כרטיס ראשי להשוואה בין Qwen-Image 2.1 ל-Z-Image Turbo, בכותרת 'צעדים ורישיון', עם שני פאנלים מעוגלים של מודלים: Qwen-Image 2.1 כמודל 7B שמריץ 40 צעדים, שוחרר ב-20 בספטמבר 2026 תחת רישיון מחקרי בלבד, לא מסחרי, ו-Z-Image Turbo כמודל 6B שמריץ 8 צעדים, שוחרר ב-26 בנובמבר 2025 תחת Apache-2.0, ובנוסף שורות עבור Elo של טקסט-לתמונה, 1,038 מול 941 עם מרווחים שאינם חופפים, וגודל הורדה, 33.1 GB מול צ'קפוינט של 6B.
Guides & Insights

Qwen-Image 2.1 לעומת Z-Image Turbo: צעדים, רישיונות, והיכן כל אחד מתאים

מחבר

Rowan Sterling

תאריך פרסום

מודלים אחרונים · 20צפו בכל המודלים →
בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
חזרה לכל הפוסטים

שמונה צעדים מול ארבעים, ורישיון שאומר כן מול רישיון שאומר לא. Qwen-Image 2.1 הוא מודל יצירה ועריכה של תמונות במשקולות פתוחות של אותו ספק, שיצא ב-20 בספטמבר 2026 תחת הסכם למחקר בלבד, ומבצע הסרת רעש ב-40 צעדים כברירת מחדל. Z-Image Turbo הוא צ'קפוינט מזוקק של ארגון Tongyi-MAI מאותה משפחת תאגידים, שיצא ב-26 בנובמבר 2025, ועושה את אותה עבודה ב-8 צעדים תחת Apache-2.0. כמעט אחד עשר חודשים מפרידים ביניהם, החדש יותר הוא ההורדה הקטנה יותר על הנייר, והישן יותר הוא זה שאפשר להכניס למוצר מסחרי בלי לבקש רשות מאף אחד. ההיפוך הזה הוא כל ההשוואה.

התשובה הקצרה, אם אתם רוצים אותה לפני הנימוקים: בחרו ב-Z-Image Turbo כאשר האילוץ הוא מהירות לכל תמונה, VRAM על חומרה צרכנית, או רישיון מתירני. בחרו ב-Qwen-Image 2.1 כאשר אתם צריכים לערוך תמונה קיימת, רוצים שקיפות מובנית, או רוצים את הציון הגבוה יותר בלוח העצמאי. אף אחד עם עומס עבודה מעורב לא חייב לבחור באחד בלבד, ורוב העמוד הזה מוקדש לשתי הסיבות שאנשים חושבים שהם חייבים.

ראשית, בעיית השמות

שני דברים בהשוואה הזו נקראים טורבו, והם לא אותו טורבו. ל-Qwen-Image 2.1 יש גרסה מואצת משל עצמו — "גרסת הטורבו של Qwen-Image 2.1", שיצאה לאור ב-9 באוקטובר 2026, חולקת עם מודל הבסיס את הארכיטקטורה ואת מחלקת ה-pipeline, אך מבצעת דה-נויזינג ב-8 צעדים כאשר ברירת המחדל של CFG היא 1. זהו לא המודל שדף זה משווה אליו. Z-Image Turbo הוא מודל נפרד מסדרה נפרדת, שנבנה על ידי קבוצת Tongyi-MAI, והוא מזקק בסיס אחר — את הצ'קפוינט של Z-Image, שפועל ב-50 צעדים.

הם גם נבדלים זה מזה במה שממנו זוקקו וכיצד. Tongyi-MAI מתארת את Z-Image Turbo ככזו שזוקקה עם Decoupled-DMD בתוספת שלב שהיא מכנה DMDR, אשר ממזג את DMD עם למידת חיזוק. גרסת הטורבו של Qwen-Image 2.1 מוצגת על ידי הספק שלה כשינוי ב-checkpoint ולא כארכיטקטורה חדשה. שתיהן מגיעות ל-8 צעדים; אין האחת היא האחרת, ומשפט שנכתב על האחת אין לקרוא אותו כחל גם על האחרת.

