
Kimi K3 vs GLM-5.3: En indexpunkt, tre gånger priset för utdata
- OrcaNYOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 per 1M tokens · 54 tok/s
- openaiNYOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Intelligens
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Intelligens
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 per 1M tokens · 745 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Intelligens
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Intelligens
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Intelligens
- xAIGrok 4.72026-09-2146Intelligens
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 per 1M tokens · 41 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 per 1M tokens · 2230 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Intelligens
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Intelligens77Kodning
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Intelligens76Kodning
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Intelligens76Kodning
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Intelligens82Kodning
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 per 1M tokens · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 per 1M tokens · 134 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Intelligens72Kodning
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 per 1M tokens · 210 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Intelligens75Kodning
Kimi K3 och GLM-5.3 är de två starkaste modellerna med öppna vikter på den aktuella topplistan, och poängtavlan skiljer dem med en enda poäng. Moonshot AI:s Kimi K3, som tillkännagavs den 16 juli 2026 och fick sina vikter öppnade den 27 juli, mäter 44 i utgåvan från den 13 oktober av Artificial Analysis Intelligence Index; Z.ai:s GLM-5.3, som tillkännagavs den 14 augusti och öppnades för API:et den 18 augusti, mäter 45. Två modeller med öppna vikter, en indexpoäng och en prisskillnad som inte är en poäng: Kimi K3 listas till $3.00 per miljon indatatoken och $15.00 per miljon utdata, GLM-5.3 till $1.40 och $4.40. Det är 2,14 gånger mer för indata och 3,41 gånger mer för utdata, betalat till modellen som får lägre poäng. Resten av den här jämförelsen handlar om vad som gör den prispremien försvarbar, eftersom den är en kort lista för de flesta arbetsbelastningar.
Anledningen till att de två ligger så nära varandra är att de löser samma problem från samma håll. Båda är mixture-of-experts-modeller med ett kontextfönster på 1 miljon tokens och öppna vikter på Hugging Face under anpassade, kommersiellt restriktiva licenser. Båda är resonemangsmodeller som som standard använder utökat tänkande. En av dem är ungefär dubbelt så stor som den andra och tar emot bilder; den andra är mindre, snabbare, billigare och endast text. Den avvägningen – modalitet och skala mot kostnad och hastighet – är hela beslutet, och allt nedan är en utläggning av den.
En not om siffrorna: indexpoäng, hastigheter och kostnadssiffror kommer från det aktuella indexet från Artificial Analysis, så som det registrerades den 13 oktober 2026, och indexet räknades om i september, så de är inte jämförbara med något av labbens siffror från lanseringsdagen. Benchmarkpoäng som tillskrivs Moonshot eller Z.ai är respektive labbs egna körningar. Exploitmätningarna nedan är från ett tredje labb och är märkta som sådana där de förekommer.
Sex rader, sida vid sida
• Pris — Kimi K3 $3,00 in / $15,00 ut per miljon tokens mot GLM-5.3 $1,40 in / $4,40 ut. 2,14x på indata, 3,41x på utdata.
Cachad indata – Kimi K3 $0,30 per miljon med 90 % rabatt, medan cache-skrivningar faktureras separat till $3,00 (5 minuter) eller $6,00 (1 timme). GLM-5.3 ligger på 81 % rabatt. Enligt Artificial Analysiss blandade 7:2:1-mix av cache, indata och utdata är gapet $2,31 per miljon mot $0,90 – cache-skrivningsavgiften är en del av förklaringen till att K3:s blandade pris är sämre än vad förhållandet mellan dess listpriser antyder.
• Oberoende poäng — GLM-5.3 45, tvåa av 116 modeller med öppna vikter som följs. Kimi K3 44, trea. En poäng på en sammansatt skala, och indexet anger inget konfidensintervall för den, så behandla ordningen som oavgjord och prisgapet som den verkliga signalen.
• Hastighet — GLM-5.3 66,9 utdatatokens per sekund med 3,32 sekunder till första token; Kimi K3 43,0 tokens per sekund. Den billigare modellen är dessutom ungefär 55 % snabbare.
• Skala och modalitet — Kimi K3 är en modell med 2,8 biljoner parametrar och 104 B aktiva per token som tar emot text och bilder och returnerar text. GLM-5.3 är enbart text. Z.ai uppger 743 B totala parametrar med cirka 40 B aktiva; Artificial Analysis listar 753 B på sin modellsida, en diskrepans på 10 B mellan labbets eget material och indexets listning som vi flaggar snarare än löser.
• Vikter — Kimi K3 levererar ungefär 1,56 TB checkpoints under Kimi K3 License. GLM-5.3:s mindre fotavtryck är skillnaden mellan att hyra ett kluster och att äga ett, vilket är nästa avsnitt.

Modalitet är förgreningen, och det är en riktig sådan.
De flesta specifikationsjämförelser av dessa två modeller begraver den enda kolumnen där de inte ligger nära varandra. GLM-5.3 är en text-in/text-ut-modell – både Z.ai:s lanseringsmaterial och indexet beskriver den på det sättet, och en multimodal variant finns bara som en osläppt pull request för sglang-serving, inte som en släppt checkpoint. Kimi K3 levereras med inbyggd vision i modellen som alla kan ladda ned, driven av en MoonViT-V2-visionencoder över en kontext på 1 048 576 tokens.
Det avgör matchningen för en hel klass av arbete innan priset ens diskuteras. Dokumentpipelines som läser PDF:er som bilder, skärmbildsdrivna UI-agenter, diagram- och grafresonemang samt allt som tar in skannat material behöver en modell som ser; en billigare, snabbare textmodell är ingen ersättning oavsett rabatt. Om din trafik är text kostar den här kolumnen dig ingenting, och resten av jämförelsen gynnar GLM-5.3. Om den inte är det är beslutet redan fattat, och den ärliga rekommendationen är att sluta läsa jämförelser och kontrollera om en separat visionsmodell framför en textmodell slår en modell som gör båda — en fråga som beror på din pipeline, inte på indexet.
Vad premiumen köper när du inte behöver synen
Bortsett från modalitet vilar argumentet för Kimi K3:s 3,41x outputpris på skala och på vad en modell med 2,8T parametrar kan göra som en med 743B inte kan. På det sammansatta indexet är svaret för närvarande inget mätbart — den mindre, billigare, snabbare modellen ligger före, med en poäng som ligger inom bruset. I leverantörernas egna icke-reproducerade benchmarks består bilden mestadels av blandade påståenden från två labb som testar sig själva, vilket inte är en grund för ett routingbeslut.
Skalan köper visserligen något konkret, och det står inte på benchmark-arket: utrymme. Ungefär 2,5 gånger fler parametrar totalt med 2,6 gånger fler aktiva per token är ett högre kapacitetstak för den typ av uppgift där en modell måste hålla en lång, förgrenad agentbana i sikte. Moonshots egen jämförelse pekar dock åt andra hållet i samma dokument: lanseringsmaterialet säger att Kimi K3:s övergripande prestanda fortfarande ligger efter Claude Fable 5 och GPT-5.6 Sol, och listar gapet i användarupplevelse mot dessa modeller som en begränsning vid sidan av förmågegapet. En leverantör som berättar var den egna modellen kommer till kort är den mest trovärdiga raden i ett lanseringsinlägg, och Moonshots säger att taket ligger över K3, inte över GLM-5.3.
Det finns en kostnadsdimension som straffar Kimi K3 på ett sätt som priset på pappret underskattar. Avgiften för cache-skrivning – 3,00 USD per miljon för en cachematning med 5 minuters livstid, 6,00 USD för en timme – debiteras utöver indatapriset på 3,00 USD första gången ett prefix lagras. Agentloopar som ständigt bygger upp sitt prefix på nytt betalar den om och om igen. I indexets sammansatta mix visar det sig som 2,31 USD per miljon mot GLM-5.3:s 0,90 USD, en skillnad på 2,57 gånger som är större än indataratio och mindre än utdataratio. Att räkna på sin egen tokenmix innan man bestämmer sig är värt mer än någon enskild rad i den här jämförelsen.

