
Solar Pro 4: flagowy model Upstage i zegar cenowy, który wciąż tyka
- OrcaNOWOŚĆOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 66 tok/s
- openaiNOWOŚĆOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 159 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Inteligencja
- xAIGrok 4.72026-09-2146Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 42 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 za 1 mln tokenów · 478 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Inteligencja77Kod
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Inteligencja76Kod
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Inteligencja76Kod
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Inteligencja82Kod
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 za 1 mln tokenów · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 za 1 mln tokenów · 198 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Inteligencja72Kod
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 za 1 mln tokenów · 228 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Inteligencja75Kod
Solar Pro 4 to flagowy model tekstowy firmy Upstage, koreańskiej spółki AI stojącej za szerszą linią Solar, a najbardziej przydatna informacja na jego temat nie znajduje się w jego karcie specyfikacji. Jest nią to, że cena, którą płacisz za niego w tym tygodniu, to promocja z datą ważności. Własna strona cennika Upstage pokazuje, że Solar Pro 4 kosztuje 0,09 USD za milion tokenów wejściowych i 0,36 USD za milion tokenów wyjściowych do 20 października 2026 r., po czym cena wzrasta do 0,15 USD i 0,60 USD. Sam model nie jest nowy — Upstage wydała go 6 sierpnia 2026 r. i opisała go na swoim blogu w następnym tygodniu. Poniżej znajduje się wpis referencyjny na jego temat: czym jest Solar Pro 4, czym różni się od dwóch sąsiadów, z którymi bywa mylony — Solar Mini 4 i Solar Open 2 — co Upstage publikuje, a czego nie publikuje na temat jego rozmiaru i licencji, oraz co mówią niezależne pomiary w odróżnieniu od tego, co twierdzą materiały premierowe.
Czym jest Solar Pro 4, własnymi słowami dostawcy
Karta modelu Upstage opisuje Solar Pro 4 jako swój flagowy model „wyspecjalizowany do zastosowań agentowych”, szczególnie mocny w pracy z dokumentami, kodowaniu i zadaniach biznesowych, a notatki do wersji nazywają to „znacząco poprawioną wydajnością agentową w porównaniu z Solar Pro 3”. To sposób przedstawienia modelu przez dostawcę i warto przyjąć go dosłownie jako ramę: mówi on, do jakich obciążeń Upstage zbudował ten model, a nie jak dobrze sobie z nimi radzi.
• Dostawca — Upstage, koreańska firma AI, która publikuje rodzinę Solar
• Identyfikator modelu — solar-pro4-260806, z aliasem solar-pro4
• Premiera — 2026-08-06
• Deklarowana pozycja — flagowy; określenie w karcie to „wyspecjalizowany do zastosowań agentowych”
Identyfikator modelu zasługuje na drugie spojrzenie, ponieważ Upstage zapisuje w nim datę wydania: 260806 to 6 sierpnia 2026 r. Firma stosuje tę samą konwencję w całej linii, co oznacza, że wiek dowolnego modelu Solar można odczytać z jego nazwy, a nie z changelogu. To drobne udogodnienie i właśnie taką informację warto raz odnotować na stronie referencyjnej, aby nikt nie musiał jej później odtwarzać.
Miejsce Solar Pro 4 w linii Solar
Rodzina Solar to nie jeden model w trzech rozmiarach. To trzy różne okazje, a osią, która je dzieli, jest licencja i rozmiar, a nie pozycja w benchmarkach. Solar Open 2 to członek z opublikowanymi wagami — mieszanina ekspertów o 250 miliardach parametrów, którą możesz zabrać ze sobą i uruchomić samodzielnie. Solar Mini 4 to mały, tani poziom. Solar Pro 4 to model flagowy, i to ten, którego nie możesz mieć.
• Solar Pro 4 — flagowy, zamknięty: brak opublikowanej liczby parametrów, brak opublikowanych wag, cennik katalogowy 0,30 USD za milion tokenów wejściowych i 1,20 USD za wyjściowe
• Solar Open 2 — członek rodziny z otwartymi wagami, opublikowany jako 250-miliardowa mieszanka ekspertów, którego możesz hostować samodzielnie
• Solar Mini 4 — najmniejszy poziom, wyceniony na 0,10 USD za milion tokenów wejściowych i 0,40 USD za wyjściowe w porównaniu z 0,30 USD i 1,20 USD w Pro 4
Czytaj te trzy linie jako pozycjonowanie, a nie tablicę wyników. Pytanie, które stawia ta rodzina, nie brzmi: który model jest lepszy; brzmi: czy Twoje obciążenie potrzebuje wag, które kontrolujesz, rachunku, który możesz utrzymać na niskim poziomie, czy najwyższej półki — a Upstage celowo uczynił je trzema różnymi produktami, a nie trzema punktami cenowymi w ramach jednego produktu.
