כרטיס hero מיוצר שכותרתו "Beam 1.0 מול Solar Mini 4", עם כתובית המשנה "הנחה שתוקפה פג, לעומת מחיר שלא קיים". שני כרטיסים מעוגלים מונחים זה לצד זה: זה השמאלי מציג 'Solar Mini 4: 35B סה"כ / 3B פעילים'; 'הקשר של 512K, אנגלית, קוריאנית, יפנית'; '$0.05 / $0.20 למיליון במבצע עד 23 באוק׳ 2026'; 'ולאחר מכן $0.10 / $0.40 לפי מחירון, באירוח Upstage'; זה הימני מציג 'Beam 1.0: 501.3B סה"כ / 23.4B פעילים'; 'הקשר של 1M, אנגלית בלבד'; 'משקולות Apache 2.0, אירוח עצמי'; 'מחיר למיליון טוקנים: לא מפורסם'. שורת כותרת תחתונה מציינת "להחלטה אחת יש מועד אחרון; בשנייה יש גורם לא ידוע.". הלוגו של OrcaRouter מורכב ברצועה שמתחת לאיור, בפינה הימנית התחתונה.
Guides & Insights

Beam 1.0 לעומת Solar Mini 4: הנחה שפוקעת, מול מחיר שלא קיים

מחבר

Rowan Sterling

תאריך פרסום

מודלים אחרונים · 20צפו בכל המודלים →
בנצ'מרקים: Artificial Analysis · מתעדכן יומית
חזרה לכל הפוסטים

בעוד שישה ימים מסתיימת הנחת ההשקה של Upstage על Solar Mini 4. המבצע רץ בשני שלבים מאז שהמודל עלה לאוויר ב-22 בספטמבר: סיבוב ראשון ב-0.03 דולר למיליון טוקני קלט וב-0.12 דולר למיליון טוקני פלט, שהסתיים ב-11 באוקטובר, וסיבוב ההנחה של 50 אחוזים שבתוקף כעת ב-0.05 דולר לקלט וב-0.20 דולר לפלט, שמסתיים ב-00:00 UTC ב-23 באוקטובר 2026. לאחר מכן חל המחיר הרשמי של 0.10 ו-0.40 דולר. זו עובדה מסחרית עם תאריך, וראוי להוביל איתה, משום שלמודל שבצד השני של ההשוואה הזו יש דווקא את הבעיה ההפוכה: Beam 1.0, המודל בקוד פתוח מסוג תערובת מומחים (mixture-of-experts) של Reflection עם 501.3 מיליארד פרמטרים, שיצא ב-16 באוקטובר 2026, אינו מפרסם מחיר כלל. אחד משני אלה הוא החלטה עם דדליין. האחר הוא החלטה שיש בה נעלם. אף אחד מהם אינו הבחירה המובנת מאליה, והסיבה מתמצה במה שאתם בעצם קונים: נקודת קצה מתארחת עם תאריך תפוגה למחיר שלה, או הורדה של 273 GiB וארבעה כרטיסי GPU.

אלה אינם מוצרים מתחרים בשום מובן רגיל — האחד הוא MoE בגודל 35B המוגש במחיר של $0.10 למיליון טוקנים, והשני הוא צ'קפוינט במשקלים פתוחים בגודל 501B שאתה מארח בעצמך — אבל הם נכנסים לאותה שיחת תקציב לעתים קרובות יותר מכפי שפער הגודל מרמז, כי שניהם ממוצבים בקצה הזול של עבודה עם הקשר ארוך.

מה הם השניים

• Solar Mini 4 — 35 מיליארד פרמטרים בסך הכול, עם 3 מיליארד פעילים לכל טוקן, חלון הקשר של 512,000 טוקנים, עד 128,000 טוקני פלט, ותמיכה בצ'אט, בחשיבה, בפלטים מובנים ובקריאה לכלים. אנגלית, קוריאנית ויפנית, כאשר Upstage מתארת אותו כבעל קוריאנית שוטפת, אנגלית ויפנית חזקות. מועד חיתוך האימון: פברואר 2026. אין משקלים פתוחים.

