
Muse Spark מול Muse Spark 1.3: אחד מהשמות האלה הוא גרסה, וזו כל התשובה
- OrcaחדשOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 לכל 1M טוקנים · 72 tok/s
- openaiOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952אינטליגנציה
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856אינטליגנציה
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 לכל 1M טוקנים · 732 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238אינטליגנציה
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248אינטליגנציה
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258אינטליגנציה
- xAIGrok 4.72026-09-2146אינטליגנציה
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 לכל 1M טוקנים · 35 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 לכל 1M טוקנים · 821 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040אינטליגנציה
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453אינטליגנציה77כתיבת קוד
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241אינטליגנציה76כתיבת קוד
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245אינטליגנציה76כתיבת קוד
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153אינטליגנציה82כתיבת קוד
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 לכל 1M טוקנים · 52 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 לכל 1M טוקנים · 108 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642אינטליגנציה72כתיבת קוד
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 לכל 1M טוקנים · 185 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845אינטליגנציה75כתיבת קוד
הקלדת Muse Spark מול Muse Spark 1.3 בתיבת חיפוש מרמזת על שני מוצרים, והדבר המועיל הראשון שמישהו יכול לומר לך הוא שיש רק אחד. Meta Superintelligence Labs הציגו את Muse Spark ב-8 באפריל 2026, ו-Muse Spark 1.3 — שיצא ב-2 בספטמבר 2026, כשרמת החשיבה המקסימלית שלו נפתחה למפתחים ב-4 בספטמבר — הוא מה שהשם הזה מצביע עליו כעת. עמוד המודלים של Meta עצמה מכריע את העניין בשלושה משפטים: Muse Spark 1.3 הוא "הגרסה העדכנית ביותר" ומומלץ לעבודה חדשה, Muse Spark 1.2 הוא "הגרסה הקודמת", ו-Muse Spark 1.1 הוא "הגרסה המקורית". אז זה לא קרב ראש בראש. זו שאלת הגרסה ששם Muse Spark הסתיר מאז שהמשפחה החלה לכוון מחדש, והתשובה משתנה בהתאם לשאלה מול איזה מהצ'קפוינטים המוקדמים יותר השווית בפועל.
מה כל שם מציין
השם ללא גרסה הוא משפחה ומטרה נעה. Meta השיקה את Muse Spark המקורי באפריל 2026 כמודל הסקה מולטימודלי ילידי עם תצוגה מקדימה פרטית של API, ואז החלה להוציא צ'קפוינטים ממוספרים: Muse Spark 1.1, שאותו הקטלוג שלנו מפרט עם תאריך יציאה של 16 ביולי 2026; Muse Spark 1.2 ב-5 באוגוסט 2026; ו-Muse Spark 1.3 ב-2 בספטמבר 2026. רשימות עצמאיות מסכימות עם שני התאריכים האחרונים האלה. יש קמט אחד שראוי לסמן ולא להחליק: התיעוד של Meta מכנה את 1.1 "הגרסה המקורית" בעוד שהצגת המשפחה הייתה באפריל, והפער בין שתי ההצהרות האלה אינו מוסבר באף עמוד שיכולנו לקרוא. התייחס לתאריך אפריל כאל הצגת המשפחה וליולי כאל הצ'קפוינט הראשון שנושא מספר, ואל תתייחס לאף אחד מהם כאירוע השקה שעמוד זה מדווח עליו.
כל שלוש הגרסאות הממוספרות חולקות את אותה שורת מודאליות ואת אותו חלון הקשר של 1,048,576 טוקנים, כפי ש-Meta מציינת ישירות: הן "חולקות את אותן מודאליות ואת אותו חלון הקשר, ונבדלות רק ביכולת." המשפט הזה הוא הדבר השימושי ביותר מבחינה מעשית בעמוד. המשמעות היא שקפיצת גרסה במשפחה הזו אינה משנה את צורת הבקשה שלך. אותם קלטים — טקסט, תמונה, וידאו, אודיו ו-PDF — אותו פלט טקסטואלי בלבד, אותה תקרה. מה שמשתנה הוא איכות התשובה, והמחיר אינו משתנה כלל: $1.25 למיליון טוקני קלט, $0.15 למיליון קלט במטמון ו-$4.25 למיליון טוקני פלט, זהים בגרסאות 1.1, 1.2 ו-1.3 ברמת Standard של Meta.
חשבון השדרוג, מהטבלה של מטא עצמה
Meta מפרסמת טבלת בנצ׳מרק אחת שמציבה את Muse Spark 1.3 בהרצת max reasoning לצד Muse Spark 1.2 בהרצת xhigh על פני תריסר הערכות אג׳נטיות והערכות של הקשר ארוך, וקריאה שלה שורה אחר שורה מפיקה תמונה מעניינת יותר ממה שמספר הגרסה מרמז. כל נתון שלהלן מדווח על ידי הספק, נוצר בתוך ההרנס של Meta עצמה, ולא שוחזר על ידינו.
• GDPval-AA v2 — Muse Spark 1.3 (max) 1,754 לעומת Muse Spark 1.2 (xhigh) 1,615
• Terminal-Bench 2.1 — 88.8 לעומת 82.9
• OSWorld 2.0 — 66.9 לעומת 47.6
• DeepSWE v1.1 — 75.4 לעומת 55.0
• SWEAtlas — 59.4 לעומת 46.2
• JobBench — 64.9 מול 61.6
• MRCR 256K–512K — 98.5 מול 66.3
• MRCR 512K–1M — 98.1 לעומת 55.5
שתי השורות האחרונות הן הסיפור, והן לא השורות שצוטטו בהשקה. אחזור בהקשר ארוך בטווח 256K–512K משתפר ב-32 נקודות; בטווח 512K–1M הוא משתפר ביותר מ-42. שיפור היכולת הכללית קטן בהרבה: GDPval-AA עולה ב-139 נקודות בסולם שעמד על 1.2 ב-1,615, ו-JobBench עולה ב-3. הדפוס עולה בקנה אחד עם מה שמעבדה מכווננת כשהיא רודפת אחרי עבודה סוכנית לטווח ארוך — המודל לא נהיה חכם יותר באופן אחיד, הוא השתפר דרמטית ביכולת להחזיק ולאחזר מידע על פני הקשר שכבר היה לו חלון עבורו. אם עומס העבודה שלך נמצא בתוך 100K האסימונים הראשונים, השדרוג אמיתי אבל צנוע. אם הוא נמצא מעבר לכך, זה ההבדל בין מודל שיכול להשתמש בהקשר גדול לבין אחד שיכול למצוא דברים בתוכו.
שתי הסתייגויות חייבות ללוות את המספרים האלה. ההשוואה היא max מול xhigh, לא max מול max, מכיוון ש-Meta הריצה את 1.2 ב-xhigh ואת 1.3 ב-max — ההגדרות שונות, כך שחלק מהשיפור נובע מתקציב ההסקה ולא מאיכות נקודת הביקורת. והשורה של 1.2 בטבלה ההיא היא כעת תצורה מיושנת: מחוץ לטבלה של Meta עצמה, רישומים בלתי תלויים מסמנים את Muse Spark 1.2 כמיושן ומפנים ל-1.3, שמהווה את האות החזק ביותר הזמין לכך שנקודת הביקורת הישנה בדרכה החוצה.
הסרט העצמאי, והמקצוע שאיש לא מזכיר
Artificial Analysis היא הצד השלישי עם רישומים פומביים לשני הצ'קפוינטים, והמספרים שלה חלוקים עם אלה של Meta באופן מלמד — לא לגבי הכיוון, אלא לגבי העלות.
• Muse Spark 1.3 (Max) — Intelligence Index 48, דירוג 24 מתוך 217; מהירות פלט 121.9 טוקנים/שנייה; 1.60$ לכל משימת Index שהושלמה; 170 מיליון טוקני פלט נוצרו במהלך ההערכה
• Muse Spark 1.2 (Xhigh) — מדד אינטליגנציה 40, דירוג 59 מתוך 217; מהירות פלט 361.4 אסימונים לשנייה, מדורג ראשון מבין 186 מודלים; $0.97 לכל משימת Index שהושלמה; 130M אסימוני פלט; זמן לאסימון ראשון 12.67 שניות
קראו את שתי הרשימות זו מול זו, והשדרוג נראה אחרת מכפי שהוא נקרא בטבלה של Meta. Muse Spark 1.3 חזק יותר בשמונה נקודות מדד ובערך פי שלושה איטי יותר — 121.9 אסימונים לשנייה לעומת 361.4, בעוד שהצ'קפוינט הישן היה המודל המהיר מכל סוג בלוח הזה. העלות למשימה שהושלמה עלתה מ-0.97 דולר ל-1.60 דולר למרות שמחיר לאסימון זהה, מפני שהמודל החדש יותר מייצר 40 מיליון אסימונים נוספים כדי לסיים את אותה הערכה. שום דבר במחירון של הספק לא השתנה. מה שהשתנה הוא כמה שהמודל אומר.
זהו הפשרה שמספר הגרסה מסתיר, והיא חותכת בכיוון שרוב הסיקור פספס. אם היישום שלך רגיש לשהיה או מוגבל בתפוקה, ייתכן שגרסת Muse Spark הקודמת היא באמת המוצר המהיר יותר עבורך, ובאותו מחיר מחירון. אם הדיוק הוא הגורם המגביל בבעיות קשות, 1.3 עם חשיבה מקסימלית הוא עיקר השדרוג. אלה רכישות שונות בתחפושת של עדכון גרסה, ורק אחת מהן היא מה שהודעת ההתיישנות מניחה שאתה רוצה.

מה הוסיפה גרסה 1.3 שאינו ניקוד
רמת החשיבה המקסימלית היא השינוי המשמעותי ביותר במהדורה 1.3 והיא הגיעה באיחור של יומיים. בהשקה ב-2 בספטמבר, Meta סיפקה כל רמת מאמץ עד xhigh והחזיקה את max בהמתנה עד למה שהיא כינתה בדיקות בטיחות נוספות, ושיתפה אותו עם קבוצת שותפים מצומצמת. ב-4 בספטמבר הבדיקות הללו הסתיימו ו-max הפך לבחיר ב-Muse Code ובמזהה המודל muse-spark-1.3 דרך Meta Model API. התוצאה היא שכרטיס הניקוד הראשי — ה-1,754 ב-GDPval-AA, ה-98.5 ב-MRCR — הופק בהגדרה שמפתחים לא יכלו לקרוא לה ביומיים הראשונים, וכל אינטגרציה שנכתבה ביום ההשקה עשויה עדיין למנות מאמץ חשיבה רק עד xhigh. בדקו מה המסלול שלכם מקבל לפני שאתם מניחים ש-max יכובד.
Meta גם מוכרת את צ'קפוינט 1.3 פעמיים, וההבדל אינו המודל. muse-spark-1.3 מסומן כ"לא משמש לשיפור המוצרים שלנו" במחיר $1.25 / $0.15 במטמון / $4.25. muse-spark-1.3-contributor מסומן כ"משמש לשיפור המוצרים שלנו" במחיר $0.10 / $0.002 / $0.20 — בערך סדר גודל זול יותר בקלט ויותר מפי עשרים זול יותר בפלט, בתמורה לרשות לאמן על הפרומפטים וההשלמות שלך. לשניהם אותו חלון הקשר של 1M טוקנים. השם Contributor מתאר את מה שאתה תורם, לא את מה שאתה מקבל; זו דרגת תמחור עם סעיף נתונים מצורף, לא מהדורה עם משקולות פתוחות.
וישנה רגרסיה אחת, שהוצהרה על ידי Meta עצמה ולא התגלתה על ידי משתמש. הבנת אודיו ב-Muse Spark 1.3 אינה נתמכת במלואה, ו-Meta מזהירה כי ייתכן שאיכות התגובה בבקשות הנושאות תוכן אודיו תיפגע, ומפנה עומסי אודיו אל Muse Spark 1.2. לפיכך, הגרסה הנוכחית אינה התשובה הנכונה לכל קלט בשורת המודאליות של המשפחה עצמה — מקרה שבו הצ'קפוינט החדש ביותר הוא השגוי עבור מטען שהצ'קפוינט הישן יותר דווקא מטפל בו.

איזו גרסה אתה יכול למעשה לקרוא לה?
כדאי להפריד בין שאלת הגרסה לשאלת הזמינות, מפני שיש להן תשובות שונות. כל שלוש גרסאות Muse Spark הממוספרות זמינות רק באירוח: Meta אינה מפרסמת משקלים, רישיון או הורדה לאף אחת מהן, וגרסאות Contributor הן שכבות מתארחות מוזלות ולא מהדורות. המשקלים הפתוחים במשפחה הזו שייכים ל-Muse Spark Open, מודל תערובת-מומחים דליל בעל 816B ש-Meta פרסמה ב-15 באוקטובר 2026, ול-Muse Glimmer, מודל Apache 2.0 בעל 30B מ-10 באוגוסט 2026. אף אחד מהם אינו גרסת Muse Spark, ואף אחד מהם אינו תחליף לאחת כזו.
הקטלוג שלנו משקף את הקצה הישן יותר של הסדרה, ואנחנו מעדיפים לומר זאת בפשטות מאשר לתת למספר גרסה לרמוז על כיסוי שאין לנו. OrcaRouter מנתב את Muse Spark 1.1 ואת Muse Spark 1.2, שניהם במחיר המחירון של Meta עם 0% תוספת שעוברת הלאה, ושניהם בחלון של 1,048,576 טוקנים של הסדרה. Muse Spark 1.3 אינו נמצא בקטלוג שלנו היום, וגם לא אף אחד מווריאנטי Contributor. זה הופך את מסלול השדרוג המעשי לדו-שלבי: 1.2 הוא מה שאפשר לנתב אליו עכשיו, 1.3 הוא מה ש-Meta ממליצה עליו לעבודה חדשה, וביום שבו הוא יגיע לספק שאנחנו מנתבים דרכו, השינוי יגיע באותו מפתח ולא בקוד האינטגרציה שלכם.
שאלת הגרסה היא גם המקום שבו נתב מצדיק את קיומו באופן הייחודי למשפחה הזו. שלושה צ'קפוינטים, ספק אחד, נקודת קצה אחת, בלי משקלים — כל הקו עובר דרך API יחיד המופעל על ידי חברה אחת, וזהו סיכון הריכוזיות שבבנייה על גביו. ניתוב של 1.1 ו-1.2 מאחורי נקודת קצה אחת תואמת OpenAI פירושו שקריאה שנכשלה בהקשר ארוך יכולה לעבור לצ'קפוינט האחר במקום שהבקשה תיכשל, וה-DSL של הניתוב מאפשר לך לפצל את תעבורת הייצור ביניהם באמצעות קונפיגורציה, כך שתוכל למדוד אם המהירות של 1.2 שווה לך יותר מאשר הדיוק של 1.3 על הפרומפטים שלך ולא על האינדקס של מישהו אחר. זו השוואת הגרסאות היחידה שמכריעה את השאלה עבור עומס העבודה שלך.
התשובה, בהתאם לשאלה שאיתה הגעת.
אם רצית לדעת אם Muse Spark ו-Muse Spark 1.3 הם מודלים שונים: הם לא. 1.3 הוא מה שהשם אומר כיום, ו-Meta מתייגת אותו כחדש ביותר וממליצה עליו לעבודה חדשה. אם רצית לדעת מה אתה מקבל במעבר מהגרסה הקודמת: בערך 32 עד 42 נקודות באחזור הקשר ארוך, קפיצה גדולה בשימוש מחשבי אג'נטי ובקידוד לטווח ארוך, וירידה פי שלושה במהירות הפלט באותו מחיר לכל טוקן. אם רצית לדעת כמה זה עולה: לוח התעריפים לא זז לאורך שלוש גרסאות, מה שאומר לך ש-Meta מתחרה ביכולת לדולר ולא בדולר.

מה שאף אחד מהמספרים האלה לא יכול לספר לך הוא באיזה צד של אותה החלפה נמצא עומס העבודה שלך, והעמדה הכנה היא שהודעת ההתיישנות של הספק מניחה תשובה בשבילך. הגרסה שמהירה פי שלושה באותו מחיר היא עדיין היחידה מבין השתיים שאתה יכול להגיע אליה דרך נתב היום, מה שהופך את זה לניסוי זול באופן יוצא דופן להרצה לפני ש-1.3 מגיעה.
מה שהמספרים לא יכולים לספר לך הוא אם משהו מזה השתבש בשטח: תקריות ה-AI המתועדות וכשלי סוכנים סביב מודלים מהסוג הזה נאספים בOrcaRouter AI Incident Archive, שבו כל ערך נושא מקורות משלו, חומרה, דירוג ביטחון וסימון מחלוקת.
השוואות במאמר הזה1
זוהה מתוך המאמר הזה · בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
