Karta hero zatytułowana „GPT-6 Astra vs Fugu Max: stawka jednolita spotyka stawkę stopniowaną”, z podtytułem głoszącym, że Sakana AI wydała Fugu Max 11 września 2026 r. w stawce ustalonej niezależnie od długości kontekstu, podczas gdy GPT-6 Astra od OpenAI jest ogólnodostępny od 3 września 2026 r., oraz pasek statystyk z wartościami: 2,00 USD / 6,00 USD za 1 mln dla Fugu Max przy dowolnej długości kontekstu, 10,00 USD / 50,00 USD za 1 mln dla pierwszego poziomu GPT-6 Astra, 20,00 USD / 75,00 USD za całe żądanie powyżej 272 tys. tokenów wejściowych i 53 dla GPT-6 Astra w Artificial Analysis Intelligence Index.
Guides & Insights

GPT-6 Astra vs Fugu Max: Stawka ryczałtowa spotyka stawkę stopniowaną

Autor

Magnus Corvin

Data publikacji

Najnowsze modele · 20Zobacz wszystkie modele →
Benchmarki: Artificial Analysis · aktualizowane codziennie
Powrót do wszystkich wpisów

Fugu Max pobiera 2,00 USD za milion tokenów wejściowych i 6,00 USD za milion tokenów wyjściowych — i pobiera tak samo przy 8 000 tokenów, jak i przy 800 000. GPT-6 Astra pobiera 10,00 USD i 50,00 USD — dopóki żądanie nie przekroczy 272 000 tokenów wejściowych, a wtedy pobiera 20,00 USD i 75,00 USD za całe żądanie. Ta jedna różnica strukturalna jest najistotniejszą rzeczą w tym starciu i to właśnie ona zostaje pogrzebana pod sporem o benchmarki, którego żadna ze stron nie może wygrać. Sakana AI wydała Fugu Max 11 września 2026 r.; O​penAI udostępniła GPT-6 Astra w powszechnej dostępności już 3 września 2026 r., a jej liczniki pozostały niezmienione przez zmianę cennika, która 7 października dotknęła warstwy poniżej. Nie jest to więc porównanie nowych modeli. To porównanie dwóch filozofii cenowych — z których jedna jest filozofią cenową, a druga to system orkiestracji przebrany w taką filozofię.

Dwie karty stawek, przeczytane, a nie streszczone.

Strona z cennikiem samej Sakany jest nietypowo bezpośrednia, jeśli chodzi o to, co sprzedaje Fugu Max. Fugu Ultra v2 jest wyceniony tak, jak przystało na model frontierowy — 5,00 USD za wejście, 30,00 USD za wyjście, 0,50 USD za cache, z wyższym przedziałem 10,00 / 45,00 / 1,00 USD powyżej 272 tys. tokenów. Stawki Fugu Max są następnie opisane na tej samej stronie jako stałe niezależnie od długości kontekstu. Nie ma górnego przedziału, z którym trzeba się liczyć. 2,00 USD, 6,00 USD, 0,25 USD za cache, przy dowolnym rozmiarze promptu.

GPT-6 Astra to konstrukcja odwrotna. Jego pierwszy próg sięga 272 000 tokenów promptu przy $10.00 / $50.00, z wejściem z pamięci podręcznej po $1.00 i zapisami do pamięci podręcznej po $12.50. Po przekroczeniu tej granicy żądanie jest wyceniane ponownie na $20.00 / $75.00, z wejściem z pamięci podręcznej po $2.00 i zapisami do pamięci podręcznej po $25.00 — stosowane do całego żądania, a nie do nadwyżki. To jest dokumentacja O​penAI, tak jak odczytuje ją nasz własny katalog na dziś, i nie zmieniła się od września.