• Beam 1.0 — 501.3 מיליארד פרמטרים בסך הכול עם 23.4 מיליארד פעילים, 52 שכבות שמתוכן 3 צפופות ו-49 MoE, 256 מומחים, attention מסוג gated grouped-query המשולב עם attention מסוג sliding-window, והקשר של 1M טוקנים בכרטיס המודל עם 131,072 טוקנים של פלט מקסימלי ב-API. טקסט בלבד, אנגלית. משקולות Apache 2.0 ב-BF16, FP8 ו-NVFP4.

ההבדל בגודל הוא אמיתי, אבל ההבדל בפרמטרים הפעילים אינו גדול כפי שהוא נראה: 3B לעומת 23.4B הוא פי שמונה, לא פי ארבעה עשר. מה ש-Solar Mini 4 מוותר עליו הוא הקיבולת הכוללת, ובעיקר כל יכולת להתארח מחוץ לתשתית של Upstage.

Screenshot of Upstage's developer documentation 'Getting started' page, headed 'Start building. Models. Deployment Options', with a sidebar covering Getting started, Models and deployment options, the note that Upstage does not store or reuse data sent to its APIs, a capabilities section listing Generate, Parse, Extract, Classify, Embed and Search, and the deployment-options list.Screenshot of OrcaRouter's model page for Alibaba's Qwen3.8 Max (qwen/qwen3.8-max), showing a 1M-class context window and a 32K max output, text, image and video input with text output, the Vision, Tools, JSON and Reasoning capability badges, pricing and performance panels, a public-benchmark date of 3 August 2026, and a p50 time-to-first-token of 3.20 seconds.

שתי הדרכים לשלם, ולמה אין להשוות ביניהן

Solar Mini 4 מתומחר כמו מצרך, ומתארח בהתאם. בקטלוג שלנו ובקונסולה של Upstage עצמה, מחיר המחירון הוא $0.10 למיליון טוקני קלט, $0.01 למיליון קלט במטמון, ו-$0.40 למיליון פלט — מספרים שאינם כוללים מע״מ של 10 אחוזים — ובמהלך המבצע הנוכחי הם הופכים ל-$0.05, $0.005 ו-$0.20. שלושת המספרים האלה הם השלב השני של מבצע מדורג ולא מחיר ההשקה: הנתונים המובנים של עמוד התמחור עצמו מראים שהשלב הראשון התקיים מ-22 בספטמבר עד 11 באוקטובר במחירים $0.03, $0.003 ו-$0.12, כלומר כל מי שאימץ ביום הראשון רואה את התעריף שלו עולה פעמיים, ולא פעם אחת. זה עלה לאוויר ב-Upstage Console, ב-Playground ובפריסה מקומית ללא תווית תצוגה מקדימה וללא רשימת המתנה, כך שאין שום דבר זמני בזמינות. המבצע הוא הדבר הזמני היחיד, והוא זמני בשישה ימים.

ל-Beam 1.0 יש API של צד ראשון בכתובת api.reflection.ai עם מזהה מודל, ממשק תואם OpenAI, מגבלות קצב מתועדות הנמדדות לפי ארגון בבקשות ובאסימונים לדקה וליממה לפי UTC, ומסלול 429 שמגדיר x-should-retry כ-false לאחר שמכסה יומית נצרכת. אין לו מחיר לפי מיליון אסימונים. ההודעה של Reflection אומרת שה-API הוא "חינם להתחלה", והתיעוד כולל עמוד מלא של מגבלות קצב ואין בו מחירון, כך שהדרך המתומחרת היחידה להריץ את Beam היום היא להוריד אותו.

להורדה הזו יש רצפת חומרה, וזה הנתון שצריך להציב לצד הקצב של Solar Mini 4. גרסת ה-NVFP4 המומלצת היא 273 GiB, ותצורת הייחוס היא ארבעה כרטיסי GPU של N​VIDIA B300 SXM המחוברים ב-NVLink — מארז בודד, שזה רף נמוך בהרבה ממה שמודל 501B מרמז בדרך כלל. FP8 הוא 468.72 GiB ורץ על שמונה H200. BF16 הוא 933.81 GiB ומתאים לשמונה B200 או B300. מתכוני ההגשה שומרים את מטמון ה-KV ב-FP8 E4M3 עם דף של 64 טוקנים והקשר של 262,144 טוקנים כברירת מחדל — ה-1,048,576 המלא זמין, זה פשוט לא מה שפקודות הייחוס מספקות.

