
Muse Spark vs Qwen 4 Max: Połowa tego porównania nie ma jeszcze endpointu
- OrcaNOWOŚĆOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 72 tok/s
- openaiOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 732 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Inteligencja
- xAIGrok 4.72026-09-2146Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 35 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 za 1 mln tokenów · 821 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Inteligencja77Kod
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Inteligencja76Kod
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Inteligencja76Kod
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Inteligencja82Kod
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 za 1 mln tokenów · 52 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 za 1 mln tokenów · 108 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Inteligencja72Kod
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 za 1 mln tokenów · 185 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Inteligencja75Kod
Strona porównująca Muse Spark z Qwen 4 Max ma problem, który nie ma nic wspólnego z jakością któregoś z tych modeli, a problem ten należy umieścić w pierwszym zdaniu, a nie w ostatnim. Muse Spark jest realny i można go wywołać: Meta Superintelligence Labs wprowadziło tę rodzinę 8 kwietnia 2026 r., a bieżący checkpoint, Muse Spark 1.3, jest powszechnie dostępny od 2 września 2026 r. w cenie 1,25 USD za milion tokenów wejściowych i 4,25 USD za milion tokenów wyjściowych. Qwen 4 Max nie jest wywoływalny i nigdy nie był. Pokazano go na scenie podczas konferencji Apsara w Hangzhou 22 września 2026 r. i od tego czasu nie opublikowano nic — żadnej karty modelu, identyfikatora API, okna kontekstowego, ceny, wag ani wyniku benchmarku. Jedyna uczciwa wersja tego starcia to więc odpowiedź dwuczęściowa: czym zapowiedziany Qwen 4 Max ma być oraz jak Muse Spark wypada na tle flagowego modelu Qwen, do którego faktycznie można dziś wysłać żądanie, czyli Qwen3.8-Max.
Czym dokładnie jest Qwen 4 Max
To wpis w wykazie. Podczas Apsara Liu Da Yiheng, szef Qwen LLM, zapowiedział cztery warianty — Qwen 4 Max jako flagowy, Qwen 4 Flash, Qwen 4 Plus i Qwen 4 27B — opisał tę rodzinę jako trenowaną na architekturze nowej generacji i powiedział, że pojawi się wkrótce. To cały publiczny zapis. Żaden wariant nie ma przypisanej daty, a w ciągu sześciu tygodni od tego czasu nie opublikowano niczego, co pozwoliłoby ci planować na tej podstawie.
Jedna liczba, która krąży wraz z tym ogłoszeniem, nie należy do niego. Cel „od 5 do 10 bilionów parametrów” kojarzony z informacjami o Qwen 4 to prognoza dotycząca generacji po Qwen 4 — czyli okresu Qwen 4.5 i Qwen 5 — a nie specyfikacja Qwen 4 Max. Alibaba nie przypisała Qwen 4 Max żadnej liczby parametrów. Jeśli w tym miesiącu zobaczysz go opisywanego jako model o wielu bilionach parametrów, ta liczba została przeniesiona z innego slajdu i warto odmówić jej powtarzania.
To, co istnieje, to częściowy podgląd architektury pod inną nazwą. Qwen3.8-Flash-Next został udostępniony jako open source pod koniec sierpnia 2026 r., a jego karta modelu określa go jako podgląd architektury Qwen 4: rzadki model ze 125 miliardami głównych parametrów oraz 51 miliardami parametrów embeddingów N-gramowych, aktywujący około 6 miliardów parametrów na krok, z natywnym kontekstem 262 000 tokenów i raportowanym kosztem treningu o około 90 procent niższym niż w Qwen3.7-Plus. To pokazuje kształt tego, co nadchodzi. Nie mówi jednak, jakie wyniki osiąga Qwen 4 Max, ile kosztuje ani co przyjmuje.
