
Solar Mini 4: Dane techniczne, kwestia licencji i jak to nazwać
- OrcaNOWOŚĆOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 66 tok/s
- openaiNOWOŚĆOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 159 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Inteligencja
- xAIGrok 4.72026-09-2146Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 42 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 za 1 mln tokenów · 478 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Inteligencja77Kod
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Inteligencja76Kod
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Inteligencja76Kod
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Inteligencja82Kod
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 za 1 mln tokenów · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 za 1 mln tokenów · 198 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Inteligencja72Kod
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 za 1 mln tokenów · 228 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Inteligencja75Kod
Solar Mini 4 to kompaktowy model agentowy firmy Upstage, a jego sztandarowym trikiem jest arytmetyka, a nie magia: przechowuje w pamięci 35 miliardów parametrów, ale dla każdego tokenu uruchamia około 3 miliardów z nich. To jest cały powód, dla którego Upstage pozycjonuje go do pracy agentowej o dużej skali i powtarzalnym charakterze, a nie do najtrudniejszego pytania, jakie można zadać modelowi. Upstage udostępniło go 22 września 2026 r. pod identyfikatorem snapshotu solar-mini4-260922, udostępnianym pod aliasem solar-mini4, a w tej samej rodzinie Solar plasuje się on poniżej większego Solar Pro 4, a nie obok niego — porównanie w obrębie rodziny to odrębne zagadnienie i ta strona nim nie jest. To, co następuje, to stały punkt odniesienia: czym jest ten model, ile kosztuje, czy można go pobrać, co twierdzi Upstage, co faktycznie zmierzył niezależny ewaluator i jak go dziś wywołać.
Każda liczba poniżej zawiera swoje źródło w treści, a źródła są dwojakiego rodzaju. Dane przypisywane Upstage to własne publikowane twierdzenia dostawcy, odczytane z dokumentacji modeli Upstage i stron historii modeli oraz z własnego wpisu ogłoszeniowego Upstage z 1 października 2026 r. Dane przypisywane Artificial Analysis to niezależny pomiar tej organizacji, opublikowany 30 września 2026 r. Tam, gdzie oba źródła się nie zgadzają, podaje się obie wartości, zamiast je uzgadniać.

Czym jest Solar Mini 4 i kto jest jego wydawcą
Upstage jest wydawcą. Strona dokumentacji modelu opisuje go jednym zdaniem jako „efektywny kosztowo, kompaktowy model do zastosowań agentowych”, a to ujęcie ma realne znaczenie: model jest ukierunkowany na obciążenia, w których agent wywołuje model wiele razy z rzędu — odczytuje formularz, decyduje, co zrobić dalej, wywołuje narzędzie, zapisuje ustrukturyzowany wynik — a nie na obciążenia, w których pojedyncza odpowiedź musi być tak dobra, jak to możliwe.
Identyfikatory mają większe znaczenie, niż się wydaje, ponieważ Solar Mini to nazwa, którą Upstage wykorzystuje od lat:
• Alias, który przekazujesz jako nazwę modelu, to solar-mini4.
• Snapshot z datą kryjący się za tym aliasem to solar-mini4-260922, a data wydania, którą Upstage dla niego publikuje, to 22 września 2026.
• Każdy wcześniejszy snapshot Solar Mini na stronie historii modeli Upstage — wydania z 2024 i 2025 r., w tym warianty japońskie — ma znacznik przestarzałości i komunikat o migracji wskazujący na alias solar-mini4. Jeśli masz integrację napisaną pod starszy model Solar Mini, alias, na który kazano Ci się przenieść, wskazuje teraz na ten model, a nie na model 10,7B.
• Strona historii modelu wymienia również Solar Mini 4 jako model bazowy dla osobnego punktu końcowego beta solar-decide firmy Upstage. Ten punkt końcowy to inny produkt z własnym cennikiem i sposobem działania; nie jest tutaj omówiony.
Rozmiar i architektura
Strona modelu samego Upstage wyraźnie podaje architekturę: 35B parametrów łącznie, z 3B aktywnymi. To rzadka konstrukcja typu mieszanina ekspertów (sparse mixture-of-experts), co oznacza, że pełny zestaw wag musi istnieć w pamięci, mimo że na token wykorzystywany jest tylko jego wycinek.
Wynikają z tego dwie konsekwencje, a obie są samego dostawcy:
• O wymaganiu dotyczącym pamięci decyduje wartość 35B, a nie 3B. W poście ogłoszeniowym Upstage stwierdzono wprost, że „pełne wagi modelu 35B nadal muszą zostać załadowane do pamięci”, oraz dodano, że skwantyzowaną wersję można uruchomić na pojedynczym 80GB H100 na potrzeby wdrożenia lokalnego. Konfigurację z dwoma H100 użytą w teście przepustowości dostawcy opisano jako inną konfigurację niż minimalne wymagania wdrożeniowe.