אז הניסוח הכנה של "מה זול יותר" הוא: 20 סנט למיליון טוקני פלט כל עוד המבצע נמשך ו-40 סנט לאחר מכן, מול העלות המופחתת של ארבעה B300s בתוספת חשמל בתוספת זמן ההנדסה לשרת אותם. בנפח נמוך זה לא קרוב. בנפח גבוה ומתמשך, בעומס עבודה שנראה כמו זה של Beam, זה בסופו של דבר מתהפך — ונקודת החיתוך היא גיליון אלקטרוני שרק אתה יכול למלא, כי Reflection לא נתנה לך את החלופה המתארחת שהייתה מקלה על כך.

שאלת ההערכה שאף ספק לא הכריע

ל-Solar Mini 4 יש מדידה עצמאית אחת ול-Beam יש אחת, וההשוואה מלמדת יותר מכל אחד מהמספרים בנפרד.

Artificial Analysis מציגה את Solar Mini 4 עם מדד אינטליגנציה של 24.1, עם עלות של 0.36 דולר למשימה שהושלמה ותפוקת פלט של 204 טוקנים לשנייה. Beam 1.0 ניצב על 30 באותה גרסת מדד — v4.3.2 — במקום התשעה-עשר מתוך 120 מודלים, ללא מחיר וללא מהירות מתועדת, מכיוון ש-Artificial Analysis עדיין מציינת עבורו "אין API זמין לציבור". נתון המילוליות הוא המעניין: 79M טוקני פלט לאורך המדד לעומת חציון של 130M, עשירי מתוך ארבעים ושישה. זוהי הגרסה הבלתי-תלויה של הטענה של Reflection בדבר "בערך פי שלושה פחות טוקני חשיבה בזמן הסקה", והראיות מצד שלישי חלשות יותר מהשיווק אך מצביעות לאותו כיוון.

קראו את שני המספרים האלה יחד, והדפוס תואם לכל השאר כאן. המודל הזול יותר הוא זה האיטי ובעל היכולות הפחותות; המודל המתקדם יותר מהיר יותר לכל טוקן אך כרגע לא ניתן לתמחר אותו. Upstage לא פרסמה טבלת בנצ'מרקים משלה עבור Solar Mini 4 — רשומת יומן השינויים מכילה מפרטים ולא ציונים — וטבלת הבנצ'מרקים של Reflection, שמדווחת על SWEBench Verified 81.6, Terminal Bench v2.1 80.1 ו-GPQA Diamond 90.6 בנקודת הביקורת BF16, היא כולה מדווחת על ידי הספק ואינה משוחזרת.

שאלת השפה, ששם בדרך כלל נופלת ההחלטה

Solar Mini 4 מדבר אנגלית, קוריאנית ויפנית, והניסוח של Upstage — "קוריאנית שוטפת עם יכולות חזקות באנגלית וביפנית" — הוא הסדר הנכון עבור מעבדה קוריאנית. מועד החיתוך של האימון שלו הוא פברואר 2026, שבעה חודשים מיושן בזמן השחרור, וזה נורמלי לגודל הזה וכדאי לדעת לפני ששואלים אותו על משהו עדכני. Beam 1.0 הוא אנגלית תחילה, כך כתוב בכרטיס שלו, והוא לא נבנה מתוך מחשבה על עבודה עם מסמכים דו-לשוניים.