• Dostępność — Qwen 4 Max: ogłoszony 22 września 2026, brak endpointu, brak daty; Muse Spark 1.3: ogólnie dostępny od 2 września 2026
• Opublikowane wyniki benchmarków — brak dla Qwen 4 Max; Meta publikuje pełną kartę wyników agentowych dla Muse Spark 1.3
• Liczba parametrów — nieujawniona dla Qwen 4 Max; nieujawniona również dla Muse Spark 1.3, choć Alibaba potwierdziła łącznie 2,4 biliona, z 95 miliardami aktywnych parametrów dla swojego flagowego modelu już dostępnego
• Cena — dla Qwen 4 Max nie ogłoszono; 1,25 USD / 4,25 USD za milion tokenów dla Muse Spark 1.3, z poziomem Contributor za 0,10 USD / 0,20 USD
• Okno kontekstu — niezapowiedziane; 1 048 576 tokenów dla Muse Spark 1.3
• Wagi — żadne z nich nie jest otwarte. Otwarte wagi w tych dwóch rodzinach należą do Qwen3.8-2.4T-A95B, a po stronie Meta — do Muse Spark Open i Muse Glimmer
Porównanie, które naprawdę możesz przeprowadzić
Qwen3.8-Max to model, względem którego będą porównywane warianty Qwen 4, i już dziś obsługuje ruch produkcyjny: ogólnie dostępny od 3 sierpnia 2026 r. w stałej cenie 2,00 USD za milion tokenów wejściowych i 6,00 USD za milion tokenów wyjściowych w całym oknie kontekstowym, bez dopłaty za długie prompty, zbudowany jako mieszanka ekspertów o 2,4 biliona parametrów, z 95 miliardami parametrów aktywnych na token, oraz z otwartymi wagami udostępnionymi 12 sierpnia 2026 r. jako Qwen3.8-2.4T-A95B zarówno w BF16, jak i FP8 na podstawie niestandardowej licencji Qwen. Ten ostatni szczegół ma znaczenie i łatwo go przeoczyć: wagi flagowego modelu są już dostępne, a hostowane API to udogodnienie na ich bazie, a nie jedyna droga dostępu.
Niezależny obraz tej pary jest wyjątkowo klarowny, ponieważ Artificial Analysis wymienia oba modele, a oba zostały wydane w odstępie dziesięciu dni, przy czym obowiązywała ta sama wersja indeksu. Wszystko poniżej pochodzi z tych zestawień, a oba modele nie zostały ponownie uruchomione na wspólnym stanowisku testowym — traktuj to porównanie jako odczyt opublikowanych pomiarów w układzie porównywalnym, a nie jako badanie kontrolowane.
• Indeks Inteligencji — Muse Spark 1.3 (Max) 48, miejsce 24 z 217, wobec Qwen3.8-Max (0902) 45, miejsce 33 z 217
• Szybkość generowania — 121,9 tokena na sekundę w porównaniu z 39,3 tokena na sekundę, gdzie model Qwen zajmuje 181. miejsce na 186, a model Meta — 43. miejsce na 186
• Koszt na ukończone zadanie Index — 1,60 USD wobec 5,41 USD
• Cena katalogowa za milion tokenów — 1,25 USD za wejście / 4,25 USD za wyjście w porównaniu z 2,00 USD za wejście / 6,00 USD za wyjście
• Okno kontekstu — 1 048 576 tokenów w porównaniu z 984 000
• Gadatliwość w Indeksie — 170 mln tokenów wyjściowych w porównaniu z 190 mln
Ciekawostka w tym zestawieniu polega na tym, że model Qwen jest wolniejszy i droższy pod każdym względem, a przy tym uzyskuje o trzy punkty indeksu niższy wynik, i ta różnica nie jest marginalna. Przy 39,3 tokena na sekundę wobec 121,9 Muse Spark 1.3 jest około trzy razy szybszy, a jego koszt na ukończone zadanie to około jednej trzeciej kosztu Qwen3.8-Max — 1,60 USD wobec 5,41 USD — przy cenach za token różniących się tylko o około 40 procent. Różnicę stanowi szybkość, a nie cennik: model, który potrzebuje trzykrotnie więcej czasu na wygenerowanie każdego tokena, wydaje pieniądze, czekając. Każdy, kto porównuje te dwa modele wyłącznie po cenie katalogowej, dojdzie do błędnego wniosku o tym, który z nich jest tańszy w eksploatacji.

