
MiMo-V2.6-Pro kontra DeepSeek V4.1 Flash: Sufit kontra Cena
- OrcaNOWOŚĆOrca: OrcaCyber Zero 1.52026-10-10$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 54 tok/s
- openaiNOWOŚĆOpenAI: GPT-6.1 Sol2026-09-2952Inteligencja
- anthropicAnthropic: Claude Sonnet 5.52026-09-2856Inteligencja
- typesafeTypeSafe: Jev 1.132026-09-24$0.04 / $0.00 za 1 mln tokenów · 745 tok/s
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Luna2026-09-2238Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Sol2026-09-2248Inteligencja
- AnthropicAnthropic: Claude Opus 5.52026-09-2258Inteligencja
- xAIGrok 4.72026-09-2146Inteligencja
- OrcaOrca: OrcaCyber Zero 1.02026-09-17$3.00 / $7.50 za 1 mln tokenów · 41 tok/s
- OrcaOrca: OrcaVerify Text 1.02026-09-16$2.00 / $0.00 za 1 mln tokenów · 2230 tok/s
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4.1 Flash2026-09-1040Inteligencja
- OpenAIOpenAI: GPT-6 Astra2026-09-0453Inteligencja77Kod
- GoogleGoogle: Gemini 3.8 Flash2026-09-0241Inteligencja76Kod
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Max (0902)2026-09-0245Inteligencja76Kod
- AnthropicAnthropic: Claude Fable 5.12026-09-0153Inteligencja82Kod
- TencentTencent: Hy4 preview2026-08-28$0.83 / $2.50 za 1 mln tokenów · 57 tok/s
- AlibabaQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 za 1 mln tokenów · 134 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2642Inteligencja72Kod
- DeepSeekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.22 / $0.66 za 1 mln tokenów · 210 tok/s
- z-aiZ.ai: GLM 5.32026-08-1845Inteligencja75Kod
Te dwie nazwy wskazują w odwrotnym kierunku niż to, czym te modele są w rzeczywistości, więc najpierw ustal, do jakiego segmentu należy który z nich, a dopiero potem porównuj choćby jedną liczbę. MiMo-V2.6-Pro to szczyt linii MiMo-V2.6 Xiaomi: flagowy model typu mixture-of-experts o 1,02 biliona parametrów, z 42 miliardami parametrów aktywnych na token, oknem kontekstu 1 mln tokenów, limitem wyjścia 128 000 tokenów i wagami na licencji MIT, wydany 21 września 2026 roku. DeepSeek V4.1 Flash to szybki i tani segment rodziny V4.1 DeepSeeka: 552 miliardy parametrów według własnego liczenia DeepSeeka, kontekst 1 mln tokenów i limit wyjścia 384 tys. tokenów, licencja MIT, ogólnie dostępny od 10 września 2026 roku. Jeden to sufit, za który płacisz, a drugi to cena, którą kupujesz hurtowo. Większość stron porównujących te modele ma to odwrotnie, bo „Pro” brzmi jak lepszy zakup, a „Flash” jak ten słabszy, i cała strona spiera się potem o dziesięć punktów różnicy w wyniku indeksu między dwoma modelami, które nigdy nie były tworzone do tego samego zadania.
Czym każde z nich jest, według terminologii własnego laboratorium
DeepSeek V4.1 Flash to multimodalny rzadki model mieszanki ekspertów — tekst i obrazy na wejściu, tekst na wyjściu — zbudowany przez DeepSeek jako członek linii V4.1 odpowiedzialny za przepustowość, a nie lider możliwości. Materiały DeepSeek dotyczące wydania twierdzą, że tańszy model kompleksowo przewyższa starszy V4 Pro pod względem wydajności, kosztu, szybkości i całkowitego czasu zadania, a jest to warstwa o wyższym limicie współbieżności. Jego opublikowane wagi sumują się do około 510 GB w 48 shardach safetensors, co stawia samodzielne hostowanie poza zasięgiem jakiejkolwiek maszyny z jednym GPU. Jego domyślne zachowanie związane z rozumowaniem jest rozwlekłe, a DeepSeek udostępnia płynnie wybieralny poziom intensywności rozumowania, dzięki czemu można go zmniejszyć. Podsumowanie modelu przygotowane przez Artificial Analysis jest bez ogródek co do kompromisu: wśród wiodących modeli pod względem inteligencji i w rozsądnej cenie, zauważalnie szybki i bardzo rozwlekły.