אם אתה משווה בין "המודל המהיר ביותר של Qwen-Image" לבין Z-Image Turbo, העמוד הזה הוא הלא נכון — ההשוואה הזו היא מול גרסת ה-turbo של Qwen-Image 2.1, והמסגור של שני צ'קפוינטים של 8 צעדים הוא שאלה אחרת עם תשובה אחרת.

מה Z-Image Turbo באמת מספק

קח זאת מהחומר של הספק עצמו ולא מאתרי הסיכום, מכיוון שרובם טועים בגודל או משמיטים אותו. משפחת Z-Image מתועדת ב-6B פרמטרים, עם עיצוב של טרנספורמר דיפוזיה חד-זרימי שבו טוקנים של טקסט, טוקנים סמנטיים חזותיים וטוקנים של VAE לתמונה משורשרים לרצף קלט אחד. Turbo הוא החבר המזוקק של אותה משפחה ופועל ב-8 NFEs — קוד הייחוס מגדיר num_inference_steps=9 ומציין שזה מפיק 8 מעברים קדימה דרך הטרנספורמר — כשההנחיה מושבתת.

טענות הביצועים של הספק הן אלה, והן טענות של ספק: השהיית הסקה תת-שנייה על מעבדי GPU מדגם H800 ברמת ארגונים, והתאמה ש"נכנסת בנוחות בתוך 16G VRAM" בהתקנים לצרכנים. כלי הקהילה דיווחו מאז על הרצתו בכ-4GB באמצעות stable-diffusion.cpp, שזהו נתון קהילתי ולא נתון של ספק. הרזולוציה אינה מפורסמת כטווח בכרטיס המודל; הדוגמאות המתועדות מייצרות ב-1024×1024. הכרטיס מפרט גם ספירות של מתאמים, כיוונון עדין וכימות — 879, 170 ו-93 מודלים — בתוספת כ-100 Spaces, מדד לפעילות אקוסיסטם בפלטפורמת האירוח, ולא של איכות.

בלוח העצמאי לטקסט-לתמונה, Z-Image Turbo ממוקם ב־941 Elo, טווח של 95% בין 933 ל־949, מתוך 8,991 דגימות, דירוג 83 מתוך 168, במחיר $5.00 לכל 1,000 תמונות, כאשר מערך הסימונים של משקלים פתוחים מוגדר והלוח מתארך את השורה לדצמבר 2025. כל הנתונים מ-Artificial Analysis, נלכדו בזמן אמת באנגלית ב-13 באוקטובר 2026.

הערה היסטורית אחת שמופיעה בחומרי הספק וראויה לקריאה נכונה: ב-8 בדצמבר 2025, Artificial Analysis מיקמה את Z-Image Turbo במקום השמיני בסך הכול ובראשון מבין המודלים בקוד פתוח. זה היה נכון כשזה נכתב, וזו טענה מיושנת. היא אינה נכונה היום — בלוח יש כעת שש-עשרה שורות של מודלים סגורים ופתוחים מעליו. הסיבה אינה ש-Z-Image Turbo נהיה גרוע יותר; אלא שחלפו עשרה חודשים.

Artificial Analysis text-to-image leaderboard row for Z-Image Turbo: rank 83, 941 Elo, 95% interval 933 to 949, 8,991 votes, December 2025 release, the open-weights marker and $5.00 per 1,000 images.

מה Qwen-Image 2.1 באמת מספק

צורה שונה לחלוטין. Qwen-Image 2.1 הוא בעל 7B פרמטרים ברכיב היצירה החזותית שלו, על פני 32 שכבות DiT בזרם יחיד, עם מקודד טקסט גדול בהרבה — Qwen3-VL 8B — ו-VAE RGBA בעל 64 ערוצים בדחיסה מרחבית של 16×. הרכיב האחרון הוא מקור השקיפות: היא נוצרת באופן ילידי ולא נגזרת לאחר מכן. דגימת ברירת המחדל היא 40 צעדים על נקודת הביקורת הבסיסית, ברזולוציית ברירת מחדל של 2048×2048, על פני שבעה פריסטים שפורסמו מ-1:1 עד 9:16.

