כרטיס כותרת ראשי להשוואה בין Muse Spark Open ל-Muse Spark, עם כותרת משנה 'אחד מגיע כקובץ ורישיון, האחר כנקודת קצה וכרטיס תעריפים'. שני כרטיסים ממוקמים משני צדי מפריד דק: הכרטיס השמאלי מסומן Muse Spark Open ומציג '816B סה״כ / 42B פעילים' ו'הורדה, בגישה מוגבלת, Muse Model License'; הכרטיס הימני מסומן Muse Spark ומציג 'API מתארח בלבד' ו-'$1.25 כניסה / $4.25 יציאה'. הלוגו של OrcaRouter משולב בפינה הימנית התחתונה.
Guides & Insights

Muse Spark Open לעומת Muse Spark: מה אתה מוותר עליו כש-Meta מוסרת לך את המשקולות

מחבר

Magnus Corvin

תאריך פרסום

מודלים אחרונים · 20צפו בכל המודלים →
בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
חזרה לכל הפוסטים

ההשוואה שאנשים באמת מתכוונים אליה כשהם מקלידים "Muse Spark Open vs Muse Spark" אינה בין שני מודלים — אלא בין שני מודלי הפצה שעוטים את אותו שם משפחה. Muse Spark Open הוא המודל בעל המשקולות הפתוחות עם 816 מיליארד פרמטרים, מודל תערובת מומחים דלילה, ש-Meta פרסמה ב-15 באוקטובר 2026, ניתן להורדה תחת רישיון Muse Model License, וקולט טקסט, תמונה, וידאו ואודיו ומוציא טקסט. Muse Spark היא הסדרה הסגורה והמתארחת של אותה משפחה — המודל המקורי מאפריל 2026, ואחריו Muse Spark 1.1, 1.2 ו-1.3 ברצף — נמכרת לפי טוקן דרך ה-Model API של Meta, ולא ניתן להגיע אליה בדרך אחרת. האחד מגיע כקובץ ורישיון; האחר מגיע כנקודת קצה וכרטיס תעריפים. כמעט כל הבדל מעשי ביניהם נובע מאותה התפצלות בודדת.

ראשית, בעיית שמות שכדאי להבהיר

‏"Muse Spark" ללא מספר גרסה הוא באמת דו־משמעי, והדו־משמעות רק מחמירה כעת, כשקיים אח פתוח.

• Muse Spark, ללא גרסה — המודל המקורי, שיצא באפריל 2026, הקשר של 262K טוקנים ברשימה של Artificial Analysis, קלט טקסט, תמונה ודיבור.

Muse Spark 1.1 ו-1.2 — יולי ואוגוסט 2026 בהתאמה, שניהם בחלון ההקשר של 1M טוקנים של המשפחה.

• Muse Spark 1.3 — ספטמבר 2026, הגרסה ש-Meta מסמנת כעדכנית וממליצה עליה לעבודה חדשה.

• Muse Spark Open — מהדורה נפרדת עם משקולות פתוחות, לא גרסה של הקו הסגור, ולא ממשיכה של 1.3.

ודבר רביעי שלעיתים קרובות מתבלבלים בינו לבין כל האמור לעיל: Muse Glimmer, מודל dense פתוח בגודל 30B תחת Apache 2.0 מאותה קבוצת מחקר. מי שמחפש "מודל Meta Muse פתוח" ונוחת על Glimmer מצא מודל אמיתי עם משקולות פתוחות, אבל לא את הנכון. Muse Spark Open הוא המודל בגודל 816B; Glimmer הוא המודל הקטן והמקומי.

מהם שני הצדדים, על הנייר

שישה ממדים, שני הצדדים, תוך שימוש בנתונים המוצהרים של הספק וברשימות העצמאיות של Artificial Analysis היכן שקיימות כאלה.

• משקלים — Muse Spark Open: ניתנים להורדה, 816B סה"כ / 42B פעילים, מאגר בגישה מוגבלת, צ'קפוינטים BF16 ו-NVFP4. Muse Spark (הקו הסגור): ללא משקלים, ללא רישיון, ללא הורדה עבור אף גרסה, כולל 1.3.

• קלטים — פתוח: טקסט, תמונה, וידאו ואודיו לפי Meta, וטקסט, תמונה, דיבור ווידאו לפי הרשימה של Artificial Analysis. סגור 1.2: טקסט, תמונה, דיבור ווידאו לפי Artificial Analysis. שני המקורות מסכימים על רשימת המודאליות של המודל הפתוח; מה שאף אחד מהם לא פרסם הוא מדידה של מסלול האודיו או הווידאו.

• פלט — טקסט בלבד, בשני הצדדים. אף אחד מהם אינו מייצר תמונות, אודיו או וידאו.

• הקשר — 1,048,576 טוקנים עבור Open ועבור 1.1, 1.2 ו-1.3. ה-Muse Spark המקורי ללא גרסה נמצא נמוך יותר, ב-262K.

• רישיון ותנאים — פתוח: Muse Model License עם דרישת ייחוס וסעיף model-as-a-service החל מעל 20 מיליון דולר בהכנסות שנתיות של חברות מסונפות. סגור: תנאי API מסחריים, עם מסלול "Contributor" מוזל שסוחר במחיר נמוך יותר תמורת הרשאה לאמן על הפרומפטים וההשלמות שלך.

• מחיר — פתוח: Meta לא קובעת מחיר, מכיוון ש-Meta לא מספקת אותו. מה שאתם משלמים הוא או החומרה שלכם או מה שפלטפורמת הסקה גובה. סגור 1.3: $1.25 למיליון טוקנים בקלט, $4.25 למיליון בפלט, $0.15 למיליון קלט במטמון, עם וריאנט Contributor ב-$0.10 / $0.20 / $0.002.

המספרים העצמאיים, וההסתייגות הכנה לגביהם

Artificial Analysis הוא הצד השלישי היחיד עם רישומים פומביים לשני הצדדים של השוואה זו, מה שהופך אותו למקום היחיד שבו בכלל אפשרית קריאה באותם תנאים — עם כוכבית אחת שהיא אינה מסתירה: היא עורכת בנצ'מרק למודלים במשקולות פתוחות מול מודלים אחרים במשקולות פתוחות מאותה קטגוריית גודל, ומודלים קנייניים מול מודלים קנייניים ופתוחים באותו טווח מחירים. שימו לב גם שהנתונים של הקו הסגור שלהלן הם המדידות של Artificial Analysis עצמה של נקודות קצה מתארחות, ואילו ה-Index והמהירות של המודל הפתוח מגיעים מהרישום המתארח של אותו אנליסט של מודל שאיש אינו מחויב לארח. לפיכך הציונים ברי השוואה בכיוון, לא שווי-ערך מבוקרים.

• Muse Spark Open (xhigh) — מדד אינטליגנציה 39, קלט טקסט, תמונה, דיבור ווידאו, מהירות פלט 103.4 טוקנים לשנייה, תמחור מתארח מפורט $1.25 לקלט / $4.25 לפלט, $0.84 לכל משימת מדד.

• Muse Spark 1.2 (xhigh) — Intelligence Index 40, קלט טקסט, תמונה, דיבור ווידאו, 361.4 אסימונים לשנייה, $1.25 לקלט / $4.25 לפלט, $0.97 לכל משימת אינדקס. כעת מופיעה בעמוד שלו הודעת התיישנות שמפנה אל 1.3.

• Muse Spark 1.3 (max) — מדד אינטליגנציה 48, קלט טקסט, תמונה ווידאו, 121.9 טוקנים לשנייה, $1.25 לקלט / $4.25 לפלט, $1.60 לכל משימת אינדקס.

• Muse Spark המקורי — מדד אינטליגנציה 31, הקשר 262K, מהירות ועלות לא נמדדו, מסומן כמיושן.

