כרטיס כותרת גיבור מיוצר עם הכיתוב "Claude Opus 5.5 vs Qwen 4 Max" עם כתובית המשנה "ספק אחד מוכר מהירות, והאחר לא פרסם כלום", שלושה תגי גלולה עם הכיתוב "95.2 מול 39.3 אסימוני פלט לשנייה", "58 מול 45 Intelligence Index" ו-"Qwen 4 Max: עדיין אין נקודת קצה", ושורת כותרת תחתונה עם הכיתוב "נתוני אינדקס לפי Artificial Analysis". עיצוב וקטורי שטוח בסגנון עריכה על רקע לבן עם שטיפת גרדיאנט מכחול לתכלת ולוגו OrcaRouter משולב בפינה הימנית התחתונה.
Engineering & Research

Claude Opus 5.5 מול Qwen 4 Max: ספק אחד מוכר לך מהירות, השני מעולם לא פרסם עבורה מספר

מחבר

Magnus Corvin

תאריך פרסום

מודלים אחרונים · 20צפו בכל המודלים →
בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
חזרה לכל הפוסטים

Claude Opus 5.5 ו-Qwen 4 Max הם שני שמות הדגל בלוח של החודש, וכמעט שום דבר לגביהם אינו ניתן להשוואה ישירה. Claude Opus 5.5 זמין באופן כללי מאז 22 בספטמבר 2026 במחיר של $4.00 למיליון טוקני קלט ו-$20.00 למיליון טוקני פלט, עם חלון הקשר מפורסם, כרטיס שירות מפורסם וציון אינטליגנציה עצמאי. Qwen 4 Max הוצג בתצוגה מקדימה בכנס Yunqi בהאנגג'ואו באותו יום ומאז לא פרסם דבר: אין מחיר, אין חלון הקשר, אין משקלים, אין בנצ'מרק, אין תאריך שחרור. האסימטריה הזו היא עד עכשיו הצורה הסטנדרטית של כל כתבה על Qwen 4, ולחזור עליה כאן יהיה לספר בפעם הרביעית את אותו סיפור.

מה שבאמת חדש, ומה שהדף הזה עוסק בו למעשה, הוא מהירות — כי זה הציר היחיד שבו שני הספקים עשו החודש בחירות מנוגדות וניתנות לצפייה. ב-15 באוקטובר 2026, Anthropic הוציאה את המצב המהיר עבור Claude Opus 5.5 מתצוגה מקדימה מחקרית ופרסמה מחיר עבור מהירות מוגברת: 8.00 ו-40.00 דולר למיליון טוקנים, בדיוק כפול, עבור עד פי 2.5 ממהירות הפלט. Alibaba, לעומת זאת, מעולם לא פרסמה נתון השהיה, תפוקה או זמן עד לטוקן הראשון עבור אף דרג של Qwen-Max, והמדידה העצמאית של דגל Qwen המשוחרר, Qwen3.8-Max, מגיעה ל-39.3 טוקני פלט לשנייה לעומת 95.2 של Claude Opus 5.5. ספק אחד גובה במפורש עבור מהירות. האחר לא סיפר לאיש היכן הוא עומד.

מה שכל צד פרסם בפועל

נתחיל בחצי הניתן לאימות. Claude Opus 5.5 הוא נקודת קצה אמיתית ב-API של Anthropic וב-API שלנו. הפרמטרים שלו פומביים, חלון ההקשר שלו הוא 1,000,000 טוקנים עם עד 128,000 טוקני פלט, הוא מקבל טקסט, תמונות וקבצים, והתעריף הרגיל שלו הוא $4.00 ו-$20.00 למיליון טוקנים, כאשר קריאות מהמטמון הן $0.20 וכתיבות למטמון הן $5.00. חשיבה מסתגלת פעילה תמיד ולא ניתן לכבות אותה — בקשה שמגדירה את thinking ל-disabled מחזירה שגיאת 400, ובמקום זאת עומק ההיסק נשלט באמצעות פרמטר effort.

עכשיו החצי השני. Qwen 4 Max הוא הכרזה על במה. עליבאבא הציגה ארבעה דרגים — Qwen 4 Max, Qwen 4 Flash, Qwen 4 Plus ו-Qwen 4 27B — תיארה את המשפחה כמתאמנת על ארכיטקטורה מהדור החדש, ואמרה שהיא תגיע בקרוב. נכון ל-16 באוקטובר אין כרטיס מודל, אין מזהה API, אין משקולות פתוחות ואין ציון לאף אחד מהארבעה. הארטיפקט היחיד של Qwen 4 שמישהו מחוץ לעליבאבא יכול לבדוק הוא Qwen3.8-Flash-Next, ששוחרר בקוד פתוח בסוף אוגוסט 2026 ומסומן בכרטיס המודל שלו עצמו כתצוגה מקדימה של ארכיטקטורת Qwen 4: 125 מיליארד פרמטרים ראשיים ועוד 51 מיליארד אמבדינגים של N-gram, כ-6 מיליארד פעילים בכל צעד, הקשר נייטיבי של 262,000 טוקנים, וטענה שעלות האימון נמוכה בכ-90 אחוזים מזו של Qwen3.7-Plus.

