כרטיס כותרת ראשי להשוואה בין Muse Spark 1.3 ל-Mistral Large 4.0, שכותרתו "Muse Spark vs Mistral Large 4.0" וכותרת המשנה שלו "מודל ששוחרר מול תצוגה מקדימה ציבורית". שני כרטיסים ממוקמים משני צדיו של קו מפריד: זה שבצד שמאל מסומן Muse Spark 1.3 ועליו כתוב "48 Intelligence Index"; זה שבצד ימין מסומן Mistral Large 4.0 ועליו כתוב "38 Intelligence Index". הלוגו של OrcaRouter מורכב בפינה הימנית התחתונה.
Guides & Insights

Muse Spark מול Mistral Large 4.0: תצוגה מקדימה אל מול מודל ששוחרר

מחבר

Magnus Corvin

תאריך פרסום

מודלים אחרונים · 20צפו בכל המודלים →
בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
חזרה לכל הפוסטים

זה לא קרב הוגן, ומיסטרל הייתה הראשונה לומר זאת. Mistral Large 4.0 הוכרז ב-6 באוקטובר 2026 כתצוגה מקדימה ציבורית תחת הכינוי "le Chonk" — תערובת מומחים בת טריליון פרמטרים עם 52 מיליארד פרמטרים פעילים, שמתארת את עצמה ככזו שעדיין משתפרת, כשהמשקולות הובטחו עד סוף אוקטובר. Muse Spark 1.3, הצ'קפוינט הנוכחי של Muse Spark מבית מטא, שוחרר ב-2 בספטמבר 2026 ומאז יציב. השוואה בין מודל בתצוגה מקדימה לבין מודל ששוחרר היא שגיאה קטגוריאלית אם אתם בוחרים תשתית לפרודקשן, ותרגיל מועיל באמת אם אתם מנסים להבין איזה משני קווי הפיתוח הסמוכים למשקולות פתוחות ראוי לתשומת לבכם בשני הרבעונים הקרובים. איזו מהשאלות אתם שואלים משנה כל מסקנה בהמשך, ולכן המאמר הזה שומר על הפרדה בין שתי השאלות.

היכן כל אחד מהם עומד בפועל

Muse Spark is a family, not a model. Muse Spark 1.1 arrived July 16, 2026, Muse Spark 1.2 on August 5, and Muse Spark 1.3 on September 2, all from M​eta Superintelligence Labs, all sharing a 1,048,576-token context window. Muse Spark 1.3 gained its max reasoning setting on September 4. It is live, priced, documented and stable — and the family's pricing has not moved in three consecutive releases.

Mistral Large 4 נמצא בקצה האחר של מחזור החיים שלו. ההודעה מפתיעה בכנותה: תצוגה מקדימה ציבורית ב-Mistral Studio היום, משקלים "עד סוף החודש", מודל ש"ממשיך להשתפר במהירות ככל שאנו מחדדים אותו", שנמצא כעת בתהליכי red-teaming עם שותפים לאבטחת סייבר וארגונים מאושרים תחת מודרציה מופחתת. הוא אומן מאפס על 3,800 מעבדי NVIDIA Grace Blackwell במרכזי הנתונים האירופיים של Mistral עצמה, ו-Mistral מבהירה במפורש שהריבונות היא העיקר — מודל מתארח באירופה וניתן לפריסה עצמית עבור ארגונים שאינם יכולים לקבל סירובים ברמת הספק באמצע תקרית.

ההבדל הזה בבגרות הוא הדבר הראשון שצריך לתמחר, וזה לא גנאי. תצוגה מקדימה שעתידה להשתנות היא תצוגה מקדימה שעדיין לא כדאי לבנות עליה פייפליין מוסמך; מודל שהופץ ולא השתנה במשך שישה שבועות הוא כזה שאפשר לבנות עליו.

המספרים העצמאיים

שתי השורות הן מדידות מתארחות של Artificial Analysis; אף אחת מהן אינה טענה של ספק, והרשימה מכנה את הערך של Mistral בשם "Mistral Large 4 Preview".

• Intelligence Index — Muse Spark 1.3 (מקסימום): 48, מקום 24 מתוך 217. Mistral Large 4 Preview: 38, מקום 66 מתוך 217.

• עלות לכל משימת אינדקס — Muse Spark 1.3: $1.60. Mistral Large 4 Preview: $1.13. Mistral זול יותר לכל משימה שהושלמה למרות הציון הנמוך.