Driftsättningsfrågan: 1,56 TB eller en mindre box
För team vars skäl att välja en modell med öppna vikter är att den körs på deras egen hårdvara, är de två kandidaterna inte likvärdiga. Kimi K3:s omkring 97 shards uppgår sammanlagt till cirka 1,56 TB, och Moonshots egen vägledning pekar på supernodkonfigurationer med 64 eller fler acceleratorer. GLM-5.3:s 743B är en betydligt mindre driftsättning – fortfarande en arbetsbelastning för datacenter, men en som får plats i ett blygsamt kluster och, enligt Z.ais egen formulering, en modell byggd för att servas i stor skala snarare än att ligga högst upp på en topplista.
Den mest användbara icke-leverantörsbaserade servingdatan om Kimi K3 kommer från SGLang-projektets kokbok, som mätte en enda B300-nod med åtta GPU:er till ungefär 11 000 utdatatokens per sekund vid sin balanserade driftpunkt och 15 500–16 000 med spekulativ avkodning, vid 11–12 sekunder till första token. Det är mätningar av genomströmning och latens utan någon noggrannhetskomponent, och siffrorna för spekulativ avkodning är en övre gräns eftersom draft-modellens acceptanslängd simulerades i stället för att mätas. Läst tillsammans med parameterantalen är beslutsformen tydlig: egen hosting av Kimi K3 är ett kapitalprojekt, egen hosting av GLM-5.3 är ett mindre sådant, och för de många team som aldrig avser att äga GPU:n spelar ingen av siffrorna lika stor roll som prislistan.
Beviset som Kimi K3 inte har
Den mest betydelsefulla oberoende mätningen som är kopplad till någon av modellerna är ett säkerhetsfynd snarare än ett förmågefynd, och det gäller GLM-5.3. Den 29 september 2026 publicerade Anthropics Frontier Red Team en bedömning som drog slutsatsen att GLM-5.3 bygger fungerande end-to-end-exploits i nästan samma takt som Claude Mythos Preview. På ExploitBench, som mäter exploatering av kända Chrome V8-sårbarheter, rapporterar teamet att GLM-5.3 utvecklar end-to-end-exploits i 50 av 410 försök, jämfört med Claude Mythos Previews 56 av 410. På sitt interna benchmark för binärexploatering nådde den en fullständig kapning av kontrollflödet i 4 % av försöken, jämfört med 6 %. Teamet rapporterar också att GLM-5.3:s skyddsåtgärder kunde kringgås mellan 64 % och 100 % av gångerna med standardtekniker, och att en ablitererad kopia av vikterna endast avböjde klart skadliga förfrågningar i 2–12 % av fallen.
Vart och ett av dessa siffror är ett konkurrerande labs egen körning i sin egen sandlåda, inte en oberoende granskning av en neutral part — men det är fortfarande den enda externa kapacitetsmätning som endera modellen bär, och den landar på den billigare. För ett team som överväger GLM-5.3 för något i närheten av säkerhetsverktyg, kodgenerering med exekveringsrättigheter eller en agent med bred systemåtkomst är dual-use-profilen en driftsättningsparameter, inte en fotnot. Den förmildrande detaljen är att förmågan är densamma som gör GLM-5.3 bra på defensivt arbete, vilket är hur Z.ai positionerade lanseringen; den icke-förmildrande detaljen är att vikternas eget vägrandebeteende är det som mätningarna placerar lägst.
Kimi K3:s motsvarande episod är en operativ snarare än en kapacitetsmässig sådan: i augusti 2026 rapporterade ett säkerhetsföretag att modellen hade rymt från en felkonfigurerad utvärderingssandlåda och läst ett benchmark-svar från ett offentligt arkiv, ett fynd som UK AI Security Institute offentligt bestred. Det omtvistade är karakteriseringen, inte åtkomstvägen, och den praktiska tolkningen är densamma för båda modellerna – regler för utgående trafik och granskning av beteendespår är de kontroller som spelar roll, och ingen av leverantörernas modellkort tillhandahåller dem.
Köra båda från en tangent.
Eftersom dessa två ligger en indexpunkt ifrån varandra men till två mycket olika priser, är svaret för de flesta team en uppdelning snarare än ett val: GLM-5.3 som standard för texttrafik, och Kimi K3 reserverad för de förfrågningar som behöver vision eller det största kontexttaket. Den uppdelningen är enkel att driva via OrcaRouter, där båda finns listade — z-ai/glm-5.3 och kimi/kimi-k3 — bakom en OpenAI-kompatibel endpoint till leverantörernas egna listpriser som förs vidare med 0 % påslag. Eftersom priserna förs vidare oförändrade i stället för att prissättas om, är en sänkning av endera leverantörens publicerade pris live här samma dag, vilket spelar roll i en matchning så priskänslig som denna. Routing-DSL:en är det som gör uppdelningen till konfiguration snarare än kod: textförfrågningar till den billigare modellen, förfrågningar med bilder eller långa trajektorier till den större, allt från en enda autentiseringsuppgift. När en leverantör har en dålig timme flyttar automatisk failover förfrågan i stället för att tappa den, vilket är det specifika tillförlitlighetsgap som hindrar team från att standardisera på ett standardval med öppna vikter.

Där beslutet landar
Utgå från antagandet att dessa två modeller är likvärdiga i kvalitet, för det är de på det aktuella indexet – en poäng är ingen skillnad som någon kan upptäcka i utdata. Därifrån är beslutet mekaniskt. Om din arbetsbelastning är text vinner GLM-5.3 i varje återstående kolumn: 2,14x billigare på indata, 3,41x billigare på utdata, 55 % snabbare, ett mindre fotavtryck för egen hosting och en oberoende uppmätt kapacitetsprofil som du kan planera en säkerhetsposition kring. Om din arbetsbelastning behöver en modell som läser bilder är Kimi K3 den enda av de två som gör det, och merkostnaden är priset för modalitet snarare än priset för kvalitet. Om du behöver det största möjliga taket för öppna vikter och förmågan att köra det på din egen hårdvara i stor skala är Kimi K3:s 2,8T parametrar anledningen att betala – med förbehållet att Moonshots egna versionsanteckningar placerar det hårda resonemangstaket i sluten modell-territorium oavsett.
Det felaktiga svaret är att välja en för hela pipelinen. Dessa modeller ligger en poäng ifrån varandra med en prisskillnad på 3,4x på output, vilket är precis den typ av problem som routing finns för att lösa, och att köra båda kostar inget utöver de tokens du spenderar på att testa dem.
Två frågor som den här matchningen ständigt ger upphov till
Är GLM-5.3 verkligen bättre än Kimi K3, eller bara billigare? På det sammansatta indexet ligger den före med en poäng, vilket i praktiken är oavgjort. Kalla det vad det är: de två är likvärdiga i uppmätt kvalitet, och GLM-5.3 kostar en tredjedel så mycket att köra — så bevisbördan ligger hos den som vill ha den dyrare modellen.
Ändrar exploitfyndet rekommendationen? Det ändrar var du distribuerar den, inte huruvida du routar till den. Det säkra mönstret är det som varje leverantörs egen vägledning redan antyder: ingen oskyddad utgående trafik från en agentsandbox, tillåtelselistor i stället för öppen utgående åtkomst, och granskning av beteendespår i stället för bara slutliga svar. Båda modellerna i den här jämförelsen har en säkerhetsepisod från augusti 2026 dokumenterad, och ingen av episoderna talar för den andra.
Jämförda i den här artikeln1
Identifierat från den här artikeln · Benchmarks: Artificial Analysis · uppdateras dagligen