MiMo-V2.6-Pro to produkt o przeciwnej charakterystyce. To najlepszy model, jaki Xiaomi oferuje w tej serii, więc jego cena i opóźnienie wynikają z kupowania topowego modelu z całej gamy, a nie z tego, wokół czego został zaprojektowany. Obsługuje tekst, obrazy, mowę i wideo, a jest jedynym z tych dwóch, dla którego niezależnie zmierzony wynik złożony opublikowano wraz z profilem działania: Artificial Analysis podało 46 w swoim Intelligence Index, około 0,13 USD za zadanie indeksowe i około 206,66 USD za uruchomienie pełnego indeksu.
• Poziom — MiMo-V2.6-Pro to flagowy model Xiaomi w tej serii; DeepSeek V4.1 Flash to szybki poziom linii V4.1 firmy DeepSeek, poniżej V4 Pro, który go poprzedza.
• Parametry — MiMo-V2.6-Pro: łącznie 1,02 bln / 42 mld aktywnych, według danych dostawcy; DeepSeek V4.1 Flash: 552 mld, według danych dostawcy, przy czym indeks safetensors w samym repozytorium sumuje się do 763 mld, a rozbieżność pozostaje nierozstrzygnięta.
MiMo-V2.6-Pro — tekst, obraz, mowa i wideo; DeepSeek V4.1 Flash — tekst i obraz.
• Kontekst — 1 mln tokenów w obu przypadkach, ta sama liczba w nagłówku.
• Limit wyjściowy — MiMo-V2.6-Pro 128 000 tokenów; DeepSeek V4.1 Flash 384 000.
• Licencja — MIT w obu przypadkach, wagi do pobrania, użycie komercyjne bez ograniczeń.
Jeśli masz wynieść z tego bloku jedną rzecz: multimodalne rozwidlenie, które rozstrzyga tak wiele porównań, nie rozstrzyga tego jednego. Oba modele obsługują obrazy. Prawdziwym rozwidleniem możliwości jest pułap wyjściowy i pułap samego modelu.
Jedyna oś, na której oba domy zostały zmierzone razem
Artificial Analysis Intelligence Index to miejsce, w którym ta konfrontacja ma rzeczywiste dowody bezpośredniego starcia, a nie dwa zestawy slajdów dostawców. Na stronie porównania zarejestrowanej 2026-10-13 oba modele znajdują się w wersji indeksu v4.3.2 — ten sam zestaw testów, ta sama wersja, prowadzone przez tego samego ewaluatora — a MiMo-V2.6-Pro wskazuje 46 wobec 39 dla DeepSeek V4.1 Flash przy jego maksymalnym ustawieniu wysiłku. Różnica około siedmiu punktów w indeksie, którego mediana klasowa wynosi 18. Osobna strona Artificial Analysis dla DeepSeek V4.1 Flash podawała 40 na innych zrzutach, a jej tabele dla poszczególnych modeli zawierały obie liczby, więc należy to odczytywać jako około siedmiu punktów, a nie dokładnie siedem.
To jest prawdziwa przewaga i najsilniejszy pojedynczy fakt na tej stronie. Jest też węższa, niż się wydaje, z dwóch powodów, które ta sama strona porównawcza podaje wprost. Pierwszy to wysiłek: wartość dla DeepSeek dotyczy jednego ustawienia rozumowania, a indeks zmienia się wraz z tym pokrętłem. Drugi to, co ukrywa kompozyt. Indeks łączy dziesięć ewaluacji, a w tych najbliższych pracy agentowej dwa modele nie różnią się o siedem punktów w żadnym oczywistym kierunku — strona porównawcza stawia MiMo-V2.6-Pro wyżej w Terminal-Bench 4.0 i SciCode, niżej w AutomationBench i GDP.pdf, a w pozostałych są na tyle wyrównane, że różnica w kompozycie odgrywa dużą rolę, której pojedyncza liczba nie może pokazać.
Rachunek i jednostka, w której jest dostarczany
Cena to miejsce, w którym różnica między poziomami staje się konkretna, i warto być precyzyjnym co do tego, którą jednostkę odczytujesz, ponieważ te dwa laboratoria podają różne.
• Stawka katalogowa — MiMo-V2.6-Pro 0,435 USD za milion tokenów wejściowych i 0,87 USD za milion tokenów wyjściowych, stała, z trafieniami cache po 0,0036 USD; DeepSeek V4.1 Flash 0,15 USD i 0,60 USD poza szczytem, z trafieniami cache po 0,003 USD.
• Ceny szczytowe — DeepSeek V4.1 Flash podwaja swoją stawkę w dwóch przedziałach czasowych w dni powszednie; MiMo-V2.6-Pro nie ma opublikowanego harmonogramu szczytowego.
• Koszt na zadanie indeksowania — MiMo-V2.6-Pro 0,13 USD; DeepSeek V4.1 Flash 0,27 USD, na tym samym zestawie zadań, mierzonym w ten sam sposób.
• Zużycie tokenów na zadanie — MiMo-V2.6-Pro 64 tys. tokenów wyjściowych, z czego 38 tys. na rozumowanie; DeepSeek V4.1 Flash 89 tys. wyjściowych, z czego 63 tys. na rozumowanie.
• Koszt uruchomienia całego indeksu — MiMo-V2.6-Pro około 207 USD; DeepSeek V4.1 Flash około 477 USD.
Zaskakujący wiersz to przedostatni z nich i to właśnie on sprawia, że ta para zasługuje na osobną stronę. Tańszy model nie jest tańszym modelem w eksploatacji. DeepSeek V4.1 Flash kosztuje poza godzinami szczytu mniej więcej jedną trzecią ceny MiMo-V2.6-Pro za token, a mimo to wypada na około dwukrotnie wyższym koszcie na ukończone zadanie, ponieważ generuje około 40% więcej tokenów wyjściowych i o dwie trzecie więcej tokenów rozumowania, by dojść do celu. Jeśli planujesz budżet na milion tokenów — a tak są zapisane oba cenniki — przewidzisz niewłaściwego zwycięzcę. Jednostką, która rozstrzyga, jest koszt na ukończone zadanie, a w tej jednostce flagowiec prowadzi mniej więcej dwa do jednego.
Nic z tego nie sprawia, że wersja DeepSeek jest złym zakupem; praca masowa z krótkimi odpowiedziami i intensywnym ponownym wykorzystywaniem promptów to dokładnie to, do czego została stworzona, a wskaźniki trafień w pamięci podręcznej w obu modelach to liczba, która ma tam znaczenie. Oznacza to, że przewaga cenowa zależy od długości odpowiedzi, a swoją możesz zmierzyć samodzielnie.
Latencja jest osią z najmniej ugruntowanymi dowodami
Na tej samej stronie porównawczej z 2026-10-13 DeepSeek V4.1 Flash jest szybszy z dwóch z dużym zapasem w każdym pomiarze opóźnienia: 197 tokenów wyjściowych na sekundę wobec 48, 1,06 sekundy do pierwszego tokenu wobec 3,74 oraz 13,74 sekundy end-to-end wobec 55,92 w zadaniu odpowiedzi indeksu. Jest to spójne z projektem poziomów i z opisaną powyżej różnicą w gadatliwości — model MiMo spędza znacznie więcej czasu na myśleniu, zanim odpowie.