• גמישות קלט — הנחיה בלבד, הנחיה עם תמונה אחת, או הנחיה עם עד 10 תמונות ייחוס.

• שליטה בעריכה מקומית — עיגולים מצוירים, הערות מצוירות, או מסכה נפרדת שמועברת כקלט נפרד משלה כדי שהתצלום המקורי יישאר ללא סימון.

• שקיפות בשני הכיוונים — צרו RGBA, ערכו בתוך שכבה שקופה, או חלצו נושא מתוך תצלום RGB רגיל כשכבת RGBA.

• גודל ההורדה — מאגר ה-Diffusers בכתובת Qwen/Qwen-Image-2.1 שוקל 33.1 GB, ומתוכם כ-17.5 GB הם מקודד הטקסט. זו העלות המעשית של החזקת מודל חזותי-לשוני במערכת.

על אותו לוח, Qwen-Image 2.1 נמצא ב-1,038 Elo, בטווח 1,029 עד 1,047, מתוך 5,554 דגימות, דירוג 20 מתוך 168, עם סימון המשקולות הפתוחות ו"אין API זמין" בעמודת המחיר. בלוח העריכה הוא היחיד מבין השניים שמופיע בכלל: 1,072 Elo, טווח 1,063 עד 1,081, מתוך 6,132 דגימות, דירוג 21 מתוך 81. ל-Z-Image Turbo אין שורה בלוח העריכה.

שתי השורות האלה — 1,038 לעומת 941, פער של תשעים ושבע נקודות עם מרווחים שאינם חופפים — הן הראיות הבלתי תלויות החזקות ביותר במאמר הזה, ובכל זאת יש לקרוא אותן עם ההסתייגות ש-Elo כאן הוא ציון העדפה בהצבעה עיוורת. הוא אומר איזה פלט הקהל העדיף, ולא איזה מודל מהיר יותר, זול יותר או מורשה לשימוש שלך.

Artificial Analysis text-to-image leaderboard row for Qwen-Image 2.1: rank 20 of 168, 1,038 Elo, 95% interval 1,029 to 1,047, 5,554 votes, September 2026 release, price column reading 'No API available'.

צעדים הם לא שניות

הטעות הנפוצה ביותר בקריאת ההשוואה הזו היא להתייחס ל-8 שלבים ול-40 שלבים כיחס מהירות של פי חמישה. אלה אינן יחידות בנות-השוואה בין שני מודלים. מספר השלבים הוא מספר הפעמים שמסיר הרעש (denoiser) רץ; משך הזמן של כל אחת מהרצות האלה תלוי בגודל הטרנספורמר, ברזולוציה, בדיוק, במימוש ה-attention ובחומרה. הספק של Z-Image Turbo מפרסם נתון השהיה ברזולוציה אחת על סוג GPU אחד. הספק של Qwen-Image 2.1 אינו מפרסם נתון השהיה כלל.

מה שאפשר להשוות בכנות הוא הכיוון והאילוצים. Z-Image Turbo בנוי לפעול ב-8 NFEs על זיכרון VRAM צרכני, עם מעטפת 16GB לפי הצהרת היצרן ודיווחים מהקהילה על פחות מכך. הצ'קפוינט הבסיסי של Qwen-Image 2.1 פועל ב-40 צעדים מעל הורדה של 33 GB ומקודד Qwen3-VL 8B; גרסת הטורבו של Qwen-Image 2.1 עצמה קיימת בדיוק משום ש-40 צעדים אינם תצורה מהירה. אם עלות ההסקה היא האילוץ המחייב שלך, הכיוון אינו מוטל בספק, גם אם היחס שנוי במחלוקת.

קיימת גם פשרה של איכות לכל צעד שאף אחד מהספקים אינו מכמת. נקודות ביקורת מזוקקות של מעט צעדים מאומנות לקרב מסלול של צעדים רבים, והמקום שבו הקירוב הזה הוא החלש ביותר — טקסט דק, פריסות צפופות, פרט קטן וחזרתי — הוא תלוי-מודל ואינו מפורסם. אל תניחו שהצעד השמיני של מודל שמונה הצעדים שווה לצעד הארבעים של מודל ארבעים הצעדים; הראיות הבלתי תלויות זו-לצד-זו עבור הצמד הספציפי הזה אינן קיימות בהגדרות תואמות, והדף הזה לא ימציא דירוג שהראיות אינן תומכות בו.

הרישיון הוא המקום שבו מתקבלת ההחלטה

Z-Image Turbo הוא תחת רישיון Apache-2.0. זהו הרישיון של המאגר, מוצהר בפשטות, ללא שער, ללא הרשמה וללא תנאי הכנסות. ניתן להריץ אותו, לשנות אותו, לכוונן אותו, להפיץ מחדש נגזרות ולהוציא ממנו פלט מסחרי בלי ליצור קשר עם Tongyi-MAI.

Qwen-Image 2.1 אינו כזה. במאגר שלו מופיע רישיון: אחר עם שם הרישיון qwen-research, וקובץ LICENSE הוא הסכם רישיון Qwen Research, מתאריך 20 בספטמבר 2026. בקריאה ב-13 באוקטובר 2026, הוא מעניק רישיון לא בלעדי, עולמי, ללא תמלוגים, להשתמש, לשכפל, להפיץ ולשנות את החומרים למטרות לא-מסחריות בלבד, ומגדיר את "Non-Commercial" כמטרות מחקר או הערכה, ודורש רישיון מסחרי נפרד — שיש לבקש אותו בדוא"ל — לכל דבר אחר. הפצה מחדש כוללת תנאים נוספים: להעביר הלאה את ההסכם, לסמן קבצים ששונו, לשמור על ההודעה הנקובת בשם Hangzhou Tongyi Laboratory Technology Co., Ltd, להציג "Built with Qwen" אם הפלטים משמשים לאימון מודל מופץ אחר, ולא להשתמש ב-"Qwen" כשם הראשי של נגזרת.

כדאי להצהיר על כך כעובדה משפחתית ולא כמקרה חד-פעמי, משום שזהו שינוי כיוון. הצ'קפוינטים המוקדמים של Qwen-Image — Qwen-Image, Qwen-Image-Edit, מהדורות -2509, -2511, -L ו-2512 — כולם Apache-2.0 כפי שנקרא ב-13 באוקטובר 2026. Qwen-Image 2.1 הוא השבירה בתבנית הזו. רישיונות שכבר ניתנו אינם משתנים רטרואקטיבית, כך שהצ'קפוינטים הישנים יותר נשארים שמישים בתנאיהם המקוריים, אך איש לא צריך לתכנן צינור מסחרי מתוך הנחה שהמודל החדש ביותר של Qwen-Image הוא מתירני.

זה נותן לשני המודלים את אותה צורה כמו לקבצי הרישיון שלהם ולא לדפי המפרט שלהם: Z-Image Turbo הוא זה שאפשר לשלוח היום בלי שיחה, ו-Qwen-Image 2.1 הוא זה שדורש משא ומתן שאולי לא תרצה לנהל.

במה אפשר להריץ כל אחד מהם

Qwen-Image 2.1 יצא עם תמיכת ריצה מתועדת במקום לרכוש אותה מאוחר יותר: Diffusers דרך QwenImage21Pipeline, ComfyUI מקורי עם זרימות עבודה תבניתיות, שירות vLLM-Omni לא מקוון ומקוון, SGLang דרך sglang generate, ו-LightX2V להאצה, עם AMD ROCm ונתיב FlagOS המשתרע על פני שמונה פלטפורמות שבבים. שני צ'קפוינטים לשכתוב פרומפטים מתפרסמים לצדו כהורדות נפרדות.

התמיכה ב-Z-Image Turbo רחבה יותר בהיבט אחד ספציפי: מכיוון שהוא קטן, ברישיון Apache-2.0 ובן כמעט שנה, הוא צבר מערכת אקולוגית רחבה של קוונטיזציה ואריזה — המרות GGUF, וריאנטים של FP8 ו-SDNQ, גרסאות int4 ואריזות מחדש של ComfyUI לקובץ יחיד — וזה מה שמאפשר את המסלולים מתחת ל-16GB ומתחת ל-8GB. מודל 6B עם רישיון מתירני עובר פורט; מודל של 33GB ברישיון מחקרי עובר פורט לאט יותר ובזהירות רבה יותר. קשה לפספס אפקט מסדר שני כזה בגיליון מפרט, ולעיתים קרובות זה הדבר שקובע מה קורא באמת יכול לעשות השבוע.

עבודה בשניהם, ללא סטאק נוסף

OrcaRouter לא מנתב את Qwen-Image 2.1 ולא מנתב את Z-Image Turbo. בדקנו את רשימת המודלים החיה שלנו ב-13 באוקטובר 2026 ואף אחד מהם לא מופיע, כך ששום דבר בהמשך אינו טענה שאנחנו מספקים אותם — המסלולים עבור שניהם הם אירוח עצמי או נקודות הקצה המתארחות של הספק עצמו.

התבנית שמחברת ביניהם היא זו שהצמד הזה מזמין: Z-Image Turbo כמעבר ראשון זול ומודל חזק יותר כרינדור הסופי. זהו צינור עבודה הגיוני, והעלות הסמויה שלו היא תפעולית — שתי ערימות הורדה, שתי מערכות הגדרות, ואינטגרציה שנייה ברגע שאחד מהם משתנה. OrcaRouter מציבה 200+ מודלים מאחורי נקודת קצה אחת תואמת-OpenAI במחיר המחירון של הספק ללא תוספת, עם מעבר אוטומטי לגיבוי בין ספקים כאשר אחד מהם נחלש, כך שצינור של טיוטה ותוצר סופי יכול להעמיד את המודלים שהוא אכן קורא להם מאחורי מפתח אחד ולקוח אחד, ותקלה אצל ספק הופכת לניסיון חוזר במקום לאצווה תקועה. ה-DSL של הניתוב עושה את אותה עבודה עבור ההרכבה עצמה, ומאפשר לפנות אל כמה מודלים כקריאה אחת במקום כמה אינטגרציות.

איזה אחד, ולמי

• אתה משיק מוצר מסחרי — Z-Image Turbo. Apache-2.0, בלי שיחה, בלי שורת הכנסות לבדוק.

• עליך לערוך תמונה קיימת, להשתמש במסכות, או להפיק נכסים שקופים — Qwen-Image 2.1. המצב המתועד של Z-Image Turbo הוא מהנחיה לתמונה; אין נקודת ביקורת לעריכה במשפחה הזו ואין קלט מסכה במסלול המתועד.

• האילוץ שלך הוא VRAM או עלות לכל תמונה — Z-Image Turbo. מודל 6B עם עשור של עבודת כימות מאחוריו, לעומת סטאק של 33 GB עם מקודד חזותי-לשוני של 8B.

• האילוץ שלך הוא איכות הפלט כפי שנשפטת על ידי זרים — Qwen-Image 2.1, בכמאה נקודות Elo בלוח שבו שניהם מדורגים, עם מרווחים שאינם חופפים.

• אתה עושה מחקר, לא פרודקשן — Qwen-Image 2.1 מורשה בדיוק לשם כך, ומשטח העריכה שלו הוא הסיבה לשאת בעלות ההורדה.

העובדה שמכריעה זאת לרוב, במשפט אחד: Z-Image Turbo מנצח בכל פעם שהתשובה צריכה לצאת לשוק או לפעול על המחשב שכבר בבעלות הקורא, ו-Qwen-Image 2.1 מנצח בכל פעם שהמשימה כוללת תמונה שכבר קיימת.

Generated card titled 'Two checkpoints, two constraints', listing Qwen-Image 2.1 and Z-Image Turbo side by side: parameter count, text encoder and download size, default sampling steps and resolution, VRAM footprint, and licence.