Z końcem starszych modeli w tej linii wiąże się ostateczny termin. Strona cennika Upstage podaje, że Solar Pro 3, Solar Pro 2 i Solar Mini zakończą świadczenie usług 2026-10-30 (KST). Jeśli nadal korzystasz z jednego z nich, decyzja o migracji zapada za ciebie, a ruch trafia do trzech powyższych modeli.
Rozmiar i architektura: czego Upstage nie mówi
W wierszu parametrów na karcie modelu Solar Pro 4 widnieje „Nieujawnione parametry”. Nie ma artykułu o architekturze, opublikowanej konfiguracji, współczynnika mixture-of-experts ani liczby aktywnych parametrów. Uczciwa odpowiedź na pytanie „jak duży jest Solar Pro 4” jest taka, że dostawca tego nie publikuje, a żadna ilość lektury wokół tego pytania nie pozwoli uzyskać liczby, której Upstage nie ujawnił.

Ten brak ma praktyczne konsekwencje. Nie można oszacować wymagań pamięciowych na podstawie liczby parametrów, nie można wnioskować o opóźnieniu na podstawie pierwszych zasad i nie można porównać modelu z alternatywą o otwartych wagach w przeliczeniu na pojedynczy parametr. Zamiast tego można porównać zmierzone zachowanie, co robi późniejsza sekcja poświęcona benchmarkom. Jedyna klasyfikacja, jaka istnieje, pochodzi z Artificial Analysis, którego wiersz dostawcy wymienia Solar Pro 4 jako Zastrzeżony — ale to klasyfikacja licencyjna, a nie rozmiarowa, i nie należy jej odczytywać jako oszacowania liczby parametrów.
Licencja i wagi
Upstage nie publikuje wag dla Solar Pro 4 ani tekstu licencji, który by je regulował. Jeśli możliwość pobrania checkpointu jest wymogiem w twojej ocenie, ten model go nie spełnia, a żadne porównanie możliwości tego nie zmieni. Solar Open 2 to członek rodziny stworzony z myślą o tym wymogu.
• Wagi — nieopublikowane dla Solar Pro 4
• Licencja — Upstage nie publikuje żadnej licencji na wagi tego modelu; wiersz Artificial Analysis klasyfikuje model jako Proprietary
• Wdrożenie lokalne (on-premises) — wymienione przez Upstage jako dostępna platforma, co oznacza komercyjną umowę wdrożeniową, a nie plik, który można pobrać
Ta ostatnia linia to rozróżnienie, które ludzie błędnie interpretują. „On-premises” pojawiające się na karcie modelu to stwierdzenie o tym, gdzie Upstage pozwoli płacącemu klientowi uruchamiać model, a nie stwierdzenie, że model jest otwarty. To różne zobowiązania i tylko jedno z nich jest tu oferowane.
Okno kontekstu i limit wyjścia
Karta modelu podaje dla Solar Pro 4 długość kontekstu 512K i do 128K tokenów wyjściowych. Wartość kontekstu jest lepiej ugruntowana z tych dwóch, ponieważ to ją podaje również niezależne źródło: wiersz Artificial Analysis dla tego modelu wymienia kontekst 512k. Limit wyjściowy 128K pochodzi wyłącznie od dostawcy — tracker nie zawiera limitu wyjściowego w tym wierszu, więc nie ma drugiego źródła, z którym można by go zweryfikować.
• Okno kontekstowe — 512K, zgodnie z kartą modelu Upstage i niezależnie wymienione jako 512k przez Artificial Analysis
• Maksymalna długość wyjścia — do 128K tokenów, deklarowane przez dostawcę, bez niezależnego potwierdzenia
• Data odcięcia danych treningowych — luty 2026, według dostawcy
Data odcięcia to ta z najdłuższym ogonem. Okno treningowe obejmujące luty 2026 oznacza, że wszystko, co wydarzyło się później, znajduje się poza wiedzą parametryczną modelu, co ma największe znaczenie dokładnie w tej agentowej i opartej na dokumentach pracy, do której Upstage pozycjonuje ten model: agent, który dobrze rozumuje, ale nie wie, co zmieniło się w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy, wciąż potrzebuje trafnego wyszukiwania informacji i prawidłowych wywołań narzędzi.

Modalności i języki
Solar Pro 4 to model tekst-wejściowy, tekst-wyjściowy. Karta nie wymienia wejścia obrazu, audio ani wideo, a wymienione możliwości to czat, ustrukturyzowane wyjścia, wywoływanie narzędzi i rozumowanie — każda oznaczona jako obsługiwana. Dostępny jest tryb rozumowania, a niezależny pomiar potwierdza, że wykonuje on prawdziwą pracę, a nie jest tylko etykietą: Artificial Analysis mierzy pełną odpowiedź na 28,23 sekundy, z czego 20,97 sekundy to rozumowanie. Około trzech czwartych czasu zegarowego upływa na myśleniu, a nie na emitowaniu tokenów.
Deklaracja językowa jest węższa, niż wielu czytelników przypuszcza. Upstage wymienia angielski, koreański i japoński, każdy oznaczony zarówno jako wejście, jak i wyjście, i nie deklaruje żadnych innych. Jak na koreańskie laboratorium to celowo krótka lista, a to właśnie ten zapis powinien rozstrzygnąć kwestię dla każdego kierującego zadaniami nieangielskojęzycznymi: jeśli Twój ruch jest w języku francuskim, portugalskim lub arabskim, karta tego modelu go nie obejmuje.
Deklaracje dostawcy i niezależny pomiar, utrzymywane osobno
To dwa różne rodzaje liczb i nie należy ich uśredniać razem. Materiał premierowy Upstage przekazuje dane Artificial Analysis dla trzech benchmarków — Terminal-Bench v2.1 na poziomie 57, τ³-Banking na poziomie 23 i AA-LCR na poziomie 71. Docierają do ciebie za pośrednictwem dostawcy, datowane na sierpień 2026, i niosą ze sobą sposób ujęcia przez dostawcę tego, które ewaluacje mają znaczenie. Nie odtworzyłem ich.
Czytana osobno, własna strona Upstage serwisu Artificial Analysis, w dniu 13 października 2026 r., pokazuje wiersz Solar Pro 4 o następującej treści:
• Indeks Inteligencji — 28, w wersji indeksu 4.3.2
• Indeks Kodowania — 20
• Indeks Agentowy — 20
• Szybkość generowania — 95 tokenów na sekundę
• Opóźnienie — 2,03 sekundy do pierwszego fragmentu, 28,23 sekundy od początku do końca
• Wywoływanie funkcji i tryb JSON — oba oznaczone jako obsługiwane
• Cena mieszana — 0,22 USD za milion tokenów
Jedną wartość trzeba oznaczyć, ponieważ uległa zmianie. Wartość 42 krążyła jako Artificial Analysis Intelligence Index tego modelu. W bieżącym wierszu widnieje 28. Jeśli widziałeś 42 przypisywane modelowi Solar Pro 4, ta liczba została zrewidowana, a tracker pokazuje obecnie 28.
Dwa kolejne zastrzeżenia w tym samym wierszu. Artificial Analysis nie podaje wartości kosztu na zadanie dla Solar Pro 4, więc ekonomika w przeliczeniu na zadanie — wartość, która ma największe znaczenie w przypadku obciążeń agentowych z długimi śladami rozumowania — nie jest niezależnie publikowana. Nie ma też bezpośredniego porównania między Solar Pro 4 a czołowymi zamkniętymi modelami uruchamianymi przy dopasowanym wysiłku w ramach jednego środowiska testowego, więc nic tutaj nie uzasadnia twierdzenia o rankingu w żadnym kierunku.

Warto też nazwać pewną rozbieżność między tymi dwiema niezależnymi liczbami a własnym cennikiem dostawcy. Uśredniona cena Artificial Analysis wynosząca 0,22 USD nie odzwierciedla promocyjnej drabinki Upstage, więc nie jest to stawka, którą zapłacisz w tym tygodniu. Traktuj ją jako porównywalną wartość w zestawieniu z innymi modelami w tym samym trackerze, a nie jako ofertę.
Jak to zdobyć i ile to kosztuje
Wiersz dostępnych platform na karcie modelu wymienia Upstage Console, Playground i On-premises. Wpis dotyczący API stwierdza, że dane nie są gromadzone, a Upstage podaje, że dane wejściowe nie są wykorzystywane do trenowania i nie są przechowywane dłużej, niż wymaga tego świadczenie usługi. Playground można bezpłatnie wypróbować bez klucza API, co potwierdza dzisiejsza strona Upstage.
W kwestii ceny dwie strony dostawcy nie są zgodne, a ta rozbieżność jest warta zrozumienia, a nie rozstrzygnięcia. Karta modelu podaje stałą stawkę. Strona z cennikiem zawiera datowaną drabinkę cenową, która była korygowana w miarę postępowania promocji.
• Do 20 października 2026 r. — 0,09 USD za wejście / 0,018 USD za wejście z pamięci podręcznej / 0,36 USD za wyjście za milion tokenów
• Od 21 października 2026 r. — 0,15 USD / 0,03 USD / 0,60 USD
• Stawka stała z karty modelu — 0,30 USD / 0,06 USD / 1,20 USD, poziom, do którego drabinka nigdy nie dociera
• Podatek — wszystkie podane ceny nie obejmują 10% VAT
Jeśli budżet zależy od tego, stroną do przeczytania jest strona z cennikiem, ponieważ to na niej znajdują się etapy z datami. Jeśli inferencja dociera do Ciebie przez router, a nie w ramach bezpośredniej umowy, licznik promocji ma znaczenie z drugiego powodu: OrcaRouter przekazuje cenę katalogową dostawcy przy 0% marży, więc zmiana ceny dostawcy trafia na Twoją fakturę w dniu, w którym dostawca ją wprowadza, i nie ma nic do renegocjowania.
Czy możesz uruchomić Solar Pro 4 na własnym sprzęcie?
Nie w sensie pobierania go. Upstage nie publikuje wag tego modelu, więc nie ma checkpointu do pobrania ani niczego do samodzielnego hostowania. Opcja on-premises na karcie modelu to komercyjna umowa wdrożeniowa z Upstage, co różni się od otwartego wydania: oznacza, że Upstage uruchomi model w wybranym przez Ciebie miejscu, na warunkach uzgodnionych z Upstage. Jeśli samodzielne hostowanie jest rzeczywistym wymogiem, to Solar Open 2 jest modelem w tej rodzinie, który go spełnia.
Dlaczego dwie strony Upstage pokazują różne ceny za Solar Pro 4?
Ponieważ jedna z nich to standardowy cennik stawek, a druga to harmonogram promocyjny, który był zmieniany więcej niż raz. Karta modelu podaje 0,30 USD i 1,20 USD jako stawkę standardową; strona z cennikiem zawiera drabinkę cenową z datami, która obecnie obowiązuje na poziomie 0,09 USD i 0,36 USD do 20 października 2026 r., a następnie przechodzi na 0,15 USD i 0,60 USD. Żadna z tych stron nie jest błędna, ale tylko jedna z nich mówi, co się zmienia i kiedy, i to na niej należy opierać planowanie.
Czy Solar Pro 4 jest naprawdę dobry w koreańskim i japońskim, czy to tylko marketing?
Twierdzenie, którego można bronić, dotyczy zakresu obsługi, a nie jakości. Upstage na karcie modelu wskazuje angielski, koreański i japoński jako języki wejściowe i wyjściowe i nie deklaruje innych, więc fakt obsługi jest przesądzony. To, jak dobrze model radzi sobie w tych językach, opiera się na materiałach ewaluacyjnych samego Upstage, ponieważ nie ma niezależnego benchmarku dla Solar Pro 4 z podziałem na języki, na który mógłbym cię wskazać. Traktuj stwierdzenie „obsługuje koreański i japoński” jako ustalone, a wszelkie twierdzenia, że przoduje w tych językach, jako nieudowodnione.
Dwie daty warte zapamiętania
20 października 2026 r., kiedy stawka promocyjna wzrośnie. 30 października 2026 r. (KST), kiedy Solar Pro 3, Solar Pro 2 i Solar Mini zakończą świadczenie usług. Wszystko inne dotyczące modelu jest spójne między kartą dostawcy a niezależnym narzędziem śledzącym — kontekst 512K, tekst na wejściu i tekst na wyjściu, trzy języki, wagi, których nie możesz mieć — a dwa pytania pozostawione bez odpowiedzi to te, na które Upstage nie odpowiedział: jak duży jest model i jaką licencją objęte są wagi. Dopóki się nie pojawią, niezależny obraz to pojedynczy wiersz w pojedynczym narzędziu śledzącym z odczytem 28, i to jest liczba, której należy użyć.