Dwie rzeczy to łagodzą, ponieważ uczciwa wersja tego porównania wymaga obu. Pierwsza to modalność. Muse Spark jest udokumentowany przez Meta jako przyjmujący tekst, obraz, wideo, audio i PDF oraz zwracający tekst; Qwen3.8-Max przyjmuje tekst, obrazy i wideo. W potoku, który przenosi zeskanowane dokumenty lub audio, flagowy model Qwen po prostu nie może przyjąć tego ładunku — a niezależnie od tego Meta ostrzega, że rozumienie audio w Muse Spark 1.3 nie jest w pełni obsługiwane, i kieruje obciążenia audio do Muse Spark 1.2. Druga to wielkość luki. Trzy punkty indeksu to nie zmiana poziomu; to margines, który odwraca się przy innym środowisku ewaluacyjnym lub innym zestawie zadań. Różnice w szybkości i koszcie są tu trwałymi ustaleniami, a różnicę w inteligencji należy traktować z rezerwą.
Tam, gdzie te dwie rodziny rzeczywiście się różnią, poza wynikami
Ujawnianie informacji to najostrzej zarysowana różnica. Alibaba opublikowała liczbę parametrów Qwen3.8-Max i udostępniła jego wagi; Meta nie opublikowała liczby parametrów żadnej wersji Muse Spark ani wag żadnej z nich. Obie flagowe linie są w obecnej postaci dostępne wyłącznie w wersji hostowanej — nie można samodzielnie hostować Muse Spark 1.3, a choć wagi Qwen3.8-2.4T-A95B istnieją, model o 2,4 bln parametrów to element infrastruktury centrum danych, a nie coś, co uruchamia się na stacji roboczej. Ale opcja istnieje po jednej stronie, a nie po drugiej, a istniejące opcje są coś warte, nawet gdy się z nich nie korzysta.
Kontrola wysiłku to drugi podział, a u Meta jest ona bardziej szczegółowa w sposób, który zmienia twój rachunek. Wysiłek rozumowania Muse Spark obejmuje poziomy minimal, low, medium, high, xhigh i max; poziom max pojawił się 4 września, dwa dni po premierze, po dodatkowych testach bezpieczeństwa, i to właśnie ta konfiguracja stoi za każdą liczbą z nagłówków opublikowaną przez Meta. Meta sprzedaje też checkpoint 1.3 w drugiej cenie: poziom Contributor za 0,10 USD / 0,002 USD za tokeny z pamięci podręcznej / 0,20 USD za milion tokenów, mniej więcej o rząd wielkości poniżej stawki Standard, w zamian za zgodę na trenowanie na twoich promptach i dokończeniach. Ten poziom nie ma odpowiednika w Qwen, a w przypadku masowego obciążenia nieobejmującego danych wrażliwych przesuwa porównanie kosztów dalej niż jakikolwiek punkt indeksu.
Trzecia flanka to otwarte wagi. Jeśli tak naprawdę chcesz uruchamialnych wag z którejkolwiek z tych rodzin, żaden z flagowców ci tego nie da. Meta ma Muse Spark Open i Muse Glimmer; Alibaba ma Qwen3.8-27B i resztę otwartej linii Qwen 3.8. To zupełnie inne rozmowy niż ta, a wyszukiwanie frazy „Muse Spark vs Qwen 4 Max open weights” odpowiedziało na pytanie, którego nie zadał żaden z dostawców.

Co zmieniłoby tę stronę?
Trzy rzeczy, z których żadna nie jest datą, jaką ktokolwiek obiecał. Karta modelu rozstrzygnęłaby liczbę parametrów, okno kontekstowe, wiersz modalności i cenę w jednym dokumencie. Tabela benchmarków dałaby pierwsze liczby, które można postawić obok liczb Mety. Udostępniony endpoint uczyniłby tę stronę przestarzałą — i to jest wynik, na który należy mieć nadzieję; w tym momencie porównanie staje się tym, którego czytelnicy oczekiwali, przychodząc tutaj, a uczciwą rzeczą jest powiedzieć to wprost, zamiast pisać wokół braku.
Do tego czasu użytecznym sygnałem jest generacja Qwen trafiająca na rynek. Qwen3.8-Max to punkt odniesienia, który Qwen 4 Max musi pobić; ma opublikowane wagi i opublikowaną cenę, a podgląd architektury Qwen 4 w Qwen3.8-Flash-Next sugeruje, że rodzina jest budowana tak, aby osiągać porównywalną jakość za ułamek kosztu treningu. Ten ostatni punkt to raczej przewidywanie niż fakt, ale to właśnie powód, by śledzić plan rozwoju: rodzina tańsza w treningu to rodzina, którą można agresywnie wycenić, a agresywna polityka cenowa to jedyna rzecz, którą Alibaba niezawodnie dostarczała przez dwa lata.
Uruchamianie połowy tego porównania, która istnieje
Oba modele, które można tu wywołać, znajdują się w naszym katalogu, co sprawia, że praktyczna wersja tej strony jest kwestią routingu, a nie poszukiwań badawczych. OrcaRouter obsługuje rodzinę Qwen 3.8 — Qwen3.8-Max, Qwen3.8-Flash oraz model Qwen3.8-27B z otwartymi wagami — a także dwa checkpointy Muse Spark, które udostępniamy, Muse Spark 1.1 i Muse Spark 1.2, za jednym punktem końcowym zgodnym z OpenAI, obejmującym ponad 200 modeli, w cenie katalogowej każdego dostawcy z 0% narzutu przekazywanego dalej. Muse Spark 1.3 nie znajduje się w naszym katalogu, a Qwen 4 Max nie znajduje się w żadnym katalogu, ponieważ jeszcze nie istnieje; gdy którykolwiek z nich zostanie wydany i dostawca go zaoferuje, ten sam klucz będzie miejscem, w którym się pojawi.
To, co ci to daje w tym konkretnym porównaniu, to możliwość rozstrzygnięcia kwestii trzech punktów indeksowych na własnym ruchu. DSL routingu przenosi część żądań z Qwen3.8-Max do Muse Spark 1.2 za pomocą konfiguracji, a nie kodu, a automatyczny failover sprawia, że nieudane wywołanie z długim kontekstem degraduje się do drugiego modelu, a nie do strony z błędem. Biorąc pod uwagę, że niezależna różnica między obiema rodzinami jest niewielka, ten eksperyment jest wart więcej niż jakakolwiek pozycja w rankingu — i to jedyny sposób, by przekonać się, czy trzykrotnie szybsze wyniki Meta faktycznie mają znaczenie dla kształtu twojego obciążenia.

A więc: Muse Spark domyślnie wygrywa to porównanie, a przedstawianie tego jako werdyktu byłoby nieuczciwe. To model z endpointem, ceną, oknem kontekstowym i kartą wyników. Qwen 4 Max ma zapowiedź na scenie, czteropoziomową ofertę i podgląd swojej architektury działającej pod inną nazwą. Wróć, gdy pojawi się karta modelu; ciekawym pytaniem będzie wtedy, czy ekonomika roadmapy Alibaby osiągnie poziom cenowy, zanim zrobi to następny checkpoint Meta.
Takie porównania jak to są również miejscem, w którym ujawniają się tryby awarii: udokumentowane incydenty AI i awarie agentów stojące za modelami w tej klasie są gromadzone w Archiwum Incydentów AI OrcaRouter, gdzie każdy wpis zawiera własne źródła, wagę, ocenę pewności i znacznik sporności.
Porównane w tym artykule2
Wykryto na podstawie tego artykułu · Benchmarki: Artificial Analysis · aktualizowane codziennie