• Klasą porównania są inne modele z 3B aktywnych parametrów, a nie inne modele 35B. Upstage w swoim ogłoszeniu porównuje Solar Mini 4 z Qwen3.6 35B A3B (również z 3B aktywnych parametrów) i Nemotron 3.5 Lightning, a niezależny ranking również zestawia go z tą klasą. Solar Pro 4 to większy model siostrzany w tej samej rodzinie i odrębny zakup; nic na tej stronie nie powinno być odczytywane jako porównanie z Pro 4.
Czy wagi są otwarte? Nie opublikowano żadnej licencji.
To pytanie nasuwa sama nazwa modelu, a uczciwa odpowiedź na dzień 13 października 2026 r. jest taka, że Upstage nie publikuje żadnej licencji dla Solar Mini 4 ani żadnego oświadczenia o otwartych wagach na jego temat, zarówno na swojej stronie modelu, jak i na stronie historii modelu. Nie ma pola licencji, nie ma nazwanej licencji ani oferowanego pobrania wag dla tego modelu.
Brak ten jest bardziej czytelny, gdy zestawi się go z zachowaniem samego Upstage w innych miejscach, ponieważ Upstage rzeczywiście używa terminologii open-weights, kiedy ma to na myśli:
• Strona historii modeli Upstage opisuje solar-open2 jako nadal „dostępny jako otwarte wagi na Hugging Face” i nazywa go modelem o otwartych wagach Upstage.
• Ta sama strona nazywa solar-10.7b-v1.0 „początkową, otwartoźródłową wersją Solar Mini”.
• W publicznej organizacji Upstage na Hugging Face można znaleźć tokenizatory dla kilku modeli Solar oraz pełne repozytoria wag dla innych, ale nie ma checkpointu Solar Mini 4.
Zatem kontrast jest zamierzony i widoczny: dostawca oznacza modele Solar, które otworzył, a Solar Mini 4 nie należy do nich. To, co zamiast tego oferuje Upstage, to ścieżka wdrożenia lokalnego — lista platform w konsoli wymienia „On-premises" obok Upstage Console i Playground, a we wpisie ogłaszającym zaznaczono, że skwantyzowany model mieści się na jednym H100 z 80 GB. Wdrożenie lokalne w ramach umowy z dostawcą to nie to samo co otwarte wagi, a ta strona nie będzie zacierać tej różnicy.
Okno kontekstu i maksymalna wielkość danych wyjściowych
Strona modelu Upstage podaje 512K tokenów kontekstu oraz do 128K tokenów wyjściowych. Strona historii modelu powtarza obie liczby dla snapshotu solar-mini4-260922.
Jedna liczba tutaj nie zgadza się między źródłami i jest to rodzaj rozbieżności, którą warto opublikować, a nie wygładzać. Artificial Analysis podaje okno kontekstowe jako około 1,05 mln tokenów — czyli około dwa razy więcej, niż publikuje Upstage. Liczba podana przez samego dostawcę jest tą, na której należy się opierać, ponieważ to dostawca kontroluje endpoint; niezależny wpis to powód, by przetestować swój rzeczywisty przypadek długiego dokumentu, zamiast ufać którejkolwiek z tych liczb. Jeśli dobierasz rozmiar obciążenia w oparciu o bardzo duży kontekst, traktuj 512K jako wartość wiążącą, a 1,05M jako niezweryfikowane twierdzenie, które musiałbyś sam potwierdzić względem API.
Modalności i gdzie plasuje się koreański
Solar Mini 4 to model typu tekst na wejściu, tekst na wyjściu, i nie jest to założenie wyciągnięte z jego nazwy — to pokazuje zestawienie możliwości podane przez dostawcę. Strona modelu wymienia czat i wyjścia strukturalne oraz żaden inny typ wejścia ani wyjścia: nie ma wejścia obrazu, nie ma wejścia audio, nie oferuje się też dla tego modelu modalności plikowej ani wideo.
Zakres językowy to ta część specyfikacji, która najprawdopodobniej będzie miała największe znaczenie dla czytelnika, a Upstage jest w tej kwestii wyjątkowo precyzyjny. Strona modelu wymienia trzy języki — angielski, koreański i japoński — i oznacza każdy z nich jako „Wejście i wyjście", co oznacza, że są one wymienione jako języki produkcyjne w obu kierunkach, a nie wyłącznie jako rozumienie na wejściu. Sam opis modelu autorstwa Upstage wyraża to samo także w formie opisowej: reklamuje płynny koreański obok silnego wsparcia dla angielskiego i japońskiego.
