כרטיס כותרת שנוצר עם הכיתוב 'Mistral Large 4 vs Llama 4 Maverick' וכותרת המשנה 'פער דורות, לא פער מחירים', מעל שני אייקונים שטוחים בקו של מתלה GPU ותג מחיר על רקע לבן עם הדגשות בגרדיאנט כחול-ציאן ולוגו OrcaRouter בפינה הימנית התחתונה.
Guides & Insights

Mistral Large 4 לעומת Llama 4 Maverick: פער דורות, לא פער מחירים

מחבר

Elias Hawthorne

תאריך פרסום

מודלים אחרונים · 20צפו בכל המודלים →
בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
חזרה לכל הפוסטים

Mistral Large 4 ו-Llama 4 Maverick הם אותו סוג של אובייקט, ולא אותו דור של אובייקט. שניהם תערובות מומחים דלילות עם חלון הקשר של מיליון טוקנים בכרטיס הדגם, שניהם מקבלים תמונות כמו גם טקסט, ושניהם ניתנים להורדה ולהרצה על החומרה שלך. Maverick הושק ב-5 באפריל 2025 עם 400 מיליארד פרמטרים בסך הכול ו-17 מיליארד פעילים. Mistral Large 4 הוצג בתצוגה מקדימה ב-6 באוקטובר 2026, והמשקלים שלו פורסמו ב-29 באוקטובר, עם 1.05 טריליון בסך הכול ו-52 מיליארד פעילים. 19 חודשים מפרידים ביניהם. גם במחיר החציוני בשוק האירוח של Maverick, רק פי 1.3 בערך בעלות מפריד ביניהם — וזה לא מה שכמעט אף אחד מצפה לשמוע על דגם כל כך ישן.

התשובה הקצרה, לפני ההסתייגויות

אם אתם מתחילים בנייה חדשה בסוף 2026 ואתם זקוקים להסקה, לעבודה עם מסמכים ארוכים או לתכנות סוכני, Mistral Large 4 הוא המודל הטוב יותר והיקר יותר. אם אתם זקוקים למודל במשקלים פתוחים שאפשר לכוונן, להריץ בסביבה מבודדת פיזית או להפעיל בעלות של חלקיק סנט לבקשה במשימת חילוץ פשוטה, Llama 4 Maverick הוא עדיין בחירה מוצדקת — לא משום שהוא תחרותי ביכולות, אלא מפני שייתכן שעומס העבודה לא זקוק ליכולות. הטעות היא להתייחס לפער של 19 חודשים כיריבות. זהו מדרג מחיר שמקרה חולק קטגוריה, וחלק המחיר מוזר יותר מחלק היכולות.

המספרים זה לצד זה

• סך הפרמטרים — Mistral Large 4 עומד על 1.05T הפרוסים על פני 128 מומחים מנותבים ועוד מומחה משותף אחד, לעומת 402B ב-Llama 4 Maverick הפרוסים על פני 128 מומחים, ומצוין על ידי Meta כ-400B.

• פרמטרים פעילים — 52B לכל טוקן ב-Mistral Large 4 (49B עבור מחסנית השפה; ספירת שכבות ההטמעה והפלט מביאה אותו ל-52B) לעומת 17B ב-Llama 4 Maverick, כך שפער החישוב לכל טוקן הוא כשלושה לאחד.

• הקשר — 1M טוקנים מוצהרים בשניהם; מה שמארח באמת מגיש הוא מספר אחר, וסעיף מאוחר יותר עוסק בכך.

• מודאליות — קלט טקסט ותמונה ופלט טקסט, בשני המודלים. מקודד הראייה של Mistral Large 4 מכיל 1.6B פרמטרים; מקודד ההיתוך המוקדם של Maverick אינו מפורט בנפרד בנתונים שפרסמה Meta.

• הסקה — Mistral Large 4 מציג סולם מאמץ של נמוך, בינוני וגבוה, כאשר גבוה הוא ברירת המחדל. פאנל המפרט של Artificial Analysis מציין של-Llama 4 Maverick אין מצב הסקה כלל.

• מחיר למיליון — $0.70 קלט ו-$2.10 פלט ישירות מ-Mistral, עם קלט במטמון ב-$0.07, לעומת אין מחיר מחירון צד-ראשון ל-Maverick כלל, כי Meta לא מוכרת אותו. ספקי אירוח גובים החל מ-$0.17 קלט ו-$0.60 פלט; Artificial Analysis מציבה את החציון של הספקים ב-$0.50 ו-$1.68.

• רישיון — ה-Mistral Ecosystem Open-Weight License, גרסת MIT מותאמת עם סייג למודל-כשירות (model-as-a-service), לעומת ה-Llama 4 Community License עם סף של 700 מיליון משתמשים פעילים בחודש.

• שחרור — 29 באוקטובר 2026 עבור ה-checkpoint של Mistral Large 4, לעומת 5 באפריל 2025 עבור Llama 4 Maverick, עם חיתוך ידע של אוגוסט 2024.

המאבק על הבנצ'מרק הוא בין שני שליטים שונים

חפשו את ההתמודדות הזו ותמצאו עמודים שטוענים ש-Mistral Large 4 משיג ציון 38.0 ב-Artificial Analysis Intelligence Index לעומת 14.3 של Maverick, ועמודים אחרים שטוענים ש-Maverick מנצח בתשעה מתוך אחד עשר מבחני בנצ'מרק. שתי קבוצות המספרים אמיתיות במובן שמישהו הדפיס אותן. אף אחת מהן אינה השוואה.

במדד ה-Artificial Analysis Intelligence Index v5 הנוכחי, שנבנה מחדש ב-27 באוקטובר 2026, Mistral Large 4 צובר 26 בהגדרת החשיבה הגבוהה שלו ו-23 בבינונית. ה-38.0 שמופיע בציטוטים הוא הציון שלו בגרסה הקודמת v4.3.2, מתצוגת אוקטובר, ואין להחסיר אותו מכל דבר שנמדד לאחר הבנייה מחדש — האינדקס השתנה, לא רק המודל. ואילו ל-Maverick אין כלל ציון במדד v5. בעמוד ה-Artificial Analysis שלו מופיע "N/A" במקום שבו אמור להופיע נתון האינטליגנציה, לצד מהירות של 62.7 אסימוני פלט בשנייה והערה שהוא איטי מהממוצע בקטגוריה שלו. הנתון 14.3 שמסתובב באתרי השוואות קדם לבנייה מחדש.

מה שניתן למדידה הוא צר יותר וישר יותר. Mistral מדווחת על 41% ב-Terminal-Bench 4.0, לעומת 28% בתצוגה המקדימה; 61.7% ב-DeepSWE v1.1; 79% ב-CyberGym-E2E; ו-51 ב-Artificial Analysis Cyber Index, מקום שלישי בקרב מודלים עם משקלים פתוחים. כל אחד מאלה למעט ה-Cyber Index מדווח על ידי הספק על גבי ה-agent scaffold של Mistral עצמה, ונתון Terminal-Bench במיוחד שוחזר נמוך בהרבה — 24.7% — כאשר אותם משקלים רצים על ה-harness הנייטרלי mini-swe-agent של Artificial Analysis. המספרים שפורסמו של Maverick הם מאפריל 2025 ומשתמשים בחלוטה ישנה לחלוטין: 85.5 MMLU, 80.5 MMLU-Pro, 69.8 GPQA Diamond, 91.6 DocVQA, כולם דווחו על ידי Meta בעת ההשקה. אין harness משותף שבו השניים הורצו, ולכן ההצהרה היחידה שניתן להגן עליה היא כיוונית: המודל החדש יותר, הגדול יותר, שאומן לחשיבה, טוב יותר במשימות קשות, במידה שאיש לא מדד אותה בצורה נקייה עבור הצמד.

A generated two-column scoreboard titled 'Mistral Large 4 vs Llama 4 Maverick — the scoreboard'. Left column Mistral Large 4: total parameters 1.05T, active 52B, context 1M, price $0.70 / $2.10, open weights yes, index v5 26. Right column Llama 4 Maverick: total parameters 400B, active 17B, context 1M advertised, price from $0.17 / $0.60, open weights yes, index v5 not scored. Footer reads 'Mistral figures per Mistral and Artificial Analysis; Maverick index unavailable on v5.'

מה מיליון טוקנים באמת נותן לך בכל אחד מהם

חלון ההקשר הוא המקום שבו שני המודלים נראים הכי דומים ובכל זאת מתנהגים הכי שונה בייצור.

כרטיס המודל של Llama 4 Maverick מציין 1,048,576 טוקנים, ופאנל המפרט של Artificial Analysis חוזר על 1M. בפועל, רוב המארחים מגבילים אותו בהרבה יותר נמוך — 128K הוא נפוץ — וכמעט אף אחד לא ייתן לך גם את החלון המלא וגם תקציב פלט שימושי. הפלט המקסימלי ב-Maverick הוא בדרך כלל 8K עד 16K בהתאם לספק, ונקודת הקצה המתארחת של Meta עצמה נרשמה בכ-4K. לכן גרסת "הקשר של 1M" על Maverick היא בדרך כלל גרסת 128K אצל מארח צד שלישי, ואת זה מגלים כבר במסמך הארוך הראשון.