צורת הרשימה הזו היא החלק המעניין. המודל הפתוח לא מנצח את השורה הסגורה. הוא נוחת נקודה אחת מתחת ל-1.2 שהוצא משימוש, ותשע נקודות מתחת ל-1.3 בהגדרת החשיבה המקסימלית שלו — וזאת בעודו איטי בערך פי שלושה וחצי מ-1.2. מה שכן הוא מנצח בו הוא עלות למשימה: $0.84 לעומת $1.60 של 1.3 באותו מדד, וזהו הנתון הזול ביותר למשימה במשפחה. אז העסקה היא לא יכולת, והיא גם לא ממש מחיר לטוקן, שכן כל רישום מתארח בטבלה הזו מציין את אותו $1.25 / $4.25. זה שליטה.

מספר אחד בטבלה ההיא ראוי לספקנות ולא לציטוט. מחיר האירוח המפורט של Muse Spark Open זהה למחיר המחירון של Meta עבור Muse Spark 1.3 הסגור, עד הסנט, בכל שלוש העמודות. זה יכול להיות מחיר שיווי משקל אמיתי בשוק, או שזה אנליסט שממלא את השדה בכרטיס התעריפים של המודל האח בעוד שהתמחור של המודל עצמו מתייצב. עד שחשבונית ספק אמיתית תאשר זאת, התייחסו לנתוני העלויות של Open כזמניים, ולאלה של 1.3 כמפורסמים על ידי הספק.

מה שהרישיון הפתוח עולה לך, מה שה-API לעולם לא יעלה

הרישיון הוא הנקודה שבה שני הנתיבים מתפצלים בחדות הרבה ביותר, והוא הקטע שרוב הקוראים קוראים ברפרוף.

מה שאתה מקבל בפשטות: חופש להשתמש, להעתיק, לשנות, לכוונן, לזקק, למזג, לפרסם, לתת רישיון משנה ולמכור נגזרות, כאשר Meta מצהירה שאין לה בעלות על הפלטים. על כך מתווספים שני תנאים.

• ייחוס — הרישיון דורש "Built with Muse Spark Open" להיות מוצג באופן בולט בממשק של כל מוצר המשתמש במודל או בנגזרת, או בתיעודו, באתר שלו או בתפריט ההגדרות שלו.

• הטריגר של מודל-כשירות (model-as-a-service) — אם אתה או הגופים המסונפים לך מציעים לצדדים שלישיים גישה למודל כמוצר או כשירות דרך API, וההכנסות ברוטו המצטברות עולות על 20 מיליון דולר בכל תקופה רצופה של שנים-עשר חודשים, עליך להודיע ל-Meta ולחתום תחילה על הסכם נפרד. שימוש פנימי, מחקר, והפצת המודל בתוך המוצר שלך שאינו מבוסס API מוחרגים.

• גישה מוגבלת — ההורדה עצמה כפופה לבקרת גישה, עם טופס בקשה שמבקש שם חוקי מלא, תאריך לידה וארגון עם מזהים תאגידיים, ולא ניתן לערוך אותו לאחר ההגשה.

העמידו זאת מול התנאים של המסלול הסגור וההשוואה מתהפכת. מסלול ה-API אינו דורש דבר בנוגע לייחוס, אינו כופה סף הכנסות, ואינו כרוך בניירת מעבר למפתח. מה שכן הוא דורש הוא שאלת הנתונים: במסלול Contributor, Meta רשאית לאמן על ההנחיות וההשלמות שלכם, וזה בדיוק מה שהופך אותו לזול פי עשרה בערך בקלט ולזול ביותר מפי עשרים בפלט. ההבטחה של מסלול Standard הסגור היא ההפוכה — הנתונים שלכם אינם משמשים לאימון.

מה כל מסלול באמת עולה להפעיל

ההשוואה הכותרתית של "$0 לטוקן לעומת $1.25 למיליון" שגויה בשני הכיוונים, ולכן כדאי לתמחר ביושר.

• מרכז נתונים BF16 — המתכון של מטא עצמה מריץ את הצ'קפוינט המלא על פני ארבעה צמתים של שמונה מאיצי H200 עם מקביליות טנזורית 32. משקלים פתוחים לא הסירו את חשבון החומרה; הם העבירו אותו למאזן שלך.