Zestaw oba obok siebie pod względem wymiarów, które decydują o rachunku:

• Dane wejściowe, krótki prompt — GPT-6 Astra 10,00 USD za 1 mln vs Fugu Max 2,00 USD; Fugu Max jest 5 razy tańszy

• Wyjście — GPT-6 Astra 50,00 USD za 1 mln vs Fugu Max 6,00 USD; Fugu Max jest 8,3-krotnie tańszy

• Buforowane dane wejściowe — GPT-6 Astra 1,00 USD za 1 mln vs Fugu Max 0,25 USD; Fugu Max jest 4x tańszy

• Długi prompt, powyżej 272K — GPT-6 Astra 20,00 USD / 75,00 USD za 1 mln vs Fugu Max 2,00 USD / 6,00 USD, bez zmian

• Śledzony kontekst — GPT-6 Astra: 1 050 000 tokenów, 128 000 maks. danych wyjściowych w porównaniu z Fugu Max: nieopublikowany

• Modalność wejściowa — GPT-6 Astra: tekst, obraz i plik na wejściu, tekst na wyjściu; Fugu Max: nie opublikowano

• Niezależny wynik — GPT-6 Astra 53 w Artificial Analysis Intelligence Index kontra Fugu Max brak, brak wpisu na tej liście

• Wagi — obie zamknięte; Fugu Max wcale nie jest punktem kontrolnym

Eight-row rate-card sheet comparing GPT-6 Astra and Fugu Max: input $10.00 vs $2.00, output $50.00 vs $6.00, cached input $1.00 vs $0.25, above 272K tokens $20.00 and $75.00 on the whole request vs $2.00 and $6.00 unchanged, context 1,050,000 tokens in and 128,000 out vs not published, input modality text image and file vs not published, independent score 53 on the Artificial Analysis Intelligence Index vs no entry on that board, and weights closed on both sides

Gdzie granica 272 000 tokenów naprawdę daje się we znaki

Żądanie o rozmiarze 300 000 tokenów w GPT-6 Astra nie jest o 10% droższe niż żądanie o rozmiarze 270 000 tokenów. Jest wyceniane po 20,00 USD za dane wejściowe i 75,00 USD za dane wyjściowe za każdy token w wywołaniu, co sprawia, że skokowa zmiana to w przybliżeniu podwojenie rachunku za dane wejściowe i 50% wzrost kosztu danych wyjściowych w momencie przekroczenia tej granicy. W Fugu Max to samo żądanie kosztuje 2,00 USD i 6,00 USD za milion, tak jak każde inne.

To ma tutaj większe znaczenie niż na większości stron porównawczych, ze względu na to, do czego sprzedawany jest GPT-6 Astra. Pozycjonowanie O​penAI to praca długofalowa, prowadzona od początku do końca — strona dla przedsiębiorstw opublikowana 9 września przedstawia go jako model, który prowadzi zadanie od instrukcji do gotowego artefaktu przez wiele kroków i długi okres czasu. Pętla agenta, która ponownie wysyła rosnący kontekst, to dokładnie ten kształt, który bez niczyjej decyzji przekracza 272 000 tokenów. Okno 1 050 000 tokenów Astry wprost zaprasza obciążenie, które wyzwala jej własną dopłatę.

Fugu Max jest skonstruowany dla przeciwnego instynktu. Sakana opisuje go jako kierowanie każdego zadania do najlżejszego modelu zdolnego je rozwiązać, a stała stawka sprawia, że to kierowanie jest czytelne z zewnątrz: niezależnie od tego, kogo wybierze koordynator i jak długi jest prompt, licznik wskazuje to samo. Jest jeszcze jedna różnica, która działa w przeciwnym kierunku i warto ją wspomnieć, ponieważ strona z cennikiem nie podaje jej jako ostrzeżenia. Strona Sakany zauważa, że wyszukiwanie w sieci i pobieranie stron internetowych są rozliczane jako opłaty za stos — jedna stawka oparta na modelu najwyższej klasy uczestniczącym w wywołaniu. Zatem stała stawka za token jest naprawdę stała, a wywołanie złożone niekoniecznie kosztuje $2 i $6.

