
Claude Opus 5.5 Fast Mode is uit preview: wat de 2x-tariefkaart je oplevert
- OrcaNIEUWOrca: OrcaCyber Ultra 1.02026-10-17$5.00 / $10.00 per 1 mln tokens · 61 tok/s
- OrcaNIEUWOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 per 1 mln tokens · 78 tok/s
- openaiOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Intelligentie
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Intelligentie
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 per 1 mln tokens · 725 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Intelligentie
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Intelligentie
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Intelligentie
- xAIGrok 4.72026-09-2146Intelligentie
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 per 1 mln tokens · 35 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 per 1 mln tokens · 821 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Intelligentie
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Intelligentie77Coderen
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Intelligentie76Coderen
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Intelligentie76Coderen
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Intelligentie82Coderen
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 per 1 mln tokens · 52 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 per 1 mln tokens · 111 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Intelligentie72Coderen
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 per 1 mln tokens · 174 tok/s
Fast mode voor Claude Opus 5.5 heeft de research preview verlaten op 15 oktober 2026. De wachtrij is verdwenen: er is geen wachtlijst om je bij aan te sluiten, geen toegangsverzoek om in te dienen, en geen bètaheader om toe te voegen. Fast mode is een normaal, selfservice-onderdeel geworden van de Claude API, van Claude Code, en van Claude in Microsoft Foundry voor implementaties die op Azure worden gehost. Het model erachter is niet veranderd. Wat is veranderd, is dat de poort is weggevallen, en het prijskaartje achter de poort is nu het enige dat je nog van Fast mode scheidt — $8 per miljoen inputtokens en $40 per miljoen outputtokens, tegenover $4 en $20 voor standaardsnelheid. Precies het dubbele, in beide richtingen.
Dat is het hele verhaal. Claude Opus 5.5 werd op 22 september 2026 uitgebracht voor $4 en $20 per miljoen tokens, een verlaging van 20 procent ten opzichte van Claude Opus 5, waarbij cache-reads met 60 procent daalden naar $0,20 per miljoen. Fast mode was toen al beschikbaar, maar als research preview waarvoor je toegelaten moest worden. Sinds 15 oktober is het een product dat je zelf kunt aanzetten, met een gepubliceerde limiet in de gewone gebruiksniveaus — en die verschuiving van toelating naar toegang is wat de tariefkaart het waard maakt om goed te lezen in plaats van er alleen snel doorheen te gaan.
Wat is er eigenlijk veranderd op 15 oktober?
Drie dingen, en alleen drie, en het maakt uit welke daarvan voor welk model gelden:
• Toegang — snelle modus voor Claude Opus 5.5 vereist niet langer een aanvraag of goedkeuring. Deze staat standaard aan in de gebruiksniveaus Start, Build en Scale. Organisaties die zich nog in het Evaluation-niveau bevinden, kunnen ervan gebruikmaken zodra ze naar een hoger niveau gaan.
• Protocol — de fast-mode-2026-02-01 bètaheader is niet langer vereist voor verzoeken aan Claude Opus 5.5. Verzoeken die deze nog steeds meesturen, blijven werken, dus er hoeft deze week niets uit een bestaande integratie te worden verwijderd.
• Beschikbaarheid — snelle modus voor Claude Opus 5.5 is op dezelfde dag verschenen op Claude in Microsoft Foundry voor Azure-gehoste implementaties. Deze is niet beschikbaar op Claude Platform on AWS, op Amazon Bedrock of op Google Cloud, en is niet beschikbaar op Foundry-implementaties die door Anthropic worden gehost in plaats van door Azure.
Eén ding is expliciet niet veranderd. De snelle modus voor Claude Opus 5 en voor Claude Opus 4.8 bevindt zich nog steeds in research preview, en Anthropics eigen instructie is dat je de bèta-header voor die twee modellen blijft meesturen. Als je code hebt die op model-ID vertakt om te bepalen of de header wordt meegestuurd, maakt de wijziging van 15 oktober van Claude Opus 5.5 de enige vertakking die hem niet meer nodig heeft — precies het soort asymmetrie dat een gedeelde client geruisloos breekt als niemand de voorwaarde bijwerkt.
Hetzelfde model, en dat is precies de aantrekkingskracht
Snelle modus is geen tweede model en het is geen gedistilleerde variant. Anthropic is hier expliciet over: het zijn dezelfde gewichten, hetzelfde gedrag, dezelfde intelligentie, draaiend onder een snellere inferentieconfiguratie. Er verandert niets aan het antwoord. Wat verandert, is hoe snel het antwoord wordt uitgeschreven.
Het specifieke getal is maximaal 2,5 keer het aantal outputtokens per seconde, en de specifieke kanttekening is dat de winst zich concentreert in outputtokens per seconde en niet in de tijd tot het eerste token. Die distinctie is het internaliseren waard voordat je koopt, want ze bepaalt welke workloads profiteren. Een batchtaak die negen seconden wacht op een eerste token en daarna vier minuten streamt, wint heel veel. Een autocomplete-pad dat een eerste token binnen 200 milliseconden nodig heeft, wint helemaal niets, en betaalt dubbel voor dat voorrecht. Anthropics eigen framing wijst op dezelfde conclusie — de snelle modus is voor interactief werk zoals snelle iteratie en live debuggen, en de winst is het duidelijkst bij streaming, waar meer output valt te versnellen.
Er is een tweedeorde-effect dat voor lange sessies belangrijker is dan de kop. Omdat de winst aan de uitvoerkant zit, is de wall-clock-besparing evenredig met hoeveel het model schrijft, niet met hoe lang het gesprek duurt. Een model dat zijn tijd besteedt aan nadenken voordat het typt, is een model waar Fast mode niet veel voor kan doen, en Claude Opus 5.5 is een model dat standaard nadenkt. Adaptief denken staat bij Opus 5.5 altijd aan en kan niet worden uitgeschakeld — een verzoek dat het denken op uitgeschakeld probeert in te stellen, retourneert een 400-fout, en de diepte wordt in plaats daarvan geregeld met de effort-parameter. Fast mode maakt het schrijven sneller. Het maakt het denken niet sneller, en geen enkele verzoekparameter doet dat momenteel.

De tariefkaart: $8 en $40, vast, met vermenigvuldigers daarbovenop
De prijs voor de snelle modus op Claude Opus 5.5 is $8 per miljoen inputtokens en $40 per miljoen outputtokens. Vergeleken met de standaardprijs van $4 en $20 is dat een regelrechte verdubbeling — geen premiumlaag met een gemengde korting, geen toeslag per verzoek, en niet iets dat voorbij een contextdrempel niet meer beschikbaar is.
• Standaard Claude Opus 5.5 — $4,00 per miljoen input, $20,00 per miljoen output, $0,20 cache-lezen, $5,00 cache-schrijven
• Snelle modus Claude Opus 5.5 — $8,00 per miljoen invoer, $40,00 per miljoen uitvoer, één vast tarief voor het volledige contextvenster
• Batch API Claude Opus 5.5 — $2,00 per miljoen invoer, $10,00 per miljoen uitvoer, een korting van 50 procent voor asynchroon werk
• Snelle modus op Claude Opus 5 en Claude Opus 4.8 — $ 10,00 en $ 50,00 per miljoen, nog steeds in research preview
• Niet beschikbaar — de snelle modus kan helemaal niet worden gecombineerd met de Batch API, en cache-leesprijzen tegen het standaardtarief zijn momenteel het goedkoopste invoerpad dat Anthropic voor dit model verkoopt
Twee modifiers stapelen bovenop het snelle tarief in plaats van het te vervangen. Multiplicatoren voor prompt-caching gelden voor de prijsstelling van de snelle modus, en dat geldt ook voor de multiplicatoren voor dataresidentie die van toepassing zijn wanneer een verzoek een inferentiegeografie vastzet. Beide zijn multiplicatoren op een tarief dat al twee keer het standaardtarief is, dus een verzoek in de snelle modus met een cache-write en een residentiemultiplicator is geen verzoek tegen twee keer de kosten. Het kost meerdere malen zoveel, en dat is de vorm van de rekening waar niemand een budget voor heeft.
De vlakheid over het contextvenster verdient een eigen zin, want die is ongewoon. Fast mode tegen $8 en $40 geldt voor een verzoek van 900.000 tokens tegen hetzelfde tarief als voor een van 9.000 tokens. Op een model zonder toeslag voor lange context bij standaardsnelheid is Fast mode daarom een zuivere 2x zonder kloof — wat het rekenwerk eenvoudig maakt en het, helaas, ook makkelijk maakt om ongemerkt geld uit te geven.
De abonnementsvraag die niemand duidelijk beantwoordde
Het deel van deze wijziging dat de meeste mensen zal verrassen, heeft niets met de API te maken. In Claude Code is de snelle modus beschikbaar voor abonnees met Pro-, Max-, Team- en Enterprise-abonnementen — en deze wordt gefactureerd op basis van gebruikscredits, niet op basis van de snelheidslimieten van je abonnement. De documentatie is ondubbelzinnig: voor Claude Code-gebruikers met een abonnement is de snelle modus alleen beschikbaar via gebruikscredits en valt deze niet onder de snelheidslimieten van het abonnement.
Dus het praktische antwoord op "dekt mijn Max-abonnement dit" is nee. Je abonnement dekt Claude Opus 5.5 op standaardsnelheid binnen de limieten van je abonnement. Fast mode valt daarbuiten en wordt verrekend met credits die je apart koopt. Er gelden nog drie voorwaarden:
• Team en Enterprise — een Owner moet snelle modus voor de organisatie inschakelen voordat iemand op het plan deze kan gebruiken
• Claude Console — voor de organisatie moet toegang tot fast mode worden ingericht, en de uitgaven verschijnen dan als gewoon API-gebruik in plaats van als credits
• Cloudsessies — de snelle modus is alleen beschikbaar voor de sessie en wordt niet opgeslagen als je standaardinstelling; op claude.ai/code verschijnt deze als een schakelaar in het modelmenu wanneer je abonnement dit ondersteunt
Eén ding om te onthouden wanneer je naar het creditsaldo kijkt: toen Anthropic in september Claude Opus 5.5 lanceerde, verhoogde het ook de gebruikslimieten van vijf uur voor Pro-, Max-, Team- en op seats gebaseerde Enterprise-abonnementen, en verstrekte het abonnees een rate-limitreset die ze kunnen bewaren en naar believen kunnen inzetten. Die reset is precies het juiste om aan een fast-mode-experiment te besteden. Verbruik de reset, meet hoeveel credits fast mode daadwerkelijk verbruikt bij jouw workload, en beslis dan of de verdubbeling het waard is — in plaats van het antwoord op een factuur te ontdekken.

Het inschakelen ervan, en de enige kostenval die je moet kennen
In de Claude Code CLI is de schakelaar /fast. Druk op de spatiebalk om deze om te schakelen, druk op enter om te bevestigen, en er verschijnt een klein ↯ pictogram naast de prompt zolang deze actief is. Er is een Snelle modus in-/uitschakelen opdracht in de VS Code-extensie, en een fastMode instelling in je gebruikersinstellingenbestand voor wie hem permanent aan wil hebben. De keuze blijft standaard bewaard tussen sessies, en kan zo worden ingesteld dat er elke sessie opnieuw voor moet worden gekozen.
Aan de API-kant is het een aanvraagparameter: stuur speed: "fast" en de respons meldt wat je daadwerkelijk hebt gekregen in usage.speed, dat "fast" of "standard" weergeeft. Dat veld is het loggen waard, want het is het verschil tussen een aanvraag die snel verliep en een aanvraag die dat stilletjes niet deed. De snelle modus heeft zijn eigen snelheidslimiet, los van de standaard Opus-limiet, en bij overschrijding daarvan wordt een 429 met een retry-after-header geretourneerd in plaats van stilletjes terug te vallen. Een aanvraag voor de snelle modus op een model dat deze niet kan bedienen, retourneert een fout.
Dan de valkuil. De eerste keer dat je snelle modus inschakelt binnen een gesprek, betaal je de volledige niet-gecachete inputprijs voor snelle modus over de hele gesprekscontext — elke token die al in het venster staat. Hoe dieper in een sessie je hem aanzet, hoe groter die eenmalige kostenpost is. De kosten gelden één keer per gesprek, dus hem later uitzetten en weer aanzetten herhaalt ze niet, maar hem aanzetten bij beurt veertig van een lange agent-run is wezenlijk duurder dan bij beurt één. Anthropics eigen richtlijn is om snelle modus aan het begin van een sessie in te schakelen in plaats van midden in een gesprek, en voor iedereen die lange agentische sessies draait is dat geen stijltip, het is het verschil tussen een rekening die twee keer zo hoog is en een veel grotere.
Waar een router past, en waar niet
Fast mode is een requestparameter op het eigen API-oppervlak van Anthropic, en het is de moeite waard om eerlijk te zijn over de consequentie: de catalogusvermelding voor Claude Opus 5.5 op OrcaRouter biedt de standaardparameterset — reasoning effort, tools, structured outputs, verbosity, temperature — en fast mode staat niet onder de parameters die in die vermelding worden genoemd. De eerlijke lezing is dat de 2x-snelheidsoptie bij Anthropic wordt gekocht, en de plek waar een routeringslaag hier zijn waarde bewijst, is de beslissing eromheen.
Die beslissing is meestal dezelfde. Fast mode is een vlakke 2x op elk token, en de meeste productiesystemen hebben een klein latentiekritisch deel en een groot deel voor al het overige. 2x over de hele linie betalen om één deel te bedienen, is de dure manier om dat op te lossen. OrcaRouter routeert Claude Opus 5.5 als anthropic/claude-opus-5.5 tegen Anthropic's gepubliceerde lijstprijs met 0% markup — het tarief van de provider wordt ongewijzigd doorgegeven, dus de $4,00 input en $20,00 output hierboven zijn wat op de factuur terechtkomt in plaats van een equivalent met opslag — en de routing-DSL drukt de splitsing uit als configuratie: één regel stuurt het interactieve deel naar een goedkoper, sneller model, en de rest blijft op Claude Opus 5.5 op standaardsnelheid. Automatische failover dekt de andere helft van het probleem, waarbij een mislukte aanroep wordt teruggebracht naar een ander providerpad in plaats van naar een foutpagina. Over meer dan 200 modellen, één sleutel, één factuur, en geen tweede contract om te ondertekenen wanneer het antwoord op "is dit snel genoeg" een ander model blijkt te zijn in plaats van een snellere instelling.

Wie zou het deze week moeten kopen, en wie niet
Koop het als de bottleneck in je lus het schrijven van het model is, niet het denken van het model. Live debuggen, snel itereren op een prompt, een agent waarvan de beurten worden gedomineerd door het genereren van een lang toolargument of een lange codewijziging — dat zijn de workloads waarin 2,5x outputsnelheid zich direct vertaalt in een kortere wall-clocktijd, en waarin de verdubbelde snelheid iets oplevert dat een lezer kan voelen.
Koop het niet om een batchpijplijn sneller te laten afronden; de Batch API is expliciet incompatibel met de snelle modus en verkoopt hetzelfde model al voor de helft van de standaardprijs, wat een kwart van het snelle tarief is. Koop het niet voor classificatie, extractie of routering, waar de output kort is, de caching-economie de dominante term is, en het standaardtarief plus een cacheread van $0,20 per miljoen het echte werk doen. En koop het niet omdat de wachtrij openging. Het opengaan van de wachtrij is een wijziging in toegang, geen wijziging in mogelijkheden, en een model dat vorige week bij $4 en $20 snel genoeg was voor jouw workload is bij $8 en $40 niet onvoldoende geworden.
Wat werkelijk nieuw is, is dat de proefkosten tot nul zijn gedaald. Er is geen goedkeuring om op te wachten en geen wachtlijst waar je op kunt staan, dus de juiste reactie op 15 oktober is een meting in plaats van een aankoop: zet de snelle modus aan bij het begin van een gesprek, noteer wat usage.speed rapporteert, draai je eigen interactieve werklast op beide manieren, en laat de credits beslissen. Het enige waar je nu op moet letten, zijn de andere twee Opus-modellen. De snelle modus voor Claude Opus 5 en Claude Opus 4.8 is nog steeds in research preview en de bètaheader is nog steeds vereist, en als Anthropic de aanpak van 15 oktober ook op hen toepast, wordt de premiumreeks eenvoudiger en de keuze moeilijker.
Die kloof tussen wat een scorebord meet en wat een deployment in de praktijk tegenkomt, is de reden dat het register ertoe doet: de gedocumenteerde AI-fouten en agentincidenten rond modellen in deze klasse zijn verzameld in het OrcaRouter AI Incident Archive, waar elke vermelding zijn eigen bronnen, ernst, betrouwbaarheidsgraad en betwist-markering bevat.
Vergeleken in dit artikel2
Herkend uit dit artikel · Benchmarks: Artificial Analysis · dagelijks bijgewerkt