• מהירות פלט — Muse Spark 1.3: 121.9 טוקנים לשנייה, דירוג 43 מתוך 186. M​istral Large 4 Preview: לא נמדד, לא פורסם נתון. בתצוגה מקדימה המוגשת מאשכול פנימי בודד, מהירות שלא נמדדה אינה מפתיעה, ועדיין מהווה פער.

• מילוליות — Muse Spark 1.3: 170M אסימוני פלט במדד. M​istral Large 4 Preview: 200M, מתואר כמילולי מאוד. יתרון ל-Muse Spark.

• מחירון — Muse Spark 1.3 ב-$1.25 לקלט / $4.25 לפלט, עם קלט במטמון ב-$0.15, אחיד. M​istral Large 4 נמצא כעת במחיר מבצע המדווח כ-$0.68 לקלט / $2.09 לפלט, עם קלט במטמון ב-$0.07, לעומת מחירים רגילים של $1.36 ו-$4.18. עמוד התמחור הציבורי של M​istral עצמה עדיין מציג נתון כללי של "M​istral Large" ואינו מפרט את Large 4, לכן עמוד התיעוד הוא המקור הסמכותי, ומחיר המבצע הוא זה שצריך לאמת לפני שאתם מתחייבים.

אם קוראים את הטבלה הזו כהצהרה על היום, היא אומרת משהו קצת מביך עבור Meta: המודל הזול יותר כאן הוא זה עם הציון הנמוך יותר, והוא נמוך יותר בעשרה נקודות מדד. אם קוראים אותה כהצהרה על תצוגה מקדימה, היא אומרת משהו שימושי יותר — עלות ההרצה תחרותית בעוד היכולת עדיין לא שם, וזו הצורה של מודל שעוד יש לו לאן לזוז ושל ספק שתמחר בהתאם.

A two-column scoreboard titled "Muse Spark 1.3 vs Mistral Large 4.0 — the scoreboard". The left column, Muse Spark 1.3, reads: Intelligence Index 48; status shipped Sept 2, 2026; list price in / out $1.25 / $4.25; cost per index task $1.60; output speed 121.9 tokens/s; open weights No. The right column, Mistral Large 4.0, reads: Intelligence Index 38; status public preview Oct 6, 2026; list price in / out $0.68 / $2.09 on sale; cost per index task $1.13; output speed not measured; open weights promised end of October. A footer reads "Mistral entry listed as 'Mistral Large 4 Preview'. Index figures per Artificial Analysis." OrcaRouter logo composited bottom-right.

הקונפליקט של חלון ההקשר, מוצהר ולא מיושב

כרטיס המודל של Mistral עצמו מציין עבור Mistral Large 4 חלון הקשר של מיליון טוקנים. הרשומה של Artificial Analysis עבור אותו מודל מציגה 524,000 בפאנל המפרט ומתארת אותו כ"520k טוקנים" בטקסט הרציף. אנחנו לא הולכים לעשות ממוצע בין השניים. אחד מהשניים שגוי, או שאחד מתאר תצורה שהשני לא מתאר, ולא הצלחנו להכריע בכך מהתיעוד הציבורי. מה שכן אפשר לומר הוא שהנתון של הספק מפורט יותר לגבי מודאליות וארכיטקטורה, והנתון של האנליסט מפורט יותר לגבי עלות וביצועי משימות, כך שאף מקור לא גובר. אם גודל החלון חשוב להחלטה שלך, אמת אותו מול ה-API לפני שאתה מתחייב — זה בדיוק סוג אי-ההתאמה שמתפשט לפרודקשן בלי ששמים לב.

בכל הנוגע למודאליות אין מחלוקת ואין עמימות: שני המודלים מקבלים טקסט ותמונה ומחזירים טקסט. כרטיס המודל של Mistral Large 4 מוסיף חשיבה כמודאליות פלט ומציג, בין תכונותיו, פלטים מובנים, קריאה לפונקציות, שו״ת על מסמכים, השלמת קידומת, עיבוד באצוות, סוכנים ומחברים. Muse Spark 1.3 מקבל טקסט, תמונה וווידאו ומחזיר טקסט, עם סולם חשיבה ממינימלי ועד מקסימלי. יש לציין כי אף אחד מהמודלים אינו מפרסם נתון של מספר טוקנים מרבי בפלט שאותו יכולנו לאמת — וזה אחד המקומות הבודדים בתחום הנוכחי שבהם מודל חזיתי ממעבדה גדולה פשוט לא אומר.