אז להשוואה יש צד מלא וצד ריק, והצד הריק אינו ריק מפני ש-Alibaba מסתירה מספרים. הוא ריק מפני שעדיין אין מוצר. מה ששווה לעשות במקום זה הוא להשוות בין העמדות של שני הספקים — מה כל אחד מהם בוחר לפרסם ומה זה אומר על האופן שבו הם מצפים שיקנו מהם.

ציר המהירות, ולמה דווקא הוא המעניין

Anthropic מוכרת כעת שלוש מהירויות של אותו מודל, בשלושה מחירים שפורסמו, והסולם הזה כנה באופן יוצא דופן לגבי מה שהיא גובה עליו:

• אצווה, אסינכרוני — $2.00 קלט, $10.00 פלט למיליון, חצי מהסטנדרטי, לעבודה שיכולה להמתין

• Standard — $4.00 לקלט, $20.00 לפלט למיליון, ברירת המחדל, עם קריאות מטמון ב-$0.20

• מצב מהיר — $8.00 קלט, $40.00 פלט למיליון, אחיד לאורך כל חלון ההקשר, עבור עד פי 2.5 מקצב אסימוני הפלט לשנייה

שלוש דרגות, מודל אחד, והצהרה ברורה של מה שלדעת Anthropic שווה ההשהיה: הכפלה, בשני הכיוונים של המחירון. מצב מהיר לא משנה את המשקלים או את ההתנהגות. זה אותו מודל תחת תצורת הסקה מהירה יותר, הרווח מתרכז בטוקני פלט לשנייה ולא בזמן עד לטוקן הראשון, והמחיר הוא מכפיל ישר ולא תעריף משוקלל. זה ספק שאומר לך את השקפתו על האיזון — ואומר לך שמה-15 באוקטובר, אתה כבר לא צריך אישור או כותרת בטא כדי לרכוש אותו.

הצד המקביל של Qwen אינו קיים. אין לאליבאבא מקבילה של מסלול מהיר לקו Qwen-Max, אין יעד השהיה מפורסם, ואין טענת תפוקה באף שקופית של Qwen 4 שפורסמה לציבור. עבור משפחה שכל המסר שלה הוא יעילות עלות, היעדרו של נתון השהיה הוא השמטה בולטת, מפני שעלות לטוקן ועלות למשימה שהושלמה הן כמויות שונות ורק אחת מהן פורסמה.

A generated two-column scoreboard titled "Claude Opus 5.5 vs Qwen3.8-Max - the scoreboard". The Claude Opus 5.5 column reads Intelligence Index 58 at max effort, output speed 95.2 tokens per second, cost per index task $5.98, input $4.00 per 1M tokens, output $20.00 per 1M tokens, and a faster tier at $8 and $40 (fast mode). The Qwen3.8-Max (0902) column reads Intelligence Index 45, output speed 39.3 tokens per second, cost per index task $5.41, input $2.00 per 1M tokens, output $6.00 per 1M tokens, and no faster tier published. A footer line reads that the Qwen3.8-Max figures are per Artificial Analysis and that Qwen 4 Max has no published figures at all. OrcaRouter logo composited bottom right.

מה המדידה העצמאית אומרת על הפער

Artificial Analysis הוא הדבר הקרוב ביותר לשופט נייטרלי כאן, והוא מדד את שני דגמי הדגל המשווקים תחת מהדורת Intelligence Index הנוכחית שלו, v4.3.2:

• מדד האינטליגנציה — Claude Opus 5.5 עם 58 בתצורת המאמץ המקסימלי עם מנגנון גיבוי, לעומת Qwen3.8 Max (0902) עם 45

• מהירות פלט — 95.2 טוקנים לשנייה עבור Claude Opus 5.5, לעומת 39.3 עבור Qwen3.8 Max (0902)

• עלות לכל משימת אינדוקס — 5.98$ עבור Claude Opus 5.5, לעומת 5.41$ עבור Qwen3.8 Max (0902)

• טוקנים של פלט שנוצלו — 260 מיליון עבור Claude Opus 5.5, לעומת 190 מיליון עבור Qwen3.8 Max (0902)

קראו את ארבע השורות הללו יחד ומיד מתגלה סיפור שמפרטי המחירים מסתירים. במחיר לפי טוקן, דגם הדגל של Qwen זול פי שלושה בפלט, 6.00 דולר לעומת 20.00 דולר. בעלות לכל משימה שהושלמה הוא זול ב-10 אחוזים, 5.41 דולר לעומת 5.98 דולר. יתרון הפי שלושה כבר נאכל על ידי ההבדל במספר הטוקנים שכל מודל מוציא כדי להשלים את העבודה — וזו בדיוק הסיבה ש"זול יותר למיליון טוקנים" הוא המספר הפחות שימושי בהחלטת רכישה, וזו גם הסיבה לכך שהמסגור של Anthropic עצמה להשקת Claude Opus 5.5 נשען על צמצום של 40 אחוזים בעלות לכל עומס עבודה ולא על הקיצוץ של 20 אחוזים במחיר לפי טוקן.

שורת המהירות היא זו שצריכה לעצב את הציפיות מ-Qwen 4 Max. דגם הדגל של Qwen שנשלח כיום הוא האיטי מבין השניים במדידה הזו, בפקטור של בערך 2.4, ואליבאבא לא פרסמה שום יעד השהיה עבור היורש. בינתיים, תוספת ה-2.5x שאנתרופיק מציעה מעל Claude Opus 5.5 מתומחרת במחיר כפול. אם זמן השהיה הוא בכלל גורם בהחלטה שלך, אתה כרגע בוחר בין ספק שפרסם את המהירות שלו, פרסם את הדרגה המהירה יותר שלו, ופרסם כמה עולה הדרגה הזו — לבין ספק שלא פרסם אף אחד מהשלושה.

שתי דרכים להיות איטי, ורק אחת מהן היא מוצר

יש גרסה של ההשוואה הזו שבה הטענה ש״Qwen 4 Max איטי יותר״ אינה הוגנת, וכדאי לומר זאת בפשטות משום שזה הטיעון החזק ביותר שיש לצד של Qwen. למודל שהוכרז ולא שוחרר אין מהירות מדודה, מעצם ההגדרה. Alibaba אינה נמנעת מלפרסם מספר גרוע; היא נמנעת מלפרסם כל מספר, והסיבה עשויה להיות פשוט שהדבר עדיין אינו קיים בצורה שמישהו יכול להריץ. הארכיטקטורה של Qwen3.8-Flash-Next — קשב דליל, הטמעות N-gram, מספר פרמטרים פעילים נמוך מאוד — היא תכנון שמכוון ישירות לכלכלת ההסקה, והטענה של Alibaba עצמה בנוגע לעלות האימון מרמזת שהמשפחה נבנית כדי להיות מוגשת בזול ובמהירות. זו תחזית, לא עובדה.

האי־סימטריה הלא־הוגנת אך האמיתית נמצאת במקום אחר. מצב מהיר של Anthropic הוא מוצר עם מחיר, מגבלת קצב, תגובת 429 נפרדת ושדה usage.speed שמדווח באיזו מהירות קיבלת בפועל. הוא נרכש ונמדד. שקופית בכנס על מודל באימון אינה לא נרכשת ולא נמדדת. כאשר Alibaba תשיק את Qwen 4 Max, הוא יימדד מול מתחרה שכבר אמר לשוק כמה שווה מהירות — 8.00 ו-40.00 דולר למיליון עבור שיפור של פי 2.5 — ו-Alibaba תצטרך להשיב בברירת מחדל מהירה יותר או בזולה יותר.

הרצת החצי של ההשוואה הזו שיש לו endpoint

קבלת החלטות בתוך השוואה שלא ניתן להשלים אותה אינה שיתוק; זו רק החלטה קטנה יותר. שלושה נשאים קיימים היום ואחד לא.

Claude Opus 5.5 ניתן לניתוב בתור anthropic/claude-opus-5.5 במחיר המחירון המפורסם של Anthropic עם 0% תוספת — תעריף הספק עובר כמו שהוא, כך ש-$4.00 ו-$20.00 הם מה שנכנס לחשבון ולא מקבילה עם תוספת, והורדת מחיר של ספק מגיעה למפתח שלכם באותו היום. Qwen3.8-Max ניתן לניתוב בתור qwen/qwen3.8-max במחיר $2.00 ו-$6.00, עם נקודת ביקורת מתוארכת, Qwen3.8-Max (0902), שלצדו תחת אותם תנאים. שניהם עונים באותה נקודת קצה תואמת OpenAI ובאותה נקודת קצה תואמת Anthropic, מאחורי מפתח אחד וחשבון אחד על פני יותר מ-200 מודלים — מה שאומר שאפשר להריץ את ההשוואה שלמעלה מול התעבורה שלכם ולא מול פוסט בבלוג, על ידי שינוי מחרוזת מודל.

Qwen 4 Max אינו ניתן לניתוב ב-OrcaRouter, וכך גם אף אחת מרמות Qwen 4; בקטלוג יש אפס רשומות למשפחה הזו, וזהו המצב הנכון עבור מודל שאין לו תאריך יציאה. כאשר הרמות ישוחררו הן יופיעו באותו קטלוג, ועד אז ה-router עדיין עושה משהו מועיל עם השאלה שהן מייצגות. מדיניות ניתוב היא המקום שאליו שייכת השאלה "האם זה מהיר מספיק": שפת DSL לניתוב יכולה לשלוח את החלק של התעבורה שלך הרגיש להשהיה למודל מהיר יותר ולהשאיר את השאר על Claude Opus 5.5 במהירות רגילה, כך שעומס עבודה שזקוק למהירות פלט גבוהה פי 2.5 קונה אותה עבור הקריאות שזקוקות לכך במקום לשלם תעריף כפול על כל הצי. מעבר אוטומטי לכשל מכסה את הכיוון האחר — מסלול מדורדר נפתר לספק אחר במקום לשגיאה. אף אחד מאלה אינו תחליף להחלטה בנוגע ל-Qwen 4 Max. שניהם דרכים להמשיך לעבוד בזמן שההחלטה הזו נשארת בלתי מוכרעת.

A screenshot of the Artificial Analysis model page for Claude Opus 5.5 (labelled 'Claude Opus 5.5 (Max, Default Fallback)', Proprietary model, released September 2026, captured October 16, 2026), showing the Intelligence, Speed, Cost and Verbosity tiles with input $4.00 and output $20.00, and the summary line stating the model scores 58 on the Artificial Analysis Intelligence Index.

מה לראות, ומה יידרש כדי לשנות את הדף הזה

שלושה דברים היו משכתבים את הניתוח שלעיל, וכל אחד מהם ניתן לבדיקה.

ראשית, כרטיס מודל של אליבאבא עבור כל דרג של Qwen 4, עם מחיר וחלון הקשר עליו. עד אז, הצד של Qwen בהשוואה הוא הודעה לעיתונות.

שנית, נתון השהיה של Qwen 4 מגורם עצמאי כלשהו. ברגע שקיים נתון כזה, ציר המהירות מפסיק להיות סיפור חד-צדדי, ובהינתן הארכיטקטורה ש-Alibaba מציגה בתצוגה מקדימה, לא בטוח להניח שזה ילך רע עבורם. משפחה שתוכננה סביב נתיב הסקה של 6 מיליארד פרמטרים פעילים עשויה בהחלט להיות מהירה; היא פשוט מעולם לא נאלצה להוכיח זאת מול מתחרה שמוכר מהירות לפי מיליון טוקנים.

שלישית, והזול ביותר לבדיקה, האם Anthropic מרחיבה את הטיפול של 15 באוקטובר לשאר סדרת Opus. מצב מהיר עבור Claude Opus 5 ו-Claude Opus 4.8 עדיין נמצא בתצוגה מקדימה מחקרית, ועדיין נדרש הדר בטא, כך שהמסלול המהיר בשירות עצמי וללא אישור ייחודי כיום ל-Claude Opus 5.5. אם זה יתפשט, "מצב מהיר זמין" יהפוך לתכונה של הפלטפורמה ולא של דגם אחד, ושאלת שכבת הפרימיום תשתנה שוב.

עד שלפחות אחד מאלה יתממש, המסקנה הכנה היא צרה ושימושית: אם אתם בוחרים מודל דגל לבנות עליו ברבעון הזה, אתם בוחרים בין מודל עם מחיר מפורסם, מהירות מפורסמת ומסלול מהיר יותר מפורסם, לבין מודל עם שם. קנו את זה עם נקודת הקצה, עקבו אחרי זה עם השקופית — והתייחסו ל"Qwen 4 Max יהיה זול יותר" כאל הטענה הלא-מאומתת שהיא כיום, כי דור Qwen 3.8 כבר הראה שיתרון של פי שלושה לכל טוקן יכול להצטמצם ל-10 אחוזים ברגע שסופרים את הטוקנים שכל מודל מוציא כדי לסיים את העבודה.

A screenshot of the OrcaRouter model page for Qwen3.8-Max (qwen/qwen3.8-max, captured October 16, 2026, English UI), breadcrumbed Home / Models / Qwen, showing the qwen/qwen3.8-max model ID, text-plus-image-plus-video input and text output, the Vision, Tools, JSON and Reasoning tags, the listing date 'by Qwen - 2026-08-03', and the on-page nav for Pricing, Performance, Public benchmarks and How it compares.

שום דבר מזה אינו היפותטי: כשלי ה-AI המתועדים ותקריות הסוכנים העומדים מאחורי מהדורות כמו זו מרוכזים בארכיון תקריות ה-AI של OrcaRouter, שבו כל רשומה כוללת מקורות משלה, חומרה, דירוג מהימנות וסימון שנוי במחלוקת.

השוואות במאמר הזה2

זוהה מתוך המאמר הזה · בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית