Wygenerowana karta tytułowa hero z napisem „Claude Opus 5.5 vs Qwen 4 Max” i podtytułem „Jeden dostawca sprzedaje szybkość, drugi nie opublikował żadnych”, trzy plakietki typu pill z napisami „95,2 vs 39,3 tokenów wyjściowych na sekundę”, „58 vs 45 w Intelligence Index” i „Qwen 4 Max: wciąż brak endpointu” oraz wiersz stopki „Wartości indeksu według Artificial Analysis”. Płaski wektorowy styl edytorski na białym tle z niebiesko-cyjanową gradientową warstwą i logo OrcaRouter złożonym w prawym dolnym rogu.
Engineering & Research

Claude Opus 5.5 kontra Qwen 4 Max: jeden dostawca sprzedaje ci szybkość, drugi nigdy nie opublikował na jej temat żadnej liczby

Autor

Magnus Corvin

Data publikacji

Najnowsze modele · 20Zobacz wszystkie modele →
Benchmarki: Artificial Analysis · aktualizowane codziennie
Powrót do wszystkich wpisów

Claude Opus 5.5 i Qwen 4 Max to dwie flagowe nazwy na liście tego miesiąca i niemal niczego w ich przypadku nie można porównać bezpośrednio. Claude Opus 5.5 jest ogólnie dostępny od 22 września 2026 r. w cenie 4,00 USD za milion tokenów wejściowych i 20,00 USD za milion tokenów wyjściowych, z opublikowanym oknem kontekstowym, opublikowaną kartą usługi i niezależnym wynikiem inteligencji. Qwen 4 Max zaprezentowano na konferencji Yunqi w Hangzhou tego samego dnia i od tego czasu nie opublikowano niczego: ani ceny, ani okna kontekstowego, ani wag, ani benchmarku, ani daty premiery. Ta asymetria jest już standardową formą każdego tekstu o Qwen 4, a powtarzanie jej tutaj byłoby czwartym opowiedzeniem tej samej historii.

To, co jest naprawdę nowe i o czym właściwie jest ta strona, to szybkość — ponieważ to jedyny wymiar, w którym obaj dostawcy podjęli w tym miesiącu przeciwne i obserwowalne wybory. 15 października 2026 r. Anthropic przeniósł tryb szybki dla Claude Opus 5.5 z podglądu badawczego do ogólnej dostępności i opublikował cenę za szybsze działanie: 8,00 USD i 40,00 USD za milion tokenów, dokładnie dwa razy więcej, w zamian za nawet 2,5-krotnie większą szybkość generowania. Alibaba natomiast nigdy nie opublikowała żadnej wartości opóźnienia, przepustowości ani czasu do pierwszego tokena dla żadnego poziomu Qwen-Max, a niezależny pomiar dostępnego flagowego modelu Qwen, Qwen3.8-Max, wynosi 39,3 tokena wyjściowego na sekundę wobec 95,2 w przypadku Claude Opus 5.5. Jeden dostawca wprost pobiera opłatę za szybkość. Drugi nikomu nie powiedział, jak wypada.

Co każda ze stron faktycznie opublikowała

Zacznij od weryfikowalnej połowy. Claude Opus 5.5 to prawdziwy punkt końcowy w API Anthropic oraz w naszym. Jego parametry są publiczne, okno kontekstu wynosi 1 000 000 tokenów, z maksymalnie 128 000 tokenów wyjściowych, obsługuje tekst, obrazy i pliki, a jego standardowe stawki to 4,00 USD i 20,00 USD za milion tokenów, przy odczytach z pamięci podręcznej po 0,20 USD i zapisach do pamięci podręcznej po 5,00 USD. Adaptive thinking jest zawsze włączone i nie można go wyłączyć — żądanie, które ustawia parametr thinking na disabled, zwraca błąd 400, a głębokość rozumowania kontroluje się zamiast tego za pomocą parametru effort.

A teraz druga połowa. Qwen 4 Max to zapowiedź ze sceny. Alibaba pokazała cztery poziomy — Qwen 4 Max, Qwen 4 Flash, Qwen 4 Plus i Qwen 4 27B — opisała tę rodzinę jako trenowaną na nowej generacji architekturze i zapowiedziała, że pojawi się wkrótce. Na dzień 16 października nie ma karty modelu, identyfikatora API, otwartych wag ani wyniku dla żadnego z tych czterech. Jedynym artefaktem Qwen 4, jaki ktokolwiek spoza Alibaby może obejrzeć, jest Qwen3.8-Flash-Next, udostępniony jako open source pod koniec sierpnia 2026 roku i oznaczony na własnej karcie modelu jako zapowiedź architektury Qwen 4: 125 miliardów głównych parametrów plus 51 miliardów osadzeń N-gram, około 6 miliardów aktywnych na krok, natywny kontekst 262 000 tokenów oraz deklaracja, że koszt treningu jest o około 90 procent niższy niż w Qwen3.7-Plus.

Więc porównanie ma kompletną stronę i pustą stronę, a pusta strona nie jest pusta dlatego, że Alibaba ukrywa liczby. Jest pusta, ponieważ nie ma jeszcze produktu. Warto natomiast porównać postawy obu dostawców — co każde z nich decyduje się opublikować i co to mówi o tym, jak oczekują, że będą kupowani.

Oś szybkości i dlaczego to właśnie ona jest interesująca

Anthropic sprzedaje teraz trzy poziomy szybkości tego samego modelu po trzech opublikowanych cenach, a drabina cenowa jest niezwykle uczciwa co do tego, za co pobiera opłaty:

• Wsadowo, asynchronicznie — $2.00 za wejście, $10.00 za wyjście za milion, połowa stawki standardowej, dla zadań, które mogą poczekać

• Standard — 4,00 USD za milion na wejściu, 20,00 USD za milion na wyjściu, domyślny, z odczytami z pamięci podręcznej po 0,20 USD

• Tryb szybki — 8,00 USD za wejście, 40,00 USD za wyjście za milion, jednolita stawka w całym oknie kontekstu, do 2,5x liczby tokenów wyjściowych na sekundę

Trzy poziomy, jeden model i jasne stwierdzenie, ile zdaniem Anthropic warta jest latencja: podwojenie, w obu kierunkach cennika. Fast mode nie zmienia wag ani zachowania. To ten sam model w szybszej konfiguracji wnioskowania; korzyść koncentruje się na liczbie tokenów wyjściowych na sekundę, a nie na czasie do pierwszego tokenu, a cena to prosty mnożnik, a nie stawka mieszana. To dostawca, który mówi ci, jak sam postrzega ten kompromis — i mówi ci, że od 15 października nie potrzebujesz już zatwierdzenia ani nagłówka beta, aby go kupić.

Odpowiednik po stronie Qwen nie istnieje. Nie ma odpowiednika szybkiej warstwy Alibaby dla linii Qwen-Max, nie opublikowano docelowego opóźnienia ani deklaracji przepustowości na żadnym publicznie udostępnionym slajdzie Qwen 4. W przypadku rodziny, której cała propozycja opiera się na efektywności kosztowej, brak liczby dotyczącej opóźnienia jest rzucającym się w oczy pominięciem, ponieważ koszt na token i koszt na ukończone zadanie to różne wielkości i opublikowano tylko jedną z nich.

A generated two-column scoreboard titled "Claude Opus 5.5 vs Qwen3.8-Max - the scoreboard". The Claude Opus 5.5 column reads Intelligence Index 58 at max effort, output speed 95.2 tokens per second, cost per index task $5.98, input $4.00 per 1M tokens, output $20.00 per 1M tokens, and a faster tier at $8 and $40 (fast mode). The Qwen3.8-Max (0902) column reads Intelligence Index 45, output speed 39.3 tokens per second, cost per index task $5.41, input $2.00 per 1M tokens, output $6.00 per 1M tokens, and no faster tier published. A footer line reads that the Qwen3.8-Max figures are per Artificial Analysis and that Qwen 4 Max has no published figures at all. OrcaRouter logo composited bottom right.

Co niezależny pomiar mówi o luce

Artificial Analysis jest tu najbliższym odpowiednikiem neutralnego arbitra i zmierzyło oba obecnie dostępne flagowe modele według aktualnej wersji swojego Intelligence Index, v4.3.2:

• Intelligence Index — Claude Opus 5.5 na poziomie 58 w konfiguracji maksymalnego wysiłku z fallbackiem, w porównaniu z Qwen3.8 Max (0902) na poziomie 45

Szybkość generowania — 95,2 tokena na sekundę dla Claude Opus 5.5 w porównaniu z 39,3 dla Qwen3.8 Max (0902)

• Koszt na zadanie indeksowania — 5,98 USD dla Claude Opus 5.5, w porównaniu z 5,41 USD dla Qwen3.8 Max (0902)

• Wykorzystane tokeny wyjściowe — 260 milionów dla Claude Opus 5.5 w porównaniu z 190 milionami dla Qwen3.8 Max (0902)

Przeczytaj te cztery wiersze razem, a wyłoni się historia, którą cenniki ukrywają. W przeliczeniu na cenę za token flagowy model Qwen jest trzykrotnie tańszy na wyjściu — $6.00 wobec $20.00. Pod względem kosztu na ukończone zadanie jest tańszy o 10 procent — $5.41 wobec $5.98. Trzykrotna przewaga została już pochłonięta przez różnicę w tym, ile tokenów każdy model zużywa na wykonanie zadania — i właśnie dlatego „taniej za milion tokenów” to najmniej przydatna liczba przy podejmowaniu decyzji o zakupie, a także dlatego, że własne przedstawienie premiery Claude Opus 5.5 przez Anthropic opierało się na 40-procentowej redukcji kosztu na jedno obciążenie, a nie na 20-procentowej obniżce ceny za token.

Wiersz dotyczący szybkości to ten, który powinien kształtować oczekiwania wobec Qwen 4 Max. Dostępny flagowy model Qwen jest wolniejszy z tych dwóch w tym pomiarze o czynnik około 2,4, a Alibaba nie opublikowała docelowego poziomu opóźnienia dla następcy. Tymczasem dodatkowe 2,5x, które Anthropic oferuje ponad Claude Opus 5.5, wiąże się z podwojeniem ceny. Jeśli opóźnienie w ogóle jest czynnikiem w twojej decyzji, obecnie wybierasz między dostawcą, który opublikował swoją szybkość, opublikował swój szybszy poziom i opublikował, ile ten poziom kosztuje — a dostawcą, który nie opublikował żadnego z tych trzech.

Dwa sposoby na bycie wolnym, a tylko jeden z nich jest produktem

Istnieje wersja tego porównania, w której „Qwen 4 Max jest wolniejszy” jest niesprawiedliwe, i warto powiedzieć to wprost, bo to najsilniejszy argument, jaki ma strona Qwen. Model ogłoszony, ale niewydany, z definicji nie ma zmierzonej szybkości. Alibaba nie odmawia opublikowania złego wyniku; odmawia opublikowania jakiegokolwiek wyniku, a przyczyną może być po prostu to, że rzecz jeszcze nie istnieje w formie, którą ktokolwiek mógłby uruchomić. Architektura Qwen3.8-Flash-Next — rzadka uwaga, osadzenia N-gramów, bardzo niska liczba aktywnych parametrów — to projekt wymierzony wprost w ekonomikę wnioskowania, a własne twierdzenie Alibaby o kosztach trenowania sugeruje, że rodzina jest budowana tak, by była udostępniana tanio i szybko. To przewidywanie, a nie fakt.

Niesprawiedliwa, ale realna asymetria leży gdzie indziej. Tryb szybki Anthropic to produkt z ceną, limitem liczby żądań, osobną odpowiedzią 429 i polem usage.speed, które informuje, jaką szybkość faktycznie otrzymano. Kupuje się go i mierzy. Slajd z konferencji o modelu w trakcie treningu nie jest ani jednym, ani drugim. Kiedy Alibaba faktycznie wypuści Qwen 4 Max, będzie porównywana z konkurentem, który już powiedział rynkowi, ile warta jest szybkość — $8.00 i $40.00 za milion za 2,5-krotny wzrost — a Alibaba będzie musiała odpowiedzieć albo szybszym domyślnym trybem, albo tańszym.

Uruchamianie połowy tego porównania, która ma punkt końcowy

Podejmowanie decyzji w ramach porównania, którego nie da się ukończyć, nie jest paraliżem; to po prostu mniejsza decyzja. Trzej przewoźnicy istnieją dziś, a jeden nie.

Claude Opus 5.5 jest dostępny w routingu jako anthropic/claude-opus-5.5 w opublikowanej cenie katalogowej Anthropic z 0% marży — stawka dostawcy jest przekazywana bez zmian, więc na rachunku ląduje 4,00 USD i 20,00 USD, a nie ich zawyżony odpowiednik, a obniżka ceny u dostawcy trafia na twój klucz tego samego dnia. Qwen3.8-Max jest dostępny w routingu jako qwen/qwen3.8-max w cenie 2,00 USD i 6,00 USD, z datowanym checkpointem Qwen3.8-Max (0902) tuż obok, na tych samych warunkach. Oba odpowiadają na tym samym endpoincie zgodnym z OpenAI i tym samym zgodnym z Anthropic, za jednym kluczem i jednym rachunkiem dla ponad 200 modeli — co oznacza, że powyższe porównanie można przeprowadzić na własnym ruchu, a nie na podstawie wpisu na blogu, wystarczy zmienić ciąg znaków modelu.

Qwen 4 Max nie jest routowalny w OrcaRouter, podobnie jak żaden poziom Qwen 4; katalog nie zawiera żadnych wpisów dla tej rodziny, co jest właściwym stanem dla modelu bez daty premiery. Gdy poziomy się pojawią, trafią do tego samego katalogu, a do tego czasu router nadal robi coś użytecznego z pytaniem, które one reprezentują. Polityka routingu to właściwe miejsce dla kwestii „czy to jest wystarczająco szybkie”: DSL routingu może skierować krytyczną pod względem opóźnienia część Twojego ruchu do szybszego modelu, a resztę pozostawić na Claude Opus 5.5 przy standardowej prędkości, dzięki czemu obciążenie wymagające 2,5x szybkości wyjściowej kupuje ją tylko dla wywołań, które jej potrzebują, zamiast płacić podwójną stawkę w całej flocie. Automatyczne przełączanie awaryjne obejmuje drugi kierunek — zdegradowana ścieżka prowadzi do innego dostawcy, a nie do błędu. Żadne z tych rozwiązań nie zastępuje decyzji dotyczącej Qwen 4 Max. Oba są sposobami na dalszą pracę, dopóki ta decyzja nie zostanie podjęta.

A screenshot of the Artificial Analysis model page for Claude Opus 5.5 (labelled 'Claude Opus 5.5 (Max, Default Fallback)', Proprietary model, released September 2026, captured October 16, 2026), showing the Intelligence, Speed, Cost and Verbosity tiles with input $4.00 and output $20.00, and the summary line stating the model scores 58 on the Artificial Analysis Intelligence Index.

Co obserwować i co byłoby potrzebne, aby zmienić tę stronę

Trzy rzeczy przepisałyby powyższą analizę, a każda z nich jest weryfikowalna.

Po pierwsze, karta modelu Alibaba dla dowolnego poziomu Qwen 4, zawierająca cenę i okno kontekstowe. Do tego czasu strona Qwen w tym porównaniu to komunikat prasowy.

Po drugie, dane o opóźnieniu Qwen 4 od kogokolwiek niezależnego. Gdy tylko takie się pojawią, oś szybkości przestaje być jednostronną opowieścią, a biorąc pod uwagę architekturę, którą zapowiada Alibaba, nie można bezpiecznie zakładać, że wyjdzie im to źle. Rodzina zaprojektowana wokół ścieżki wnioskowania z 6 miliardami aktywnych parametrów może być całkiem szybka; po prostu nigdy nie musiała tego udowadniać przeciwko konkurentowi sprzedającemu szybkość na miliony tokenów.

Po trzecie — i najtaniej to sprawdzić — czy Anthropic rozszerzy podejście z 15 października na resztę linii Opus. Tryb szybki dla Claude Opus 5 i Claude Opus 4.8 jest nadal w fazie podglądu badawczego, a nagłówek beta jest wciąż wymagany, więc samoobsługowy, niewymagający zatwierdzenia poziom szybki jest obecnie dostępny wyłącznie dla Claude Opus 5.5. Jeśli to się upowszechni, „tryb szybki jest dostępny” staje się właściwością platformy, a nie jednego modelu, a kwestia poziomu premium ponownie zmienia kształt.

Dopóki przynajmniej jedno z nich się nie zmaterializuje, uczciwy werdykt jest wąski i użyteczny: jeśli w tym kwartale wybierasz flagowy model, na którym chcesz budować, wybierasz między modelem z opublikowaną ceną, opublikowaną szybkością i opublikowanym szybszym wariantem a modelem z nazwą. Kupuj ten z endpointem, śledź ten ze slajdu — i traktuj „Qwen 4 Max będzie tańszy” jako niezweryfikowane twierdzenie, którym obecnie jest, ponieważ generacja Qwen 3.8 już pokazała, że trzykrotna przewaga na token może spaść do 10 procent, gdy policzysz tokeny, które każdy model zużywa na dokończenie pracy.

A screenshot of the OrcaRouter model page for Qwen3.8-Max (qwen/qwen3.8-max, captured October 16, 2026, English UI), breadcrumbed Home / Models / Qwen, showing the qwen/qwen3.8-max model ID, text-plus-image-plus-video input and text output, the Vision, Tools, JSON and Reasoning tags, the listing date 'by Qwen - 2026-08-03', and the on-page nav for Pricing, Performance, Public benchmarks and How it compares.

Nic z tego nie jest hipotetyczne: udokumentowane awarie AI i incydenty z agentami stojące za takimi wydaniami jak to są zebrane w the OrcaRouter AI Incident Archive, gdzie każdy wpis zawiera własne źródła, stopień ważności, ocenę pewności i oznaczenie sporne.

Porównane w tym artykule2

Wykryto na podstawie tego artykułu · Benchmarki: Artificial Analysis · aktualizowane codziennie