מה שכל ספק טוען, נשמר בצד שלו

M​istral's announcement leans on vertical strengths rather than a general scoreboard. Vendor-reported and unreproduced: DeepSWE v1.1 at 61.7%, SWE-Atlas-QnA at 59.4%, Terminal-Bench 4 at 28.3%, a Combined Coding Agent Index of 49.8%, AutomationBench at 59.9%, AA-Briefcase at 1,393 Elo, a second-place 3.74 out of 5 in Surge AI's blind human coding evaluation, 42% on Dense 200 visual grounding, 93.3% attack resistance on Lakera B3, and a cybersecurity pitch that is the real differentiator — top five on the Artificial Analysis Cyber Index, 82% on a reproduce-and-patch task that M​istral claims is the highest of any model, and 93% on Cybench. M​istral's own framing of that last point is that several leading closed models, Claude Opus 5.5 and GPT-6 Astra among them, score near zero on the same test because they refuse the task rather than fail it.

הנתונים של Meta עבור Muse Spark 1.3 הם לוח תוצאות סוכני לשימוש כללי: DeepSWE v1.1 ב-75.4, OSWorld 2.0 ב-66.9, Terminal-Bench 2.1 ב-76.4 עם הסוכן Terminus 2, MCP-Atlas ב-89.2, GDPval-AA v2 ב-1,754, SciCode ב-58.5, HLE-Diamond ללא כלים ב-26.1 ו-JobBench ב-61.8.

שתי הרשימות בקושי נוגעות זו בזו. DeepSWE v1.1 היא ההערכה היחידה ששתיהן מפרסמות, ושם M​eta מצהירה על 75.4 מול 61.7 של M​istral — פער רחב מספיק כדי לשרוד הבדלים בכלי ההרצה, אם כי לא שחזרנו אף אחד מהשניים. בכל מקום אחר הספקים פשוט מדדו דברים שונים, וזו הסיבה שההשוואה ההוגנת נשענת על השורות הבלתי־תלויות שלמעלה ולא על ערימה של שתי הטבלאות האלה.

Screenshot of the Artificial Analysis page for Mistral Large 4, labelled "Mistral - Proprietary model - October 2026" and headed "Mistral Large 4 Preview Intelligence, Performance & Price Analysis" with cost rank 59 of 113. Visible figures: Intelligence Index 38; $1.36 input and $4.18 output per million tokens with a 90% cache discount; $1.13 per task; 200M output tokens, described as very verbose against a median of 87M; and a 524k token context window in the specification panel.

השאלה שבאמת מפרידה ביניהם: משקלים פתוחים

זהו הציר שכותרת ההתמודדות מרמזת עליו, וזה שבו שני הדגמים הם באמת מוצרים שונים ולא גרסאות טובות יותר או פחות של אותו דבר.

ל-Mistral Large 4 יש מסלול מוצהר למשקלים הניתנים להורדה, שהובטח עד סוף אוקטובר 2026, עם טענה נלווית שהוא עולה בביצועיו על כל מודל בעל משקלים פתוחים שפותח בארה״ב או באירופה. אם זה יתממש, הוא יהפוך לשחרור הגדול ביותר באירופה של מודל בעל משקלים פתוחים ולאפשרות ממשית לארגונים שזקוקים לאירוח עצמי. שימו לב שהרישיון אינו נקוב בשמו בכרטיס המודל נכון לזמן כתיבת שורות אלה, ומאגר Hugging Face לא היה קריא לציבור כשבדקנו, כך שהתנאים שבהם יגיעו המשקלים האלה עדיין אינם ניתנים לידיעה — פער שלא היינו מטשטשים אותו, כי בשחרורים של משקלים פתוחים הרישיון הוא לעתים כל הסיפור.

סדרת Muse Spark אינה סדרה של משקולות פתוחות. Muse Spark 1.1, 1.2 ו-1.3 הם סגורים ומוגשים דרך ה-API של M​eta עצמה. מה שכן נושא משקולות הוא חבר נפרד במשפחה תחת שם משלו — Muse Spark Open, מהדורה של 816B בסך הכול / 42B פעילים, שהמאגר שלה נוצר ב-15 בספטמבר 2026, ישב מאחורי גישה מוגבלת וללא הכרזה במשך ארבעה שבועות, ופורסם עם רישיון על ידי M​eta ב-15 באוקטובר 2026. לוח הזמנים הזה הוא החלק שאנחנו יכולים לקבוע באופן חד-משמעי, מפני שחתימות הזמן של המאגר ותאריך הרישיון נמצאים בארטיפקט. מה שלא מאושר הוא עד כמה הוא טוב: M​eta לא פרסמה את דוח ההערכה שמאחורי כרטיס הניקוד שלה עצמה, ולכן יש להתייחס למשקולות Open כאל שאלה בפני עצמה ולא כאל גרסה חדשה יותר של Muse Spark 1.3. כל מי שמשווה את הבטחת המשקולות הפתוחות של Mistral מול Muse Spark 1.3 משווה שני מודלים שונים של הפצה, לא שתי דרגות יכולת.