Bar chart headed Where the 272,000-token line actually bites, showing the same 300,000-token request priced on two meters: GPT-6 Astra at $20.00 per 1M input and $75.00 per 1M output against Fugu Max at $2.00 and $6.00, with a footnote that Sakana bills web search and web fetch as stack fees at the top-tier rate of the call

Czyje to są dokładnie wyniki

Materiały premierowe Sakany mówią, że Fugu Max osiąga najlepszy wynik ogólny w sześciu benchmarkach: Terminal Bench 2.1, GPQAD, AA-LCR, GDP.pdf, AutomationBench i SWEFish, opisywanego jako własny wewnętrzny benchmark kodowania Sakany. Przy żadnym z tych sześciu twierdzeń nie podano liczb. Firma twierdzi również, że Fugu Max rozszerza granicę Pareto koszt–wydajność w siedmiu z dziesięciu benchmarków, a jego cena za wyjście jest o 40–60% niższa niż w przypadku Sonnet 5, GPT-5.6 Terra i Kimi K3. Każde z tych stwierdzeń pochodzi od Sakany i żadne nie zostało odtworzone — nie ma wpisu w Artificial Analysis dla Fugu Max ani dla żadnego modelu Fugu.

Ten brak to coś więcej niż kwestia etykiety w tym konkretnym zestawieniu, ze względu na sposób działania wyników orkiestratora. Wynik Fugu Max nie jest właściwością jednego modelu w jednej wersji. Jest właściwością polityki routingu, puli, której składu Sakana nie ujawniła, oraz koordynatora wytrenowanego do wybierania spośród nich. Pula Sakany w tym wydaniu powiększyła się o bezprecedensową liczbę modeli open-weight i wyspecjalizowanych, wymieniając rodzinę NVIDIA Nemotron dzięki współpracy z NVIDIA — i na tym poprzestaje. Zmień jednego członka puli, a wynik benchmarku się zmieni, choć nazwa produktu pozostanie ta sama.

Jest wąski wyjątek, o którym warto wiedzieć, bo to ten rodzaj szczegółu, który umyka. Notatka Sakany o wrześniowym wydaniu mówi wprost, że Fable 5, Fable 5.1 i GPT-6 Astra nie znajdują się w puli Fugu Ultra v2. To zdanie dotyczy Ultra v2. Nie mówi nic o Fugu Max, którego członkostwo pozostaje nieujawnione. Zatem pytanie, na które czytelnik naprawdę chce odpowiedzi — czy model za 10/50 dolarów, który mam zastąpić, już znajduje się w koordynatorze za 2/6 dolarów — nie znajduje odpowiedzi w żadnym z tych stwierdzeń. Każdy, kto mówi ci, w którą stronę to się przechyli, wywnioskował to.

Po stronie GPT-6 Astra dowody mają inny kształt, ale nie prostszy. Artificial Analysis mierzy go na poziomie 53 w swoim obecnym Intelligence Index, przy koszcie 3,26 USD za ukończone zadanie indeksu, 60 mln tokenów wyjściowych w trakcie tego przebiegu wobec mediany rankingu wynoszącej blisko 85 mln oraz 44,6 tokenów wyjściowych na sekundę — co plasuje go na siódmym miejscu spośród 216 modeli pod względem inteligencji i na 168. miejscu spośród 185 pod względem szybkości. To pomiary niezależne na stałym zestawie testów i są to najbardziej odporne na krytykę liczby na tej stronie. Własne sztandarowe twierdzenia OpenAI dotyczące Astry — 98% w FrontierMath Tier 4, 99,9% w ARC-AGI-3, 100% w ExploitBench, 57,9% w Terminal-Bench 4.0 — są raportowane przez dostawcę i nieodtworzone, a zwłaszcza wynik ARC-AGI-3 wymaga podania użytego harnessu: niezależny przebieg ARC Prize w jego standardowym harnessie zmierzył 62,7% i opublikował 99,9% jako wynik w adapterze dostawcy, który przenosi stan rozumowania między żądaniami.

Co routing robi z takim porównaniem

Praktyczna trudność polega na tym, że jedna strona tego zestawienia znajduje się w naszym katalogu, a druga nie. GPT-6 Astra jest udostępniany pod openai/gpt-6-astra przez jeden endpoint zgodny z OpenAI, po własnych stawkach cennikowych OpenAI, przekazywanych dalej z 0% naszej własnej marży — co oznacza, że gdy licznik na nim się zmienia, licznik tutaj zmienia się tego samego dnia, a nie wtedy, gdy odświeżana jest tabela marż. Fugu Max nie jest przez nas routowany i ta strona nie twierdzi, że tak jest. Trafia do Ciebie przez własne API Sakany zgodne z OpenAI oraz kilka platform innych firm, i nie jest dostępny w UE ani EOG, podczas gdy Sakana pracuje nad zgodnością z RODO.

Zatem prawdziwe testy A/B między tymi dwoma to dwie integracje, dwa rachunki i dwa zestawy poświadczeń, a do tego drugiego dołączone jest ograniczenie regionalne. To, co daje współdzielony klucz, to tańsza połowa eksperymentu: przypięcie części ruchu do Astra za automatycznym przełączaniem awaryjnym, tak aby wycofanie było zmianą konfiguracji, a nie incydentem. To wersja odporności, którą Sakana sprzedaje jako założenie orkiestracji, przeniesiona na poziom warstwy transportowej — słabsza co do rodzaju, ale dostępna już dziś i na modelu, którego zachowanie można przypiąć do konkretnej wersji.

Screenshot of Sakana AI's release page Introducing Fugu Max and Fugu Ultra v2: Orchestrating the Pareto Frontier, dated September 11, 2026, showing the launch headline and a Pareto-frontier chart plotting cost against performance for the Fugu line

Decyzja, wyrażona jako decyzja

Wybierz Fugu Max, jeśli w Twojej pracy dominuje tekst, jest ona weryfikowalna i mieści się na długim końcu zakresu kontekstu — albo jeśli to mediana kosztu ukończonego zadania, a nie koszt pojedynczego wywołania, rządzi Twoim budżetem. Stała stawka to realna przewaga strukturalna nad licznikiem, który podwaja się powyżej 272K, a 0,25 USD za wejście z pamięci podręcznej to najagresywniejsza stawka za pamięć podręczną w obu cennikach. Nie wybieraj go do potoku multimodalnego tylko na podstawie strony wydania, ponieważ strona wydania nie dokumentuje, czy przyjmuje obraz. Najpierw go przetestuj i ustaw budżet tokenów wyjściowych, zanim zaczniesz, ponieważ zużycia tokenów przez orkiestratora nie można oszacować na podstawie nazwy modelu.

Wybierz GPT-6 Astra, jeśli praca jest naprawdę agentowa, intensywnie wykorzystuje komputer i opiera się na górnej granicy okna miliona tokenów — obciążenie, w przypadku którego niezależne dowody są najsilniejsze i w którym zarządzasz kosztem na zadanie, a nie ceną za token. Jego koszt 3,26 USD na zadanie indeksowe jest wysoki i jest wysoki z powodu, który uważny nabywca widzi: model jest zwięzły w tym zestawie, emitując 60 mln tokenów tam, gdzie mediana modeli emituje 85 mln. W głębokim, wieloetapowym zadaniu prowadzącym do gotowego artefaktu wyższa stawka przy mniejszej liczbie tokenów może dać ten sam rezultat co niska stawka przy dużej liczbie. Nie wybieraj go do ruchu o krótkich promptach i dużej objętości. Przy pięciokrotności ceny wejściowej Fugu Max i ośmiokrotności jego ceny wyjściowej obciążenie, które nigdy nie zbliża się do granicy 272K, nie dostaje niczego, za co każe płacić cennik modelu GPT-6 Astra.

Uczciwe podsumowanie jest takie, że te dwa produkty nie tyle są wyceniane względem siebie, ile względem różnych obaw. Cennik Astry powstał z myślą o kliencie, który obawia się, że tani model zawiedzie przy długim zadaniu. Cennik Fugu Max powstał z myślą o kliencie, który obawia się, że dobry model zostanie zmarnowany na łatwym zadaniu. To, która obawa jest twoja, jest pytaniem o twój ruch, a na nie nie odpowiada tabela benchmarków żadnego z dostawców.

Premiera to również moment, by sprawdzić, co poszło nie tak wcześniej: udokumentowane incydenty AI i awarie agentów związane z modelami tej klasy są zebrane w OrcaRouter AI Incident Archive, gdzie każdy wpis zawiera własne źródła, poziom istotności, stopień pewności i oznaczenie sporne.