כרטיס כותרת ראשי עם הכיתוב 'Muse Wonder מול MiniMax M3', כתובית משנה '23 נקודות אינדקס ופי 13 ממחיר הפלט', שלושה כרטיסים עם הכיתוב 'אינדקס 52 מול 29', '$4.00/$20.00 מול $0.30/$1.20' ו-'20 שניות מול פחות משנייה לטוקן הראשון', לוגו OrcaRouter משולב בפינה הימנית התחתונה.
Engineering & Research

Muse Wonder נגד MiniMax M3: 23 נקודות מדד ופי 13 ממחיר התפוקה, בכיוונים מנוגדים

מחבר

Gideon Frost

תאריך פרסום

מודלים אחרונים · 20צפו בכל המודלים →
בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
חזרה לכל הפוסטים

M​iniMax M3 costs $0.30 per million input tokens and $1.20 per million output. Muse Wonder costs $4.00 and $20.00. That is a 13.3× gap on the output line and a 16.7× gap on measured cost per completed task — about $0.51 for MiniMax M3 against about $4.52 for Muse Wonder on the same independent harness. On capability, the same harness puts them 23 index points apart, 52 against 29. So the obvious reading is settled before the second paragraph: Meta Superintelligence Labs' October 12, 2026 release is the expensive, capable one, and M​iniMax's open-weight M3 is the cheap, weaker one. What makes the pairing worth a page is that the two models make opposite bets on the same engineering problem, and one of them publishes a number the other does not.

Muse Wonder מצהיר על חלון של 1,048,576 טוקנים ומתמחר כל טוקן בו באופן זהה. MiniMax M3 מצהיר על אותו חלון ולאחר מכן מפרסם מינימום שמיש מובטח של 512K מתחתיו, מכיוון שלעיצוב תשומת הלב הדלילה שלו יש רצפה שהוא חייב להבטיח. איזו משתי ההצהרות האלה שווה לך יותר תלוי לחלוטין היכן בחלון הפרומפטים שלך יושבים בפועל.

שני המודלים, ומדוע הם אינם אותו סוג של אובייקט

MiniMax M3 is M​iniMax's flagship open-weight foundation model, announced on the vendor's blog on June 1, 2026 and listed in our own catalogue as available since May 31 — a one-day discrepancy of the kind these records always carry. It is a 428-billion-parameter mixture-of-experts model with roughly 23 billion parameters active per token, 60 layers, 128 routed experts with top-4 routing, and a 1,048,576-token context window with a 512,000-token maximum output. It accepts text, image and video input and returns text. Its three advertised claims are frontier-level coding and agentic performance, native multimodality including an ability to operate a desktop computer, and — the one that matters here — MSA, or M​iniMax Sparse Attention, a proprietary attention architecture the company proposed. It is open weights under the M​iniMax Community License, which is not Apache 2.0 and not MIT, and the distinction is worth reading rather than assuming.

Muse Wonder הוא השחרור החלוצי של Meta Superintelligence Labs מ-12 באוקטובר 2026, המשווק כסדרה בת שני צ׳קפוינטים. רק ל-muse-wonder-1.0 יש נקודת קצה — ב-Meta Model API ובתוך Muse Code — והוא זה שכל הנתונים כאן חלים עליו. Muse Wonder Full, התצורה בעלת הניקוד הגבוה יותר, נמכר רק באמצעות מינוי ל-Muse Code. הצ׳קפוינט הניתן לקריאה מקבל קלט טקסט, תמונה, דיבור ווידאו, מחזיר טקסט, כולל חלון הקשר של 1,048,576 טוקנים, מגביל תגובה בודדת ל-943,718 טוקנים, מתומחר ב-4.00$ לקלט, 0.20$ למטמון ו-20.00$ לפלט למיליון טוקנים, ומפעיל חשיבה באופן חובה על סולם מאמץ ממינימלי ועד מקסימלי, שברירת המחדל שלו היא בינוני. אין משקולות ואין רישיון.

אז ההשוואה הזו היא לא פשוט זול מול יקר. מדובר במודל 428B עם משקולות פתוחות שניתן להוריד, מול מודל קנייני מושכר, מה שאומר שהשוואת המחיר והשוואת היכולות עונות על שאלות שונות.

ממה עשויות 23 נקודות מדד

שני הנתונים מגיעים מ-Artificial Analysis על אותה גרסה של אותו מכשיר, במאמץ מרבי, וזו הסיבה היחידה שאפשר בכלל להציב אותם זה לצד זה.

• Intelligence Index — Muse Wonder 52, במקום התשיעי מתוך 216 מודלים; MiniMax M3 29, במקום ה-18 מתוך 116 בקטגוריה שלו.

• עלות לכל משימת אינדקס שהושלמה — MiniMax M3 כ-$0.51; Muse Wonder כ-$4.52, בערך פי 8.9

• Output tokens consumed on that run — MiniMax M3 about 120 million; Muse Wonder about 130 million, against a board median near 140 million for M​iniMax's cohort

• תעריף מחירון — MiniMax M3‏ $0.30 קלט / $0.06 מטמון / $1.20 פלט למיליון; Muse Wonder‏ $4.00 קלט / $0.20 מטמון / $20.00 פלט למיליון

• תקרת ההקשר והפלט — שניהם 1,048,576 בקלט; MiniMax M3 עם 512,000 בפלט לעומת 943,718 של Muse Wonder

• משטח קלט — טקסט, תמונה ווידאו של MiniMax M3; טקסט, תמונה, דיבור ווידאו של Muse Wonder

• Weights — MiniMax M3 downloadable under the M​iniMax Community License; Muse Wonder proprietary, none published

• מהירות, נמדדת באופן עצמאי — MiniMax M3 כ-108 אסימוני פלט לשנייה עם זמן עד לאסימון הראשון מתחת לשנייה; Muse Wonder כ-115 אסימונים לשנייה עם זמן עד לאסימון הראשון קרוב ל-20 שניות

השורה האחרונה היא זו שמשנה איך עומס עבודה מורגש ולא כמה הוא עולה, והיא ההבדל המעשי הגדול ביותר ברשימה אחרי המחיר. זמן של פחות משנייה עד לטוקן הראשון לעומת זמן של עשרים שניות הם מוצרים שונים לכל דבר אינטראקטיבי, בלי קשר לציון שכל מודל משיג כשמתחיל סוף סוף לכתוב.

שים לב גם ששני המודלים קרובים בנפח טוקני הפלט — 120 מיליון מול 130 מיליון — מה שאומר שיחס העלות-למשימה הוא בעצם יחס המחירון ולא תוצר לוואי של מודל אחד שמפטפט. כאשר מודל זול הוא גם זול לטוקן וגם מרוסן בכמה טוקנים הוא משתמש, הפרש המחירים אמיתי ולא נאכל בדרך לחשבונית.

A two-column scoreboard titled 'Muse Wonder vs MiniMax M3 - the scoreboard'. Left column Muse Wonder: Intelligence Index 52, Cost per index task $4.52, Input / output rate $4.00 / $20.00, Cached input $0.20 / 1M, Context window 1,048,576, Time to first token about 20s. Right column MiniMax M3: Intelligence Index 29, Cost per index task $0.51, Input / output rate $0.30 / $1.20, Cached input $0.06 / 1M, Context window 1,048,576, Time to first token under 1s. Footer reads 'Index, cost per task and speed per Artificial Analysis; rate-card figures per each vendor; MiniMax M3 is open weights.' OrcaRouter logo bottom-right.

חשבון העלויות, בשתי הצורות שחשובות

קחו שני עומסי עבודה. הראשון הוא צינור סיכום או חילוץ: 10 מיליון טוקנים בחודש עם נתח קלט של 70%, וזו צורת ברירת המחדל שרוב מעריכי העלויות מניחים. השני הוא אחזור בהקשר ארוך: 5 מיליון טוקנים בחודש, עם 800,000 טוקנים של פרומפט בכל קריאה ותגובה קטנה, עם מטמון.

• נפח שיחות קצרות, ללא מטמון — MiniMax M3 כ-$5.70 לחודש; Muse Wonder כ-$11.30 לחודש. בערך פי 2, ועבור עומס עבודה בגודל כזה שני המספרים הם שגיאות עיגול לעומת התעריף השעתי של מהנדס.

• Short-call volume, caching on — MiniMax M3 about $4.86; Muse Wonder about $9.63. The cache line costs M​iniMax five cents per million against M​eta's twenty, but the absolute gap stays small.

• שליפה בהקשר ארוך עם 800,000 טוקנים של פרומפט — MiniMax M3 כ-0.35 דולר לקריאה; Muse Wonder כ-4.00 דולר לקריאה, משום שאף אחד מהמודלים לא מוריד את תעריפו וקו הקלט של Muse Wonder גבוה פי 13. באלף קריאות בחודש זה 350 דולר לעומת 4,000 דולר.

• אותו עומס עבודה של פרישה עם מטמון — MiniMax M3 כ-$0.14 לקריאה; Muse Wonder כ-$2.20 לקריאה

אף אחד מהמספרים האלה אינו אומדן של החשבון שלך — הם חשבון של מחירי־מחירון על סמך התעריפים המפורסמים של כל ספק. הנקודה היא הצורה: בעומסי עבודה קטנים, פי 13 הוא כסף קטן, ובעומסי עבודה עם הקשר ארוך באמת זה ההבדל בין שירות שאתה יכול להרשות לעצמך להריץ בהיקף גבוה לבין כזה שאתה מנתב באופן סלקטיבי.

MSA מול חלון שטוח, שזה הימור על אופני כשל

זהו החלק בהשוואה שאין בו שורת benchmark, וכאן שני המודלים קיבלו בחירות הפוכות.

M​iniMax attributes M3's long-context behaviour to MSA, which the company describes as supporting a million tokens with a guaranteed usable minimum of 512K. That word — guaranteed — is doing real work. A sparse-attention system degrades in ways a dense one does not, and publishing a floor is the vendor telling you where it believes the degradation becomes unacceptable. If your prompts sit between 512K and 1M, that is a statement about the risk you are taking, and it is a more useful piece of information than a bare window size.

M​eta's Muse Wonder publishes 1,048,576 tokens and says nothing comparable about a usable floor. It also charges the same rate at 900,000 tokens as at 900, and it caps a single response at 943,718 tokens, which is the second-largest output ceiling we track. What it does not do is tell you where its long-context recall starts to sag. For an agent that opens a large context and works inside it for a long session, the absence of that number is a gap you will discover on your own traffic rather than read on a page.

The honest summary is that M​iniMax has published a guarantee it may or may not keep, and M​eta has published a window with no promise attached to it. Neither statement substitutes for testing your own prompts at your own lengths.

A screenshot of the Artificial Analysis model page for MiniMax M3, headed as a MiniMax open-weights model released June 2026 with the Intelligence, Performance and Price Analysis panels, showing the independent Intelligence Index, the $0.30 input and $1.20 output rates, the 1,048,576-token context window, the measured cost per task, the measured output-token count and the measured output speed.

משקלים פתוחים, ומה שהרישיון בעצם אומר

MiniMax M3 is downloadable, which means three things a rented model cannot offer: you can fine-tune it on proprietary data, you can run it inside your own perimeter, and you can be confident that the artefact answering your calls in six months is the same one answering them today. The M​iniMax Community License is not an unrestricted licence, and anyone planning to build a product on top of it should read the terms rather than assume MIT-style freedoms — the practical question is what it permits for redistribution and for commercial use at scale, and the answer lives in the licence text, not in a blog post. Compare with Apache-2.0 open-weights checkpoints, which is a materially different grant.

Muse Wonder offers none of that. It is API-only through M​eta's own surfaces, which is the trade a frontier proprietary release always makes: no fine-tuning, no self-hosting, no version you control, in exchange for capability that open weights at this price tier do not currently reach. Two days into its life, the independently measured gap is 23 index points, and that is the number you are paying the rent for.

להריץ אותם זה מול זה בלי חוזה שני

The comparison is unusually easy to run here, because one side of it is already on a key you may hold. OrcaRouter carries MiniMax M3 as minimax/minimax-m3 at M​iniMax's own list price with 0% markup — provider list price passed straight through, so a vendor price cut is live on our side the same day it is announced — sitting alongside more than 200 other models behind one credential, with automatic failover across providers when an endpoint is unhealthy. Both of the numbers this page argues about are therefore checkable against your own token counts without a second vendor relationship.

Muse Wonder is not in our catalogue, and there is no third-party serving coverage we can verify. A router cannot route a model nobody else is serving, and the only path to it today is M​eta's own API and Muse Code. Where the routing story does apply is on the boundary: a routing DSL that composes several models into one call is what lets a cheap model carry the volume and a frontier model take the hard requests, and automatic failover keeps a single unhealthy endpoint from taking the whole path down. That pattern needs both models to be reachable through the same interface, which is true for one of these two and not yet for the other.

A screenshot of the OrcaRouter model page for MiniMax M3, showing the breadcrumb 'Home >> Models >> MiniMax', code samples, and the Pricing, Performance, Public benchmarks, Community buzz and FAQ tabs, with the English 'EN' language toggle visible in the site header.

איזה אחד, ולמי?

בחרו ב-MiniMax M3 כאשר נפח העבודה גבוה והתקציב הוא האילוץ. במחיר של $0.30 ו-$1.20 למיליון הוא כשישית מ-Muse Wonder בקלט וכאחד חלקי שלוש עשרה ממנו בפלט, הוא המודל המהיר יותר עד לטוקן הראשון בסדר גודל שלם, הוא מחזיק חלון של מיליון טוקנים עם רצפה מפורסמת, והוא זה מבין השניים שאפשר להוריד, לכוונן ולשמור. עבור סיכום, חילוץ וסיווג בהיקף רחב, ואחזור בהקשר ארוך שבהם אחרת הייתם משלמים ארבעה דולרים לקריאה רק על הקלט, פער 23 הנקודות באינדקס לא מתאר את נפח העבודה שלכם.

בחר ב-Muse Wonder כשהעבודה קשה, ארוכה ובעלת אופי סוכני, כשאתה צריך את היכולת ולא את המחיר, וכשתקרת תגובה של 943,718 טוקנים או סולם הנמקה מחייב מהווים תכונה ולא נטל. זהו היחיד מבין השניים עם ציון שנמדד באופן בלתי תלוי מעל 50, והוא מתומחר בתעריף המפורסם הזול ביותר מבין אלה שכל אחת משלוש המעבדות הגדולות פרסמה עבור מודל חזית — וזהו משפט מוזר לכתוב על מודל שעולה פי 13 ממה ש-M3 עולה, ומשפט הוגן.

הקונה שלא צריך לבחור ביניהם הוא זה שהתעבורה שלו מגיעה בשני דפוסים. מודל העלויות שמריץ פרומפט של 800,000 טוקנים על מודל שתמחור הפלט שלו הוא 20 דולר למיליון הוא מודל עלויות שונה מזה שמריץ עליו משימת סיווג בת שתי פסקאות, ושני המודלים בעמוד הזה מתומחרים כמעט בדיוק כאילו השוק כבר ידע זאת.