מה שאומר שכלל ההחלטה הוא פשוט וכמעט שאין לו קשר למדד. אם אתם חייבים להריץ את המודל על החומרה שלכם, בתחום השיפוט שלכם, תחת המדיניות שלכם, להשוואה הזו יש מועמד אחד והוא זה של M​istral, בכפוף למה שהרישיון שלו אומר כשהמשקלים יופיעו. אם אתם קונים נקודת קצה, התצוגה המקדימה של M​istral היא כרגע האפשרות בעלת הניקוד הנמוך והזולה יותר מול מודל שכבר הופץ ומנצח אותה בעשרה נקודות מדד.

לבנות כנגד כל אחד מהשניים בלי להינעל

OrcaRouter מנתב את Muse Spark 1.2 ואת Muse Spark 1.1 במחיר המחירון של Meta עם 0% תוספת שעוברת הלאה, לצד 200+ מודלים ב-API אחד, עם מעבר אוטומטי לגיבוי ו-DSL לניתוב לפיצול תעבורה ביניהם. M​istral Large 4 אינו בקטלוג שלנו, וגם Muse Spark 1.3 לא — אז אנחנו לא הולכים להעמיד פנים שההתמודדות הזו יכולה לרוץ מקצה לקצה על אחד מהמפתחות שלנו היום. מה שמודל ה-pass-through טוב בו כאן הוא בדיוק הדבר הספציפי שההתמודדות הזו צריכה: מכיוון שתמחור המכירה של M​istral ושחרור המשקולות שלה יוצאים בהפרש של שבועות זה מזה, מפתח מנותב אומר ששינוי מחיר או בילד פתוח חדש מופיעים אצלנו באותו יום שבו הם מופיעים אצלם, ולא בחידוש החוזה הבא.

Screenshot of the OrcaRouter model catalogue at orcarouter.ai/models, headed "Models / 210 models - 16 providers - one API key, one bill", with a filter sidebar (input modalities, context length, input price, API docs, status, access tier, series, supported parameters), modality tabs, a sort control, a "How to call any model" panel showing POST https://api.orcarouter.ai/v1/chat/completions with a model id and a messages payload, credit tiers from $50 to $1000, and model cards including OrcaCyber Zero 1.5, Claude Sonnet 5.5 and GPT-6.1 Sol.

מה לעשות החודש

אם ההחלטה שלך יכולה לחכות עד סוף אוקטובר, חכה — העובדה היחידה בעלת ההשפעה הרבה ביותר בנוגע ל-Mistral Large 4 טרם פורסמה, והיא הרישיון על המשקלים ולא מספר כלשהו במאמר זה. אם היא לא יכולה לחכות, ההשוואה כפי שהיא היום היא בין תצוגה מקדימה במחיר $0.68 / $2.09 במבצע עם ציון אינדקס 38 וללא מהירות פלט מדודה, לבין מודל ששוחרר במחיר $1.25 / $4.25 עם ציון אינדקס 48, כ-122 טוקנים לשנייה ושישה שבועות של יציבות מאחוריו. התצוגה המקדימה זולה יותר לכל משימה היום, וכמעט בוודאות תהפוך למודל שונה עד שמישהו יקרא זאת; המודל ששוחרר חזק יותר בעשרה נקודות ולא ישתנה. אף אחד מאלה אינו המלצה, כי הגורם המכריע הוא האם המשקלים ש-Mistral הבטיחה הם משהו שאתה צריך — וזו אינה שאלה של בנצ'מרק.

תוצאה כמו זו היא גם תזכורת לכך שטעויות של מודלים כבר מתועדות: תקריות AI וכשלי סוכנים מאחורי מודלים בקטגוריה הזו נאספים בה-OrcaRouter AI Incident Archive, שבו כל רשומה נושאת את המקורות, חומרת האירוע, דירוג הביטחון ודגל המחלוקת שלה.

השוואות במאמר הזה2

זוהה מתוך המאמר הזה · בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית