaden i mångordighet ovan — MiMo-modellen ägnar mycket längre tid åt att tänka innan den svarar.

Betrakta särskilt genomströmningsraden som preliminär. Artificial Analysis egen fristående listning för MiMo-V2.6-Pro har visat väsentligt annorlunda siffror för utdatahastighet vid andra fångster av samma sida, och inställningen för resonemangsansträngning förändrar detta nummer på båda modellerna. Latensordningen är stabil och matchar vad nivådesignen förutspår; de exakta multiplarna är inte något jag skulle sätta i en kapacitetsplan. Om latensen för första token är din bindande begränsning, testa båda på din egen trafik i stället för på någon av parternas publicerade siffra.

A generated two-column scoreboard titled 'MiMo-V2.6-Pro vs DeepSeek V4.1 Flash — the scoreboard'. The MiMo-V2.6-Pro column reads Index: 46, Per task: $0.13, Output: 128K, Tier: flagship; the DeepSeek V4.1 Flash column reads Index: 39, Per task: $0.27, Output: 384K, Tier: fast tier. Footed 'Index figures from Artificial Analysis v4.3.2, captured 2026-10-13.'

De leverantörsnummer som inte stämmer överens med varandra

Båda labben publicerar agentiska benchmarkresultat för sin egen modell, och de två uppsättningarna går inte att förena. Xiaomi rapporterar MiMo-V2.6-Pro på Terminal-Bench 2.1 89,9, DeepSWE v1.1 71,9 och OSWorld-Verified 82,0. DeepSeek rapporterar V4.1 Flash på Terminal-Bench 2.1 90,6, DeepSWE v1.1 74,2, NL2Repo-Bench 65,4 och GPQA Diamond 90,9. Varje labbs Terminal-Bench-siffra är högre än det andra labbets, vilket är den användbara observationen: leverantörskörda agentiska benchmarkar i den här skalan är inte jämförbara mellan labb, och ingen av uppsättningarna har körts om i en neutral testram med matchade inställningar. Ingen av modellerna kommer med ett friskintyg här. Endast Artificial Analysis sammansatta resultat har tagits fram av en aktör för båda modellerna, och det täcker en ansträngningsinställning på DeepSeek-sidan.

Vad du faktiskt kan distribuera, och på vilken rutt

DeepSeek V4.1 Flash serveras på vår egen plattform. Den finns med i den aktuella OrcaRouter-katalogen som deepseek/deepseek-v4.1-flash— notera punkten i versionen, där våra blogg-slugs använder ett bindestreck — med en kontext på 1 048 576 tokens, en maximal utdata på 384 000 tokens, text- och bildinmatning, samt DeepSeeks egna off-peak-siffror på $0,15 per miljon indata och $0,60 per miljon utdata med cacheläsningar på $0,003. Vi för vidare leverantörens listpris med 0 % påslag, så när DeepSeek ändrar sin prislista är det den ändringen du betalar samma dag i stället för ett nummer vi måste prissätta om. Automatisk failover innebär att du kan lägga en rutt bakom den som faller tillbaka när en leverantör felar eller hastighetsbegränsar, och routing-DSL:en låter dig sätta samman körfält i stället för att binda dig till en enda slutpunkt.

MiMo-V2.6-Pro finns inte på vår plattform, och det säger vi hellre än att antyda något annat. Att nå den innebär att använda Xiaomis eget API eller en av de tredjepartsplattformar som listar den, och Artificial Analysis räknade en enda API-leverantör för modellen vid tidpunkten för datainsamlingen. En enda väg är inte en produktionsväg. Det är ett faktum om driftsättningen, inte en bedömning av modellen: det är anledningen till att behandla MiMo-V2.6-Pro som något att utvärdera noggrant med en reservlösning bakom sig, snarare än som ett spår som du flyttar över en produktionsväg till den här veckan.

A generated infographic titled 'Cheaper per token, dearer per task'. The MiMo-V2.6-Pro card reads 'Per 1M tokens: $0.435 in / $0.87 out' and 'Per finished task: $0.13'; the DeepSeek V4.1 Flash card reads 'Per 1M tokens: $0.15 in / $0.60 out' and 'Per finished task: $0.27'. A ribbon below reads 'Flash costs about a third per token and about twice per completed task, because it emits more output and reasoning tokens.' Footed 'Rate cards as listed; cost-per-task figures from Artificial Analysis v4.3.2, captured 2026-10-13.'

Var valet faktiskt landar

Välj DeepSeek V4.1 Flash när arbetet är högvolym, latenskänsligt, text-och-bild och kort utdata – klassificering, extrahering, sammanfattning, en agentloop som skickar tusentals små anrop där tiden till första token sätter tempot och ett stort stabilt prefix äter cacherabatten. Taket på 384K utdata är också det enda av de två som klarar en genuint lång generering, och att vara nåbar på en rutt med redundans bakom sig betyder mer för en första driftsättning än sju indexpunkter.

Välj MiMo-V2.6-Pro när du är ute efter det absolut yppersta: den svåraste resonemangsförmågan, de längsta enskilda genereringarna inom 128K, video- och ljudinmatning vid sidan av text, och en arbetsbelastning där kostnaden per slutförd uppgift snarare än per token är den siffra din ekonomiavdelning frågar efter. Den är den starkare modellen på den enda sammansatta mätning som båda har utvärderats på, och den är väsentligt billigare per slutförd uppgift, vilket inte är vad prislistorna antyder.

Om arbetsbelastningen är blandad – och det är de flesta – är det ärliga svaret att det här är två spår snarare än två kandidater. En router gör att du kan behålla DeepSeek-nivån framför den högvolymiga, latensbundna trafiken och skicka de svårare, längre, genuint multimodala förfrågningarna till modellen som är bättre på dem, med en reservlösning konfigurerad framför den tunnare vägen. Det är inte obeslutsamhet; det är att matcha varje förfrågan med den nivå den tillhör.

A generated decision graphic titled 'Which lane does the request belong in?' with two cards and an arrow between them. The left card, 'Send the volume traffic here', reads 'Text and image in', 'Short outputs', 'First token in about a second'; the right card, 'Send the hard requests here', reads 'Video and audio in', 'Long single generations', 'Lowest cost per finished task'. Footed 'Both models list a 1M-token context. Figures per vendor rate cards and Artificial Analysis, captured 2026-10-13.'

Stavning, och en sak att kontrollera innan du migrerar

Läsare skriver den här matchningen som mimo v2.6 pro, med ett mellanslag och en punkt, och våra slugs skriver det med bindestreck sommimo-v2-6-pro. Båda syftar på samma modell; endast den andra förekommer i våra URL:er. Den motsvarande fällan på DeepSeek-sidan är identifieraren: katalogsträngen ärdeepseek/deepseek-v4.1-flash, med punkten, och en klient som sätter bindestreck i den hittar ingenting. Kopiera identifierare från modellistan i stället för från ett blogginlägg, inklusive det här.

Vad är fortfarande öppet?

Två saker, och ingen av dem är liten. Det finns ingen neutral direkt jämförelse mellan dessa två modeller vid matchade resonemangsinställningar — den sammansatta jämförelsen placerar dem på samma indexversion men inte nödvändigtvis på samma ansträngningsnivå, och särskilt latensgapet kommer sannolikt att minska eller öka beroende på var du ställer in det. Och parameterantalet för DeepSeek V4.1 Flash går inte ihop mellan DeepSeeks modellkort och dess eget repositorium, så varje storleksjämförelse som involverar den, inklusive den i den här artikeln, är preliminär. Tills båda är avgjorda är den försvarbara positionen snävare än båda labbens marknadsföring: MiMo-V2.6-Pro leder på en oberoende framtagen sammansatt mätning och på uppmätt kostnad per slutförd uppgift, DeepSeek V4.1 Flash leder på latens för första token, utdatalängd, tokenpris och tillgången till en rutt med redundans bakom sig.

Det enskilda faktum som oftast avgör den här jämförelsen är nivån, inte poängen: en av dessa är ett tak du köper och den andra är ett pris du köper i volym, så om din arbetsbelastning innehåller båda typerna av förfrågningar är beslutet en routingtabell snarare än en vinnare.