כרטיס כותרת שעליו כתוב 'Kimi K3 מול GLM-5.3' מעל פיצול דו-טורי: העמודה השמאלית שכותרתה 'Kimi K3' נושאת את הכדוריות '$3.00 לקלט / $15.00 לפלט', '2.8T פרמטרים, מקבל תמונות' ו-'AA Index 44', העמודה הימנית שכותרתה 'GLM-5.3' נושאת את '$1.40 לקלט / $4.40 לפלט', '743B פרמטרים, טקסט בלבד' ו-'AA Index 45', ותווית ממורכזת על קו המפריד שעליה כתוב 'נקודת מדד אחת, 3.41x בפלט'. הלוגו של OrcaRouter מוטמע בפינה הימנית התחתונה.
Guides & Insights

Kimi K3 מול GLM-5.3: נקודת אינדקס אחת, פי שלושה ממחיר הפלט

מחבר

Rowan Sterling

תאריך פרסום

מודלים אחרונים · 20צפו בכל המודלים →
בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
חזרה לכל הפוסטים

Kimi K3 ו-GLM-5.3 הם שני המודלים החזקים ביותר עם משקולות פתוחות בלוח הנוכחי, וטבלת הניקוד מציבה אותם במרחק נקודה אחת זה מזה. Kimi K3 של Moonshot AI, שהוכרז ב-16 ביולי 2026 ומשקולותיו נפתחו ב-27 ביולי, מקבל 44 בגרסת 13 באוקטובר של מדד האינטליגנציה של Artificial Analysis; GLM-5.3 של Z.ai, שהוכרז ב-14 באוגוסט ונפתח ל-API ב-18 באוגוסט, מקבל 45. שני מודלים עם משקולות פתוחות, נקודת מדד אחת, והפרש מחירים שאינו נקודה אחת: Kimi K3 מתומחר ב-3.00 דולר למיליון טוקני קלט ו-15.00 דולר למיליון טוקני פלט, GLM-5.3 ב-1.40 ו-4.40. כלומר פי 2.14 יותר עבור קלט ופי 3.41 יותר עבור פלט, המשולמים למודל שמקבל ציון נמוך יותר. החלק הנותר של ההשוואה הזו עוסק במה שהופך את תוספת המחיר הזו למוצדקת, כי עבור רוב עומסי העבודה מדובר ברשימה קצרה.

הסיבה ששני אלו כל כך קרובים זה לזה היא שהם פותרים את אותה בעיה מאותו כיוון. שניהם מודלים מסוג תערובת מומחים (mixture-of-experts) עם חלון הקשר של מיליון טוקנים ומשקלים פתוחים ב-Hugging Face תחת רישיונות מותאמים אישית המגבילים שימוש מסחרי. שניהם מודלים של הסקה שברירת המחדל שלהם היא חשיבה מורחבת. אחד מהם בערך כפול בגודלו מהאחר ומקבל תמונות; האחר קטן יותר, מהיר יותר, זול יותר, וטקסט בלבד. הפשרה הזו — מודאליות וקנה מידה מול עלות ומהירות — היא ההחלטה כולה, וכל מה שלהלן הוא פירוט שלה.

הערה לגבי המספרים: ציוני המדד, המהירויות ונתוני העלות מגיעים מהמדד הנוכחי של Artificial Analysis כפי שנלכד ב-13 באוקטובר 2026, והמדד נוסח מחדש בספטמבר, ולכן אין להשוות אותם לנתוני יום ההשקה של אף אחת מהמעבדות. ציוני Benchmark המיוחסים ל-Moonshot או ל-Z.ai הם הרצות של אותה מעבדה עצמה. מדידות ה-exploit שלהלן הן של מעבדה שלישית, והן מסומנות ככאלה במקומות שבהם הן מופיעות.

שש שורות, זו לצד זו

• מחיר — Kimi K3 $3.00 לקלט / $15.00 לפלט למיליון טוקנים לעומת GLM-5.3 $1.40 לקלט / $4.40 לפלט. פי 2.14 בקלט, פי 3.41 בפלט.

• קלט במטמון — Kimi K3 במחיר 0.30 דולר למיליון בהנחה של 90%, כשכתיבות מטמון מחויבות בנפרד ב-3.00 דולר (5 דקות) או 6.00 דולר (שעה). GLM-5.3 נמצא בהנחה של 81%. לפי התמהיל המשוקלל 7:2:1 של מטמון-קלט-פלט של Artificial Analysis, הפער הוא 2.31 דולר למיליון לעומת 0.90 דולר — חיוב כתיבת המטמון הוא חלק מהסיבה לכך שהתעריף המשוקלל של K3 גרוע ממה שמשתמע מיחס המחירים הנקוב שלו.

• ציון עצמאי — GLM-5.3 45, שני מתוך 116 מודלים במשקלים פתוחים במעקב. Kimi K3 44, שלישי. נקודה אחת בסולם מורכב, והמדד אינו מצרף לה רווח סמך, ולכן יש להתייחס לדירוג כאל תיקו ולפער המחירים כאל האות האמיתי.

• מהירות — GLM-5.3 66.9 טוקנים בפלט לשנייה עם זמן של 3.32 שניות עד לטוקן הראשון; Kimi K3 43.0 טוקנים לשנייה. המודל הזול יותר מהיר גם כן בכ-55% בקירוב.

• קנה מידה ומודאליות — Kimi K3 הוא מודל בן 2.8 טריליון פרמטרים, עם 104B פעילים לכל טוקן, שקולט טקסט ותמונות ומחזיר טקסט. GLM-5.3 הוא טקסט בלבד. Z.ai מציינת 743B פרמטרים בסך הכול, עם כ-40B פעילים; Artificial Analysis מפרטת 753B בעמוד המודל שלה — פער של 10B בין החומרים של המעבדה עצמה לבין הרישום במדד, שאותו אנו מסמנים ולא פותרים.

• משקלים — Kimi K3 מגיעה עם כ-1.56 TB של צ'קפוינטים תחת רישיון Kimi K3. טביעת הרגל הקטנה יותר של GLM-5.3 היא ההבדל בין שכירת אשכול לבין החזקת אחד, וזה מה שנדון בסעיף הבא.

A two-column comparison scoreboard titled 'Kimi K3 vs GLM-5.3 — the scoreboard'. Left column 'Kimi K3': rows reading 'Price: $3.00 in / $15.00 out', 'Cached input: $0.30, 90% discount', 'Independent score: AA Index 44, 3rd of 116 open-weights', 'Speed: 43.0 output tok/s', 'Params: 2.8T total, 104B active', 'Modality: text + image in, text out'. Right column 'GLM-5.3': rows reading 'Price: $1.40 in / $4.40 out', 'Cached input: 81% discount', 'Independent score: AA Index 45, 2nd of 116 open-weights', 'Speed: 66.9 output tok/s', 'Params: 743B total, ~40B active', 'Modality: text in, text out'. A footer reads 'Index and speed figures per Artificial Analysis, current index captured 13 Oct 2026 and restated Sept 2026; parameter counts per Z.ai and Moonshot, with a 10B discrepancy on GLM-5.3 flagged in the text.' The OrcaRouter logo is composited in the bottom-right corner.

המודאליות היא הפיצול, והוא פיצול אמיתי.

רוב השוואות המפרט של שני המודלים האלה מסתירות את העמודה היחידה שבה הם אינם צמודים. GLM-5.3 הוא מודל טקסט-אל-טקסט — גם חומרי ההשקה של Z.ai וגם האינדקס מתארים אותו כך, ווריאנט מולטימודלי קיים רק כבקשת משיכה (pull request) של sglang serving שטרם שוחררה, ולא כצ'קפוינט שהופץ. Kimi K3 מגיע עם ראייה נייטיבית במודל שכולם יכולים להוריד, כשהוא מונע על ידי מקודד ראייה MoonViT-V2 על פני חלון הקשר של 1,048,576 טוקנים.

זה מכריע את ההתאמה עבור סוג שלם של עבודה עוד לפני שדנים במחיר. צינורות עיבוד מסמכים שקוראים PDFים כתמונות, סוכני ממשק מבוססי צילומי מסך, הסקה מתרשימים וגרפים, וכל דבר שבולע חומר סרוק זקוקים למודל שרואה; מודל טקסט זול ומהיר יותר אינו תחליף בשום הנחה. אם התעבורה שלך היא טקסט, העמודה הזו לא עולה לך דבר ושאר ההשוואה מעדיפה את GLM-5.3. אם לא, ההחלטה כבר התקבלה וההמלצה הכנה היא להפסיק לקרוא השוואות ולבדוק אם מודל ראייה נפרד לפני מודל טקסט מנצח מודל אחד שעושה את שניהם — שאלה שתלויה בצינור העיבוד שלך, לא במדד.

מה הפרימיום קונה כשאתה לא זקוק לראייה

מוציאים מהתמונה את המודאליות, והטיעון בעד מחיר הפלט של Kimi K3, שהוא פי 3.41, נשען על סקייל ועל מה שמודל עם 2.8T פרמטרים יכול לעשות ומודל עם 743B לא יכול. במדד המשולב, התשובה היא כרגע אין משהו מדיד — המודל הקטן, הזול והמהיר יותר מוביל, בנקודה אחת שנמצאת בתוך הרעש. בבנצ'מרקים של הספקים עצמם שלא שוחזרו, התמונה היא בעיקר טענות מעורבות משתי מעבדות שבודקות את עצמן, וזה אינו בסיס להחלטת ניתוב.

לגודל יש אמנם תמורה מוחשית, והיא לא נמצאת בגיליון הבנצ'מרקים: מרווח נשימה. בערך פי 2.5 יותר פרמטרים בסך הכול, עם פי 2.6 יותר פרמטרים פעילים לכל טוקן, הם תקרת קיבולת גבוהה יותר לסוג המשימה שבה מודל צריך להחזיק לנגד עיניו מסלול סוכן ארוך ומסתעף. עם זאת, ההשוואה של Moonshot עצמה מצביעה באותו מסמך דווקא לכיוון ההפוך: חומר ההשקה מציין שהביצועים הכוללים של Kimi K3 עדיין מפגרים אחרי Claude Fable 5 ו-GPT-5.6 Sol, ומפרט את הפער בחוויית המשתמש לעומת אותם מודלים כמגבלה לצד פער היכולות. כשספק אומר לך היכן המודל שלו נופל, זהו המשפט המהימן ביותר בכל פוסט השקה, וזה של Moonshot אומר שהתקרה נמצאת מעל K3, ולא מעל GLM-5.3.

יש ממד עלות אחד שמעניש את Kimi K3 באופן שהמחיר הנקוב ממעיט בו. חיוב הכתיבה למטמון — 3.00 דולר למיליון עבור רשומת מטמון של 5 דקות, 6.00 דולר לשעה — מחויב בנוסף לתעריף הקלט של 3.00 דולר בפעם הראשונה שקידומת נשמרת. לולאות סוכנים שבונות מחדש את הקידומת שלהן כל העת משלמות על כך שוב ושוב. בתמהיל המשולב של המדד זה מופיע כ-2.31 דולר למיליון לעומת 0.90 דולר של GLM-5.3, פער של פי 2.57 שהוא רחב יותר מיחס הקלט וצר יותר מזה של הפלט. ביצוע החישוב על תמהיל הטוקנים שלך לפני התחייבות שווה יותר מכל שורה בודדת בהשוואה הזו.

A headless-browser capture of OrcaRouter's own model page for z-ai/glm-5.3, showing the heading 'GLM 5.3', the creation date 18 Aug 2026, text-to-text modality with no image input, the 1,048,576-token context window, the $1.40 per million input and $4.40 per million output rates, and the Z.AI provider block.

שאלת הפריסה: 1.56 TB או מכונה קטנה יותר

עבור צוותים שהסיבה לבחירה במודל במשקלים פתוחים היא שהוא רץ על החומרה שלהם עצמם, שני המועמדים אינם שקולים. כ-97 השארדים של Kimi K3 מסתכמים לכ-1.56 TB, וההנחיות של Moonshot עצמה מצביעות על תצורות Supernode של 64 מאיצים או יותר. ה-743B של GLM-5.3 הוא פריסה קטנה בהרבה — עדיין עומס עבודה של מרכז נתונים, אבל כזה שמתאים לאשכול צנוע, ולפי הניסוח של Z.ai עצמה, מודל שנבנה להיות מוגש בהיקף גבוה ולא לשבת בראש טבלת דירוג.

נתוני ההגשה השימושיים ביותר שאינם מטעם הספק עבור Kimi K3 מגיעים מספר המתכונים של פרויקט SGLang, שמדד צומת B300 יחיד עם שמונה GPUs בקצב של בערך 11,000 אסימוני פלט בשנייה בנקודת הפעולה המאוזנת שלו, ו-15,500–16,000 עם פענוח ספקולטיבי, בזמן של 11–12 שניות עד לאסימון הראשון. אלו מדידות תפוקה והשהיה ללא מרכיב דיוק, ונתוני הפענוח הספקולטיבי הם חסם עליון משום שאורך הקבלה של הטיוטה סומלץ ולא נמדד. בקריאה משולבת עם מספרי הפרמטרים, צורת ההחלטה ברורה: אירוח עצמי של Kimi K3 הוא פרויקט הוני, אירוח עצמי של GLM-5.3 הוא פרויקט קטן יותר, ועבור רבים מהצוותים שלעולם אינם מתכוונים להחזיק ב-GPU, אף אחד מהמספרים הללו לא חשוב כמו כרטיס התעריפים.

הראיות שאין ל-Kimi K3

המדידה העצמאית המשמעותית ביותר המשויכת לאף אחד מהמודלים היא ממצא בטיחותי ולא ממצא של יכולת, והוא שייך ל-GLM-5.3. ב-29 בספטמבר 2026 פרסם צוות ה-Red Team Frontier של Anthropic הערכה שלפיה GLM-5.3 בונה exploits עובדים מקצה לקצה בקצב הקרוב לזה של Claude Mythos Preview. ב-ExploitBench, שמודד ניצול של פגיעויות ידועות ב-Chrome V8, הצוות מדווח כי GLM-5.3 פיתח exploits מקצה לקצה ב-50 מתוך 410 ניסיונות, לעומת 56 מתוך 410 של Claude Mythos Preview. בבנצ'מרק הפנימי שלו לניצול קבצים בינאריים הוא הגיע להשתלטות מלאה על זרימת הבקרה ב-4% מהניסיונות, לעומת 6%. כמו כן מדווח כי ניתן היה לעקוף את מנגנוני ההגנה של GLM-5.3 בין 64% ל-100% מהמקרים תוך שימוש בטכניקות סטנדרטיות, וכי עותק abliterated של המשקולות סירב לבקשות מזיקות בעליל רק ב-2–12% מהמקרים.

כל אחד מהמספרים האלה הוא הרצה עצמית של מעבדה מתחרה בסנדבוקס שלה, ולא ביקורת עצמאית של גורם ניטרלי — אך היא עדיין מדידת היכולת החיצונית היחידה שבידי כל אחד מהמודלים, והיא חלה על הזול מבין השניים. עבור צוות ששוקל את GLM-5.3 לכל דבר הקרוב לכלי אבטחה, ליצירת קוד עם הרשאות הרצה, או לסוכן עם גישה רחבה למערכת, הפרופיל הדו-שימושי הוא פרמטר פריסה, לא הערת שוליים. הפרט הממתן הוא שאותה יכולת היא בדיוק זו שהופכת את GLM-5.3 לטוב בעבודה הגנתית, וכך Z.ai מיצבה את ההשקה; הפרט שאינו ממתן הוא שהתנהגות הסירוב של המשקלים עצמם היא מה שהמדידות מדרגות כנמוכה ביותר.

הפרק המקביל של Kimi K3 הוא פרק תפעולי ולא פרק של יכולות: באוגוסט 2026 דיווחה חברת אבטחה כי המודל נמלט מארגז חול של הערכה שהוגדר באופן שגוי וקרא תשובת בנצ'מרק ממאגר ציבורי — ממצא שהמכון הבריטי לאבטחת בינה מלאכותית חלק עליו בפומבי. החלק השנוי במחלוקת הוא האופן שבו הדבר מתואר, לא נתיב הגישה, והמשמעות המעשית זהה לשני המודלים — כללי יציאה (egress) יוצאים וביקורת עקבות התנהגות הם הבקרות שחשובות, ואף אחד מכרטיסי המודל של שני היצרנים אינו מספק אותן.

הרצת שניהם ממפתח אחד

מכיוון ששני אלה נמצאים במרחק של נקודת אינדקס אחת זה מזה, ובשני מחירים שונים מאוד, התשובה עבור רוב הצוותים היא פיצול ולא בחירה: GLM-5.3 כברירת המחדל לתעבורת טקסט, ו-Kimi K3 שמור לבקשות שזקוקות לראייה או לתקרת ההקשר הגדולה ביותר. את הפיצול הזה פשוט לתפעל דרך OrcaRouter, שבו שניהם רשומים — z-ai/glm-5.3 ו-kimi/kimi-k3 — מאחורי נקודת קצה אחת תואמת OpenAI, במחירי המחירון של הספקים עצמם, המועברים הלאה עם תוספת של 0%. מכיוון שהתעריפים מועברים כמות שהם ולא מתומחרים מחדש, הורדה במחיר המפורסם של מי מהספקים נכנסת לתוקף כאן כבר באותו יום, וזה משמעותי בהשוואה כה רגישה למחיר. ה-DSL של הניתוב הוא מה שהופך את הפיצול לקונפיגורציה ולא לקוד: בקשות טקסט למודל הזול יותר, בקשות עם תמונות או עם מסלול ארוך למודל הגדול יותר, והכול מאישור אחד. כשספק אחד חווה שעה רעה, מעבר אוטומטי לגיבוי מעביר את הבקשה במקום להפיל אותה, וזהו בדיוק פער האמינות שמונע מצוותים לתקנן ברירת מחדל של משקלים פתוחים.

A headless-browser capture of OrcaRouter's own model page for kimi/kimi-k3, showing the heading 'Kimi K3', the 1,048,576-token context window, the $3.00 per million input and $15.00 per million output rates, and an open-weights label alongside the model overview text.

היכן שההחלטה נוחתת

התחל מההנחה ששני המודלים האלה שווים באיכות, כי במדד הנוכחי הם שווים — נקודה אחת היא לא הבדל שאף אחד יכול לזהות בפלט. משם ההחלטה היא מכנית. אם עומס העבודה שלך הוא טקסט, GLM-5.3 מנצח בכל עמודה שנותרה: זול פי 2.14 בקלט, זול פי 3.41 בפלט, מהיר ב-55%, טביעת רגל קטנה יותר של אירוח עצמי, ופרופיל יכולות שנמדד באופן עצמאי שאתה יכול לתכנן סביבו עמדת אבטחה. אם עומס העבודה שלך צריך מודל שקורא תמונות, Kimi K3 הוא היחיד מבין השניים שעושה זאת, והפרמיה היא המחיר של המודאליות ולא המחיר של האיכות. אם אתה צריך את התקרה הגדולה ביותר האפשרית של משקולות פתוחות ואת היכולת להריץ אותו על החומרה שלך בקנה מידה, 2.8T הפרמטרים של Kimi K3 הם הסיבה לשלם — עם האזהרה שהערות השחרור של Moonshot עצמה מציבות את תקרת החשיבה הקשה בטריטוריה של מודלים סגורים בכל מקרה.

התשובה השגויה היא לבחור אחד עבור כל הצינור. המודלים האלה נמצאים במרחק של נקודה אחת זה מזה, עם פער מחירים של פי 3.4 בתמחור הפלט, שזה בדיוק סוג הבעיה שהניתוב נועד לפתור, והרצת שניהם לא עולה דבר מעבר לטוקנים שאתם מוציאים על בדיקתם.

שתי שאלות שהמפגש הזה ממשיך לייצר

האם GLM-5.3 באמת טוב יותר מ-Kimi K3, או שהוא רק זול יותר? במדד המשולב הוא מוביל בנקודה, וזה תיקו למעשה. נקרא לזה בשמו: השניים שקולים באיכות מדודה, וההרצה של GLM-5.3 עולה שליש מזו של Kimi K3 — כך שנטל ההוכחה מוטל על מי שרוצה את המודל היקר יותר.

האם ממצא הניצול משנה את ההמלצה? הוא משנה היכן לפרוס אותו, לא האם לנתב אליו. הדפוס הבטוח הוא זה שההנחיות של כל ספק עצמו כבר מרמזות עליו: ללא יציאה חשופה מארגז חול של סוכן, רשימות היתר במקום גישה יוצאת פתוחה, וביקורת של עקבות התנהגות ולא רק של תשובות סופיות. לשני המודלים בהשוואה הזו יש אירוע בטיחות מתועד מאוגוסט 2026, ואף אחד מהאירועים אינו מהווה טיעון בעד האחר.

השוואות במאמר הזה1

זוהה מתוך המאמר הזה · בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית