
Kimi K3 לעומת Claude Fable 5: ברירת המחדל הזולה הפתוחה לעומת תקרת ההסלמה הפרימיום
- AlibabaחדשQwen: Qwen3.8 Flash2026-08-26$0.15 / $0.47 לכל 1M טוקנים
- z-aiחדשZ.ai: GLM 5.3 Flash2026-08-2658אינטליגנציה72כתיבת קוד
- DeepSeekחדשDeepSeek: DeepSeek V4 Flash Vision (Exp)2026-08-21$0.15 / $0.29 לכל 1M טוקנים
- z-aiחדשZ.ai: GLM 5.32026-08-1860אינטליגנציה75כתיבת קוד
- obsidianQwen3.8 27B2026-08-1552אינטליגנציה68כתיבת קוד
- qwenQwen: Qwen3.8 27B (free)2026-08-13qwen/qwen3.8-27b-free
- deepseekDeepSeek: DeepSeek V4 Pro 08132026-08-1253אינטליגנציה69כתיבת קוד
- grokSpaceXAI: Grok 4.62026-08-1261אינטליגנציה77כתיבת קוד
- metaMeta: Muse Spark 1.22026-08-0557אינטליגנציה72כתיבת קוד
- qwenQwen: Qwen3.8 Max2026-08-0358אינטליגנציה72כתיבת קוד
- deepseekDeepSeek: DeepSeek V4 Flash 07312026-07-3152אינטליגנציה69כתיבת קוד
- minimaxMiniMax: MiniMax-H32026-07-31minimax/minimax-h3
- qwenQwen: Qwen3.7 Flash2026-07-27$0.03 / $0.13 לכל 1M טוקנים
- orcaOrcaDub: OrcaDub 1.02026-07-27orca/dub
- anthropicAnthropic: Claude Opus 52026-07-2463אינטליגנציה78כתיבת קוד
- googleGoogle: Gemini 3.6 Flash2026-07-2152אינטליגנציה69כתיבת קוד
- googleGoogle: Gemini 3.5 Flash-Lite2026-07-2137אינטליגנציה49כתיבת קוד
- metaMeta: Muse Spark 1.12026-07-1653אינטליגנציה71כתיבת קוד
- kimiMoonshotAI: Kimi K32026-07-1560אינטליגנציה76כתיבת קוד
- openaiOpenAI: GPT-5.6 Luna2026-07-0952אינטליגנציה71כתיבת קוד
שני הדגמים הללו נמצאים בקצוות מנוגדים של השוק, וזו בדיוק הסיבה שהשוואה ביניהם מועילה. Claude Fable 5 הוא הדגם החזק ביותר של Anthropic, שכבת הסלמה פרימיום מעל Opus 4.8 שנבנתה עבור החשיבה הקשה ביותר, עבודה סוכנית ארוכת טווח, וקידוד ברמה הגבוהה ביותר, ומתומחרת בהתאם ($10 קלט / $50 פלט למיליון טוקנים). Kimi K3 הוא סוס העבודה בעל המשקולות הפתוחות שנבנה כדי לטפל ברוב התעבורה שלך בזול, ולרוץ על החומרה שלך.
זה לא מאבק על אותן משרות. Fable 5 מנצח ביכולת באופן נחרץ וכך צריך להיות. Kimi K3 מנצח במחיר בסדר גודל ומנצח בפתיחות באופן מוחלט. השאלה המעניינת היא לא "מה טוב יותר" אלא "כמה מעט Fable 5 אתה באמת צריך", כי הארכיטקטורה החכמה משתמשת ב-Kimi כמעט לכל דבר ו-Fable 5 רק למשימות נדירות שמצדיקות את החשבון.
הערת כנות אחת קודם: נכון ל-15 ביולי 2026, Moonshot לא פרסמה מפרטי K3 רשמיים או מדדי ביצועים. חומר הקידום ההדלפה אמיתי, המספרים לא אושרו. לכן, כשאנחנו משווים יכולות, אנו משתמשים בקו המוצרים הנוכחי של Kimi, K2.6 ו-K2.7 Code, כרצפה ש-K3 צפוי להיבנות עליה, ואנחנו אומרים זאת בכל פעם. יש להתייחס לכל נתון של K3 כאל שמועה עד שדגם הכרטיס (model card) יהיה פעיל.
פסק דין מהיר
- המחיר: הפער עצום. קו המוצרים של Kimi עולה בערך $0.60-$0.95 קלט / $2.80-$4.00 פלט; Fable 5 הוא $10 / $50. זה בערך פי 10-16 בקלט ופי 12-17 בפלט. ההנחה של 90% על מטמון של Fable 5 מסייעת לשאילתות חוזרות אך לא סוגרת את הפער.
יכולת שיא: Fable 5 מובילה, וזה לא קרוב, SWE-bench Verified 95.0, דיווח (דיווח עצמי ושנוי במחלוקת) של SWE-Bench Pro 80.3, GPQA Diamond 92.6, Humanity's Last Exam ~53, והיא הושקה במקום הראשון במדד Artificial Analysis Intelligence Index.
- פתיחות: Kimi הוא בעל משקל פתוח (MIT מותאם) וניתן לאירוח עצמי; Fable 5 הוא סגור וזמין רק דרך API, והוא דורש שמירת נתונים ל-30 יום (ללא מצב אפס-שמירה).
{{1}}התנהגות: Fable 5{{/1}} נשאר תמיד במצב חשיבה, מריץ תורות ארוכות של מספר דקות, וחוזר אוטומטית ל-{{2}}Opus 4.8{{/2}} בהנחיות הקשורות לסייבר/ביולוגיה ובכ-9% מהמשימות הקשות ביותר. {{3}}Kimi{{/3}} הוא גנרליסט זול שניתן להגדרה מהירה, אך יכול לפעול באיטיות ולהגיע למגבלות קיבולת ה-API של הצד הראשון.
- מסקנה: הפוך את Kimi K3 לברירת המחדל עבור 90-95% מהעבודה שאינה זקוקה לתקרה גבולית, והעבר רק את המשימות הקשות ועתירות הערך הגבוה ביותר ל-Fable 5, שבו הדיוק מצדיק את המחיר.
במבט חטוף
- Kimi K3 (צפוי, מבוסס על K2.6/K2.7): MoE במשקל פתוח, Modified MIT; שמועות על 2.5T-4T פרמטרים; שמועות על הקשר של 1M; ראייה טבעית; מחיר לא פורסם (קו ~$0.60-$0.95 / $2.80-$4.00).
- Claude Fable 5: סגור, API בלבד; $10 בכניסה / $50 ביציאה (90% הנחת אחסון במטמון); 1M הקשר / 128K פלט; קלט טקסט + תמונה + קובץ (PDF), פלט טקסט; חשיבה תמיד פועלת; דורש שמירת נתונים ל-30 יום; שוחרר ביוני 2026, מעל Opus 4.8 במערך של Anthropic.
מחיר: פער של סדר גודל
אין דרך לרכך את זה: Fable 5 הוא אחד הדגמים היקרים ביותר בשוק ו-Kimi הוא אחד הזולים ביותר. במחיר של $10/$50 לעומת בערך $0.60-$0.95/$2.80-$4.00, Fable 5 עולה פי 10 או יותר לכל טוקן, ובונוס הטעינה הראשוני מרחיב עוד יותר את היתרון של Kimi. עבור כל עומס עבודה בנפח גבוה, ניסוח, חילוץ, סיווג, קידוד שגרתי, הרצתו על Fable 5 תהיה טעות תקציבית.