Mistral Large 4 מפרסם {{1}}1M{{/1}} דרך ה-API של Mistral עצמה, שזה לפחות מספר אחד שאפשר לתת עליו דין וחשבון ולא הגרלה לפי מארח. התיעוד של Mistral אינו מפרסם נתון פלט מקסימלי, ולכן אותה עצה חלה: מדדו את הצמד — חלון קלט ותקרת פלט — בנקודת הקצה שאליה תקראו בפועל, ולא על הכרטיס.

זה בדיוק מסוג הדברים שראוטר נועד להם. OrcaRouter מעביר את מחיר המחירון של הספק ללא תוספת של 0% ומבצע מעבר אוטומטי בין ספקים בעת כשל, כך שמארח שמקצץ בשקט בחלון ההקשר מופיע כהחלטת ניתוב ולא כתקלה בסביבת הייצור. לא Mistral Large 4 ולא Llama 4 Maverick נמצאים בקטלוג שלנו היום, כך שזהו טיעון על איך להריץ את מודל המשקולות הפתוחות שתבחרו, ולא טענה שאנחנו מספקים את השניים האלה.

החשבון, מחושב — ולמה המרווח הוא הסיפור

קחו עומס עבודה ייצורי צנוע: 100 מיליון טוקני קלט ו-40 מיליון טוקני פלט בחודש.

• Mistral Large 4 לפי מחירון — 100 × $0.70 זה $70, ו-40 × $2.10 זה $84, בסך $154 לחודש.

• Llama 4 Maverick בחציון הספק — 100 × $0.50 הם $50, ו-40 × $1.68 הם $67.20, עבור $117.20 לחודש.

• Llama 4 Maverick אצל ספק אירוח תחרותי — בסביבות $0.25 ו-$0.92 מביא את אותו עומס עבודה ל-$61.80.

• Llama 4 Maverick אצל המארחים הזולים ביותר — בסביבות $0.17 ו-$0.60 מעמידים אותו על $41.

אז היחס לעומת Mistral Large 4 נע בין פי 1.3 בחציון לבין כ-3.8 פעמים בתחתית השוק. הטווח הזה אינו תכונה של המודל. הוא תכונה של המקום שבו קונים את Maverick, והוא רחב יותר מהפער בין שני המודלים באמצע ההתפלגות. צוות שעורך בנצ'מרק על המארח הזול ומתקצב לפי החציון בנה שגיאה של פי 3 בתחזית שלו.

העמידו את זה מול יכולת שאינכם יכולים למדוד כיום בזוגות, וההחלטה מפסיקה להיות אריתמטיקה. המסגור הסביר הוא עלות לכל עבודה שהושלמה, לא עלות לכל טוקן: אם Mistral Large 4 מסיים במעבר אחד משימה שנדרשים לה שלושה ניסיונות ולולאת תיקון ב-Maverick, אפילו פער החציון של פי 1.3 נעלם. זוהי טענה שעליכם לבחון על המשימות שלכם, וזהו הניסוי היחיד בעל הערך הרב ביותר שאפשר להעמיד בו כל אחד מהמודלים החודש.

הדבר שאף אחד לא אומר בקול רם: Maverick הוא ה-Llama הפתוחה האחרונה

Llama 4 Maverick לא הוצא משימוש. הוא עדיין זמין ב-Hugging Face, עדיין תחת רישיון Llama 4 Community License, ועדיין נפרס באופן נרחב לעבודה מקומית ולסביבות מנותקות. אבל זהו סוף הקו. פיתוח החזית של Meta עבר למשפחת Muse Spark הסגורה ב-2026, ולא יצא Llama 5 — הדפים שטוענים שאחד כזה יצא מציגים מפרטים שסותרים זה את זה ואת ההכרזות של Meta עצמה. ההשקעה במסלול Llama הפתוח למעשה נפסקה.

זה משנה את המשמעות של "לבחור את Maverick". זה לא לבחור מודל שישתפר; זה לבחור מודל שיישאר בדיוק כפי שהוא בעוד הכלים שסביבו נסחפים לאט. עבור מערכת מכווננת, קפואה ופרוסה זה בסדר — אפשר לטעון שזה יתרון, כי שום דבר לא זז מתחתיך. עבור פלטפורמה שאתה מתכוון לגדול עליה, זה מבוי סתום עם מסלול של שנתיים. שים לב שנקודת החיתוך של הידע היא אוגוסט 2024: המודל מעולם לא ראה שום דבר שקרה אחרי כן, ושום כמות של הנדסת פרומפטים לא תתקן את זה.

ל-Mistral Large 4 פרופיל סיכון הפוך. הוא בן שישה ימים בלבד כגרסת משקולות פתוחות, התיעוד שלו עדיין מגדיר אותו כתצוגה מקדימה ציבורית, והרישיון שלו דורש הסכם מסחרי אם בכוונתך למכור מחדש הסקה עליו. צעיר ומתפתח, עם תנאים שצריך לקרוא לפני שבונים עליו עסק.

