
Beam 1.0 vs Solar Mini 4: een korting die verloopt, tegenover een prijs die niet bestaat
- OrcaNIEUWOrca: OrcaCyber Ultra 1.02026-10-17$5.00 / $10.00 per 1 mln tokens · 61 tok/s
- OrcaNIEUWOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 per 1 mln tokens · 76 tok/s
- openaiOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Intelligentie
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Intelligentie
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 per 1 mln tokens · 723 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Intelligentie
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Intelligentie
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Intelligentie
- xAIGrok 4.72026-09-2146Intelligentie
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 per 1 mln tokens · 36 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 per 1 mln tokens · 821 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Intelligentie
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Intelligentie77Coderen
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Intelligentie76Coderen
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Intelligentie76Coderen
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Intelligentie82Coderen
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 per 1 mln tokens · 52 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 per 1 mln tokens · 109 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Intelligentie72Coderen
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 per 1 mln tokens · 185 tok/s
Over zes dagen verloopt de introductiekorting van Upstage op Solar Mini 4. De promotie loopt sinds het model op 22 september live ging in twee fasen: een eerste ronde tegen $0,03 per miljoen inputtokens en $0,12 per miljoen outputtokens, die op 11 oktober afliep, en de ronde met 50 procent korting die nu van kracht is tegen $0,05 input en $0,20 output, en die eindigt om 00:00 UTC op 23 oktober 2026. Daarna geldt het lijsttarief van $0,10 en $0,40. Dat is een gedateerd commercieel feit, en het loont om daarmee te beginnen, want het model aan de andere kant van deze vergelijking heeft het tegenovergestelde probleem: Beam 1.0, Reflection's open-weight mixture-of-experts-model met 501,3 miljard parameters dat op 16 oktober 2026 is uitgebracht, heeft helemaal geen gepubliceerde prijs. Een van deze twee is een beslissing met een deadline. De andere is een beslissing met een onbekende erin. Geen van beide is de voor de hand liggende keuze, en de reden komt neer op wat je feitelijk koopt: een gehost endpoint met een vervaldatum op de prijs, of een download van 273 GiB en vier GPU's.
Dit zijn in geen enkele gebruikelijke zin concurrerende producten — het ene is een 35B MoE die wordt aangeboden voor $0,10 per miljoen tokens, het andere is een 501B open-weight checkpoint dat je zelf host — maar ze belanden vaker in hetzelfde budgetgesprek dan het grootteverschil doet vermoeden, omdat beide zich richten op het goedkope uiteinde van lang-contextwerk.
Wat die twee zijn
• Solar Mini 4 — 35 miljard parameters in totaal, met 3 miljard actieve per token, een contextvenster van 512.000 tokens, tot 128.000 outputtokens, en ondersteuning voor chat, redeneren, gestructureerde outputs en tool calling. Engels, Koreaans en Japans, waarbij Upstage het omschrijft als vloeiend Koreaans, sterk Engels en Japans. Trainingsafsluiting februari 2026. Geen open gewichten.
• Beam 1.0 — 501,3 miljard totale parameters, waarvan 23,4 miljard actief, 52 lagen waarvan 3 dense en 49 MoE, 256 experts, gated grouped-query attention gemengd met sliding-window attention, en een 1M-tokencontext op de modelkaart met 131.072 tokens maximale output op de API. Alleen tekst, Engels. Apache 2.0-gewichten in BF16, FP8 en NVFP4.
Het grootteverschil is reëel, maar het verschil in actieve parameters is niet zo groot als het lijkt: 3B tegenover 23,4B is een factor acht, niet een factor veertien. Wat Solar Mini 4 opgeeft, is totale capaciteit en, belangrijker, elke mogelijkheid om buiten de infrastructuur van Upstage te worden gehost.


De twee manieren om te betalen, en waarom ze niet te vergelijken zijn
Solar Mini 4 is geprijsd als een commodity en gehost als een commodity. In onze catalogus en op de eigen console van Upstage is het lijsttarief $0,10 per miljoen inputtokens, $0,01 per miljoen gecachte input en $0,40 per miljoen output — bedragen exclusief 10 procent btw — en tijdens de huidige promotie worden die $0,05, $0,005 en $0,20. Die drie cijfers zijn de tweede fase van een gefaseerde promotie, niet het lanceringstarief: de gestructureerde data van de prijzenpagina zelf laat zien dat de eerste fase van 22 september tot 11 oktober liep tegen $0,03, $0,003 en $0,12, wat betekent dat iedereen die op dag één instapte, het eigen tarief twee keer ziet stijgen, niet één keer. Het is live gegaan op de Upstage Console, in de Playground en als on-premises-implementatie zonder previewlabel en zonder wachtlijst, dus er is niets voorlopigs aan de beschikbaarheid. De promotie is het enige dat voorlopig is, en dan ook nog maar zes dagen.
Beam 1.0 heeft een first-party API op api.reflection.ai met een model-ID, een OpenAI-compatibele interface, gedocumenteerde rate limits gemeten per organisatie in verzoeken en tokens per minuut en per UTC-dag, en een 429-pad dat x-should-retry op false zet zodra een dagelijks tegoed is verbruikt. Het heeft geen prijs per miljoen tokens. De aankondiging van Reflection zegt dat de API "gratis om te beginnen" is en de documentatie bevat een volledige pagina over rate limits en geen tariefkaart, dus de enige manier waarop Beam vandaag tegen betaling kan draaien, is door het te downloaden.
Die download heeft een hardwareondergrens, en dat is het getal dat je naast de snelheid van Solar Mini 4 moet leggen. De aanbevolen NVFP4-build is 273 GiB en de referentieconfiguratie bestaat uit vier NVIDIA B300 SXM GPU's die via NVLink met elkaar zijn verbonden — één enkele machine, wat een veel lagere drempel is dan een 501B-model normaal gesproken impliceert. FP8 is 468,72 GiB en draait op acht H200's. BF16 is 933,81 GiB en draait op acht B200's of B300's. De servingrecepten houden de KV-cache in FP8 E4M3 met een pagina van 64 tokens en een standaardcontext van 262.144 tokens — de volledige 1.048.576 is beschikbaar, maar dat is niet wat de referentiecommando's meeleveren.
Dus de eerlijke formulering van 'wat is goedkoper' is: 20 cent per miljoen outputtokens zolang de promotie duurt, en daarna 40 cent, afgezet tegen de geamortiseerde kosten van vier B300s plus stroom plus de engineeringtijd om ze te bedienen. Bij een laag volume is dat niet eens in de buurt. Bij aanhoudend hoog volume, op een werklast die lijkt op die van Beam, keert dat uiteindelijk om — en het omslagpunt is een spreadsheet die alleen jij kunt invullen, omdat Reflection je niet het gehoste alternatief heeft gegeven dat het makkelijker zou maken.
De evaluatievraag heeft geen van beide leveranciers beslecht.
Solar Mini 4 heeft één onafhankelijke meting en Beam heeft er één, en de vergelijking is leerzamer dan elk van beide getallen afzonderlijk.
Artificial Analysis vermeldt Solar Mini 4 met een Intelligentie-index van 24,1, met een kostenpost per voltooide taak van $0,36 en een outputdoorvoer van 204 tokens per seconde. Beam 1.0 staat op 30 in dezelfde indexversie — v4.3.2 — op de negentiende plaats van 120 modellen, zonder prijs en zonder geregistreerde snelheid, omdat Artificial Analysis er nog steeds "No publicly available API" bij vermeldt. Het interessantste cijfer is de verboseheid: 79M outputtokens in de hele index tegen een mediaan van 130M, de tiende van zesenveertig. Dat is de onafhankelijke versie van de bewering van Reflection dat er "ongeveer drie keer minder redeneertokens tijdens inferentie" nodig zijn, en het bewijs van derden is zwakker dan de marketing, maar wijst dezelfde kant op.
Als je die twee getallen samen leest, is het patroon consistent met al het andere hier. Het goedkopere model is het langzamere en minder capabele; het capabelere model is sneller per token, maar momenteel niet te beprijzen. Upstage heeft geen eigen benchmarktabel gepubliceerd voor Solar Mini 4 — de changelog-vermelding bevat specificaties en geen scores — en de benchmarktabel van Reflection, die SWEBench Verified 81,6, Terminal Bench v2.1 80,1 en GPQA Diamond 90,6 op het BF16-checkpoint rapporteert, is volledig door de leverancier gerapporteerd en niet gereproduceerd.
De taalkwestie, waar de beslissing meestal op neerkomt
Solar Mini 4 spreekt Engels, Koreaans en Japans, en de formulering van Upstage — "vloeiend Koreaans met sterke Engelse en Japanse capaciteiten" — is de juiste volgorde voor een Koreaans lab. De trainingsafsluitdatum is februari 2026, zeven maanden verouderd bij de release, wat normaal is voor de omvang en de moeite waard om te weten voordat je het iets over recente zaken vraagt. Beam 1.0 is Engelstalig voorop, dat staat op de kaart, en het is niet gebouwd met tweetalig documentwerk in gedachten.
Voor iedereen die Koreaanse of Japanse tekst verwerkt, beslist die ene regel de vergelijking nog voordat de kosten eraan te pas komen: Beam 1.0 is geen kandidaat, en de nuttige vraag wordt of Solar Mini 4 tegen $0,10 per miljoen de juiste gehoste tier is, of dat een groter gerouteerd model de meerprijs waard is op de moeilijke subset. Onze catalogus bevat de aangrenzende tiers met gepubliceerde tarieven — Qwen3.8-Max tegen $2,00 en $6,00 per miljoen tokens met een venster van 1.000.000 tokens, GLM-5.2 tegen $1,40 en $4,40, en Kimi K3 tegen $3,00 en $15,00 met 1.048.576 tokens. Het routeren van het taalwerk naar een van die en de bulk-tier naar Solar Mini 4 is een kwestie van configuratie in plaats van een migratie: één OpenAI-compatibele sleutel, de listprijs van de provider doorgegeven zonder dat er iets bovenop komt, en automatische failover, zodat een aflopende promotie of een degraderende tier een routeringswijziging is in plaats van een storing.

Voor een Engelstalige workload is de afweging anders, en het 512K-venster van Solar Mini 4 tegen een tiende van de prijs van het vlaggenschip is echt aantrekkelijk voor grootschalige samenvatting en extractie. Het argument voor Beam 1.0 is dat je een veel groter model krijgt voor de prijs van hardware die je toch al afschrijft — en dat de gewichten door niemand kunnen worden teruggetrokken, opnieuw geprijsd of aan snelheidslimieten onderworpen.
Wat te doen voor de 23e
Als Solar Mini 4 in je architectuur zit, is het aflopen van de promotie een echte kans en een echte valkuil in dezelfde vorm. Begroot de workload tegen beide bedragen, want een korting van 50 procent die over zes dagen afloopt is geen prijs, het is een promotie, en een budget dat is gebouwd op een inputprijs van $0,05 die stilletjes $0,10 wordt, is precies het soort kostenpost dat niemand opmerkt tot het kwartaal sluit. Als de workload tegen listprijs overeind blijft, is de promotie een meevaller. Als hij alleen tegen het gereduceerde tarief werkt, heb je zes dagen om het alternatief te vinden.
Als Beam 1.0 in je architectuur zit, is de deadline niet het probleem — de ontbrekende prijs is dat. Het gat van tien dagen tussen aankondiging en weights is gedicht; het gat tussen weights en een tariefkaart is nog open, en totdat het sluit, kies je tussen self-hosting en een bèta-endpoint met organisatiebrede limieten en geen gepubliceerde kosten. Dat is geen argument tegen het proberen. Het is een argument om het te proberen via een route die je kunt verlaten.
Het enige wat beide modellen gemeen hebben, is dat geen van beide onafhankelijk is gereproduceerd op de benchmarks die hun leveranciers belangrijk vinden. Het enige externe cijfer voor Solar Mini 4 is een indexscore; dat van Beam 1.0 is dezelfde index plus een tokentelling. Al het andere in beide kolommen is afkomstig van de partij die het model verkoopt, en de afloopdatum van de promotie is het enige feit in dit artikel waarvan gegarandeerd is dat het over een week nog steeds waar is.
Niets daarvan is hypothetisch: de gedocumenteerde AI-fouten en agent-incidenten achter releases zoals deze zijn verzameld in the OrcaRouter AI Incident Archive, waar elke vermelding zijn eigen bronnen, ernst, betrouwbaarheidsgraad en markering voor betwisting bevat.