ההגנה הכנה היחידה למחיר של Fable 5 היא העלות לכל משימה שנפתרה על עבודה שהיא באמת קשה. Anthropic מצביעה על הישגים כמו העברת בסיס קוד של 50 מיליון שורות שבוצעה ביום אחד; בסוג בעיות כזה, מעבר אחד של Fable 5 שמצליח יכול להיות זול יותר ממעברים רבים של דגמים זולים יותר שנכשלים. אבל הלוגיקה הזו חלה על נתח קטן מהתנועה האמיתית. לכל השאר, המחיר של Kimi מנצח ללא עוררין, וזה כל הטיעון לניתוב במקום תקנון על אחד מהם.
מדדים: תקרת הגבול
Fable 5 חזקה בערך כמו המודלים הזמינים לציבור. היא מדווחת על SWE-bench Verified 95.0 (כמעט מושלם בפתרון בעיות מאומתות מ-GitHub), על SWE-Bench Pro שנוי במחלוקת של 80.3 (דיווח עצמי), GPQA Diamond 92.6, Humanity's Last Exam בסביבות 53, והושקה בראש מדד הבינה המלאכותית של Artificial Analysis (שדווח בין כ-60 ל-65 בהתאם למקור). יש להתייחס בזהירות לנתון SWE-Bench Pro – מעריכים עצמאיים הטילו בו ספק.
קו הבסיס K2.6 של Kimi הוא גנרליסט חזק במשקלים פתוחים, לא תקרה גבולית: SWE-Bench Verified 80.2, SWE-Bench Pro 58.6, AIME 2026 96.4, LiveCodeBench v6 89.6, ו־Intelligence Index (54) המוביל במשקלים פתוחים. בעבודה הסוכנותית הקשה והמעורפלת ביותר, בדיקות מעשיות כבר מראות ש־Kimi מפגר אחרי הדגמים המובילים של Anthropic, ו־Fable 5 מעלה עוד את התקרה הזו. Kimi K3יצמצם את הפער היומיומי, אבל Fable 5 צפויה להישאר המודל בעל היכולות הגבוהות יותר במשימות הקשות ביותר. בדקו את שניהם על עומס העבודה שלכם.

פתיחות, שמירת מידע, והתנהגות
מעבר למחיר, שלושה הבדלים מעשיים מעצבים את הפריסה. פתיחות: המשקלים של Kimi ניתנים לאירוח עצמי או לניתוב דרך מארחים בתחום שיפוט ניטרלי; Fable 5 סגור וזמין רק דרך Anthropic. טיפול בנתונים: Fable 5 דורש שמירת נתונים ל-30 יום ואינו מוצע תחת הסכם אפס שמירה, שיקול אמיתי לעומסים רגישים, בעוד ש-Kimi המאוחסן עצמאית שומר נתונים לחלוטין בסביבתך (הפשרה היא שה-API של Moonshot עצמו נמצא תחת תחום שיפוט סיני). התנהגות: Fable 5 תמיד מנמק ויכול לקחת תורים של מספר דקות, והוא נופל אוטומטית ל-Opus 4.8 על חלק מהפרומפטים הרגישים או הקשים ביותר, כך שלפעמים אתה משלם מחירי תקרה עבור מודל שמוריד את המשימה לדרגה נמוכה יותר. Kimi מהיר יותר להגדרה וזול בהרבה, אך איטי יותר לטוקן וכפוף למגבלות קיבולת של צד ראשון.

באיזה כדאי להשתמש?
השתמש ב-Fable 5 למשימות הנדירות, הקשות ובעלות הערך הגבוה שבהן להיות נכון מהניסיון הראשון שווה פרמיה, לרפקטורים הקשים ביותר, לסוכנים אוטונומיים לטווח ארוך, ולניתוחים בעלי סיכון גבוה. השתמש ב-Kimi K3 לרוב המוחץ של העבודה שבה טוב-וזול מנצח, ובכל מקום שבו נדרשים משקלים פתוחים או שליטה על נתונים פנימיים. סטנדרטיזציה של הכל על Fable 5 מבזבזת כסף; סטנדרטיזציה של הכל על Kimi מותירה יכולת על השולחן עבור 5% הקשים ביותר.
זהו מקרה מובהק עבור שער. דרך OrcaRouter, נקודת קצה אחת תואמת-OpenAI מנתבת תעבורה כברירת מחדל ל-Kimi K3 ומסלימה רק את השלבים הקשים ביותר ל-Fable 5, עם תצפית לפי מודל המציגה בדיוק מה עלו ההסלמות שלך וגיבוי המכסה את מגבלות הקיבולת של Kimi. אתה מקבל את הכלכלה של Kimi על 95% ותקרת חזית על 5%, מבלי לבנות מחדש את האינטגרציה שלך או לשלם יותר מדי כברירת מחדל.

שאלות נפוצות
כמה יותר יקר הוא Claude Fable 5 מאשר Kimi K3?
בערך פי 10-16 בקלט ופי 12-17 בפלט ($10/$50 לעומת ~$0.60-$0.95/$2.80-$4.00 של Kimi). ההנחה של 90% על מטמון של Fable 5 מצמצמת את עלויות השאילתות החוזרות אך לא את הפער הכולל.
האם Kimi K3 קרוב בכלל ל-Fable 5 ביכולת?
לא בחזית. בקו K2.6 המופץ, קימי הוא גנרליסט חזק עם משקלים פתוחים, אך הוא מפגר אחרי המודלים המובילים של אנתרופיק במשימות הסוכנות והקידוד הקשות ביותר, ו-Fable 5 מעלה את הרף עוד יותר. היתרון של קימי הוא במחיר ובפתיחות, לא בביצועי שיא. K3 יצמצם את הפער ביומיום.
האם אני יכול לארח בעצמי את אחד מהם?
רק Kimi. המשקלים שלו פתוחים (Modified MIT) וניתנים לאירוח עצמי. Fable 5 סגור, API-only, ובנוסף דורש שמירת נתונים למשך 30 יום.
מהי הדרך החכמה ביותר להשתמש בשניהם?
ברירת מחדל ל-Kimi K3 והסלמה רק של המשימות הקשות ביותר ל-Fable 5. שער כמו OrcaRouter מבצע אוטומציה של הניתוב הזה מאחורי נקודת קצה אחת, כך שאתה משלם מחירים פרמיום רק כאשר משימה באמת זקוקה לתקרה.
ל-Kimi K3 אין עדיין מדדי ביצוע רשמיים, האם אני יכול לסמוך על ההשוואה הזו?
שאלה הוגנת. נכון ל-15 ביולי 2026, K3 אינו מאושר, לכן השוואה זו משתמשת בקו המוצר K2.6/K2.7 של Kimi ששוחרר כרמת בסיס ומסמנת כל נתון של K3 כשמועה. הקונצנזוס בקהילה הוא "מתרגשים, אבל חכו למספרים האמיתיים", ולוחות תוצאות עצמאיים בדרך כלל לוקחים שלושה עד שישה שבועות לפרסום לאחר שחרור. המהלך בעל הסיכון הנמוך: להתייחס למסקנה כמכוונת, להגדיר נתיב מבוסס משימות כבר עכשיו, ולבחון מחדש ביום שבו יתפרסמו המספרים הרשמיים של Moonshot עבור K3.
השורה התחתונה
Claude Fable 5 הוא תקרת ההסלמה הפרימיום, המודל המסוגל ביותר כאן, מתומחר עבור 5% העבודה הקשה ביותר. Kimi K3 הוא ברירת המחדל הזולה ופתוחת-המשקל שצריכה לשאת את 95% האחרים. אל תבחרו אחד באופן גלובלי: הפכו את Kimi K3 לברירת המחדל שלכם, שמרו את Fable 5 למשימות שמצדיקות זאת, ונתבו ביניהם כך שתרכשו יכולת גבולית רק כשהיא באמת משתלמת לעצמה.
השוואות במאמר הזה1
זוהה מתוך המאמר הזה · בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