A screenshot of the Artificial Analysis page for Llama 4 Maverick, showing the model name, its April 2025 release date, an Intelligence Index reading N/A, an input price of $0.25 and output price of $0.92 per million tokens, an output speed of 62.7 tokens per second, and a specification panel listing 402B total parameters, 17B active, a 1M context window, no reasoning mode and an August 2024 knowledge cutoff.

איפה Maverick עדיין מנצח

שלושה מקרים, והם לא קטנים.

הראשון הוא חומרה. 400 מיליארד הפרמטרים של Maverick נכנסים בכ-373 GB ב-FP8, כלומר צומת אחת עם שמונה כרטיסי GPU מדגם H100 או H200. נקודת הבדיקה מסוג FP8 של Mistral Large 4 היא כ-1.06 TB הפרוסים על פני 54 שברים, ו-Mistral אומרת שהגרסה המקוונטטת מסוג NVFP4 פועלת על ארבעה כרטיסי GPU מדגם B200 או B300. אם הפריסה שלך היא צומת אחת בארון שרתים שכבר יש לך, הבחירה כבר נעשתה עבורך.

השני הוא כיוונון עדין. ל-Maverick יש תשעה עשר חודשים של LoRAs קהילתיים, מתכוני קוונטיזציה ומדריכי הגשה. ל-Mistral Large 4 יש שישה ימים. פער האקוסיסטם אמיתי והוא נמדד בשעות דיבוג, לא בבנצ'מרקים.

השלישי הוא צורת המשימה. סיווג, חילוץ, ניתוב, תמצות מסמכים קצרים, תיאור תמונות בהיקף גדול — אף אחד מאלה אינו זקוק למודל הסקה עם טריליון פרמטרים, וכולם הופכים זולים יותר על מודל 17B-active. תשלום פרמיה על טוקני הסקה שלעולם לא תשתמשו בהם הוא הדרך הנפוצה ביותר שבה צוותים מבזבזים כסף על בחירת מודל.

אם אתם רוצים מודל open-weight עדכני שאינו אחד משני אלה, קטלוג OrcaRouter כולל Kimi K3 ו-GLM-5.3-Flash, ושניהם ניתנים לקריאה מאותו מפתח API כמו שאר יותר מ-200 המודלים שאנו מנתבים, במחיר המחירון של הספק ללא תוספת. הם תוחמים את ההשוואה הזו ולא נמצאים בתוכה — GLM-5.3-Flash רשום במחיר של $0.15 לקלט ו-$0.50 לפלט, הרבה מתחת לכל אחד מהמודלים כאן, ואילו Kimi K3 רשום במחיר של $3.00 ו-$15.00, הרבה מעל שניהם. אף אחד מהם אינו תחליף לשניים שבמאמר הזה, אבל הם שני המקומות הברורים שבהם כדאי לחפש אם אף אחד מהקצוות שלה לא מתאים.

A screenshot of the OrcaRouter model page for kimi/kimi-k3, showing Kimi K3 by Moonshot AI with a featured badge and a zero-data-retention badge, a 2.8-trillion-parameter mixture-of-experts description, a 1M-token context window, text and image input with text output, a p50 time-to-first-token of 4.26 seconds, pricing of $3.00 input and $15.00 output per million tokens, and an OpenAI-compatible code sample pointing at the api.orcarouter.ai base URL.

איך להחליט בתוך אחר צהריים אחד

שלוף עשרים משימות אמיתיות מהלוגים שלך. הרץ אותן דרך שני המודלים עם אותם פרומפטים ואותה תקרת פלט, ודרג אותן לפי האם הפלט היה שמיש ללא עריכה אנושית. תעד את הטוקנים שכל אחת שרפה, הכפל במחירים שלמעלה, וחלק במספר הפלטים השמישים. כך תקבל עלות לתוצאה שמישה — המספר היחיד ששורד מפגש עם תקציב.

הציפייה שלי, מוצגת כציפייה ולא כממצא: Mistral Large 4 מנצח בחצי הקשה של הסט הזה ומפסיד בחצי הקל מבחינת עלות, ונקודת הפיצול נופלת בכל מקום שבו המשימות שלך מפסיקות להזדקק לחשיבה רב-שלבית. Maverick אינו המודל הטוב יותר. הוא הזול יותר בחציון כל עוד הזול מספיק — ואחרי תשעה-עשר חודשים בלי יורש, זהו הימור עם תאריך תפוגה גלוי.

השוואות במאמר הזה1

זוהה מתוך המאמר הזה · בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית