
Solar Mini 4: de specificaties, de licentiekwestie en hoe je het moet noemen
- OrcaNIEUWOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 per 1 mln tokens · 66 tok/s
- openaiNIEUWOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Intelligentie
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Intelligentie
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 per 1 mln tokens · 159 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Intelligentie
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Intelligentie
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Intelligentie
- xAIGrok 4.72026-09-2146Intelligentie
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 per 1 mln tokens · 42 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 per 1 mln tokens · 478 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Intelligentie
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Intelligentie77Coderen
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Intelligentie76Coderen
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Intelligentie76Coderen
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Intelligentie82Coderen
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 per 1 mln tokens · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 per 1 mln tokens · 198 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Intelligentie72Coderen
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 per 1 mln tokens · 228 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Intelligentie75Coderen
Solar Mini 4 is het compacte agentmodel van Upstage, en zijn belangrijkste truc is rekenkundig in plaats van magisch: het heeft 35 miljard parameters in het geheugen, maar schakelt er ongeveer 3 miljard van in voor elk gegeven token. Dat is de hele reden dat Upstage het positioneert voor hoogvolume, repetitief agentwerk in plaats van voor de enkele moeilijkste vraag die je een model kunt stellen. Upstage bracht het uit op 22 september 2026 onder de snapshot-identifier solar-mini4-260922, aangeboden onder de alias solar-mini4, en het staat onder het grotere Solar Pro 4 in dezelfde Solar-familie in plaats van ernaast — de familievergelijking is een aparte vraag en deze pagina is dat niet. Wat volgt is de vaste referentie: wat het model is, wat het kost, of je het kunt downloaden, wat Upstage beweert, wat een onafhankelijke evaluator daadwerkelijk heeft gemeten, en hoe je het vandaag aanroept.
Elk getal hieronder vermeldt zijn bron inline, en er zijn twee soorten bronnen. Cijfers die aan Upstage worden toegeschreven, zijn de eigen gepubliceerde claims van de leverancier, overgenomen uit Upstage's modeldocumentatie en pagina's over modelgeschiedenis en uit Upstage's eigen aankondigingsbericht van 1 oktober 2026. Cijfers die aan Artificial Analysis worden toegeschreven, zijn de onafhankelijke meting van die organisatie, gepubliceerd op 30 september 2026. Waar de twee van elkaar afwijken, worden beide weergegeven in plaats van met elkaar verzoend.

Wat Solar Mini 4 is, en wie het uitgeeft
Upstage is de uitgever. De documentatiepagina van het model beschrijft het in één regel als een "kostenefficiënt compact model voor agentisch gebruik", en die framing doet echt werk: het model is gericht op workloads waarbij een agent een model vele malen achter elkaar aanroept — een formulier lezen, beslissen wat hij daarna moet doen, een tool aanroepen, een gestructureerd resultaat schrijven — en niet op workloads waarbij één enkel antwoord zo sterk mogelijk moet zijn.
De identificatoren zijn belangrijker dan ze lijken, want Solar Mini is een naam die Upstage al jaren hergebruikt:
• De alias die u als modelnaam doorgeeft, is solar-mini4.
• De gedateerde snapshot achter die alias is solar-mini4-260922, en de releasedatum die Upstage ervoor publiceert is 22 september 2026.
• Elke eerdere Solar Mini-snapshot op de modelgeschiedenis-pagina van Upstage — de releases uit 2024 en 2025, inclusief de Japanse varianten — heeft een markering ‘verouderd’ en een migratiemelding die verwijst naar de alias solar-mini4. Als je een integratie hebt die is geschreven voor een oudere Solar Mini, resolvet de alias waarnaar je moest overstappen nu naar dit model, niet naar een 10,7B-model.
• De pagina met de modelgeschiedenis vermeldt ook Solar Mini 4 als het basismodel achter het afzonderlijke solar-decide bèta-endpoint van Upstage. Dat endpoint is een ander product met zijn eigen prijsstelling en gedrag; het komt hier niet aan bod.
Grootte en architectuur
De eigen modelpagina van Upstage vermeldt de architectuur expliciet: 35B totale parameters met 3B actief. Dit is een sparse mixture-of-experts-ontwerp, wat betekent dat de volledige set gewichten in het geheugen aanwezig moet zijn, ook al wordt er per token slechts een deel ervan gebruikt.
Hieruit volgen twee consequenties, en beide zijn die van de leverancier zelf:
• De geheugenvereiste wordt bepaald door het 35B-cijfer, niet door het 3B-cijfer. In Upstage's aankondigingspost staat duidelijk dat "de volledige 35B-modelgewichten nog steeds in het geheugen moeten worden geladen", en er wordt aan toegevoegd dat een gekwantiseerde vorm op één enkele 80GB H100 kan worden uitgevoerd voor on-premises implementatie. De configuratie met twee H100's die in de doorvoertest van de leverancier wordt gebruikt, wordt beschreven als een andere configuratie dan de minimale implementatievereiste.
• De vergelijkingsklasse bestaat uit andere 3B-actieve modellen, niet uit andere 35B-modellen. Upstage vergelijkt Solar Mini 4 in zijn aankondiging met Qwen3.6 35B A3B (ook 3B actief) en Nemotron 3.5 Lightning, en de onafhankelijke ranglijst plaatst het ook tegenover die klasse. Solar Pro 4 is een groter model binnen dezelfde familie en een aparte aankoop; niets op deze pagina mag worden opgevat als een vergelijking met Pro 4.
Zijn de weights open? Er is geen licentie gepubliceerd.
Dit is de vraag die de naam van het model zelf oproept, en het eerlijke antwoord op 13 oktober 2026 is dat Upstage geen licentie voor Solar Mini 4 publiceert en geen verklaring over open gewichten daarvoor, noch op de modelpagina, noch op de pagina met de modelgeschiedenis. Er is geen licentieveld, geen genoemde licentie en geen download van gewichten die voor dit model wordt aangeboden.
De afwezigheid is beter te duiden wanneer je die afzet tegen het eigen gedrag van Upstage elders, want Upstage gebruikt wel degelijk open-gewichten-taal wanneer het dat meent:
• De pagina met de modelgeschiedenis van Upstage beschrijft solar-open2als nog steeds "beschikbaar als open gewichten op Hugging Face" en bestempelt het als het open-weightmodel van Upstage.
• Dezelfde pagina noemt solar-10.7b-v1.0 "de initiële, open-sourceversie van Solar Mini".
• In Upstage's publieke Hugging Face-organisatie kun je tokenizers vinden voor verschillende Solar-modellen en volledige gewichtsrepositories voor andere, maar geen Solar Mini 4-checkpoint.
Het contrast is dus bewust en zichtbaar: de leverancier labelt de Solar-modellen die het heeft vrijgegeven, en Solar Mini 4 hoort daar niet bij. Wat Upstage in plaats daarvan biedt, is een on-premises-implementatietraject — de platformlijst van de console noemt "On-premises" naast Upstage Console en de Playground, en in de aankondigingspost staat dat het gequantiseerde model op één 80GB H100 past. On-premises implementatie achter een leveranciersovereenkomst is niet hetzelfde als open weights, en deze pagina zal de twee niet door elkaar halen.
Contextvenster en maximale uitvoer
De modelpagina van Upstage vermeldt een context van 512K tokens en tot 128K outputtokens. De pagina met de modelgeschiedenis herhaalt beide cijfers voor de solar-mini4-260922-snapshot.
Eén getal hier komt niet overeen tussen de bronnen, en het is precies het soort afwijking dat je beter kunt vermelden dan gladstrijken. Artificial Analysis vermeldt het contextvenster als ongeveer 1,05M tokens — ongeveer het dubbele van wat Upstage publiceert. Het cijfer van de leverancier zelf is het cijfer waarop je moet bouwen, want de leverancier beheert het endpoint; de onafhankelijke vermelding is juist de reden om je werkelijke lang-documentscenario te testen in plaats van een van beide getallen te vertrouwen. Als je een werklast dimensioneert rond een zeer grote context, behandel 512K dan als het contract en 1,05M als een niet-geverifieerde claim die je zelf tegen de API zou moeten bevestigen.
Modaliteiten, en waar het Koreaans zich bevindt
Solar Mini 4 is een tekst-in, tekst-uit-model, en dat is geen aanname die uit zijn naam is afgeleid — het is wat de capaciteitenlijst van de leverancier laat zien. De modelpagina vermeldt chat en gestructureerde outputs en geen enkel ander invoer- of uitvoertype: er is geen beeldinvoer, geen audio-invoer, geen bestands- of videomodaliteit aangeboden voor dit model.
Taaldekking is het onderdeel van de specificatie dat voor de lezer het meest waarschijnlijk van belang is, en Upstage is daar ongewoon specifiek over. Op de modelpagina staan drie talen — Engels, Koreaans en Japans — en elk ervan is gemarkeerd als "Input and output", wat betekent dat ze in beide richtingen als productietalen worden vermeld en niet alleen als input die begrepen wordt. Upstage' eigen beschrijving van het model maakt hetzelfde punt in proza: het adverteert vloeiend Koreaans naast sterke ondersteuning voor Engels en Japans.
Voor een werklast in het Koreaans is dat een eersterangs claim in plaats van een transliteratie van een model waarin Engels vooropstaat, en het is een leveranciersclaim — Upstage is een Koreaans bedrijf en zijn benchmarks voor dit model worden in het Koreaans uitgevoerd, inclusief de hieronder beschreven kostentest. Voor zover wij konden nagaan, heeft geen enkele onafhankelijke evaluator een evaluatie in het Koreaans van Solar Mini 4 gepubliceerd, dus de claim over de Koreaanse kwaliteit is alleen die van de leverancier.
Wat Upstage claimt, en wat onafhankelijk werd gemeten
De aankondigingspost van Upstage van 1 oktober 2026 meldt: een score op de Artificial Analysis Intelligence Index v4.3.2 van 24,1, wat volgens de post de hoogste totaalscore is onder de 3B-actieve modellen in die vergelijking; 83,3% op AA-LCR, een evaluatie van redeneren met lange context; 47,6% op SciCode; 25,8% op Humanity's Last Exam; 22,3% op AutomationBench-AA, dat workflows met meerdere stappen binnen echte SaaS-applicaties omvat; en 47,2 op τ³-Banking.
Dat zijn door de leverancier gerapporteerde cijfers. Hetzelfde bericht beschrijft de doorvoertest achter de snelheidsclaim: meer dan 70 tokens per seconde per verzoek bij het verwerken van 32 gelijktijdige verzoeken op twee H100-GPU's, gemeten met 4K invoertokens en 1K uitvoertokens, zonder prefix-caching, gedurende een belastingstest van meer dan 600 seconden. De omstandigheden zijn die van de leverancier en het resultaat is dat van de leverancier.
Artificial Analysis, dat op 30 september 2026 zijn eigen evaluatie publiceerde, mat het model op dezelfde suite die de leverancier aanhaalt en stelde de Intelligence Index vast op 24,05 op v4.3.2 — hetzelfde getal na afronding — met een kostenpost van $0,3634 per indextaak, een gemiddelde van 88.300 uitvoertokens per taak, waarvan 71.600 redeneertokens, een doorvoer van 204,07 tokens per seconde, en ongeveer 430 seconden per taak. De cijfers van Artificial Analysis zijn zijn eigen meting, verkregen door het model door zijn eigen testomgeving te laten lopen; ze zijn geen samenvatting van de beweringen van de leverancier, en met name het cijfer voor de kosten per taak is er een die Upstage niet publiceert.

Bij die cijfers horen drie eerlijke beperkingen:
• De leverancier publiceert geen onafhankelijke head-to-head bij gelijke inspanning. Upstage's kostenvergelijking met MiMo-V2.5 — $1,25 versus $2,20 om 1.000 sets van drie taken te voltooien, en $0,36 versus $0,61 voor 1.000 runs van een taak met meerdere stappen en tool-aanroepen — wordt door Upstage beschreven als een eerste interne test, uitgevoerd op drie Koreaanstalige taken met elk drie runs bij temperatuur 0 en zonder prompt-caching, waarbij het vergelijkingsmodel via een router van een derde partij werd bereikt en latentie buiten beschouwing werd gelaten. In die test werden twee modellen gedraaid, maar niet onder een onafhankelijk gecontroleerde testomgeving, dus het resultaat is een leveranciersschatting van een voor de leverancier gunstige opstelling in plaats van een benchmark.
• Er is één ding dat de leverancier helemaal niet publiceert. Upstage vermeldt geen Terminal-Bench-resultaat en geen eigen langdurige agentic-codingscore voor Solar Mini 4. Als agentic coding jouw use case is, geeft de leverancier je geen enkel cijfer om mee te redeneren.
• Reasoning staat standaard uit. Upstage stelt dat Solar Mini 4 geen reasoning gebruikt tenzij je erom vraagt, en dat ontwikkelaars een reasoning-effortparameter kunnen instellen om aan te sluiten bij de complexiteit van de taak. Die ene instelling verschuift elk tokenaantal en elk kostencijfer hierboven, in beide richtingen, dus elke vergelijking die de reasoning-instelling niet vermeldt, is niet vergelijkbaar met een andere.
Wat het kost, en hoe je het aanroept
De modelpagina van Upstage vermeldt standaardtarieven van $0,10 per miljoen invoertokens, $0,01 per miljoen gecachte invoertokens, en $0,40 per miljoen uitvoertokens.
De promotieprijzen rond die tarieven spreken elkaar tegen, en het is de moeite waard dat ronduit te zeggen. De banner op de consolepagina's van Upstage luidt: "Solar Mini 4 is beschikbaar. 50% korting tot en met 22 okt (UTC)". Het aankondigingsbericht, gedateerd 1 oktober 2026, zegt iets anders en iets dat intern onmogelijk is: "Upstage Console biedt een introductiekorting van 70% tot en met 10 oktober UTC, waarbij de standaardprijzen ingaan op 1 oktober UTC" — een korting die eindigt vóór de datum waarop ze ingaat, en die niet langer overeenkomt met de banner op de eigen site van de leverancier. Upstage merkt ook op dat promotiedata en -voorwaarden onder voorbehoud van wijzigingen zijn. De betrouwbare actuele mededelingen zijn de consolebanner en de standaardtarieven op de modelpagina; beschouw elk ander kortingspercentage dat je vindt, ook in het eigen bericht van de leverancier, als achterhaald.

Om het model aan te roepen, toont de getting-starteddocumentatie van Upstage de OpenAI-compatibele client van de leverancier die naar een Upstage-base-URL wijst, met de sleutel aangemaakt via de Upstage Console:
• Base URL: https://api.upstage.ai/v1, with chat completions called through that client's chat interface and the model set to solar-mini4. The documentation's own example uses a different Solar model name in its sample call, so substitute the alias rather than copying the snippet verbatim.
• Een optionele reasoning-effortparameter staat naast de modelparameter in datzelfde voorbeeld, de door de leverancier gedocumenteerde manier om het standaard uitgeschakelde redeneren in te schakelen.
• Het model ondersteunt tool calling en parallelle tool calling, JSON-modus en op JSON-schema gebaseerde gestructureerde uitvoer, zoals te lezen op de modelpagina en in het aankondigingsbericht.
• Op de modelpagina van Upstage staat dat de API geen gegevens via dit endpoint verzamelt: invoergegevens worden niet gebruikt voor training en worden niet langer opgeslagen dan nodig is voor de dienstverlening.
• Voor dit model is er geen gepubliceerde snelheidslimiet. De documentatie van Upstage vermeldt nergens cijfers voor verzoeken per minuut of tokens per minuut voor Solar Mini 4, voor zover wij konden nagaan, dus elke doorvoerlimiet die je tegenkomt, zul je empirisch moeten ontdekken in plaats van erover te lezen.
• Naast de API is het model bereikbaar via de eigen Console en Playground van Upstage — de modelpagina vermeldt dat de Playground zonder API-sleutel kan worden geprobeerd — en via een on-premises-implementatie die Upstage via contact regelt in plaats van via download.
Een praktische opmerking over de prijsberekening bij verschillende providers: OrcaRouter rekent 0% opslag en geeft de lijstprijzen van providers ongewijzigd door, wat betekent dat een tariefwijziging van een leverancier dezelfde dag in de cijfers van de router terechtkomt als bij de leverancier. Dat is hier specifiek van belang omdat de korting hierboven een gepubliceerde einddatum heeft — daarna verschuift het effectieve tarief voor dit model zonder enige aankondiging, en een router die tarieven ongewijzigd doorgeeft, beweegt daarmee mee in plaats van volgens een langzamere cyclus opnieuw te prijzen.
De korte versie
Solar Mini 4 is een 35B-parameter, 3B-actief sparse mixture-of-experts-tekstmodel van Upstage, uitgebracht op 22 september 2026, met een contextvenster van 512K tokens, 128K maximale uitvoer, ondersteuning voor Engels/Koreaans/Japans in beide richtingen, tool calling en gestructureerde uitvoer, en een prijs van $0,10 per miljoen invoertokens en $0,40 per miljoen uitvoertokens. De licentiestatus is de open vraag, en het antwoord vandaag is dat die er niet is: Upstage publiceert geen licentie en geen gewichten voor dit model, in tegenstelling tot de Solar-modellen die het wél als open gewichten bestempelt. Het snelheids- en kostenprofiel is echt goed onderbouwd — de leverancier en een onafhankelijke evaluator zijn het tot op de afronding eens over de headline-indexscore — terwijl de kwaliteit van het Koreaans en de kortingsvoorwaarden alleen op verklaringen van de leverancier berusten. Als je de gewichten van het model nodig hebt, is dit niet het model. Als je een goedkoop, snel, Koreaans-capabel agent-endpoint achter een API nodig hebt, dan is het dat wel, en je kunt het binnen een paar minuten na het aanmaken van een sleutel aanroepen.