Traktuj konkretnie wiersz przepustowości jako tymczasowy. Własny, samodzielny wpis Artificial Analysis dla MiMo-V2.6-Pro podaje istotnie inne wartości szybkości wyjściowej w innych zrzutach tej samej strony, a ustawienie wysiłku rozumowania zmienia tę liczbę w obu modelach. Kolejność opóźnień jest stabilna i zgadza się z tym, co przewiduje konstrukcja poziomów; dokładne wielokrotności nie są czymś, co umieściłbym w planie przepustowości. Jeśli opóźnienie pierwszego tokenu jest twoim wiążącym ograniczeniem, przetestuj oba modele na własnym ruchu, a nie na podstawie publikowanego wyniku którejkolwiek ze stron.

Numery dostawców, które się ze sobą nie zgadzają
Obie laboratoria publikują wyniki benchmarków agentowych dla własnego modelu i te dwa zestawy nie są spójne. Xiaomi podaje dla MiMo-V2.6-Pro wynik 89,9 w Terminal-Bench 2.1, 71,9 w DeepSWE v1.1 i 82,0 w OSWorld-Verified. DeepSeek podaje dla V4.1 Flash wynik 90,6 w Terminal-Bench 2.1, 74,2 w DeepSWE v1.1, 65,4 w NL2Repo-Bench i 90,9 w GPQA Diamond. Wynik Terminal-Bench każdego laboratorium jest wyższy niż wynik drugiego laboratorium, co jest użyteczną obserwacją: benchmarki agentowe uruchamiane przez dostawców w tej skali nie są porównywalne między laboratoriami, a żaden z tych zestawów nie został ponownie uruchomiony na neutralnym stanowisku testowym przy dopasowanych ustawieniach. Żaden z modeli nie ma tu czystego zaświadczenia o stanie zdrowia. Tylko kompozyt Artificial Analysis został opracowany przez jeden podmiot dla obu modeli i obejmuje on jedno ustawienie wysiłku po stronie DeepSeek.
Co możesz faktycznie wdrożyć i na jakiej trasie
DeepSeek V4.1 Flash jest udostępniany na naszej własnej platformie. Jest wymieniony w aktualnym katalogu OrcaRouter jako deepseek/deepseek-v4.1-flash— zwróć uwagę na kropkę w numerze wersji, podczas gdy w slugach naszego bloga używamy myślnika — z kontekstem 1 048 576 tokenów, maksymalnym wyjściem 384 000 tokenów, wejściem tekstowym i obrazowym oraz własnymi stawkami DeepSeek poza godzinami szczytu wynoszącymi 0,15 USD za milion tokenów wejściowych i 0,60 USD za milion tokenów wyjściowych, przy odczytach z pamięci podręcznej po 0,003 USD. przekazujemy cenę katalogową dostawcy bez marży (0%), więc gdy DeepSeek zmieni swój cennik, tę zmianę zapłacisz tego samego dnia, a nie kwotę, którą musielibyśmy przeliczać na nowo. Automatyczne przełączanie awaryjne oznacza, że możesz umieścić za tym trasę, która przełączy się na zapas, gdy dostawca zwróci błąd lub ograniczy liczbę żądań, a DSL routingu pozwala komponować ścieżki, zamiast wiązać się z jednym punktem końcowym.
MiMo-V2.6-Pro nie znajduje się na naszej platformie i powiemy to wprost, zamiast sugerować coś przeciwnego. Dostęp do niego oznacza własne API Xiaomi lub jedną z platform trzecich, które go wymieniają, a Artificial Analysis w momencie zbierania danych odnotowało tylko jednego dostawcę API dla tego modelu. Pojedyncza ścieżka to nie ścieżka produkcyjna. To fakt wdrożeniowy, a nie ocena modelu: to powód, by traktować MiMo-V2.6-Pro jako coś, co należy starannie ocenić, mając za sobą plan awaryjny, a nie jako pas, na który w tym tygodniu przenosi się ścieżkę produkcyjną.

Gdzie tak naprawdę trafia wybór
Wybierz DeepSeek V4.1 Flash, gdy praca ma duży wolumen, jest wrażliwa na opóźnienia, obejmuje tekst i obrazy oraz krótkie wyjścia — klasyfikacja, ekstrakcja, streszczanie, pętla agenta, która odpala tysiące małych wywołań, gdzie czas do pierwszego tokenu wyznacza tempo, a duży, stabilny prefiks korzysta ze zniżki za cache. Limit wyjścia 384K jest także jedynym z tych dwóch, który utrzyma naprawdę długą generację, a dostępność na trasie z redundancją w tle ma większe znaczenie przy pierwszym wdrożeniu niż siedem punktów w indeksie.
Wybierz MiMo-V2.6-Pro, gdy kupujesz maksimum możliwości: najtrudniejsze rozumowanie, najdłuższe pojedyncze generacje w ramach 128K, wejście wideo i audio obok tekstu oraz obciążenie, w którym to koszt na ukończone zadanie, a nie koszt na token, jest liczbą, o którą pyta Twój dział finansowy. To mocniejszy model w jedynym złożonym zestawieniu, na jakim zmierzono oba, i jest znacznie tańszy na ukończone zadanie, czego nie sugerują cenniki stawek.
Jeśli obciążenie jest mieszane — a w większości przypadków jest — uczciwa odpowiedź brzmi: to dwa tory, a nie dwóch kandydatów. Router pozwala utrzymać warstwę DeepSeek przed ruchem o dużym wolumenie i wrażliwym na opóźnienia oraz kierować trudniejsze, dłuższe, naprawdę multimodalne żądania do modelu, który radzi sobie z nimi lepiej, z fallbackiem skonfigurowanym przed węższą trasą. To nie niezdecydowanie; to dopasowanie każdego żądania do warstwy, do której należy.

Pisownia i jedna rzecz do sprawdzenia przed migracją
Czytelnicy wpisują to zestawienie jako mimo v2.6 pro, ze spacją i kropką, a nasze slugi zapisują je z myślnikami jakomimo-v2-6-pro. Oba odnoszą się do tego samego modelu; tylko drugi pojawia się w naszych adresach URL. Równoważna pułapka po stronie DeepSeek to identyfikator: ciąg katalogowy todeepseek/deepseek-v4.1-flash, z kropką, a klient, który zapisze go z myślnikami, nic nie znajdzie. Kopiuj identyfikatory z listy modeli, a nie z posta na blogu, w tym tego.
Co jest jeszcze otwarte?
Dwie rzeczy i żadna z nich nie jest błaha. Nie ma neutralnego bezpośredniego porównania tych dwóch modeli przy dopasowanych ustawieniach rozumowania — porównanie zbiorcze umieszcza je na tej samej wersji indeksu, ale niekoniecznie na tym samym poziomie wysiłku, a zwłaszcza różnica w opóźnieniu prawdopodobnie się zmniejszy lub zwiększy w zależności od tego, jak go ustawisz. A liczba parametrów DeepSeek V4.1 Flash nie daje się uzgodnić pomiędzy kartą DeepSeek a jego własnym repozytorium, więc każde porównanie rozmiarów z jego udziałem, w tym to zawarte w tym artykule, jest tymczasowe. Dopóki obie te kwestie nie zostaną rozstrzygnięte, stanowisko, które można obronić, jest węższe niż marketing któregokolwiek z laboratoriów: MiMo-V2.6-Pro ma przewagę w niezależnie opracowanym wskaźniku złożonym i w zmierzonym koszcie na ukończone zadanie, DeepSeek V4.1 Flash ma przewagę pod względem opóźnienia pierwszego tokenu, długości wyjścia, ceny tokenu i dostępności trasy, za którą stoi redundancja.
Jedynym faktem, który najczęściej rozstrzyga ten pojedynek, jest poziom, a nie wynik: jedno z nich to pułap, który się kupuje, a drugie to cena, którą kupuje się hurtowo, więc jeśli w Twoim obciążeniu występują oba rodzaje żądań, decyzją jest tablica routingu, a nie zwycięzca.