W przypadku zadań w języku koreańskim jest to twierdzenie najwyższej klasy, a nie transliteracja modelu zorientowanego przede wszystkim na angielski, i jest to twierdzenie dostawcy — Upstage to koreańska firma, a jej benchmarki dla tego modelu są przeprowadzane w języku koreańskim, w tym opisany poniżej test kosztów. Nie udało nam się znaleźć żadnego niezależnego ewaluatora, który opublikowałby ocenę Solar Mini 4 w języku koreańskim, więc twierdzenie o jakości w języku koreańskim pochodzi wyłącznie od dostawcy.
Co twierdzi Upstage, a co zostało niezależnie zmierzone
W poście ogłaszającym Upstage z 1 października 2026 r. podano: wynik 24.1w Artificial Analysis Intelligence Index v4.3.2, który — jak się twierdzi — jest najwyższym ogólnym wynikiem wśród modeli z 3 mld aktywnych parametrów w tym porównaniu; 83.3%w AA-LCR, ewaluacji rozumowania na długim kontekście; 47.6%w SciCode; 25.8%w Humanity's Last Exam; 22.3%w AutomationBench-AA, obejmującym wieloetapowe przepływy pracy w rzeczywistych aplikacjach SaaS; oraz 47.2w τ³-Banking.
To dane liczbowe raportowane przez dostawcę. Ten sam wpis opisuje test przepustowości stojący za jego twierdzeniem o szybkości: ponad 70 tokenów na sekundę na żądanie podczas obsługi 32 równoczesnych żądań na dwóch GPU H100, mierzone przy 4K tokenów wejściowych i 1K tokenów wyjściowych, bez buforowania prefiksów, w teście obciążeniowym trwającym ponad 600 sekund. Warunki pochodzą od dostawcy, a wynik również.
Artificial Analysis, publikując własną ocenę 30 września 2026 r., zmierzyła model na tym samym zestawie testów, który przywołuje dostawca, i określiła Intelligence Index na poziomie 24,05 w wersji v4.3.2 — ta sama liczba po zaokrągleniu — przy koszcie 0,3634 USD na zadanie indeksowe, średnio 88 300 tokenów wyjściowych na zadanie, z czego 71 600 stanowiły tokeny rozumowania, przy przepustowości 204,07 tokenów na sekundę i około 430 sekund na zadanie. Liczby Artificial Analysis pochodzą z jej własnego pomiaru, uzyskanego przez uruchomienie modelu w jej systemie testowym; nie są podsumowaniem twierdzeń dostawcy, a zwłaszcza koszt na zadanie to wartość, której Upstage nie publikuje.

Z tymi liczbami wiążą się trzy uczciwe ograniczenia:
• Dostawca nie publikuje żadnego niezależnego bezpośredniego porównania przy dopasowanym nakładzie. Porównanie kosztów Upstage z MiMo-V2.5 — 1,25 USD wobec 2,20 USD za wykonanie 1000 zestawów trzech zadań oraz 0,36 USD wobec 0,61 USD za 1000 uruchomień wieloetapowego zadania wywoływania narzędzi — jest opisywane przez Upstage jako wstępny test wewnętrzny, przeprowadzony na trzech zadaniach w języku koreańskim, po trzy uruchomienia każde, przy temperaturze 0 i bez buforowania promptów, przy czym do modelu porównawczego uzyskiwano dostęp przez router podmiotu trzeciego, z wyłączeniem opóźnienia. W tym teście uruchomiono dwa modele, ale nie w niezależnie kontrolowanym środowisku testowym, więc wynik jest szacunkiem dostawcy dotyczącym konfiguracji korzystnej dla dostawcy, a nie benchmarkiem.
• Jest jedna rzecz, której dostawca nie publikuje w ogóle. Upstage nie podaje żadnego wyniku Terminal-Bench ani własnego wyniku w zakresie długotrwałego kodowania agentowego dla Solar Mini 4. Jeśli kodowanie agentowe to twój przypadek użycia, dostawca nie daje ci żadnej liczby, na której mógłbyś się oprzeć.
• Rozumowanie jest domyślnie wyłączone. Upstage podaje, że Solar Mini 4 nie używa rozumowania, chyba że się o to poprosi, a programiści mogą ustawić parametr wysiłku rozumowania, aby dopasować go do złożoności zadania. To jedno ustawienie przesunie każdą powyższą wartość liczby tokenów i kosztów, w obie strony, więc każde porównanie, które nie podaje swojego ustawienia rozumowania, nie jest porównywalne z innym.
Ile to kosztuje i jak zadzwonić
Strona modelu Upstage podaje standardowe stawki w wysokości 0,10 USD za milion tokenów wejściowych, 0,01 USD za milion tokenów wejściowych z pamięci podręcznej i 0,40 USD za milion tokenów wyjściowych.
Ceny promocyjne dotyczące tych stawek nie są ze sobą spójne i warto powiedzieć to wprost. Baner na stronach konsoli Upstage głosi: „Solar Mini 4 już dostępny. 50% zniżki do 22 października (UTC)”. Post ogłoszeniowy z 1 października 2026 r. mówi coś innego i wewnętrznie niemożliwego: „Upstage Console oferuje 70% zniżki premierowej do 10 października UTC, a standardowe ceny zaczną obowiązywać 1 października UTC” — zniżka, która kończy się przed datą, w której zaczyna obowiązywać, i która nie pasuje już do banera na własnej stronie dostawcy. Upstage zauważa również, że daty i warunki promocji mogą ulec zmianie. Wiarygodnymi aktualnymi informacjami są baner konsoli i standardowe stawki na stronie modelu; każdą inną znalezioną wartość zniżki, w tym w poście samego dostawcy, traktuj jako zastąpioną.

Aby wywołać model, dokumentacja wprowadzająca Upstage pokazuje klienta zgodnego z OpenAI od dostawcy, skierowanego na bazowy adres URL Upstage, z kluczem utworzonym w Upstage Console:
• Base URL: https://api.upstage.ai/v1, with chat completions called through that client's chat interface and the model set to solar-mini4. The documentation's own example uses a different Solar model name in its sample call, so substitute the alias rather than copying the snippet verbatim.
• Opcjonalny parametr reasoning-effort, który jest udokumentowanym przez dostawcę sposobem włączania domyślnie wyłączonego rozumowania, znajduje się obok parametru model w tym samym przykładzie.
• Model obsługuje wywoływanie narzędzi oraz równoległe wywoływanie narzędzi, tryb JSON i ustrukturyzowane dane wyjściowe oparte na schemacie JSON — zgodnie ze stroną modelu i wpisem ogłaszającym.
• Strona modelu Upstage podaje, że API nie gromadzi żadnych danych z tego punktu końcowego: dane wejściowe nie są wykorzystywane do trenowania i nie są przechowywane dłużej, niż wymaga tego świadczenie usługi.
• Dla tego modelu nie opublikowano żadnego limitu szybkości. Dokumentacja Upstage nigdzie, gdzie udało nam się dotrzeć, nie podaje wartości żądań na minutę ani tokenów na minutę dla Solar Mini 4, więc każdy napotkany pułap przepustowości będziesz musiał odkryć empirycznie, a nie odczytać.
• Oprócz API model jest dostępny poprzez własne Console i Playground firmy Upstage — strona modelu wskazuje, że Playground można wypróbować bez klucza API — oraz poprzez wdrożenie on-premises, które Upstage obsługuje kontaktowo, a nie przez pobranie.
Jedna praktyczna uwaga na temat arytmetyki cen u różnych dostawców: OrcaRouter pobiera 0% marży i przekazuje ceny katalogowe dostawców bez zmian, co oznacza, że zmiana stawki dostawcy trafia do liczb routera tego samego dnia, w którym trafia do liczb dostawcy. Ma to tutaj szczególne znaczenie, ponieważ powyższa zniżka ma podaną datę zakończenia — po niej efektywna stawka dla tego modelu zmienia się bez żadnego ogłoszenia, a router przekazujący ceny zmienia się razem z nią, zamiast na nowo ustalać ceny w wolniejszym cyklu.
Krótka wersja
Solar Mini 4 to rzadki model tekstowy typu mixture-of-experts o 35 mld parametrów, z których 3 mld jest aktywnych, od Upstage, wydany 22 września 2026 r., z oknem kontekstowym 512 tys. tokenów, maksymalnym wyjściem 128 tys. tokenów, obsługą angielskiego, koreańskiego i japońskiego w obu kierunkach, wywoływaniem narzędzi i wyjściem strukturalnym oraz ceną 0,10 USD za milion tokenów wejściowych i 0,40 USD za milion tokenów wyjściowych. Otwartą kwestią pozostaje jego status licencyjny, a dzisiejsza odpowiedź brzmi: nie ma żadnego — Upstage nie publikuje żadnej licencji ani wag dla tego modelu, w przeciwieństwie do modeli Solar, które sama oznacza jako otwarte wagi. Jego profil szybkości i kosztów jest rzeczywiście dobrze potwierdzony — dostawca i niezależny ewaluator zgadzają się co do głównego wyniku indeksu z dokładnością do zaokrąglenia — natomiast jego jakość w języku koreańskim i warunki rabatowe opierają się wyłącznie na oświadczeniach dostawcy. Jeśli potrzebujesz wag tego modelu, to nie jest ten model. Jeśli potrzebujesz taniego, szybkiego punktu końcowego agenta obsługującego koreański za pośrednictwem API, to jest to ten model — i możesz go wywoływać w ciągu kilku minut od utworzenia klucza.