לכל מי שמעבד טקסט קוריאני או יפני, השורה הבודדת הזו מכריעה את ההשוואה עוד לפני שהעלות נכנסת לתמונה: Beam 1.0 אינו מועמד, והשאלה המועילה הופכת להיות אם Solar Mini 4 במחיר 0.10 דולר למיליון הוא השכבה המתארחת הנכונה, או שמא מודל מנותב גדול יותר שווה את תוספת המחיר על תת-הקבוצה הקשה. הקטלוג שלנו כולל את השכבות השכנות עם תעריפים מפורסמים — Qwen3.8-Max במחיר 2.00 ו-6.00 דולר למיליון טוקנים עם חלון של 1,000,000 טוקנים, GLM-5.2 במחיר 1.40 ו-4.40 דולר, ו-Kimi K3 במחיר 3.00 ו-15.00 דולר עם 1,048,576 טוקנים. ניתוב עבודת השפה לאחד מאלה ואת שכבת הנפח ל-Solar Mini 4 הוא קונפיגורציה ולא מיגרציה: מפתח אחד תואם OpenAI, מחיר המחירון של הספק עובר כמו שהוא בלי שום תוספת, ומעבר גיבוי אוטומטי כך שפג תוקף של מבצע או הידרדרות של שכבה הם שינוי ניתוב במקום השבתה.

A generated two-column scoreboard titled "Beam 1.0 vs Solar Mini 4 - the scoreboard". The left column is headed "Beam 1.0" and the right "Solar Mini 4". Six shared dimension rows are printed in each column with the values shown. The sourcing footer reads "Prices exclude VAT and are Upstage list rates; index scores per Artificial Analysis v4.3.2.". The OrcaRouter logo is composited in the strip below the artwork, bottom right.

בעומס עבודה באנגלית בלבד השיקול שונה, והחלון של 512K של Solar Mini 4 בעשירית ממחיר דגם הדגל הוא אטרקטיבי באמת לסיכום וחילוץ בכמויות גדולות. הטיעון של Beam 1.0 הוא שאתם מקבלים מודל גדול בהרבה במחיר של חומרה שאתם כבר מפזרים את עלותה — ושאיש אינו יכול למשוך את המשקלים, לתמחר אותם מחדש או להגביל את קצב השימוש בהם.

מה לעשות לפני ה-23

אם Solar Mini 4 נמצא בארכיטקטורה שלך, תפוגת המבצע היא הזדמנות אמיתית ומלכודת אמיתית באותה צורה. תמחר את עומס העבודה בשני המספרים, כי הנחה של 50% שתפוג בעוד שישה ימים היא לא מחיר, היא מבצע, ותקציב שנבנה על קלט של $0.05 שהופך בשקט ל-$0.10 הוא סוג של סעיף שאף אחד לא שם לב אליו עד סוף הרבעון. אם עומס העבודה שורד במחיר המחירון, המבצע הוא בונוס. אם הוא עובד רק בתעריף המוזל, יש לך שישה ימים למצוא את החלופה.

אם Beam 1.0 נמצא בארכיטקטורה שלך, המועד האחרון אינו הבעיה — המחיר החסר הוא הבעיה. הפער של עשרת הימים בין ההכרזה למשקולות נסגר; הפער בין המשקולות למחירון עדיין פתוח, ועד שהוא ייסגר אתה בוחר בין אירוח עצמי לנקודת קצה בבטא עם מגבלות ברמת הארגון וללא מחיר מפורסם. זו אינה טענה נגד לנסות אותו. זו טענה בעד לנסות אותו במסלול שאתה יכול לעזוב.

הדבר האחד שמשותף לשני המודלים הוא שאף אחד מהם לא שוחזר באופן עצמאי בבנצ'מרקים שחשובים לספקים שלהם. המספר החיצוני היחיד של Solar Mini 4 הוא ציון אינדקס; זה של Beam 1.0 הוא אותו אינדקס בתוספת מספר טוקנים. כל השאר בשתי העמודות הגיע מהצד שמוכר את המודל, ותאריך תפוגת המבצע הוא העובדה היחידה במאמר הזה שמובטח שתישאר נכונה גם בעוד שבוע.

שום דבר מזה אינו היפותטי: כשלי ה-AI המתועדים ותקריות הסוכנים העומדים מאחורי מהדורות כמו זו מרוכזים בארכיון תקריות ה-AI של OrcaRouter, שבו כל רשומה כוללת מקורות משלה, חומרה, דירוג מהימנות וסימון שנוי במחלוקת.