• Datacentre NVFP4 — גרסת ה-4-bit מתועדת על צומת B200 בודד, עם תצורת הייחוס של SGLang מבית Meta המשתרעת על ארבעה GPUs מדגם GB300.

• מחשב שולחני — האפשרות החדשה באמת. שני מכשירי Mac Studio עם שבבי M5 Ultra מחזיקים צ'קפוינט BF16 מלא, מכיוון שכל אחד מהם חושף עד 512GB של זיכרון מאוחד ברוחב פס של 1.2TB/s. כימות 2-bit שנבדק על ידי צוותי Hugging Face ו-llama.cpp רץ על M3 Ultra בודד עם 512GB בקצב של 18 טוקנים לשנייה תוך שימוש ב-304GB, עם מקום שנותר למטמון.

• מלכודת ההקשר, בשני המסלולים — בחלון המלא של 1M טוקנים ב-BF16, מטמון ה-KV לבדו מגיע לכ-266GB. קניית המשקלים לא קונה לך את החלון; בנקודת קצה מתארחת אותה תקרה בדיוק ניצבת מאחורי מחיר לכל טוקן שגדל באותו אופן.

לקו הסגור אין מקבילה לשורת שולחן העבודה. אין תצורה שבה Muse Spark 1.3 פועל על חומרה שבבעלותך, בשום כימות, בשום מהירות.

A two-column comparison scoreboard titled 'Muse Spark Open vs Muse Spark — the scoreboard'. The left column, Muse Spark Open, reads: weights downloadable and gated; inputs text, image, video and audio; context 1,048,576 tokens; Intelligence Index 39; output speed 103.4 tokens per second; terms Muse Model License with a $20M API clause. The right column, Muse Spark, reads: weights none, hosted only; inputs text, image, speech and video; context 1,048,576 tokens; Intelligence Index 48 at 1.3 max; output speed 361.4 tokens per second at 1.2; terms API terms at $1.25 in and $4.25 out. A footer line reads that the open model's figures are vendor specification plus one independent listing, the closed line's are per Artificial Analysis, and the comparison is class-relative rather than like-for-like. OrcaRouter logo composited bottom-right.

איזה מהם לבחור, לפי המצב

כלל ההחלטה צר יותר מכפי שהשיווק של כל אחד מהצדדים מרמז.

• אם עומס העבודה שלך קריטי מבחינת יכולת ואתה זקוק לתשובה הטובה ביותר שהמשפחה יכולה להפיק היום, הקו הסגור מנצח וזה לא צמוד — 1.3 בהסקה מרבית משיג תשע נקודות מדד מעל המודל הפתוח, והמודל הפתוח איטי יותר.

• אם האילוץ שלך הוא שהפרומפטים לא יעזבו תשתית שבשליטתך, או שאתה צריך לבצע כיוונון עדין, למזג או לזקק, המשקלים הפתוחים הם האפשרות היחידה במשפחה. אף אחד מהשניים אינו נכון לגבי אף גרסה של Muse Spark.

• אם אתם רוצים את התוצאה הזולה ביותר לכל משימה במשפחה הזו, משימת האינדקס ב-$0.84 של המודל הפתוח היא הנתון הנמוך ביותר שעל השולחן — אבל זה גם המספר הכי פחות מאומת שעל השולחן, והוא תלוי באיזו פלטפורמה תריצו אותו.

• אם אתה רוצה להעריך את מי מהם על תעבורה אמיתית לפני התחייבות, הפיצול עצמו הוא הטיעון לנקודת קצה אחת: Muse Spark 1.2 הוא אחד משני מודלי Muse ש-OrcaRouter מנתב, במחיר המחירון של Meta עם 0% תוספת, כך ששינוי מחיר מפורסם מגיע למפתח שלך בלי משא ומתן מחדש. Muse Spark Open אינו בקטלוג שלנו ואנחנו לא טוענים שהוא כן — זה מודל שאתה מוריד, לא כזה שאתה קורא לו. אנחנו גם לא מנתבים את Muse Spark 1.3; שתי הגרסאות שאנחנו מספקים הן 1.2 ו-1.1.

מה ששכבת הניתוב מקנה במקרה הספציפי הזה אינו הנחה, אלא יציאה. API אחד על פני יותר מ-200 מודלים, מעבר אוטומטי לגיבוי כשספק נחלש, ו-DSL לניתוב שמעביר תעבורה בין מודלים לפי תצורה — כל אלה גורמים לכך שהבחירה בין פתוח לסגור מפסיקה להיות הגירה. מודל ששוחרר לפני יום עם אינדקס אנליסט אחד ובלי שחזור הוא בדיוק המקרה שבו רוצים את האפשרות להסיט תעבורה בלי שינוי קוד מאחוריה.

A screenshot of OrcaRouter's model page for Meta Muse Spark 1.2, showing the model path meta/muse-spark-1.2, input of text, image, video, file and audio with text output, a 1,048,576-token context window, list pricing of $1.25 per 1M input tokens and $4.25 per 1M output tokens, a 4.38 second median time to first token and 3.6M requests, public benchmarks by Meta dated 2026-08-05, and an OpenAI-compatible code sample pointing at the OrcaRouter base URL.

החלק שאף צד לא הסדיר

שתי שאלות פתוחות מרחפות מעל ההשוואה הזו, ואף אחת מהן אינה נפתרת לטובת הכרעה נקייה.

הראשון הוא מדידה. כרטיס הניקוד של Meta עצמה עבור Muse Spark Open מדווח על ידי הספק ותלוי בהרנס, ודוח הבטיחות שפוסט ההשקה שלו מפנה אליו מתואר כ"בקרוב" ולא כמפורסם. התמונה הבלתי־תלויה היא מדד של אנליסט אחד, נתון מהירות אחד ורישום מודאליות אחד — והרישום הזה מסכים עם הספק לגבי המפרט, אך אינו אומר דבר על איזה מארבעת נתיבי הקלט הללו נמדד בפועל. תשע נקודות מדד הן פער גדול, וכרגע זהו פער הנמדד בסוגי מודלים שונים על ידי גורם אחד בלבד.

הדבר השני הוא האם משקולות פתוחות משנות בכלל את כיוון המשפחה. Meta פרסמה כעת מודל בקנה מידה הזה בעוד שהיא שומרת על כל גרסה בסדרה הסגורה כקניינית, והמהדורה הפתוחה נמצאת מתחת לדגם הדגל הסגור ביכולת ולא באותה רמה כמוהו. זו אסטרטגיה קוהרנטית — החזית נשארת באירוח, הצורה של הדור הקודם הופכת להורדה — והיא אסטרטגיה ש-Meta לא הצהירה עליה. אם Muse Spark Open עתידי ישתווה לסדרה הסגורה בעת ההשקה, ההשוואה הזו מפסיקה להתקיים. עד אז, הקריאה הישרה היא שמשקולות פתוחות קנו לך את הארכיטקטורה של המשפחה ואת חלון ההקשר שלה בהנחה ביכולת, והן לא קנו לך את החזית.

A screenshot of the Artificial Analysis model page for Muse Spark Open (Xhigh), showing an Intelligence Index of 39 at rank 9 of 118 with pricing of $1.25 per 1M input and $4.25 per 1M output tokens and $0.84 per Intelligence Index task, output speed of 103.4 tokens per second, a specification panel listing a 1M context window, 816B total and 42B active parameters, the Muse Model License and Hugging Face weights, and a per-provider benchmark section inviting comparison against the rest of the open-weight class.

השוואות כמו זו הן גם המקום שבו מצבי הכשל מתגלים: תקריות AI מתועדות וכשלי סוכנים שמאחורי מודלים מהסוג הזה נאספים בארכיון תקריות AI של OrcaRouter, שבו כל רשומה נושאת את מקורותיה, החומרה, דירוג הביטחון ודגל המחלוקת שלה.

השוואות במאמר הזה1

זוהה מתוך המאמר הזה · בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית