
Solar Mini 4: המפרטים, שאלת הרישיון, ואיך לקרוא לזה
- OrcaחדשOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 לכל 1M טוקנים · 66 tok/s
- openaiחדשOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952אינטליגנציה
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856אינטליגנציה
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 לכל 1M טוקנים · 159 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238אינטליגנציה
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248אינטליגנציה
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258אינטליגנציה
- xAIGrok 4.72026-09-2146אינטליגנציה
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 לכל 1M טוקנים · 42 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 לכל 1M טוקנים · 478 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040אינטליגנציה
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453אינטליגנציה77כתיבת קוד
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241אינטליגנציה76כתיבת קוד
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245אינטליגנציה76כתיבת קוד
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153אינטליגנציה82כתיבת קוד
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 לכל 1M טוקנים · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 לכל 1M טוקנים · 198 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642אינטליגנציה72כתיבת קוד
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 לכל 1M טוקנים · 228 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845אינטליגנציה75כתיבת קוד
Solar Mini 4 הוא מודל סוכנים קומפקטי של Upstage, והטריק המרכזי שלו הוא חשבון ולא קסם: הוא נושא 35 מיליארד פרמטרים בזיכרון אך מפעיל בערך 3 מיליארד מהם עבור כל טוקן נתון. זו כל הסיבה ש-Upstage מציבה אותו לעבודת סוכנים עתירת נפח וחזרתית במקום לשאלה הקשה ביותר שאפשר להציג למודל. Upstage שחררה אותו ב-22 בספטמבר 2026 תחת מזהה תמונת המצב solar-mini4-260922, המוגש מאחורי הכינוי solar-mini4, והוא יושב מתחת לSolar Pro 4 הגדול יותר, באותה משפחת Solar ולא לצידו — השוואת המשפחה היא שאלה נפרדת והדף הזה אינו זה. להלן ההתייחסות הקבועה: מהו המודל, כמה הוא עולה, אם אפשר להוריד אותו, מה Upstage טוענת, מה שמעריך בלתי תלוי מדד בפועל, ואיך קוראים לו כיום.
כל מספר להלן נושא את מקורו באופן מוטבע, והמקורות הם משני סוגים. נתונים המיוחסים ל-Upstage הם טענות שפרסם הספק בעצמו, כפי שנקראו מתיעוד המודלים ומדפי היסטוריית המודלים של Upstage ומפוסט ההכרזה של Upstage עצמה מ-1 באוקטובר 2026. נתונים המיוחסים ל-Artificial Analysis הם מדידה בלתי תלויה של אותו ארגון, שפורסמה ב-30 בספטמבר 2026. כאשר השניים חלוקים, שניהם מודפסים ולא מיושבים.

מהו Solar Mini 4, ומי מפרסם אותו
Upstage היא המפרסמת. עמוד התיעוד של המודל מתאר אותו בשורה אחת כ"מודל קומפקטי וחסכוני לשימוש סוכני", והמסגור הזה עושה עבודה אמיתית: המודל מכוון לעומסי עבודה שבהם סוכן קורא למודל פעמים רבות ברצף — לקרוא טופס, להחליט מה לעשות הלאה, לקרוא לכלי, לכתוב תוצאה מובנית — ולא לעומסי עבודה שבהם תשובה בודדת צריכה להיות חזקה ככל האפשר.
המזהים חשובים יותר ממה שהם נראים, כי Solar Mini הוא שם ש-Upstage השתמשה בו שוב ושוב במשך שנים:
• הכינוי שאתה מעביר כשם המודל הוא solar-mini4.
• תמונת המצב המתוארכת שמאחורי הכינוי הזה היא solar-mini4-260922, ותאריך ההפצה ש-Upstage מפרסמת עבורו הוא 22 בספטמבר 2026.
• כל תמונות המצב הקודמות של Solar Mini בדף היסטוריית המודלים של Upstage — מהדורות 2024 ו-2025, כולל הווריאנטים היפניים — נושאות סימון מיושן והודעת נדידה שמצביעה על הכינוי solar-mini4. אם יש בידיך אינטגרציה שנכתבה מול Solar Mini ישן יותר, הכינוי שנאמר לך לעבור אליו מפנה כעת למודל הזה, ולא למודל של 10.7B.
• עמוד היסטוריית המודלים גם מפרט את Solar Mini 4 כמודל הבסיס שמאחורי נקודת הקצה הנפרדת של Upstage בשם solar-decide beta. נקודת קצה זו היא מוצר אחר עם תמחור והתנהגות משלו; היא אינה מכוסה כאן.
גודל וארכיטקטורה
עמוד המודל של Upstage עצמה מציין את הארכיטקטורה במפורש: 35 מיליארד פרמטרים בסך הכול, עם 3 מיליארד פעילים. זהו תכנון דליל של תערובת מומחים (mixture-of-experts), כלומר מערך המשקולות המלא חייב להתקיים בזיכרון אף שרק חלק ממנו משמש לכל טוקן.
שתי השלכות נובעות מכך, ושתיהן של הספק עצמו:
• דרישת הזיכרון נקבעת לפי הנתון של 35B, ולא לפי הנתון של 3B. בפוסט ההכרזה של Upstage נאמר במפורש כי "יש עדיין לטעון את כל משקולות המודל 35B לזיכרון", ומוסיפים כי ניתן להריץ גרסה מכומתת על H100 בודד בעל 80GB לצורך פריסה מקומית. תצורת שתי ה-H100 ששימשה בבדיקת התפוקה של הספק מתוארת כתצורה שונה מדרישת הפריסה המינימלית.
• קטגוריית ההשוואה היא מודלים אחרים עם 3B פעילים, לא מודלים אחרים של 35B. Upstage משווה את Solar Mini 4 מול Qwen3.6 35B A3B (גם 3B פעילים) ו-Nemotron 3.5 Lightning בהודעה שלה, וגם הדירוג הבלתי תלוי ממקם אותו מול אותה קטגוריה. Solar Pro 4 הוא אח גדול יותר באותה משפחה ורכישה שונה; אין לקרוא דבר בעמוד זה כהשוואה ל-Pro 4.
האם המשקלים פתוחים? לא פורסם רישיון
זו השאלה ששמו של המודל עצמו מזמין, והתשובה הכנה נכון ל-13 באוקטובר 2026 היא ש-Upstage אינה מפרסמת רישיון עבור Solar Mini 4 ואינה מפרסמת הצהרת משקולות פתוחות עבורו, לא בעמוד המודל שלה ולא בעמוד היסטוריית המודלים שלה. אין שדה רישיון, אין רישיון נקוב בשם, ולא מוצעת הורדה של משקולות עבור מודל זה.
היעדרות זו קריאה יותר כאשר מציבים אותה מול ההתנהגות של Upstage במקומות אחרים, מפני ש-Upstage אכן משתמשת בלשון של משקלים פתוחים כשהיא מתכוונת לכך:
• עמוד היסטוריית המודלים של Upstage מתאר את solar-open2 כמודל שנשאר "זמין כמשקולות פתוחות ב-Hugging Face" ומכנה אותו המודל במשקולות פתוחות של Upstage.
• אותו עמוד מכנה את solar-10.7b-v1.0 "הגרסה הראשונית, בקוד פתוח של Solar Mini".
• בארגון הציבורי של Upstage ב-Hugging Face אפשר למצוא טוקנייזרים עבור כמה ממודלי Solar ומאגרי משקלים מלאים עבור אחרים, אך לא צ'קפוינט של Solar Mini 4.
אז הניגוד הוא מכוון וגלוי לעין: הספק מסמן את דגמי Solar שהוא חשף, ו-Solar Mini 4 אינו אחד מהם. מה ש-Upstage מציעה במקום זאת הוא מסלול פריסה מקומית (On-premises) — רשימת הפלטפורמות בקונסולה מציינת "On-premises" לצד Upstage Console וה-Playground, ופוסט ההכרזה מציין שהמודל המכומת מתאים ל-H100 אחד בנפח 80GB. פריסה מקומית במסגרת הסכם עם ספק אינה אותו דבר כמו משקולות פתוחות, והעמוד הזה לא יטשטש את ההבחנה בין השניים.
חלון הקשר ופלט מקסימלי
עמוד המודל של Upstage מציין 512K טוקנים של הקשר ועד 128K טוקני פלט. עמוד היסטוריית המודל חוזר על שני המספרים עבור solar-mini4-260922תמונת המצב של
מספר אחד כאן אינו תואם בין המקורות, וזה מסוג אי-ההתאמות שראוי להדפיס ולא להחליק. Artificial Analysis מציינת את חלון ההקשר כבערך 1.05 מיליון טוקנים — בערך כפול ממה ש-Upstage מפרסמת. הנתון של הספק עצמו הוא זה שלפיו כדאי לבנות, מכיוון שהספק שולט בנקודת הקצה; הרשומה העצמאית היא הסיבה לבדוק את תרחיש המסמך הארוך שלך בפועל במקום לסמוך על אף אחד משני המספרים. אם אתה מחשב עומס עבודה סביב הקשר גדול מאוד, התייחס ל-512K כאל החוזה ול-1.05 מיליון כאל טענה לא מאומתת שתצטרך לאמת בעצמך מול ה-API.
מודאליות, ומה מקומה של הקוריאנית
Solar Mini 4 הוא מודל של טקסט-נכנס, טקסט-יוצא, וזו אינה הנחה הנגזרת משמו — זה מה שמראה רשימת היכולות של הספק. בעמוד המודל מפורטים צ'אט ופלטים מובנים, ולא סוג קלט או פלט אחר: אין קלט תמונות, אין קלט אודיו, ואין מודאליות של קבצים או וידאו המוצעת עבור מודל זה.
כיסוי השפות הוא החלק במפרט שסביר ביותר שיהיה חשוב לקורא, ו-Upstage מפרטת אותו באופן יוצא דופן. עמוד המודל מפרט שלוש שפות — אנגלית, קוריאנית ויפנית — ומסמן כל אחת מהן "קלט ופלט", כלומר הן מופיעות כשפות ייצור בשני הכיוונים ולא רק כהבנה של קלט בלבד. התיאור של Upstage עצמה את המודל מעלה את אותה נקודה בפרוזה: הוא משווק קוריאנית שוטפת לצד תמיכה חזקה באנגלית וביפנית.
עבור עומס עבודה בשפה הקוריאנית, זו טענה מהשורה הראשונה ולא תעתוק של מודל שתוכנן מלכתחילה לאנגלית, והיא טענה של ספק — Upstage היא חברה קוריאנית והבנצ'מרקים שלה למודל הזה מבוצעים בקוריאנית, כולל מבחן העלות המתואר להלן. לא מצאנו מעריך עצמאי שפרסם הערכה בשפה הקוריאנית של Solar Mini 4, ולכן הטענה לאיכות בקוריאנית היא של הספק בלבד.
מה Upstage טוענת, ומה שנמדד באופן עצמאי
פוסט ההכרזה של Upstage מ-1 באוקטובר 2026 מדווח: ציון ב-Artificial Analysis Intelligence Index v4.3.2 של 24.1, שלדבריו הוא הציון הכולל הגבוה ביותר מבין המודלים בעלי 3B פרמטרים פעילים באותה השוואה; 83.3% ב-AA-LCR, הערכת הסקה בהקשר ארוך; 47.6% ב-SciCode; 25.8% ב-Humanity's Last Exam; 22.3% ב-AutomationBench-AA, הכולל תזרימי עבודה רב-שלביים על פני יישומי SaaS אמיתיים; ו-47.2 ב-τ³-Banking.
אלה נתונים שדווחו על ידי הספק. אותו פוסט מתאר את מבחן התפוקה שמאחורי טענת המהירות שלו: יותר מ-70 טוקנים לשנייה לכל בקשה בעת עיבוד 32 בקשות במקביל על שני מעבדי H100, נמדד עם 4K טוקני קלט ו-1K טוקני פלט, ללא מטמון קידומת, במהלך מבחן עומס שנמשך יותר מ-600 שניות. התנאים הם של הספק והתוצאה היא של הספק.
Artificial Analysis, שפרסמה הערכה משלה ב-30 בספטמבר 2026, מדדה את המודל על אותה חבילת מבחנים שהספק מציין והעמידה את Intelligence Index על 24.05 ב-v4.3.2 — אותו מספר עד כדי עיגול — בעלות של $0.3634 למשימת אינדקס, ממוצע של 88,300 אסימוני פלט למשימה שמתוכם 71,600 היו אסימוני חשיבה, תפוקה של 204.07 אסימונים לשנייה, וכ-430 שניות למשימה. הנתונים של Artificial Analysis הם מדידה שלה עצמה, שהופקה על ידי הרצת המודל דרך ההרנס שלה; הם אינם סיכום של טענות הספק, ונתון העלות למשימה בפרט הוא כזה ש-Upstage אינה מפרסמת.

שלוש מגבלות כנות שייכות למספרים האלה:
• הספק אינו מפרסם השוואה עצמאית של ראש בראש באותה רמת מאמץ. השוואת העלויות של Upstage מול MiMo-V2.5 — $1.25 לעומת $2.20 להשלמת 1,000 מערכים של שלוש משימות, ו-$0.36 לעומת $0.61 עבור 1,000 הרצות של משימת קריאה לכלים רב-שלבית — מתוארת על ידי Upstage כבדיקה פנימית ראשונית, שנערכה על שלוש משימות בשפה הקוריאנית עם שלוש הרצות כל אחת בטמפרטורה 0 וללא מטמון פרומפטים, כאשר מודל ההשוואה הושג דרך נתב של צד שלישי והשהיה לא נכללה. שני מודלים הורצו בבדיקה זו, אך לא תחת מסגרת בקרה עצמאית, ולכן התוצאה היא הערכת ספק של תצורה הנוחה לספק ולא בנצ'מרק.
• יש דבר אחד שהספק אינו מפרסם כלל. Upstage אינה מדווחת על תוצאת Terminal-Bench ואין לה ציון תכנות סוכני ארוך-טווח משלה עבור Solar Mini 4. אם תכנות סוכני הוא מקרה השימוש שלך, הספק לא נותן לך שום מספר שעליו ניתן להתבסס.
• יכולת החשיבה כבויה כברירת מחדל. Upstage מציינת ש-Solar Mini 4 אינו משתמש בחשיבה אלא אם תבקשו זאת, ושמפתחים יכולים להגדיר פרמטר של מאמץ חשיבה כדי להתאים למורכבות המשימה. הגדרה בודדת זו תזיז כל נתון של ספירת טוקנים ועלות שלמעלה, לשני הכיוונים, ולכן כל השוואה שלא מציינת את הגדרת החשיבה שלה אינה ניתנת להשוואה לאחרת.
מה זה עולה, ואיך לקרוא לזה
דף המודל של Upstage מפרט תעריפים סטנדרטיים של $0.10 למיליון טוקני קלט, $0.01 למיליון טוקני קלט במטמון, ו-$0.40 למיליון טוקני פלט.
התמחור המבצעי סביב התעריפים האלה אינו עקבי עם עצמו, וכדאי לומר זאת בפשטות. הבאנר בעמודי הקונסולה של Upstage מציין: "Solar Mini 4 פעיל. 50% הנחה עד 22 באוקטובר (UTC)". פוסט ההכרזה, מתאריך 1 באוקטובר 2026, אומר משהו שונה ובלתי אפשרי מבחינה פנימית: "Upstage Console מציע הנחת השקה של 70% עד 10 באוקטובר UTC, כאשר התמחור הרגיל נכנס לתוקף ב-1 באוקטובר UTC" — הנחה שמסתיימת לפני התאריך שבו היא נכנסת לתוקף, וכזו שכבר אינה תואמת את הבאנר באתר של הספק עצמו. Upstage גם מציינת שתאריכי המבצעים והתנאים כפופים לשינוי. ההצהרות האמינות הנוכחיות הן הבאנר בקונסולה והתעריפים הרגילים בעמוד הדגם; התייחסו לכל נתון הנחה אחר שתמצאו, כולל בפוסט של הספק עצמו, ככזה שהוחלף.

כדי לקרוא למודל, תיעוד ההתחלה של Upstage מציג את הלקוח התואם ל-OpenAI של הספק מופנה לכתובת בסיס של Upstage, עם המפתח שנוצר מ-Upstage Console:
• Base URL: https://api.upstage.ai/v1, with chat completions called through that client's chat interface and the model set to solar-mini4. The documentation's own example uses a different Solar model name in its sample call, so substitute the alias rather than copying the snippet verbatim.
• פרמטר אופציונלי בשם reasoning-effort מופיע לצד פרמטר המודל באותה דוגמה, וזוהי הדרך המתועדת של הספק להפעיל את החשיבה שמוגדרת כברירת מחדל ככבויה.
• המודל תומך בקריאה לכלים ובקריאה מקבילה לכלים, במצב JSON ובפלטים מובנים מבוססי JSON-Schema, בהתאם לעמוד המודל ולפוסט ההכרזה.
• דף המודל של Upstage מציין שה-API לא אוסף נתונים מנקודת קצה זו: נתוני הקלט אינם משמשים לאימון ואינם נשמרים מעבר למה שנדרש לאספקת השירות.
• אין מגבלת קצב מפורסמת עבור מודל זה. התיעוד של Upstage אינו מפרט נתוני בקשות לדקה או טוקנים לדקה עבור Solar Mini 4 בשום מקום שיכולנו למצוא, כך שכל תקרת תפוקה שתיתקל בה היא כזו שתצטרך לגלות באופן אמפירי ולא לקרוא.
• מלבד ה-API, המודל נגיש דרך ה-Console וה-Playground של Upstage עצמה — בעמוד המודל מצוין שאפשר לנסות את ה-Playground ללא מפתח API — ודרך פריסה מקומית ש-Upstage מטפלת בה באמצעות יצירת קשר ולא באמצעות הורדה.
הערה מעשית אחת על אריתמטיקת התמחור בין ספקים: OrcaRouter גובה 0% תוספת ומעביר את מחירי המחירון של הספקים ללא שינוי, כלומר שינוי בתעריף של ספק נקלט במספרים של הנתב באותו יום שבו הוא נקלט אצל הספק. זה חשוב כאן במיוחד משום שלהנחה שלמעלה יש תאריך סיום מפורסם — אחריו, התעריף האפקטיבי עבור המודל הזה משתנה בלי כל הודעה, ונתב שמעביר מחירים כמו שהם נע יחד עם זה במקום לתמחר מחדש במחזור איטי יותר.
הגרסה הקצרה
Solar Mini 4 הוא מודל טקסט של תערובת מומחים דלילה (sparse mixture-of-experts) עם 35B פרמטרים ו-3B פעילים מבית Upstage, שיצא ב-22 בספטמבר 2026, עם חלון הקשר של 512K טוקנים, פלט מרבי של 128K, תמיכה באנגלית/קוריאנית/יפנית בשני הכיוונים, קריאה לכלים ופלט מובנה, ומחיר של $0.10 למיליון טוקני קלט ו-$0.40 למיליון טוקני פלט. מעמד הרישיון שלו הוא השאלה הפתוחה, והתשובה נכון להיום היא שאין כזה: Upstage אינה מפרסמת רישיון ולא משקלים עבור מודל זה, בניגוד למודלי Solar שהיא כן מתייגת כמשקלים פתוחים. פרופיל המהירות והעלות שלו אכן מבוסס היטב — הספק ומעריך בלתי תלוי מסכימים על ציון המדד הראשי עד כדי עיגול — בעוד שאיכות השפה הקוריאנית שלו ותנאי ההנחה שלו נשענים על הצהרות הספק בלבד. אם אתם זקוקים למשקלים של המודל, זה אינו המודל. אם אתם זקוקים לנקודת קצה של סוכן זול, מהיר ותומך קוריאנית מאחורי API — הוא כן, ותוכלו כבר לקרוא לו בתוך דקות ספורות מרגע יצירת מפתח.
